İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

sen arabanı sevmiyosun :D 

Seviyorum merkez

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Arada yap bunu araba da kendine gelir.  :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
İlkay BAŞARAN yazdı:

Arada yap bunu araba da kendine gelir.  :)

Italian tuneup derler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Selim Bilgin yazdı:

Italian tuneup derler.

2 3 ayda bir bir hafta kadar ben kullanıyorum arabayı. Haricinde hep eşimde. 3.günde aracın hareketleri değişiyor. Hatta ilk gün eksozdaki su yollara şerit çiziyor bendeyken. Haritayı düzeltip geri veriyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bayur yazdı:

mikrofon frekans aralık özelliği kaç?

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Bir tane el fenerini Aksiyon kamerasına bağladım. Kamerayı motor içinde radyatör ile Egzos manifoldu arasına bağlıyacam. Motor kulaklarının hareketlerini inceleyerek arızanın boyutunu tespit edeceğim. 

Benim param kıymetli, çünkü artık param kalmadı. :D Araba bozulduğu gibi kalır. Yatışda bekler :) 

Bunu sabırsızlıkla bekliyorum çünkü benim de ön motor yani şanzıman kulağı fena durumda

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Malumunuz Hypermiling Amarikan menşeili bir eylem. İlk çıkış noktası Amerika. Amerikalı hypermilcilere , hipermilin araba üzerindeki zararlarını sordum. Bana verdiği cevabı aynen yazıyorum. 

Hipermil yapanlar da özelikle 1990 üstü otomobillerde sık sık alternatör ve marş motorunu bozuyorlarmış. Yine otomatik vitesi boşa atmaktan dolayı sık sık şanzıman arızaları yaşanıyormuş.  Boşa atıldığında şanzıman yağ dolaşımı azalıyormuş.  

Marş motorunun bozulma sebebi yüksek ihtimalle sık sık motoru aç kapa yapıyor olmalarında. 

Alternatör ise düşük motor devirinden, düşük hertzde fazla yükte kaynaklı ısınması yeterli soğutma yapamamasından olabilir. 

Bunun dışında motor bloğunda ve geri kalanında bir sıkıntı yaşanmıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Hipermil yapanlar da özelikle 1990 üstü otomobillerde

amerikada 1990 model araba kullanan var mıymış 2021 senesinde? nasıl bir vergi öder onu da yazmışlar mı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Toyota 1000-1200 motor devri ile 80km hızla götürüyor arabayı. Kurum gibi şeylere karşı heralde vardır bir önlemi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Toyota 1000-1200 motor devri ile 80km hızla götürüyor arabayı. Kurum gibi şeylere karşı heralde vardır bir önlemi. 

ceo lar açıklmaıştı: biz ucuz olacak demedik, emisyonu düşük olacak dedik diye, servis ve parça şaınma/maliyetlerine bakılmaz emisyonu düşükte

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
amerikada 1990 model araba kullanan var mıymış 2021 senesinde? nasıl bir vergi öder onu da yazmışlar mı?
Amerikada hipercilik ile kafayı bozanlar trafikte böyle geziyor. Eg civic 1.5 karbüratörlü yada suzuki swift tercih ediyorlar genelde. Yağ değişimi geldiğinde çöpe atardık sıradan abd vatandaşı olsak, öyle arabalar. 4755e67c961b045cc65dd3f2ce4f77e4.jpgfa343395996488342010df2ce753f504.jpg
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Amerika’da yaşayıp bu kadar hypermile kasmak için ya çok çok fakir ya da aylak bakkal modunda olmak lazım. Bence ikinci. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

Arabamı bir taşıma aracı olarak görüyorum.  Bunlara kafa patlatmaya vaktimiz yok maalesef. 

Bozulursa yapılır bozulmazsa devamke. Bu kadar paranoyak olmanın ne manası var.  Bu zamana kadar 5. aracım. Bunu da kısa süre içerisinde satacağım. Bunları boşver gelecek planları yapalım. En kötü senaryo için bir planın var mı mesela ? 

Ohoooo o zaman biz burada yapıyoruz?

Selim Bilgin yazdı:

Amerika’da yaşayıp bu kadar hypermile kasmak için ya çok çok fakir ya da aylak bakkal modunda olmak lazım. Bence ikinci. 

Arkadaşın kanada’da göç etti. Sürekli km yapıyor. Ticari biraz. O düşünüyordu mesela yakıtı

Çağlar Bayur yazdı:

ceo lar açıklmaıştı: biz ucuz olacak demedik, emisyonu düşük olacak dedik diye, servis ve parça şaınma/maliyetlerine bakılmaz emisyonu düşükte

Hay emisyonuna

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

düşünemedim tabii, adam f350 la işe gidip haftasonu sporu olarak garajdan üstüne branda yapışmış toyotası ile geziyor da olabilir, spor olarak

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Selim Bilgin yazdı:

İkincisi tabi, emisyon düşmanlığı da bunun bi sebebi, mesela bu priuscuların bazı koyu kelleci olanları yakıt istasyonlarında motorin pompasının önüne park edip aracı kilitler giderdi. Bi kanal vardı youtube da çok eskiden izlerdim, mazot pompasına park eden arabalara halat bağlayıp kara tren cummins ile çeker tarlaya bırakırlardı, aracın sahibi 0.2 ton ağırlığında negro ablamız elinde kahve kartonu ve ıphone ile gelip cır cır öterdi.... 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Günaydın. 

