İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Kapıya Yapılan Ikinci Fitil

Yasin Çelik

Recommended Posts

Okan Duran

Tüm mesajları okuyup iştaha gelmemek mümkün değil :))

Dün akşam gittim bir Renault Mais orjinal yedekleri satan bir dükkana. 2002 - 2004 Model arası Clio Symbol kapı fitili sordum. Sosa marka olacak dedim. Var abi dedi. Kapı başı 30 TL dedi. Dedim yap birşeyler. Abi dedi 1 hafta önce gelsen neyse ama yeni zam geldi dedi :) Dedim bilirim o ayakları :rolleyes: Ozaman 27,50 Tl den vereyim dedi bende 25 TL den kuruş fazla vermem 4 kapı ver dedim. Düşündü falan getirin dedi çocuklara :D

Beyaz poşetler içinde üzerinde kocaman harflerle mavi SP yazan alt köşesindede SOSA yazan bir poşet geldi. Bu akşam üzeride iş dönüşü babamla beraber 1 saat gibi bir sürede 4 kapıyı değiştik. İlk izlenimlerim kapıların kapanışı yönünde oldu. Kapanması denildiği gibi daha tok. Şu an için sadece on iki kapıda can çıtası 3-4 mm kadar dışarda kalıyor. Hatta sağ ön cam açıldığında kapanırken cam en üste geçeceği sırada tak diye bir sesle yerine oturuyor. Fitiller azıcık alışsın olmazsa bir kapaı ayarı yapılması gerek gibi.

Hemen peşine bir test sürüşüne çıktım oradaki izlenimimde kasis ve çukurlarda daha az hissetmeye başlamam oldu. Eskiden kasis geçişlerinde amortisorun yaylanma seslerini bile dikkat etsem işitiyordum. (Amortisörler yeni patlak değil :)) ) Şimdi sadece arabanın kasise girdiğini hissediyorum. Mesajları iyice inceleyerek 2002-2004 model Clio fitili ve sosa marka olması geröekten etkili takmasıda basit oluyor. Kendim kolayca taktım.

Uzun lafın kısası gerçekten Clio fitili tam oluyor ve tat veriyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tüm mesajları okuyup iştaha gelmemek mümkün değil :))

Uzun lafın kısası gerçekten Clio fitili tam oluyor ve tat veriyor.

Ne varsa naylonlarda işte :)

Yorum bağlantısı
Doğan Özkan

Zamanla oturuyor, daha sağlıklı kapanıyor merak etmeyin...

Özellikle benim sol ön kapı hemen oturdu, şimdi süper...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Bülent Şahin-2

dün gece ikiye kadar konuyu okudum ve sabah olsada gitsem diye bekledim şimdi gidip benden fitilleri yaptıracagım inşallah bende memmun kalırım :)

Yorum bağlantısı

valla ince su hortumu geçirdim kapı lastiklerinden gayet güzel oldu :) tabi bizim fitiller çift taraflı :) fiestada da hortum geçirmeyi denemek lazım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İlginç, benim sosa marka ikinci fitillerim süper oldu, kapı kapanmama olayı yok, merso gigi lok diye kapanıyor vallahi :D

Yorum bağlantısı
Dandik fiestaya ne geçiririsen geçir hikaye Çağlar :D

:D:D estağrurullah abi..ama bi denemekte fayda var derim ben

Yorum bağlantısı
abanınca benimki de kapanıyor lok diye :D

şimdi bunu denerim Çağlar , olmaz molmaz , ben sinirli adamım kapıya komple siliokon sıkarım açılmaz bir daha :)

:D tamam abi ben yapatım o zaman senin hortum işini :)

Yorum bağlantısı
Bülent Şahin-2

bende şimdi taktırdım kapıların kapanmasında bir sıkıntı yok rahat kapanıyor esnemede yok inşallah memmun kalacagım

Yorum bağlantısı
Arif Şenankara

Merhabalar

konuyu incelediğim de , Eğer kapı fitillerinizde çökme diye tabir edilen durum yoksa yani yıpranmamış ise

kesinlikle yaptığınız uygulama aracınızın kilit mekanizmasına zarar vereceği kanaatindeyim.benim aracımda kapı tarafında fitil ve diğer tarafta da döşemeyi geçirmek için kullanılmış gibi görünen bir sert fitil var siz bunu çıkararak karşısına yumuşak bir fitil daha takmaktan bahsediyorsunuz.2 yumuşak fitilin karşı karşıya kalması sizce ne kadar mantıklı ne kadar dayanıklılık sağlayacak bunu ben anlayamadım.

Kapı fitilleri 2 sert yüzey arasındaki boşluğu doldururlar benim bildiğim kadarı ile.

Eğer fitilleriniz yırtılmamış sadece ezildiyse içine fitilinizin durumuna göre farklı kalınlıklarda satılıyor şeffaf serum hortumu diyorlar hırdavatçılarda farkli boyları var.

Aliyorsunuz eski fitilinizin hava deliklerinden geçiriyorsunuz gerekirse hava deliklerini genişletebilirsiniz tabi dikkat edilecek tek şey fitilde yırtılmaya neden olmayın.

Hem gorunum orjinal hemde daha saglikli olucaktir kilit mekanizmaniz icin.

saygilar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Benim arabada ön kapılar kendiliğinden çift fitildi ama 5 yıl geçinde fitiller ezildi ve artık görevini tam yapamıyor diye düşünüyorum.

