İçeriğe Yönlendir

Tost Makinesi Ve En Güzel Tost

Misafir

Recommended Posts

Ahmet Kaleli

Evde de işyerinde de tost makinem var.Tost nakinesine önden bastığında arkasını kaldırmayacak.Sanayi tipi ama boyutları ev için uygun olacak.Bende zamanında çok baktım.Eğer tost makinem olmasaydı benimde tercihim sizin belirttiğiniz fakir olurdu...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Evren Abi, o konuyu okuyanlardanım. Mağazalara gidip inceleme de yaptım. Kararım Korkmaz A329, beyaz renk oldu. Tavsiye ederim. Tostu pişirmesi çok güzel, çıtır çıtır oluyor. Bir de bastırınca eşit bastırabiliyorsun. Menteşesi arkada olup arkayı çok ezen, öne aynı baskıyı yapamayanlar gibi değil.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Ayrıca sende bilirsin plakalar dayanıklı ve çıkarılabilir olmalı.Açma kapama düğmesi olmalı ve termostatlı olmalı.Gerçi şimdi tüm tost makinelerinde düğme ve termostat var.

Yav Okan valla bugün farkettim.Dedim heralde forumda okan tansel diye biri daha var.İlk resmin daha parlak.Yanlış anlama :) Yani daha gençsin.Bu fotoğrafta seni tanıyamadım.Şöyle biraz yüzünü yanaştıraydın objektife :)

Yorum bağlantısı

Evren Abi, o konuyu okuyanlardanım. Mağazalara gidip inceleme de yaptım. Kararım Korkmaz A329, beyaz renk oldu. Tavsiye ederim. Tostu pişirmesi çok güzel, çıtır çıtır oluyor. Bir de bastırınca eşit bastırabiliyorsun. Menteşesi arkada olup arkayı çok ezen, öne aynı baskıyı yapamayanlar gibi değil.

Arkadan menteşileri zaten direk eliyorum. Arkadan yükselmesi lazım ama önden bastırınca arkanın da kalkmaması lazım. Önden bastırılan makinelerde bu problem olabiliyor, bu nedenle aslında tam karar veremiyorum. Üst tarafın ağır olması arka tarafın kalkmaması için önden bastırılan makinelerde önemli.

Eski makine yandan bastırmaya müsait olduğu için arkadan açıklık yapmıyordu. Ancak yandan basmalı tip  makine artık  yok.

MAkine piyasasında gördüğüm kadarı ile yine çin malı ürünlere marka bastırma olayı var. Özgün bir cihaz breville var. 1.300TL'ye kadar çıkıyor bu modeller ama paneller çıkmıyor.

İlk bakmaya başladığımda piyasa modernleşmiştir dedim. Alt ve üst ızgarası ayrı açılan hatta derecesi ayarlanan modeller vardır diye düşünürken bir elin parmağını geçmiyor olduğunu gördüm. Korkmaz'ın modelleri amaca hizmet edecek kadar güzel ama mutfakta annenin de sözü geçtiği için yer kaplaması, estetik görünüşü bir de onun onayından geçecek. 

Görüşler ve yorumlar için teşekkürleri okudukça modelleri inceliyorum, kıyaslıyorum. Henüz karar çıkmadı. Ancak internet alemine bakınca rastgele mağazadan almayan herkes bu kararsızlığa düşüyor garip bir şekilde anladım.

Sanayi tipi olanı seve seve alırım ama yer problemi, temizleme zorlukları ve kullanım sıklığı düşünüldüğünde ev tipi almam gerekiyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Bizim emektar da 25 yıllık, henüz hizmet vermeye tam kapasite devam ediyor. Geçen hanım kablo soyulmaya başladı demişti. İki metre kablo alıp değiştireyim.

Arayışları görünce neme lazım evdeki nimettir dedim. :D  :biggrin:  

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Aslında siz onu sıfırdan yaparsınız[emoji1] Demir eskir mi?

Yorum bağlantısı

Aslında siz onu sıfırdan yaparsınız[emoji1] Demir eskir mi?

