İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
Köksal Yılmaz yazdı:

Benim bebeler de transporter isteyip duruyor kamp yapacaklarmış :D

Hayırlı olsun güzel makine bunlar

Tavsiye ederim, teşekkürler köksal abi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bu arka hoparlörleri nereden sökeceğiz ya kafayı yiyecem hiçbir yerde açıklık yok ki hoparlörü dinliyorum sesin geldiği yerde hiçbişey yok sökülebilecek bir parça yok varmı bunu sökmeyi bilen birisi :)a4ef80400fcac926bfb66324bbbc12e0.jpg0a0ba09f445b9799263c98fedee40572.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Sağ ve sol köşelerdeki klima deliklerinden hiç hava gelmiyordu hava menfezlerini söktüm içerideki klapeyi açıp kapatan ayar mekanizmasının plastiği yerinden çıkmış onları taktım, şimdi sorunsuz hava geliyor.
Ön torpidodaki sonradan takılma karbon kaplamayı söktüm. Torpido komple soft kaplamacıya gidecek müsait bi zamanda. Kaplama iz yapmış tamamen çıkmadı, yaptırana kadar idare edeceğiz. b86f5fc10a37774477d578e7c05a83c8.jpgc83c7ffe99cd5f73542fca2518af9ae0.jpg3fd110af6a772def5dc3d4b36d190aed.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Hayırlı olsun. Güle güle kullan. Her sorunu hemen halletmeye çalışma yorar. Çıkmayan izler için aseton deneyebilirsin. Benim camdaki hgs kalıntısını kolayca çıkardı. Carevelle vardı bacanakta. Birkaç kere kullandım. Çok seri ve konforlu araçtı. Tam uzun yolluk. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Fırat Önal yazdı:

Hayırlı olsun. Güle güle kullan. Her sorunu hemen halletmeye çalışma yorar. Çıkmayan izler için aseton deneyebilirsin. Benim camdaki hgs kalıntısını kolayca çıkardı. Carevelle vardı bacanakta. Birkaç kere kullandım. Çok seri ve konforlu araçtı. Tam uzun yolluk. 

Aseton plastiğin rengini çıkarırsa sıkıntı olur oraya bakmaktan araba kullanamam, cesaret edemem gözümle yapılmışını görmeden  :)

Köksal Yılmaz yazdı:

En temizi komple sök, hem parça da artar :D

Abi düğmeleri klima panelini o torpidoyu komple söküp kaplamacıda orjinal haline döndürecem de onun biraz daha süresi var biraz vakit geçsin :)

Bi dolap detailing malzemesi var hiçbirine ellemedim aklıma geldi nasıl olue diye düşündüm bebek şampuanını suyla karıştırıp basınçlı püskürtme kabına doldurdum arabanın koltuklarını tavanını halısını giriş basamağını ve paspasları sildim temizledim araba banyodan yeni çıkmış bebek gibi kokuyor, vesile ile güncel fotoğrafları da paylaşalım :) fef89a745cb4350a1c9ae55f7b37c977.jpg753bb11187247b367596f1450ac39dab.jpg6563d9c4274dfdddf7115eb380c14b5d.jpg3432a8e38167af8b32fe8230f489b7a5.jpgfd05e970fb6fffe79c69a0d0aac0caa1.jpg3bc5d85e29e203fa93a6c4c47937ba19.jpg95f6ca65ee1a64f711cd632e2400e98a.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Arabanın dikiz aynalarındaki kromlarda sürtme izleri var, yarın nasip olursa zımpara ve sprey krom boya ile aynaları boyayacağım. Yeni stoplar bayramdan sonra geliyor. Ampüllerini komple led'e çevireceğim. Birdahaki ay muayenesi var muayeneden sonra amerikan park yapılacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Yakıt verilerini paylaşayım. Şehir içi sıkışık trafikte 13.4 litre yakıyorum, evime giden yol uzun ve dik bir rampa. O rampayı çıkarken 39 litre anlık sabit yakıyor. Düzde otursam rahat 12 yada 11.8 yakarım. Şehir dışı 6.8 -7 litre arası yakıyor klimaların ikiside açıkken. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Arka stopları makyajlı kasanın stopları ile değiştirdim, öndeki krom parçaları söktüm piano black boyayıp yerine takacağım965fba1ea24d0f8dfb3afb151b77506a.jpg876c1f6b31fc27c8636ab02df9a9d7c2.jpg037bff4e982a256dd78c0ee369471bca.jpg77abac4d05d46c1e5f636b9d71e47920.jpg8df32e8dfd246702f872beb8de7a30cc.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir multivan da ben alabilirim.

