İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Babam sağ olsun, gene bana evin işini iteledi. Evin Güneş enerjili su ısıtma sistemini bana bırakmış. Ucuz ama kaliteli ısıtma sistemi nerden buluruz :( 

Senin babana diyeceğin tek şey "kaç lira tuttu?" Başka şehirden gelip kursalar üstüne navlun/konaklama masrafları binecek. Sivasta veya yakın illerdekini de baban bulur zaten eşe dosta sorup.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kartere sürdüğü silikonun kuruması için 1 gün arabanın  yatması gerekiyormuş. 

Doğrusu evet beklemek. Sürüp bir saat sonra yağ koy marşa bas 6 ay sonra terleme kaçınılmaz.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Senin babana diyeceğin tek şey "kaç lira tuttu?" Başka şehirden gelip kursalar üstüne navlun/konaklama masrafları binecek. Sivasta veya yakın illerdekini de baban bulur zaten eşe dosta sorup.

yahu öylede. Ev kredisi öderken aynı zamanda eve harcadığım tadilatın borcunu ödüyorum. Ha deyince bütce yaratamıyorumki. Önümüzdeki 6 ay kilitliyim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sabah aşırı trafik dönüşü işyeri otoparkına çektim. Suyun yüksekliği kontrol ettim. Kulağiımı radyatör ile motor bloğa arasına sokup sesizlik içinde dinledim. Motorun içinde su kaynama  sesi geliyor. Park ettikten sonra motorun suyunun 108 derece üzerine çıkıyor. bundan sonra fan açmadan kapatmamak lazım anlaşılan. :( 

AM-JKLXkuufFzQYkk4mffLiQ3seoZWaD0Yy8TX53

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Sabah aşırı trafik dönüşü işyeri otoparkına çektim. Suyun yüksekliği kontrol ettim. Kulağiımı radyatör ile motor bloğa arasına sokup sesizlik içinde dinledim. Motorun içinde su kaynama  sesi geliyor. Park ettikten sonra motorun suyunun 108 derece üzerine çıkıyor. bundan sonra fan açmadan kapatmamak lazım anlaşılan. :( 

AM-JKLXkuufFzQYkk4mffLiQ3seoZWaD0Yy8TX53

Kaynama sesi mi? Nasıl yani??? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

bundan sonra fan açmadan kapatmamak lazım anlaşılan

kullanma kılavuzunda böyle bir uyarı yazısı var mı

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kaynama sesi mi? Nasıl yani??? 

lokur lokur ses gelir, kuyudan gelir gibi, biraz yankılı , gurul gurul da derler.

vesile ile mekanikte ses tarifi diye ders vardı, favorim: konserve kutusu içinde gezen demir bilye sesidir...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sabah eşim yağmurda ıslanmasın diye , Önce kavacık otobus durağına sürdüm. Kavacık durağında eşimi bıraktım. Maltepeye direksiyonu cevirdim. Kozyatağı bağlantı yoluna kadar trafikiz geldikten sonra D100de 25 dakikalık bir trafik beni bekliyordu. 25 dakika dur kalk yaptıktan sonra arabayı park ettim. 40 km yolu toplam 1 saat 05 dakikada bitimişim. Tam bir işkence etabını bitirdikten sonra kaputu açıp sesleri dinledim. Otopark sesiz bir yer olduğu için sesleri duymak adına kulağımı motor bloğu ile radyatör arasına getirip sesleri dinledim. Motor bloğunun içinden su kaynama sesine benzer bir fokurdama durdum. Yağ kapağini actım, bişey görmedim. Yağ çubuğunu cektim ordada bişey olmadı. Sesde kesilmedi. 

Akşam çok daha rahat bir şekilde eve vardım. Trafikde fazla kalmadık 35 dakikada eve varmış. Otoparka park ettim arabayı. Kaputu açtım . Ne ses var ne soluk. Çıt çıkmıyor arabadan. 

Sabah video çekmek aklıma gelmedi, akşam mikrofon bağlar çekerim dedim. Mikrofonu bağladım kayıda başladım. Motor süt liman. Hiç ses yok. SOnra kendi kendime dedimki , bu araba trafik görünce böbürleniyor. :( 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kullanma kılavuzunda böyle bir uyarı yazısı var mı

lokur lokur ses gelir, kuyudan gelir gibi, biraz yankılı , gurul gurul da derler.

vesile ile mekanikte ses tarifi diye ders vardı, favorim: konserve kutusu içinde gezen demir bilye sesidir...

