İçeriğe Yönlendir

Tiguan 5n Hakkında

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Emanet jettanın eski jantlarına yeni göbek tasarladım, 3d printerde bastım, sonra jantların siyah kısımlarına dokunmadan, maskeleyip Motip marka sprey jant boyası ile boyadım. tamamına oto verniği attım ince bir kat. metalik görünüşü bir tuhaf oldu ama kötü olmadı kesinlikle. Kışlık lastikleri buna takacağım.

http://48836388537_a8ce1ed672_c.jpg2019-10-03_12-38-57 by Dogan Arsiray, on Flickr

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Elinize sağlık. Komple jant grisi rengine boyansa daha mı güzel olurda acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bende merak ediyorum jantlara baktıkça. ama elim gitmiyor yeniden boyamaya...çünkü jantın içi tamamen siyah heryerini boyamam lazım.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Dogan Arsiray yazdı:

Doğan bey bu tiguan'lardakı 1.4 tsi'lerin hangi modelden sonrasındakiler sorunsuz bilgin varmı? Birde şehir içi en fazla(dipgaz zorlamadan) kaç lt yakar?

Aklımda jettadan sonra superb yada passat var ama aynı rakamlarda böyle bir alternatifte var ve annemde yüksek araba seviyor bazen diyorum 1-2 seneliğine alsammı söyle birşey gönlü olsun diye hemde dağ bayır rahat gezerim altı sürtme derdi olmaz. 4x2 veya 4x4 çok önemli değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2012 den sonra sorun yok

diğerlerini de bilerek ucuz alabilirsiniz

Mehmet Göktürk yazdı:

2012 den sonra sorun yok

2F39E328-2ED0-4C92-97CB-40BBFB26005A.jpeg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mehmet Göktürk yazdı:

2012 den sonra sorun yok

Eski kasalarda bu değerleri görüyormu? 

Ben genelde kısa mesafe şehir içi kullanıyorum aracı. Jettada 7 ile 8 lt arası değişiyor, kullanım tarzıma klima açma yoğunluğuma göre. tiguan 8 lt üstüne çok çıkarmı aynı şartlarda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Eski kasa 122 ile yeni kasa arasında 1 litre var

Jettadan 1.5 litre fazla yakar 122 ise sizin jetta da eski motor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Uğur Kamil yazdı:

Doğan bey bu tiguan'lardakı 1.4 tsi'lerin hangi modelden sonrasındakiler sorunsuz bilgin varmı? Birde şehir içi en fazla(dipgaz zorlamadan) kaç lt yakar?

Aklımda jettadan sonra superb yada passat var ama aynı rakamlarda böyle bir alternatifte var ve annemde yüksek araba seviyor bazen diyorum 1-2 seneliğine alsammı söyle birşey gönlü olsun diye hemde dağ bayır rahat gezerim altı sürtme derdi olmaz. 4x2 veya 4x4 çok önemli değil.

Ekstra urban denen sadece dur kalk trafik olsa tipik 2.0 atmosferik kadar yakar. 10 11 litre diyelim. Benim kullanımımda sehir ici dahil 7.8 litre gibi yakıyor. Uzun donem ortalamam ise 6.7 litre su anda. Bence harika bir araba ve motor kombinasyonu. Sessiz kibar yuksek 4 ceker. Muthis yol tutusu var. Ancak bu govdeye 122 hp yetmez arac 1600 kg den agır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

Ekstra urban denen sadece dur kalk trafik olsa tipik 2.0 atmosferik kadar yakar. 10 11 litre diyelim. Benim kullanımımda sehir ici dahil 7.8 litre gibi yakıyor. Uzun donem ortalamam ise 6.7 litre su anda. Bence harika bir araba ve motor kombinasyonu. Sessiz kibar yuksek 4 ceker. Muthis yol tutusu var. Ancak bu govdeye 122 hp yetmez arac 1600 kg den agır.

extra urban şehir dışı demektir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Uğur Kamil yazdı:

Eski kasalarda bu değerleri görüyormu? 

Ben genelde kısa mesafe şehir içi kullanıyorum aracı. Jettada 7 ile 8 lt arası değişiyor, kullanım tarzıma klima açma yoğunluğuma göre. tiguan 8 lt üstüne çok çıkarmı aynı şartlarda.

Cıkar bence. Kısa mesafe ekonominin dusmanı.

Mehmet Göktürk yazdı:

extra urban şehir dışı demektir.

Hakikaten oyle... ters yazmısım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

doğrudan enjeksiyon motorlar motor ısınana kadar çift püskürtme yaparlar ve katalitik hızlı ısınsın diye çok yakıt yakarlar. Bu nedenle güzergahınız 2-3 km ise. 10 litre yakarsınız. ancak, bu kadar kısa güzergahım olsa range rover 3.9 alırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Battı balık yangider diye mi? 🙂 ben olsam taksiye binerdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

Battı balık yangider diye mi? 🙂 ben olsam taksiye binerdim.

Batan birşey yok. Km de 1 lira yaksa 3 km de 3 lira.

taksiye niye bineyim taksi bulacan gelecek içinde eşyan yok taksi rahat bir ulaşım aracı değil ayrıca yine de pahalı. mecburen kullanılır. 

üstelik bi başkası var yanında arabayı sarsarak kullanır adamı deli eder. Telefonla konuşamazsın istediğin müziği dinleyemezsin koltuklar bi garip eğimlidir vs vs.