Çok güzel olur, instagramda hesap açtım multivan_project adı ile. Arabaya yaptıklarımı ordan paylaşıp multivanla alakalı bilgiler veriyorum. Forumdaki ticari vwciler birleşip wp grubu kurmayıda çok istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu aracı başkası sürecekse alırım ben, arkada keyif yapan ben olmalıyım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Araciniz hayirli olsun.

2. Cocuktan sonra cmax yetmemeye basladi, gozum multivanlara takildi. Cok iyi ozellikleri ve konforu oldugunu ogrendim.

Ama tam detay bulamadigim ve anlamadigim orta sirada neden tek koltuk var? Yurt disi videolarda hep 2 adet tekli donebilen koltuk mevcut.
Arka sira yatak oluyor ancak yeterli uzunluga sahip degil bu sebeple ayaklar o tekli koltuklara denk getirilerek uyku modu oluyor.

Peki benim canim ulkemde neden tum multivanlar tekli? Bilgi bulabildiniz mi?

Bir de ruhsatta sinifi vs ne geciyor?
5+1 kamyonet oldugu konusunda bir yerde okumustum. Bilgi verebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

2 haftadır bazı özellikler keşfettim.

Orta koltuğu arkasındaki mandalı çekmek sureti ile sırt kısmını dümdüz yatırıp arka 3lü koltuk ile birleştirdiğinizde arka taraf L kanepe oluyor.

Sabah ilk çalıştırmada suyu soğukken kaloriferi sıcak açarsanız bagajın sağ köşesindeki elektrikli ısıtıcı devreye giriyor bagajdaki hava kanallarından sıcak hava üflüyor. 

Motor kapalı anahtar kontakta değilken klimadaki REST düğmesine basıldığında vakum motoru vasıtası ile motorun sıcaklığıyla ısıtılan hava kabin içerisine geliyor akünün enerjisi yarıya inene kadar yada 30 saniye boyunca çalışıyor.

Şöför koltuğu altında yaşam aküsü için boş yer mevcut.

Ruhsatta 6 kişilik olduğu için ortadaki tekli koltuğun yanı boş, burada buzdolabı takmak için ray mevcut.

Emre Sutay yazdı:

Araciniz hayirli olsun.

2. Cocuktan sonra cmax yetmemeye basladi, gozum multivanlara takildi. Cok iyi ozellikleri ve konforu oldugunu ogrendim.

Ama tam detay bulamadigim ve anlamadigim orta sirada neden tek koltuk var? Yurt disi videolarda hep 2 adet tekli donebilen koltuk mevcut.
Arka sira yatak oluyor ancak yeterli uzunluga sahip degil bu sebeple ayaklar o tekli koltuklara denk getirilerek uyku modu oluyor.

Peki benim canim ulkemde neden tum multivanlar tekli? Bilgi bulabildiniz mi?

Bir de ruhsatta sinifi vs ne geciyor?
5+1 kamyonet oldugu konusunda bir yerde okumustum. Bilgi verebilirmisiniz?

Öncelikle çok teşekkür ederim,

Türkiyeye gelenlerin bir çoğu 6 kişilik. Nedenini bilmiyorum ama sol tarafta ray var koltuk takılabilir 7 kişilik kullanılabilir. Benimkinde bir adet dönebilen koltuk mevcut. Ama türkiyede ortada 2 koltuklu olan model çok var. 

Evet yanlamasına yatılırsa uzun birisi ayaklarını sığdıramıyor ama düz şekilde çok rahatça yatabilirsiniz.

Ruhsatta kamyonet geçiyor önde 2 ortadaki bir arkada 3 koltuk 5+1 kamyonet geçer.

Vergisi 6 aylık 340 tl. Ama şimdi 15 yaşında seneye 16 yaş olunca vergisi bayaa düşecek.