Celalettin hocam doğru söylüyorsun. iki rezistans, bir seçici düğme ve bir termostat. Hepsi bu. En iyisi ben evdekini söküp dağıtayım. Hanım makinaya koyup her tarafını bir yıkasın, boya ihtiyacı olan yerleri de yanmaz boya ile güzelce boyayıp sıfırlayalım. :D  ;)

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Önce her bir tarafina yağ çözücü sıkilıp 10 dakika bekletip ardından scotchbrite sonra durulama. Ondan sonra yapın istediğinizi. Kullanılan malzemeyle istenen fiyat orantılı değil. Geçen ay İstanbuldaki öğrenci kızım tost makinası alacağim demişti. Bekle dedim. Bir araştırdim ki dondum kaldım. 500-600 liraya kadar çıkan rakamlar. İnternetten, 270 lira liste fiyatı olan bir makinayı 150 liraya indirimli olarak alıp adtesine yolladım. O bile çok.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Arkadan menteşileri zaten direk eliyorum. Arkadan yükselmesi lazım ama önden bastırınca arkanın da kalkmaması lazım. Önden bastırılan makinelerde bu problem olabiliyor, bu nedenle aslında tam karar veremiyorum. Üst tarafın ağır olması arka tarafın kalkmaması için önden bastırılan makinelerde önemli.

Eski makine yandan bastırmaya müsait olduğu için arkadan açıklık yapmıyordu. Ancak yandan basmalı tip  makine artık  yok.

MAkine piyasasında gördüğüm kadarı ile yine çin malı ürünlere marka bastırma olayı var. Özgün bir cihaz breville var. 1.300TL'ye kadar çıkıyor bu modeller ama paneller çıkmıyor.

İlk bakmaya başladığımda piyasa modernleşmiştir dedim. Alt ve üst ızgarası ayrı açılan hatta derecesi ayarlanan modeller vardır diye düşünürken bir elin parmağını geçmiyor olduğunu gördüm. Korkmaz'ın modelleri amaca hizmet edecek kadar güzel ama mutfakta annenin de sözü geçtiği için yer kaplaması, estetik görünüşü bir de onun onayından geçecek. 

Görüşler ve yorumlar için teşekkürleri okudukça modelleri inceliyorum, kıyaslıyorum. Henüz karar çıkmadı. Ancak internet alemine bakınca rastgele mağazadan almayan herkes bu kararsızlığa düşüyor garip bir şekilde anladım.

Sanayi tipi olanı seve seve alırım ama yer problemi, temizleme zorlukları ve kullanım sıklığı düşünüldüğünde ev tipi almam gerekiyor.

Saygılarımla.

Korkmaz'da bastırınca arkasının kalkması problemi yok. Önden basılan kolun dayanak noktası ortada olduğu için her tarafa eşit baskı yapıyor. Alt ve üst kısımlar çıkıp bulaşık makinasında yıkanabiliyor. Yer problem olabilir ama gayet şık cihazlar. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Çok güzel bir konu oldu. Bizimde bir Arçelik tost makinası var evde evlenirken alınmış geçen sene kim aldı hiç hatırlamıyorum ama bozuldu. 

Kullanmaya başlayınca dairenin ana sigortası atıyor.  Şuana kadar 4 kere tost yapabildim sanırım bu akşam eve gidince çöpe atacağım. 

2. Tost yapışımda ortadan yamulttum. Tam baskı yapmıyor diye bastırayım dedim içine göçtü üst taraf. En son 2 kullanımda ise şalter attırmaya başladı.

Bende güzel bir makina alayımda güzel tost yiyelim. 

Yorum bağlantısı

Çok güzel bir konu oldu. Bizimde bir Arçelik tost makinası var evde evlenirken alınmış geçen sene kim aldı hiç hatırlamıyorum ama bozuldu. 

Kullanmaya başlayınca dairenin ana sigortası atıyor.  Şuana kadar 4 kere tost yapabildim sanırım bu akşam eve gidince çöpe atacağım. 

2. Tost yapışımda ortadan yamulttum. Tam baskı yapmıyor diye bastırayım dedim içine göçtü üst taraf. En son 2 kullanımda ise şalter attırmaya başladı.

Bende güzel bir makina alayımda güzel tost yiyelim. 