1,38 bar’da kaynama sıcaklığı 109 santigrat derece. Kapalı sistemdeki basınç ne bilmiyorum ama kaynaması normal mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Motor bloğunun içinden su kaynama sesine benzer bir fokurdama durdum. Yağ kapağini actım, bişey görmedim. Yağ çubuğunu cektim ordada bişey olmadı. Sesde kesilmedi. 

yağ kapağı veya çubuğundan beklenti ne idi?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1,38 bar’da kaynama sıcaklığı 109 santigrat derece. Kapalı sistemdeki basınç ne bilmiyorum ama kaynaması normal mi?

atmosfere açılmadıkça lokurtu gelmez, sabit seviye kabına doğru sirkülasyon olabilir

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabanın su antifirz dengesini bozmuş olabilirim. En son 400 ml saf su ekleyerek kaynama noktasını aşaği çekmiş olabilirim. Ben gene araba için Gm Dex cool antifiriz sipariş edeyim. Suyu kapaktan vakumlarız. 1 litre antifiriz doldururuz. Jilet gibi olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabayla suya gittim. Birazcıkda devirli kullandım. Arabanın motoruna mikrofon bağlayıp değişik sesler çıkıcakmı merak ettim. Bir önceki motor sesi ile kıyasladım. 

Sıkıntıya rastlamadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

aslında arabayı park halinde de dinle bakalım gece gizli gizli bi sesler flan çıkarıyormu

en kötü kedi girerse ona uyarı verir

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Gök yazdı:

aslında arabayı park halinde de dinle bakalım gece gizli gizli bi sesler flan çıkarıyormu

3 harflilerdir onlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

Ümit Türk yazdı:

3 harflilerdir onlar. 

yahu arkadaş kafamı bulunyonuz benle, Arabanın motoruna mikrofon sokup, varyatörleri ve egzantrikleri dinlemenin nesi yanlış. Subab boşluğu ve varyatör arızası varmı anlamanın en kolay yolu. Üstelik iki farklı motor yağı arasındaki ses farkının diagnozunu yapmanın en mantıklı yöntemi.  Siz arabanızı sevmiyonuz heralde. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

yahu arkadaş kafamı bulunyonuz benle, Arabanın motoruna mikrofon sokup, varyatörleri ve egzantrikleri dinlemenin nesi yanlış. Subab boşluğu ve varyatör arızası varmı anlamanın en kolay yolu. Üstelik iki farklı motor yağı arasındaki ses farkının diagnozunu yapmanın en mantıklı yöntemi.  Siz arabanızı sevmiyonuz heralde. 

Almanyada araba uretiminde kulLanilan pres makinalari sesle dinliyorlar bir problem olunca sesi degisiyormus ama arabada bu yontemi yazilim yapanlar kullaniyor Sanirim bireysel kullanimda ilk sizds gordum
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

yahu arkadaş kafamı bulunyonuz benle, Arabanın motoruna mikrofon sokup, varyatörleri ve egzantrikleri dinlemenin nesi yanlış.

Nesi doğru 😛 

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın motoruna mikrofon sokup, varyatörleri ve egzantrikleri dinlemenin nesi yanlış.

mikrofon frekans aralık özelliği kaç?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

Nesi doğru 😛 

sen arabanı sevmiyosun :D 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bir tane el fenerini Aksiyon kamerasına bağladım. Kamerayı motor içinde radyatör ile Egzos manifoldu arasına bağlıyacam. Motor kulaklarının hareketlerini inceleyerek arızanın boyutunu tespit edeceğim. 

Benim param kıymetli, çünkü artık param kalmadı. :D Araba bozulduğu gibi kalır. Yatışda bekler :) 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

kamera koparsa bişekilde motorun içinde ki dağılma anını da yayınla bari merak ettik

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu niye düşsün kamera, düşecek gibi bağlıyacağımı nerden çıkardın. Bir şeyi yapmadan önce defalarca kontrol ederim. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Siz arabanızı sevmiyonuz heralde. 

Arabamı bir taşıma aracı olarak görüyorum.  Bunlara kafa patlatmaya vaktimiz yok maalesef. 

Bozulursa yapılır bozulmazsa devamke. Bu kadar paranoyak olmanın ne manası var.  Bu zamana kadar 5. aracım. Bunu da kısa süre içerisinde satacağım. Bunları boşver gelecek planları yapalım. En kötü senaryo için bir planın var mı mesela ? 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Ali Darbaz yazdı:

Yok üniversite laboratuvarında deneysel çalışsak olur tabi de. Anladık ki sevmiyormuşuz arabayı. :)

Çok bilimsel çalışıyorsun Ali kardeş. :unsure:  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Yok üniversite laboratuvarında deneysel çalışsak olur tabi de. Anladık ki sevmiyormuşuz arabayı. :)

Çok bilimsel çalışıyorsun Ali kardeş. :unsure:  

Bu da forumun bir zenginliği. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...