Başka her hangi bir sorunuz olursa seve seve yanıtlarım elimden geldiğince :)

Yorum bağlantısı
Emre Sutay
2 haftadır bazı özellikler keşfettim.

Orta koltuğu arkasındaki mandalı çekmek sureti ile sırt kısmını dümdüz yatırıp arka 3lü koltuk ile birleştirdiğinizde arka taraf L kanepe oluyor.

Sabah ilk çalıştırmada suyu soğukken kaloriferi sıcak açarsanız bagajın sağ köşesindeki elektrikli ısıtıcı devreye giriyor bagajdaki hava kanallarından sıcak hava üflüyor. 

Motor kapalı anahtar kontakta değilken klimadaki REST düğmesine basıldığında vakum motoru vasıtası ile motorun sıcaklığıyla ısıtılan hava kabin içerisine geliyor akünün enerjisi yarıya inene kadar yada 30 saniye boyunca çalışıyor.

Şöför koltuğu altında yaşam aküsü için boş yer mevcut.

Ruhsatta 6 kişilik olduğu için ortadaki tekli koltuğun yanı boş, burada buzdolabı takmak için ray mevcut.

Öncelikle çok teşekkür ederim,
Türkiyeye gelenlerin bir çoğu 6 kişilik. Nedenini bilmiyorum ama sol tarafta ray var koltuk takılabilir 7 kişilik kullanılabilir. Benimkinde bir adet dönebilen koltuk mevcut. Ama türkiyede ortada 2 koltuklu olan model çok var. 

Evet yanlamasına yatılırsa uzun birisi ayaklarını sığdıramıyor ama düz şekilde çok rahatça yatabilirsiniz.

Ruhsatta kamyonet geçiyor önde 2 ortadaki bir arkada 3 koltuk 5+1 kamyonet geçer.
Vergisi 6 aylık 340 tl. Ama şimdi 15 yaşında seneye 16 yaş olunca vergisi bayaa düşecek.
Başka her hangi bir sorunuz olursa seve seve yanıtlarım elimden geldiğince [emoji4]
6 kisilik degil de 7 kisilik olarak olunca minubus yada otomobil sinifina gecmesi dolayisiyla vergi vs artmasi gibi bir durum mu bilen birisi vardir.

Yada 1 adet tekli bulunup takilmasi suretiyle bizim araca bir seyler katmamizi istediler galiba [emoji3]

Dogus oto iste...

Arastirirken bazi araclarda webasto oldugunu da okumustum sofor koltugu altindaydi sanirim. Aracin altindan eksoz cikisini fark ederek tespit yapilmis. Ancak aktif etmek icin bir takim islemler yapilmasi gerektigi belirtiliyordu.
2aeb987be0ee33c9691c76c30f3cc8c2.jpg

Siz araci kesfedin ve buradan tanitin ki benim alma hevesim artsin [emoji3]

Ruhsatta kamyonet gecince bunlara src cart curt belgesi gerekmiyor degil mi?
Bi de kopru otoyol feribotta 2. Sinif arac geciyor dimi

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Emre Sutay yazdı:

6 kisilik degil de 7 kisilik olarak olunca minubus yada otomobil sinifina gecmesi dolayisiyla vergi vs artmasi gibi bir durum mu bilen birisi vardir.

Yada 1 adet tekli bulunup takilmasi suretiyle bizim araca bir seyler katmamizi istediler galiba emoji3.png

Dogus oto iste...

Arastirirken bazi araclarda webasto oldugunu da okumustum sofor koltugu altindaydi sanirim. Aracin altindan eksoz cikisini fark ederek tespit yapilmis. Ancak aktif etmek icin bir takim islemler yapilmasi gerektigi belirtiliyordu.
2aeb987be0ee33c9691c76c30f3cc8c2.jpg

Siz araci kesfedin ve buradan tanitin ki benim alma hevesim artsin emoji3.png

Ruhsatta kamyonet gecince bunlara src cart curt belgesi gerekmiyor degil mi?
Bi de kopru otoyol feribotta 2. Sinif arac geciyor dimi

Otomobil ruhsatlı olanları duymuştum galiba öyle birşey olabilir.