Hanım işten ve mobingden kafayı yemek üzereydi. Dün artık şalter attı. 2 aydırda maaş alamıyordu. Her türlü iflas etmek üzerydim, çık işten evinde otur dedim. Bu gün restini çekmiş. 15 gün içinde çıkıcak. Bende büyük bir rahatlama oldu. Şükür rahatlatana. Babam ev yaptığı için aile içinde nakit darboğazı olduğundan iflas etmem durumunda Cruze satarım. 

:( 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Türk mali kuralarında şahıs istifası yok, amerikadaki yutbrlarda olabilir bilemem

daha önceki mobingte ne olmuştu?

Ebrar Tüfek yazdı:

aracın sahibi 0.2 ton ağırlığında negro ablamız elinde kahve kartonu ve ıphone ile gelip cır cır öterdi.... 

:rofl:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Günaydın. 

Hanım işten ve mobingden kafayı yemek üzereydi. Dün artık şalter attı. 2 aydırda maaş alamıyordu. Her türlü iflas etmek üzerydim, çık işten evinde otur dedim. Bu gün restini çekmiş. 15 gün içinde çıkıcak. Bende büyük bir rahatlama oldu. Şükür rahatlatana. Babam ev yaptığı için aile içinde nakit darboğazı olduğundan iflas etmem durumunda Cruze satarım. 

:( 

Bir avukatla konuşup öyle çıkış alın derim. Mobing sebebiyle dava açacaksanız tabi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Bir avukatla konuşup öyle çıkış alın derim. Mobing sebebiyle dava açacaksanız tabi. 

Firma çıkanların paralarını ödüyor ama zaman alıyor. Mütayit firma reisin camisini yapıyor. Olmadı çimerden yazarız. Reis sevmez Allahın evinde hak geçiyor ise caminin kutsallığı zedelenir. Bakalım durum ne gösterecek. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Firma çıkanların paralarını ödüyor ama zaman alıyor. Mütayit firma reisin camisini yapıyor. Olmadı çimerden yazarız. Reis sevmez Allahın evinde hak geçiyor ise caminin kutsallığı zedelenir. Bakalım durum ne gösterecek. 

Parasını zaten ödeyecek ama mobing var diye ayrıca tazminat davası açılacaksa diye yazdım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Parasını zaten ödeyecek ama mobing var diye ayrıca tazminat davası açılacaksa diye yazdım.

Abi hanım gerek yok dedi . sıkıncı çıkarsa artık bu hakkımızı değerlendirmeye çalışıcam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Geçmiş olsun üzüldüm. Kaç yıldır çalışıyordu aynı işyerinde eşiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İnşaat taşeronlarında maaş ne zaman zamanında ödenmiş ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba dostlar. 

Arabanın bu deposunda 7,5 litre benzin ortalaması çıktı. Bu gün yakıt aldıktan sonra Paşa köy yolundan Maltepe gitme denemesi yaptım. Kartal ile Maltepe arasında 4 şeritli bölünmüş yeni bir yol yapıldı. Bu bölünmüş yolun sonu maalesef Samandır denilen trafiğin içler acısı olduğu bir noktaya geliyor. 

Samandıra trafiği ile yeni yoldan eve gittiğimde tüketim 7,5 litre süre 35 dakika çıkıyor. 

Bu gün aklıma geldi, Samandıra trafiğini baybas etmek için paşaköy yolundan işe gideyim. 

Önce Paşaköy yolunu gittim. Akabinde Tem'e bağlandım. Kartal gişesinden ayrıldım. Maltepe Kartal yoluna girdim. Tam 50 km yol. Birde bakmışım trafikiz süzüle süzüle 1 saate işe varmışım. 

Ama hesaplar tutmadı. 6,1 litre benzin yakmış arabam. Belki akşam dönüşünde tercih edilebilir. Yolun rahatlatıcı bir seyir zevki var.  Ama maliyet düşmek yerine yükseldi. 

Arabam trafik nedenli yıpranmadı ama bana zaman ve yakıt kaybettirdi. Arabanın kmsi hızlı artıyor . Ama yolun gitmesi pek bir zevkli. Bu akşamda bir deneme yapacağım. 

Bu sefer hipermil yaprak sürüceğim. Bakalım tüketim dahada aşaği inecekmi. Ayrıca yol henuz ezberleyemediğim için çok düzgün bir sürüş yapamadım. 

Bu akşam hipermil ile aynı yolun dönüş versiyonunu yapıp tüketim ölçeceğim. Sonucun ne olcağını beraber göreceğiz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dönüşte daha az yakacak, işe yakın yerde ikamet etmeli ben dayanamazdım her gün 100 km yol gitgel

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...