İçeriğe Yönlendir

Bugün Aracınız İçin Ne Yaptınız?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Ali Darbaz
Adnan Çakır yazdı:

Bp olmasın emoji848.pngemoji51.png

Adnan abi, yıkatmaya opet, çektirmeye BP 

Emre Şimşek yazdı:

Sineğin yağını aradaki boşluklara sürerek tüketimi biraz daha düşürebilirsiniz..

Aslında aralıklara bant çekecektim. Ama çok fazla iz bırakıyor. Sökülürken iz bırakmayan bant lazım. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Darbaz yazdı:

Aslında aralıklara bant çekecektim. Ama çok fazla iz bırakıyor. Sökülürken iz bırakmayan bant lazım. 

Maskeleme bandı alın iz bırakmaz

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ali Darbaz yazdı:

Ayrıca bantın ağırlığını da hesap etmek gerekebilir.. Tamam rüzgar direnci çok büyük bir etken ama sizin sürdüğünüz hızlarda ağırlık daha önemli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

Maskeleme bandı alın iz bırakmaz

Araba şu an 0,29 cd değerine ulaşmıştır. Daha kasmıyayım artık. 

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Aerodinamik katsayısı düzelen tamponla biraz daha düşmüştür. Yakıtı düşürsün, yamaya verdiğim 250 liramı amorti etsin yeter bana. 

Ali tampondaki çatlak yakıta ne kadar etki edebilir düşünemedim..Eder mi cidden ?

Ali Darbaz yazdı:

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Bantları söktüm. Tiner kalmadığı için silemedim. Pazar pazar tiner arayacakta değilim. Aerodinamik katsayısı düzelen tamponla biraz daha düşmüştür. Yakıtı düşürsün, yamaya verdiğim 250 liramı amorti etsin yeter bana. 

Yan aynaları (iç dikiz yeter zaten sakin ve yekpare şeridinde gidiyorsunuz) ve anteni (multimedia radyo vs kapatın zira her elektrik yükü yakıtı arttırır) sökün, aracın altını komple ince sac panel ile kaplayıp hava direncini tamamen engelleyin (en iyi aerodinami için aracın hava molekülleri arasında en uygun hareket için gerekli form olan damla şeklinde olması lazım) yakıt acayip düşecektir.
Ancak bu şekilde amorti eder yoksa zor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Mankal yazdı:

Ali tampondaki çatlak yakıta ne kadar etki edebilir düşünemedim..Eder mi cidden ?

Her bir panel arası boşluk sürtünmeye etki eder. 2009 Cruze ile 2011 cruze eco arasında tampon farkı var. Cruze eco alt tampon girişleri otobandan kapaniyor. 

Normal Cruze 0,31 cd sürtünme katsayısı var, ama cruze eco 0,29 sürtünme katsayısı var. 

Peki ne kadar fark ediyor diye sorarsan onuda hesaplıyayım döneyim. 

Normal Cruze 0.31 sürtünme katsayısı ile 100 km hızda  15.3 hp çalıyor 

Cruze eco ise 0.29 sürtünme katsayısı ile 100 km hızda 14,5 hp çalıyor. 

İki tane klape sayesinde 1 beygire yakın tasarruf var. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Dün ve bugün arabalar üzerinde çok çalıştım. Önce galaxy deki sensör kablosu kopmuş onu yaptım ve hatayı sildim. Arkadaşın C max 1 deki hataları sildik ve Aux u yanlışlıkla çocuklar kapatmış onu açtık. 

Bugün hanımın fiestasının klimasını motip köpükle temizledim, polen filtresini değiştirdim, fiestanın koltuklarını halı yıkama makinesiyle bir güzel yıkadım. Sırada deri koltuk bakımı var, ilk fırsatta onu da yapacağım. Resim eklemedim çünkü yaptığım işe kendimi kaptırıyorum. Bu işler bana terapi gibi geliyor, başka bir şey düşünmüyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Koray Demir yazdı:

Yan aynaları (iç dikiz yeter zaten sakin ve yekpare şeridinde gidiyorsunuz) ve anteni (multimedia radyo vs kapatın zira her elektrik yükü yakıtı arttırır) sökün, aracın altını komple ince sac panel ile kaplayıp hava direncini tamamen engelleyin (en iyi aerodinami için aracın hava molekülleri arasında en uygun hareket için gerekli form olan damla şeklinde olması lazım) yakıt acayip düşecektir.
Ancak bu şekilde amorti eder yoksa zor.