Ön konsol tavan aydınlatma ışıklarının olduğu yerde ekran olanlar webastolu oluyor, o ekrandan saat ayarlanır vs. Benimkinde webasto yok bagajımda ptc var sadece. Motor soğuksa kalorifer, bagajdaki elektrikli motorla ısınıyor. Webastoya ihtiyacım olmadığı için pek bakmadım varmı yokmu diye.

Src tarzı belgelerin hiçbirine gerek yok 

Samsunda oturduğum için köprü feribot vs işlerini hiç bilmiyorum ben ne desem yalan olur bilen varsa yazsın :)

Elimden geldiğince bilgi paylaşımı yaparım tabiki. 10 bin km de bir yapılıyor bakımı. Yakıt sistemi hassas bir araç. Motoruna çok iyi bakılmalı alınırken :) 2.5 5 silindirlilerin bu kasada iki motoru var, bazıları 130 luk bazıları 170 lik. Bendeki 130 beygir olan. 170 lik denk gelse onu alırdım. Dpf yok sadece küçük bir katalizör var. Haftaya depoyu fulleyip motulun enjektör temizleyicisini kullanacağım, bakalım bir fark olacakmı. Birdahaki ay muayenesi var belki katalizörü de söküp temizleyip yerine takarım 247 bin km boyunca temizlendiğini zannetmiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Samsunda oturduğum için köprü feribot vs işlerini hiç bilmiyorum ben ne desem yalan olur bilen varsa yazsın :)

Geçen hafta 75 TL verdim feribota.

Köprüler biraz pahalı açıkçası güncel fiyatları bilmiyorum ama Istanbul-Izmir arasını 3.5 saate indiren güzergah kullanılırsa 403 lira civarı tutuyor minibüs için. 

Ebrar Tüfek yazdı:

10 bin km de bir yapılıyor bakımı. Yakıt sistemi hassas bir araç. Motoruna çok iyi bakılmalı alınırken :) 2.5 5 silindirlilerin bu kasada iki motoru var, bazıları 130 luk bazıları 170 lik. Bendeki 130 beygir olan. 170 lik denk gelse onu alırdım. Dpf yok sadece küçük bir katalizör var. Haftaya depoyu fulleyip motulun enjektör temizleyicisini kullanacağım, bakalım bir fark olacakmı. Birdahaki ay muayenesi var belki katalizörü de söküp temizleyip yerine takarım 247 bin km boyunca temizlendiğini zannetmiyorum. :)

Yakıt sistemi hassas gerçekten, çünkü pumpe duse enjektör sistemi kullanıyor. Enjektör kendi basıncını kendisi ayarlıyor, basıncı kendisi basıyor. Ve hassas bu pd motorlar. Ama ben bir sorunla karşılaşmadım daha. Inşallah da karşılaşmam :)

Enjektör temizleyici alırken CR motorlar için olanını alma, PD motor için özel olan enjektör temizleyiciyi kullan. Dikkat edilmesi lazım buna.

Ben bakımında 0W-30 yağ koyacağım, sorun olursa 5W-30 kullanacağım.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Geçen hafta 75 TL verdim feribota.

Köprüler biraz pahalı açıkçası güncel fiyatları bilmiyorum ama Istanbul-Izmir arasını 3.5 saate indiren güzergah kullanılırsa 403 lira civarı tutuyor minibüs için. 

Yakıt sistemi hassas gerçekten, çünkü pumpe duse enjektör sistemi kullanıyor. Enjektör kendi basıncını kendisi ayarlıyor, basıncı kendisi basıyor. Ve hassas bu pd motorlar. Ama ben bir sorunla karşılaşmadım daha. Inşallah da karşılaşmam :)

Enjektör temizleyici alırken CR motorlar için olanını alma, PD motor için özel olan enjektör temizleyiciyi kullan. Dikkat edilmesi lazım buna.

Ben bakımında 0W-30 yağ koyacağım, sorun olursa 5W-30 kullanacağım.

Yusuf abi şehir içi 13 litre yakıyorum normalmi sence ya hergün marşa basıp 50 lira yakıt koyuyorum, 1.4 dizel toyotadan inince yakıtı biraz moralimi bozmaya başladı. Enjektörler bozulursa samsunda ustası yokmuş zaten ankaraya gidecekmiş inşallah öyle birşey olmaz. Aslında 1.9 tdiler 2.5 tdiler çok sağlam motor volt minibüsler 700 800 binde. 1.9 caddyler passatlar 400 bin 500 bin gidiyor millet. 