Şöförün trafikte yaptığı pislikler ve egosunu ise burda anlatmayalım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

kışlık lastiklerimi bu jantlara taktım ancak hava sıcaklığı saçma derece yüksek. bugün 26 dereceydi. gece bile 11 derece. o nedenle araca monte etmedim.

araca paralal direnç ile birlikte CSP çipli 3000K gün ışığı/sarı renkli led ampulleri sis farı olarak taktım. gündüz farı modu olarak yüzde 20 PWM ile yanıyor ve sis farını açınca yüzde 92 PWM voltajı ile epey parlak yanıyor. karşıdan bakınca tamamen halojen rengi içeriden bakınca sarımsı bir rengi var. allweather osram ampuller gibi. çok iyi oldu.

bir de aliepxress den mayısa aldığım yeni gelen!!? anahtar kılıfını değiştirdim. ancak dikkat. metal anahtarın bağlı olduğu yerde plastik gövdenin içinde immobilizer kapsülü var onuda oradan kesip çıkartıp yeni anahtarlığa yağıştrmamız gerekiyor.

kırmızı istemiştim pembe geldi. kalitesi çok iyi. 4 dolar. kendi immobilizer çipinizi içene gömmeniz lazım. VW logosu eksik geldi malesef.

2019-10-15_09-15-52

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Ortalama tuketim,  hava serinlediginden beri 6.8 litrede cakılı kaldı zaten ise giderkenki ortalama 5.8 litreden asagı dusmuyor aksam ise duruma gore 6.9 ile 7.3 arası. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Dogan Arsiray yazdı:

Emanet jettanın eski jantlarına yeni göbek tasarladım, 3d printerde bastım, sonra jantların siyah kısımlarına dokunmadan, maskeleyip Motip marka sprey jant boyası ile boyadım. tamamına oto verniği attım ince bir kat. metalik görünüşü bir tuhaf oldu ama kötü olmadı kesinlikle. Kışlık lastikleri buna takacağım.

http://48836388537_a8ce1ed672_c.jpg2019-10-03_12-38-57 by Dogan Arsiray, on Flickr

Fiat 026 boya kodundan sprey bastır boya üstad

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erkan Işık yazdı:

Fiat 026 boya kodundan sprey bastır boya üstad

uğaşmak istemiyorum bunlarla açıkçası. kullanmamın tek nedeni zaten elimde mevcut olmaları. yoksa çoktan 4 tane yeni jant alacaktım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

Hava sabahları 8 dereceye dustu. Tuketim ortalaması 7 litreye cıktı. Demekki bir senelik ortalanam 6.6 6.7 den asagı olamaz. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

75 saat ortalamam 7.3 e cıktı. Kısın cok fark oluyor benzinli aracta 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Dogan Arsiray yazdı:

75 saat ortalamam 7.3 e cıktı. Kısın cok fark oluyor benzinli aracta 

Benim yaz ile kış arasında ciddi bir yakıt tüketimi farkım olmuyor. 

Bu arada otomatik jikle olayına dikkat edin. Bazen ilk çalıştırmada yüksek devirde çalışıyor araç, normal devrine inmeden hareket ederseniz tüketim yüksek olur.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gulkokan yazdı:

Tsi ların buji değişim aralığı uzun
1.2 tsi euro 6 için 60 binde bir
Anxak buji kabloları ve bobin ne kadar dayanır bilgim yok
1.4 tsi 160 lıklar sorunlu dün sanayide iken b7 passat geldi oda motor yaptırmış dikkatli kullanmak lazım

Aynısını bu aracın valflerini degistiren usta da dedi. Yeni motor 160 hp ler ozellikle cok seviliyormus atolyede 🙂

Bobinlerim yeni.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğan Arşiray

buji takımı 180 tl bosch marka. aracın alt devirdeki çekiş miktarı arttı. ortlama tüketim 7.9 litre şu anda. soğuk hava ve kışlık lastikler ekonomiyi çok kötü etkiliyor küçük hacimli motorda.

aracın en sevmediğim özelliği boyuna göre çok büyük olan dönüş çapı. 4 çeker olduğu için mi bu böyle emin değilim. manuel vitesin vites yollarının belirsizliği de diğer keyifsiz yönü. bunun askine görece yüksek performansı, özellikle kışın düzügn lastiklerle olan yol tutuşu ve güvenlik becerisi çok iyi. kumaş koltuklu olduğu için koltuk ısıtmasının olmaması keyifsiz bir durum. mecburen ısıtıcılı minder kullanıyorum. sis farlarına taktığım 3000K sarı renk led ampuller ile çok iyi sonuç elde ettim ve sis te sarı sis farı en doğru seçimmiş.

keşke olsaydı diyebileceğim özellik ise, yokuş iniş desteği. track and field modelinde bu varmış. hızı sınırlayıp otomatik fren yaptırıyor. birde offroad modunun olmaması bence büyük eksiklik karda kullanımda. bu olsaydı azaltılan gaz hassasiyeti ve hantallaşan çekiş ile daha ucuz ve sofistike olmayan kışlık lasitklerle de yokuş tırmanılabilirdi. ben şu anda hankookun yan ürünü, çivi de takılabilen, büyük diş desenli çok ince kanallı köşeli yanağı olan, pahalı bir model kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...