Sami, şalter atması makine kaynaklı olmayabilir. Isıtıcı bir alet olduğundan yüksek elektrik çekiyor. Sigortalarında yada tesisatında sorun olabilir. Ehil bi elektrikçiye baktır derim. İlk eve taşındığımda bende aynı sorunda müzdariptim. Fırın, ızgara yada tost makinesi çalıştırdığımda 10 dakika sonra şalterler atıyordu. Elektrikçi çağırdım sorun halloldu..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sami, şalter atması makine kaynaklı olmayabilir. Isıtıcı bir alet olduğundan yüksek elektrik çekiyor. Sigortalarında yada tesisatında sorun olabilir. Ehil bi elektrikçiye baktır derim. İlk eve taşındığımda bende aynı sorunda müzdariptim. Fırın, ızgara yada tost makinesi çalıştırdığımda 10 dakika sonra şalterler atıyordu. Elektrikçi çağırdım sorun halloldu..

Aynı prizde kettle çaydanlık çalışıyor sorun olmayınca ben tost makinasına yordum, bir de ilk 2 seferde sorun olmadı sonradan oldu bu sorun. 

Dediğini bir deneyeyim abi saolasın. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Arzum prego kullanıyoruz.. Eşim çok memnun. Normalde kolay kolay tost makinesi beğenmez..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aynı prizde kettle çaydanlık çalışıyor sorun olmayınca ben tost makinasına yordum, bir de ilk 2 seferde sorun olmadı sonradan oldu bu sorun. 

Dediğini bir deneyeyim abi saolasın. 

Bende de ketıl ve kahve makinesi sorun yaratmıyordu. 

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Tosta ben de çok meraklıyım.

İstanbul'a ne zaman yolum düşse Marmaris Büfe den çift kaşarlı tostu mutlaka yerim.

Tost makinaları konusunda çok araştırma yaptım. Alüminyum döküm tablalı tost makinaları maalesef yeterli sıcaklığa ulaşamadığı için güzel tost yapamıyor.

İyi bir tostun dışı çıtır çıtır kızarmalı - içi yumuşak kalmalı.

Alüminyum tablalı ev tipi tost makinaları 180-190 derecelere kadar ısınabiliyor. Halbuki iyi bir tost 230-240 derece ısılarda yapılabiliyor.

Eskiden endüstriyel pik döküm tablalı makinaların ev tipi küçükleri vardı. Çok güzel tost yapıyorlardı. Çok aradım ancak bulamadım.

2 yıl önce döküm tablalı tost makinası buldum.

Hem çabuk ısınıyor - hem de mükemmel tost yapıyor. Tek sorun tablaları çıkmadığı için temizliği zaman alıyor.

Yine de özellikleri mükemmel. Tavsiye ederim.

Linki:

http://www.dokumix.com/

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dunku tost mubabbeti ve eksik malzemelere karsin ben [emoji23][emoji23][emoji23]

Tost resmi de isteriz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Dunku tost mubabbeti ve eksik malzemelere karsin ben [emoji23][emoji23][emoji23]

Ozlem hanim bunlarla olmaz. Begendik'e gideceksiniz ve vakumlu paketlerde ortadan ikiye kesilmis parmak sucuklari alacaksiniz. Ekmege hafif kirmizi renk verecek. Maalesef tostun tadi margarinle cikar, sadece tost icin cok azda kullansaniz margarin evde olmali.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Evimizin en iyi tost yapaniyimdir yillardir pazar kahvaltilarinin vazgecilmez tostunu yaptım yapıyorumda , ( üniversite etkeni olunca bi süre ara verdik) annemin almanyadan getirdiği bir tost makinası var üzerinde marka vs yazmıyor sadece flat yazıyordu hatirliyorum 4 sene önce bozuldu bozulmadan önce mükemmel tostlar yapıyordum herkes parmaklarını yiyordu

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Sadece sucukla olmuyor ki.Bunun kaşarı var,sosu var,keyfe göre domates koyanda var.Var oğlu var :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tost yaparken tereyağ deneyin farkı görün. Hele ki ekmeğin içine de bir miktar tereyağ sürerseniz tadından yenmez oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bugun makine arayisimi sona erdirdim:)

Ankamall'de hemen hemen tum markalarin olmasini firsat bilerek izin gunumu sinema oncesi bu a ayirdim. Aklimda hic olmayan bir marka Hotpoint/Ariston ile sureci sonlandirdim. Arcelik'te cok tereddut ettim Hotpoint'i gormeden once. Hatta 2 kere gittim ama goruntu cok şık olmasina ragmen nedense icime sinmedi. Delonghi'yi gordugum anda makineyi aldim zaten.