Bide bizim arabada dpf yok katalizör var. Motulun katalizör temizleyicisini de kullansammı diye düşünüyorum. Sökmeden temizleme imkanı varmı acaba depoya koyulan sıvılarla. Bu ay sonu muayene var bakalım ne olacak. Haftaya depoyu fulleyip enjektör temizleyici katkı koyacağım. Aklıma gelmedi arabayı aldığımda filtreleri yağı değiştirdim bitane katkı vardı eski yağın üstüne koyup 10 dk çalıştırıyorsun yağın geçtiği yerleri temizliyor sonra yağı boşaltıyorsun yenisini koyuyorsun. Onuda yapsaydım diye düşündüm ama bidahaki bakıma artık. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her bayram bende aynısını diyorum sonra 3-5 gün için almaya değmez diyorum ve iptal ediyorum o planı. Aile kalabalık istanbuldan enişte yeğenler vs gelince araba sıkıntısı oluyor biryere toplu giderken.

100bin km cıvarı hoşuma giden modellere baktım sonra o paralara passat yada superb alırım dedim kapattım ilanları 😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

O veriye türkiye trafiği için 1 litre eklesek, üstüne birde hergün aşırı dik rampaları çıkıyorum evim merkeze göre yüksekte bayaa. Normal diyelim ozaman bu veriler :) arabayı alalı 2 hafta oldu 500 liraya yakın yakıt yedi şimdiden :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Araba kullanırken sürekli müzik dinlediğin için müzik sistemi benim için çok önemliydi, 2000 watt 400 rms sony xplod 30 cmlik subwooferi taktım her arabama takıyorum buna takmaya anca fırsat bulabildim. Sub'ı For-X x2 mono amfi ile besliyorum. 4500 watt. 2 ohm için 1x1200 rms 2x400 rms güç veriyor. 4 ohmdaki değerlerini bilemiyorum.

Aracın yalıtımı çok fazla olduğu için diğer araçlarımdaki gibi masaj aleti modunda titremiyor sadece plakalık, bagaj kapağı kilidi ve arka silecekler sallanıyor. Dışarda çok bi ses yok. Kısa zaman içerisinde 2. Subwoofer yada bir tane 38 cmlik 2000 watt 1000 rms cadence zrs 15 almayı düşüyorum. Ama ondan önce mid takımı koymam lazım. Orjinal hoparlörleri ön torpidoda 2 tane tweeter, ön kapılarda 2 adet 16 cm. Arka tarafta 2 adet çapını bilmediğim hoparlör ve 2 tweeter bulunmakta. Arkadaki hoparlörün biri çalışmıyor diğeri de patlak. Arka direk üzerine 16 cm lik mid kabini sipariş edip midrange takımı almak istiyorum. Midrange için elimde 4 kanallı 2400 wattlık bir stereo amfi mevcut. Bir adette 1000 wattlık gain ayarı olmayan eski tip stereo amfi var. Stereo ses için 2400 lüğü kullanıyorum ama bu arabada hoparlör sayısını biraz abartırsam gain ayarı olmayanıda kullanmak istiyorum. Şöför koltuğunun altındaki yuvaya 2. Akü gerekebilir bass vurdukça iç aydınlatma ışıkları kısılıyor. Eğerki yedek akü yuvasında elektrik tesisatı yok ise motordaki aküyü daha büyüğü ile değiştiririm tesisat çekme işlemi ile uğraşmak istemiyorum. Subwooferlar çiftlendiği zaman sisteme kapasitörde eklenecek. 3 farad civarı birşey alırım tahminen. Elimde imkan oldukça yavaş yavaş arabamı kendi zevkime göre yapmaya çalışıyorum. :)515f2db86a6ba805aaee83b77f3c3801.jpg3c9b06962c60b25bd1d1dd66cbad0115.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Yusuf abi şehir içi 13 litre yakıyorum normalmi sence ya hergün marşa basıp 50 lira yakıt koyuyorum, 1.4 dizel toyotadan inince yakıtı biraz moralimi bozmaya başladı. Enjektörler bozulursa samsunda ustası yokmuş zaten ankaraya gidecekmiş inşallah öyle birşey olmaz. Aslında 1.9 tdiler 2.5 tdiler çok sağlam motor volt minibüsler 700 800 binde. 1.9 caddyler passatlar 400 bin 500 bin gidiyor millet. 