235 55 17 lastikten 225 50 17 lastiğe geçince çok farketti benim araçta. Araç galaxy 2 tona yakın. Yolculara 2 tonu geçer.55 yanak aracı yükseltiyordu ve aerodinamiği bozuyor, 235 taban daha da arttırıyor. Şimdi yakıtı çok daha iyi oldu. Önceleri 7.5 8 lerde gezen araç şimdi 6,5 civarında, 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mustafa Yanar yazdı:

235 55 17 lastikten 225 50 17 lastiğe geçince çok farketti benim araçta. Araç galaxy 2 tona yakın. Yolculara 2 tonu geçer.55 yanak aracı yükseltiyordu ve aerodinamiği bozuyor, 235 taban daha da arttırıyor. Şimdi yakıtı çok daha iyi oldu. Önceleri 7.5 8 lerde gezen araç şimdi 6,5 civarında, 

Hsyırlı olsun ama mevcut lastikleriniz mesafeyi % 5 oranında az gösteriyor. Araç bilgisayarınızdaki tükeyim değeri gerçek değer değil. Bir dönüşte yaklaşık 13 cm eksik yol gidiyor aracınız. Obd den lastik ölçüsünü değiştirirseniz durum düzelir.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Orijinal ebattayım şu an ve obd den de aynı ebat şeçili, daha öncede  orijinal ebat seçiliydi ama lastiklerin ebatı orijinal değildi. Teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hoparlor takma isi bitince Ön cama nasiol yagmur kaydirici uyguladim.Kutudan ikiser adet temizleme, kaydirci ıslak mendil,siyah eldiven cikiyor .yagmur yagmasini bekleyecegim artik.15f35a4fc5098e8ceeea39b950529db5.jpg21fd0d66de03cfd2835566f6a32fd22e.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Uzun zamandir almayi dusundugum balatalari aldim.Sorun şu uzerindeki balatalar veka marka 15 bin km oldu disklerde cizikler var.titreme kesinlikle yok.disk balata ayni anda degistirmistim.meyle marka balatayi uygun fiyata buldum aldim.diskleri hafiften sildirmem gerekiyor mu yeni balatayi takmadan once.ff2ce67a2cb0024258ff386701e27584.jpg42bf5ae934fa9f3a8e8367878cf7f622.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Emre Usta yazdı:

meyle marka balatayi uygun fiyata buldum aldim.diskleri hafiften sildirmem gerekiyor mu yeni balatayi takmadan once.

Yeni balata takılacaksa çizik var demişsiniz bu yüzden yüzeyin pürüzsüz ve eşit olması için inceden torna yapılması iyi olur yoksa balata ses yapar veya disk balatayı dengesiz şekilde aşındırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Emre Usta yazdı:

meyle marka balatayi

Meyle diskten memnun kalmadım ben, 2 senede yamuldu, balatası nasıldır bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Başka yerde konu açmak istemedim. Arabayı çam reçinesinden korumak için boya yapılan odalara serilen in poşet plastiği ile arabanın üstünü örtsem sıkıntı yaşarmıyım?

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Başka yerde konu açmak istemedim. Arabayı çam reçinesinden korumak için boya yapılan odalara serilen in poşet plastiği ile arabanın üstünü örtsem sıkıntı yaşarmıyım?
Sıkıntı olacağını sanmıyorum hocam.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bayramda termostat kapalı kalmıştı. Söküp bi kaç gün boş gezdikten sonra orjinal termostatını taktım. Antfrizini yeni ve kaliteli marka kullandım. Umarım tekrar çürüme yapmaz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

8 litre Mobil FS 0W-40 ile yağını, yağ filtresini ve polen filtresini değiştik. Hava filtreleri C320 den söktüğüm K&N kutu içi ile devam :)

1 yıl oldu diye bakıma girdik, salgından dolayı ilk defa yıllık 11.250 km yapmışım (normalde 15-20.000 arası oluyordu)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Bakımları yaptım yıkadım cilaladım. Makinede yanımda olunca bi kaç poz çektim. İyi seyirler.

gUgRDm.jpg

ivspi4.jpg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı

Güne direksiyon kılıfını yenilemekle basladim.Çinden aldiğim kilif eskimisti söküp

Fox marka araca uygun kilifi 64 liraya siparis ettim.

e7fb7c7ec49458d01e9cfd806c4caecd.jpgf23f32780e1cb84d6661d4ba09b18e03.jpg25737013c06f895bd29df812465c2e14.jpg644053683903bc3e4b75e7c83990d9ec.jpg

5 senelik Kolçağın derisi yipranmisti.Suni deriyi söktüm.Yerine evde fazladan masa kaplamak icin aldigim deri ile kapladim.

1ba716db11232557db36e32647e0b92c.jpgc3011bec9e1fb0c3260827c0c7ab7e55.jpg

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   1 kullanıcı

• Erdoğan Temur
  • Yeni Oluştur...