Oncelikle ilk gozdem olan Fakir Crea'ya baktim. Ancak ust celik bolumu teshirde dolu gocugu gibi olunca bize gore olmadigini anladim. Kucuk olmasi ve magazasinda internete gore 100 tl farkla 425TL'den satilmasi nedeniyle direk elendi.

Tefal teneke gibi makineler yapmis. Gril ozelligi on planda makineler 699TL'ye kadar cikiyordu ama ic izgaralari S seklinde olmasi benim icin itici bir sebepti.

Arcelik cam dis yuzeyli makinenin panellerini cikarmak icin son derece basit bir mekanizma kullanmasi hos degildi. S sekilli izgara kotuydu. Ayrica 3 kademeli isitma dugmesi kaliteyi bozuyordu. En begenmedigim yonu ust kapagi kaldirdiginizda one dogru dusmesiydi. Ekmek koyunca duzelir dediler ama benim icin elenmesine yetti. Olumlu ozellikleri 2400w olmasi ve estetik gorunumdu.

Esse'de genelde ev tipi makineler vardi. Bir adet buyuk makineyi 2 ust rafta sergilediklerinden sadece fiziki gorunumunu begenmedigim icin eledim.

Korkmaz'in tost makineleri guzeldi. Ic cizgilerinin verev olmasi hosuma gitmedi. Panel cesitliligi en cok korkmazda. Granit, seramik, teflon, dokum gibi cok cesidi vardi. Heybetli yapisi guzeldi ama ayak bolumu plastik kalitesi olarak iyi degildi. Alinabilecek makineler arasinda ilk 3'e girer.

Arzum Korkmaz ile cok benzesiyor ama panellerin dis kesimleri o kadar kalitesizdi ki birakilan capaklari gorunce kalite kontrol konusunda suphe olusturuyordu dogal olarak.

Fakir'in arkaya uzayan modelleri ilgimi cekmedi. Karaca'da emsan vardi ama aradigim ozelliklerde degildi.

Hotpoint/Ariston ise teflon dokum karisimi izgarali. Paneller disardan basilan bir dugme ile cikiyor. Paneller cift yonlu. Duz bolumunde yumurta bile kirilir. Basma kolu gayet kuvvetli. Spiralle iki kapagin elektrik baglantisi olmasi kapaklarin 180 derece acilarak grill yapilmasina olanak sagliyor. Ust kapak kesinlikle bostayken oynamiyor ama icinde yukseldi olunca tostcu makineleri gibi hareket ediyor. Isi ayari kademeli. Ayrica zaman ayari var geriye sayan. 2000w olmasi guzel. Alt ust izgaranin ayri isi dugmesi olmamasi negatif yonu. Duz cizgili paneller istedigim sekilde. Fiyat 320TL. 12 taksit alinabiliyor.

Asagida fotograflari verecegim. Konuya sonrasinda yaptigi tostlarla devam ederim:)

Saygilrimla.

57789eed3538856c8370f7e76385b9b0.jpg

46ff0616e028cce8b200b6e0030b1c5d.jpg

b01c8784c3eb0df92a8889cd53cb4f7b.jpg

f0a98ddd5a9f86d30eef856ef37880c8.jpg

f0328ab9daa42cf2afe12703d70643d3.jpg

Yukselme mekanizmasi.

4af3f1c8173814f1d5a1651b3a17a609.jpg

Cift tarafli panel/180 derece acilma

4a5715ddefc33000cc7a32347aa9ecbf.jpg

Spiral elektrik baglantisi

0b778919be0843407a6ddc5d18576dd5.jpg

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Abi hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın. 

Güzel tostlar ızgaralardan örnekler isteriz. 

Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun Evren.

ızgarayı sökerek arkalı önlü ve yandan fotoğraflarını da yüklermisin sana zahmet. bi de ızgarayı sökme takması kolay mı, tırnaklar nasıl bi test edersen sevinirim.

Tesekkur ederim Sadık Bey. Sizin icin bir video cektim. Umarim anlasilir olmustur:)

Saygilarimla.

Hayırlı olsun üstad.

Ustad bugun avm icinde 6900 adim atmisim telefon tebrik etti:) Yani bu tost makinesi almak boyle zor birseymis:) Eski makinenin kolunu kirmadan dusunmek lazimmis:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...