Bide bizim arabada dpf yok katalizör var. Motulun katalizör temizleyicisini de kullansammı diye düşünüyorum. Sökmeden temizleme imkanı varmı acaba depoya koyulan sıvılarla. Bu ay sonu muayene var bakalım ne olacak. Haftaya depoyu fulleyip enjektör temizleyici katkı koyacağım. Aklıma gelmedi arabayı aldığımda filtreleri yağı değiştirdim bitane katkı vardı eski yağın üstüne koyup 10 dk çalıştırıyorsun yağın geçtiği yerleri temizliyor sonra yağı boşaltıyorsun yenisini koyuyorsun. Onuda yapsaydım diye düşündüm ama bidahaki bakıma artık. 

Ben de bazen 12-13 litreleri görüyorum şehir içi trafikte ama sürekli 13 litre görmedim. Biraz fazla mı basıyoruz yoksa :)

Motor baya sağlam o konuda korkun olmasın, bastıkça daha az yakan garip bir motor bu PD motorlar. Yakıt çok kötü yerden almadıkça masraf açsa bile aşırı baş ağrıtmaz. Ama enjektör temizleyiciler çok temizleyip işeme de yaptırabilir, o yüzden sağlam bir markanın PD motor için olan temizleyicilerinden kullan kullanacaksan. 

Katalizör temizleyiciyi hiç araştırmadım ama sorunun yoksa istersen elleme hiç. Gönlüm rahat olsun diyorsan da düzgün bir markadan alırsın daha iyi olur. 

Yağ kanallarını temizliyor dediğin engine flush ürünleri ise ben de kullanacağım bu bakımda. Bakıma 5 bin falan kaldı şimdilik, yazarım vakti gelince:)

Bu arada benim de klima gitti dün, bir anda koku geldi ve klima kesildi:( Klima gazı var ama kompresör devreye girmiyor. Climatronic sadece hava kalite sensörü arızası verdi, büyük ihtimalle kompresör kırdık. Arkasındaki valfle kurtarabiliriz dedi klimacı. Kurtaramazsak kompresör değişecek büyük ihtimal, ve çift klima olduğu için masraf daha da büyük. 

Gerçekten nazar var bu arabada. Yolda ne güzel gidiyor araba dedim, yokuşta şanzıman 1.vitese kadar düştü yokuş çıkmadı. Kenara çektim bir baktım emiş hortumu çıkmış. 

Klima ne güzel soğutuyor kutup gibi dedim, ertesi günü klima patladı. 

Arabayı yıkadım pakladım, ertesi günü bir Polo baştan başa aynayı sürtüp gitmiş ki aklı başında bir insan karşı şeride geçip cebe park edilmiş araca sürtmez. 

DRL için turuncu lamba aldım taktım ne güzel oldu dedim, ampüllerin ikisi de patladı. 

Kafaya takmıyorum ufak tefek şeyleri artık yaşımdan dolayı, ama gerçekten sıkıldım artık bu olaylardan. Sakınan göze çöp batar elbet ama bu kadar mı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Ben de bazen 12-13 litreleri görüyorum şehir içi trafikte ama sürekli 13 litre görmedim. Biraz fazla mı basıyoruz yoksa :)

Motor baya sağlam o konuda korkun olmasın, bastıkça daha az yakan garip bir motor bu PD motorlar. Yakıt çok kötü yerden almadıkça masraf açsa bile aşırı baş ağrıtmaz. Ama enjektör temizleyiciler çok temizleyip işeme de yaptırabilir, o yüzden sağlam bir markanın PD motor için olan temizleyicilerinden kullan kullanacaksan. 

Katalizör temizleyiciyi hiç araştırmadım ama sorunun yoksa istersen elleme hiç. Gönlüm rahat olsun diyorsan da düzgün bir markadan alırsın daha iyi olur. 