Yeni fiestanın fitilleri biraz daha farklı yapıda. Yaylı bir yapısı var. Zamanla bozulmaz gibi duruyor. Bizim arabalara uyarmı acaba. Çoğu arabanın fitillerine bakıyorum. Hepsi birbirine uyacak gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Merhabalar

konuyu incelediğim de , Eğer kapı fitillerinizde çökme diye tabir edilen durum yoksa yani yıpranmamış ise

kesinlikle yaptığınız uygulama aracınızın kilit mekanizmasına zarar vereceği kanaatindeyim.benim aracımda kapı tarafında fitil ve diğer tarafta da döşemeyi geçirmek için kullanılmış gibi görünen bir sert fitil var siz bunu çıkararak karşısına yumuşak bir fitil daha takmaktan bahsediyorsunuz.2 yumuşak fitilin karşı karşıya kalması sizce ne kadar mantıklı ne kadar dayanıklılık sağlayacak bunu ben anlayamadım.

Kapı fitilleri 2 sert yüzey arasındaki boşluğu doldururlar benim bildiğim kadarı ile.

Eğer fitilleriniz yırtılmamış sadece ezildiyse içine fitilinizin durumuna göre farklı kalınlıklarda satılıyor şeffaf serum hortumu diyorlar hırdavatçılarda farkli boyları var.

Aliyorsunuz eski fitilinizin hava deliklerinden geçiriyorsunuz gerekirse hava deliklerini genişletebilirsiniz tabi dikkat edilecek tek şey fitilde yırtılmaya neden olmayın.

Hem gorunum orjinal hemde daha saglikli olucaktir kilit mekanizmaniz icin.

saygilar.

Bazı arkadaşlar yeni fitillerden sonra kapıların zor kapandığını, bazı arkadaşlarda herhangi bir sorun olmadığını ve kolay kapandığını söylüyor.

Fitilden fitile farklılıklar olabilir. Bazı fitiller biraz daha kalın yapıda olabilir. Fitilin çok kalın olmasına gerek yok. Yüzeye temas etmesi yeterli. Sadece temas edecek boyutlarda olduğunda zaten kapıya ters yönde yani dışa doğru kuvvet uygulayıp kilidi zorlamaz. Fitiller biraz kalınsa temas noktasınıda geçerek ezilme noktasına gelip direnc gösterir ve kilidi biraz zorlayabilir.

Seyrekte olsa orjinal çift fitilli gelen fiestalar var ve onların kapıları sorunsuz. Üstte belirttiğim gibi yeni fiestanın fitilleri kapıyı zorlayacak cinsten değildi.

Yorum bağlantısı
Buyur buradan yak.Çılgın moderatör ve maceraları :D Bende lastikleri söküp cant üstünce gideyim, yol sesini sıfıra indirmeyi deneyecem :kihkih:

Bu sözünü bir yere not ediyorum Çağlar :)

Tamam abi not et ben sözümün arkasındayım :)

Yorum bağlantısı
İstanbul'a sende geliyormuşsun, öyle bir duyum aldım :D

Ayın dokuzunda benim yerime ÜDS girecek ve ayın 2 sinde benim yerime derse gidecek birini bulursam gelirim abi :kihkih:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kerem Dağıstan

Daha tanışmaya fırsat kalmadan fitilleri aldım. Aracım 2006 Fiesta Van fitiller Ankara da Büyük Sanayi 1. cadde üzerinde Renault parçaları satan bir firmadan aldım (kendi işyerimi yakın olmasından dolayı) van olduğu için forumdaki arkadaşların dediği gibi 3 adet (70 TL) alıp birinden ek yapıcam ek yerlerinide küçük su hortumu vs. şeylerle birleştirmeyi düşünüyorum. Tüm paylaşımlar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Umit Karahan

dün bende yaptırdım.... orjinal clio fitili aldım, cok pahalıydı :p ön kapılar biraz kasıyor ama zamanla otururmuş..ustalar orjinalinden güzel oldu dedi.ses yalıtım farkı ise cok cok değil ama biraz fark ediyor işte ;)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet Gün

gerçekten harika bir çözüm. ilk fırsatta ben de uygularım inşallah. elinize sağlık

Yorum bağlantısı
Cihan Kalmaz

Yalçın bey bu uygulama ile tarihe geçtiniz. Müthiş fikir ve uygulama teşekkürler :bravo:

Yarın bana iş çıktı yine çıkmacıların yolu göründü

Yorum bağlantısı
Cihan Kalmaz

Bugün taktım arkadaşlar yenisine 100 lira dediler almadım. orijinalini bir clionun ustunden soktum. 80 lira verdim. Harika oturdu. Kapilar eskiden trançk diye kapanirdi şimdi lup diye kapanıyor. Fotolari ekleyecegim. Telefondan girdim.

Arabanın içinde anne karnındaki sessizlik hakim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Kalmaz
(düzenlendi)

imag0287v.th.jpg

imag0289a.th.jpg

imag0291b.th.jpg

imag0292hm.th.jpg

imag0294d.th.jpg

tarihinde Cihan Kalmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Demirbaş

güzel olmuş.

arkadaşlar clio hangi model?yeni deği herhalde.cliolarda 2 3 varmı?

Yorum bağlantısı
Cihan Kalmaz

Clio Symbol 2002- 2004 arası eski kasa olacak. Benim söktüğüm araç sedandı.

Yorum bağlantısı
Osman Demirbaş

Clio Symbol 2002- 2004 arası eski kasa olacak. Benim söktüğüm araç sedandı.

arkadaşlar ben biraz önce 110 tl ye aldım.gerçekten bir fark yarattı.kasis sesleri,motor sesi ve kapı kapanma sesi.gerçi biraz sert kapatılması gerekiyor ama

alışınca süper olacak gibi.camı açıp kapayınca eskiden sesde bir değşiklik olmazdı.şimdi bariz bir fark var.ben herkese tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Çıkmasını bulmak daha iyi sanki. Alışma süresinde kapıların zor kapanma probleminden kurtulmuş olunur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...