Yağ kanallarını temizliyor dediğin engine flush ürünleri ise ben de kullanacağım bu bakımda. Bakıma 5 bin falan kaldı şimdilik, yazarım vakti gelince:)

Bu arada benim de klima gitti dün, bir anda koku geldi ve klima kesildi:( Klima gazı var ama kompresör devreye girmiyor. Climatronic sadece hava kalite sensörü arızası verdi, büyük ihtimalle kompresör kırdık. Arkasındaki valfle kurtarabiliriz dedi klimacı. Kurtaramazsak kompresör değişecek büyük ihtimal, ve çift klima olduğu için masraf daha da büyük. 

Gerçekten nazar var bu arabada. Yolda ne güzel gidiyor araba dedim, yokuşta şanzıman 1.vitese kadar düştü yokuş çıkmadı. Kenara çektim bir baktım emiş hortumu çıkmış. 

Klima ne güzel soğutuyor kutup gibi dedim, ertesi günü klima patladı. 

Arabayı yıkadım pakladım, ertesi günü bir Polo baştan başa aynayı sürtüp gitmiş ki aklı başında bir insan karşı şeride geçip cebe park edilmiş araca sürtmez. 

DRL için turuncu lamba aldım taktım ne güzel oldu dedim, ampüllerin ikisi de patladı. 

Kafaya takmıyorum ufak tefek şeyleri artık yaşımdan dolayı, ama gerçekten sıkıldım artık bu olaylardan. Sakınan göze çöp batar elbet ama bu kadar mı. 

Fazla basmıyorum aslında ama düşük devir kullanıyorum belkide ondan :)

Araba 248 binde bu zamana kadar hiç enjektör temizleyici kullanılmadıysa tortular sıkıntı çıkarabiliyomuş enjektör deliklerinin tıkanmasına yol açıyormuş diye duyunca gözüm bayaa korktu. 

KMden dolayı katalizörüde temizlemek istiyordum rahat nefeslensin ciğerleri açılsın diye :)

Klima konusuna da gelecek olursak, yazlıktan eve dönüyorum kuzende yanımda. Bu klima ne biçim soğutuyor yav dedi adamı eve bıraktım kapının önünde klima gitti. Koku geldimi hatırlamıyorum ama ilk bi klimanın hızı düştü sonra soğukluğu komple gitti. Klimacını bana dediğine göre kompresör değişince radyatörüde değiştirsen iyi olur, radyatörde çapak kalmışsa kompresöre girip yine kompresörü bozabilir dedi. Radyatörün siparişini verdim gelince onuda değiştiricem kafam rahat olsun. 

Acaip nazar değiyor cumartesi sinopa gittik babamla arabanın yolda çok güzel gittiğini bayılmadığını gazı kökleyince hemen hareketlendiğini konuşuyorduk. Yarım saat geçmeden sinopun rampalarında araba şişti 6 dan 5 e, 5 den 4 e iniyorum rampa çıkarken. Dünde benim arkadaş gitmiş oda aynı öyle sinopta araba gaz yemiyor diyordu uzun yoldan gelip o rampalara girince arabanın feleği kaymış. Sinopta bir dağa tırmandık adını unuttum. Araba çıkarken gaz yemiyor. Dün intercoolera baktım petekler hep içeriye bastırılmış o intercoolerin delikleri kapanmış haliyle cooler tam soğuyamıyor. Şimdi bidaha uzun yola giderken obd takıp tabletten anlık grafik okuyacağım. Emiş hava ısısını takip edeceğim bakalım kaç dereceye çıkıyor. Düzde hiç bi sorun yok canavar gibi :)

Yine aynı arkadaşla benzinlikte arabaları yıkadık birsürü fotoğraf çektim akşam arabayı evin önüne koydum sabah sol tarafı dümdüz uzun ince bi çizik vardı. Pasta cila atacağım için çok önemsemedim ama sinir bozucu bi durum tabi. O an onu yaparken görsem yere yatırıp jopla döverdim. Yusuf abi kafaya takmayınca olmuyor hele bide araba manyağı biriysen hiç olmuyor. Ben öğlende saat başı camdan arabaya bakıyorum üzerine güneş vuruyosa aşşağı inip gölgeye park ediyorum apartmanın garajına sokuyorum. Orda da çocuklar oynarken bazen top falan atıyolar ama en azından kamera var bişey olursa görürüm. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...