İçeriğe Yönlendir

İlk Beyazım Astra J 🙂

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
Mert Gülkokan yazdı:

ya aniden ses geldi diye duran araç broadway tam sövmelik

aniden ses geldi diye durdu deyince lüks bir araç aklıma geldi nedense

Le havle çektim indim arabadan eğer ki aracı çarpmadan kurtarabilseydim önünde durup arabadan inip allah ne verdiyse girişecektim ama aracı kurtaramadık :danger:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aytac Sakal
Arif Aykın yazdı:

Sabah işe gelirken yokuş aşağı iniş esnasında önümdeki aracın aniden fren yapıp dörtlüleri yakması sonucu aracı kurtarmaya çalışsam da kurtaramadım ve çarptık. Aramızda yaklaşık 1 araç mesefa vardı ama aniden frenlemesi ve yokuş aşağı olmamız durmama engel oldu. Akan trafikte aracından ses geldiği için aniden durmuş beyfendi. Allahtan araçta kasko var daha yaptıralı 7 gün oluyor. Allah daha beterinden saklasın inşallah. 

3.jpg.98d4b83a3cb6afa6d3d8c450328efe29.jpg

1.jpg.b1338d37a0e2ded8365180a4cf5333c6.jpg

2.jpg.c1d4be479b516ae27a16127a03e7c1a9.jpg

4.jpg.b997eec591dc99b7a32dcb2ac1f9d0eb.jpg

Geç gördüm 

Geçmiş Olsun Allah Beterinden Korusun 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Bahadır Taşpolat yazdı:

Çok geçmiş olsun yeni gördüm :(

Aytac Sakal yazdı:

Geç gördüm 

Geçmiş Olsun Allah Beterinden Korusun 

Çok teşekkür ederim. Yeni çıktı zaten arabada Salı günü aldım. Başımıza gelmeyen kalmadı resmen. Aracın parçaları gelince bırak dedi kaportacım o zamana kadar araçsız kalma kullan böyle dedi ve kullandım. Parçalar geldi 5.10.2022 tarihinde aracı bıraktım. Tampon değişimi olmayacak dedi kasko şirketi tamirat yapılabilecek vaziyette dediğinden içindeki parçalar sipariş o zaman geçildi. Kasko şirketi ürünleri Adana’dan Karabük’e göndermesi için firmaya bilgi vermiş firma 08.10.2022 tarihinde ürünü kargoya vermiş ürün Adana’dan Karabük’e 2 günde geliyor normalde. Ürün 13.10.2022 tarihinde gelmeyince aradık taradık ürün kaybolmuş yeniçağ aktarmada o yüzden ürün yok. Firma ben kargoya verdim dekont var diyor kargo şirketi ürün yok diyor kafayı yiyecektim artık. Sonrasında sinirlendim parçayı Ankaradan sipariş 17.10 tarihinde ettim bir gün sonra geldi kasko şirketine faturalandıracağız. Allahım kimseye kaza bela vermesin inşallah.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arif Aykın yazdı:

Çok teşekkür ederim. Yeni çıktı zaten arabada Salı günü aldım. Başımıza gelmeyen kalmadı resmen. Aracın parçaları gelince bırak dedi kaportacım o zamana kadar araçsız kalma kullan böyle dedi ve kullandım. Parçalar geldi 5.10.2022 tarihinde aracı bıraktım. Tampon değişimi olmayacak dedi kasko şirketi tamirat yapılabilecek vaziyette dediğinden içindeki parçalar sipariş o zaman geçildi. Kasko şirketi ürünleri Adana’dan Karabük’e göndermesi için firmaya bilgi vermiş firma 08.10.2022 tarihinde ürünü kargoya vermiş ürün Adana’dan Karabük’e 2 günde geliyor normalde. Ürün 13.10.2022 tarihinde gelmeyince aradık taradık ürün kaybolmuş yeniçağ aktarmada o yüzden ürün yok. Firma ben kargoya verdim dekont var diyor kargo şirketi ürün yok diyor kafayı yiyecektim artık. Sonrasında sinirlendim parçayı Ankaradan sipariş 17.10 tarihinde ettim bir gün sonra geldi kasko şirketine faturalandıracağız. Allahım kimseye kaza bela vermesin inşallah.

Hangi firmaydı kasko?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Axa dan yaptırmıştık. Kasko şirketine bilgi verildi durum hakkında. Zaten ürün takip numarasından da ürünün hala gelmediği görülüyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Arif Aykın
(düzenlendi)

Kaza sonrası arabada bazı aksaklıklar oluştu ve almam gecikmişti. Alırken de hem benim hem kaportacı arkadaşımın beğenmediği yerler mevcuttu bu sebepten tekrar bıraktım sağ ön çamurlukta tekrar işlem yapıldı. Çalıştığım yer gereği aracımda aşırı şekilde toz ve çamur yığıntısı oluştuğundan araba artık sarı renk görünüyordu. Bende boya koruma yaktırdım tekrardan artık kendim tıkamaya çalışacağım daha çok arabayı yıkamacıda çok iyi yıkanmıyor sanırım. Lütfen maşallahınızı eksik etmeyin.

JCXTBy.jpg

JCXHnh.jpg

JCXISp.jpg

JCXYFM.jpg

JCXLXn.jpg

JCXx96.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

@Metin Akbal

@Arif Aykın

Üstatlar ikinize birden sorayım, şimdi bu araçlarda hem sizdeki 1115lik atmosferik 1.6 için, hem 1.4T için lpg'de subap uzamasından bahsediliyor. Er geç bu olacak diyorlar. Peki bir kez çelik subap takıldıktan sonra, ayarlar da düzgünse, tekrar sorun oluyor mu? Yani bu durum belirli periyotlarla subap değişimi ile mi çözülüyor yoksa bir sefer yaptırınca yetiyor mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

subap mı uzuyor, üst kapakta oturduğu yuva mı ''kısalıyor ''

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Murat Sahın yazdı:

@Metin Akbal

@Arif Aykın

Üstatlar ikinize birden sorayım, şimdi bu araçlarda hem sizdeki 1115lik atmosferik 1.6 için, hem 1.4T için lpg'de subap uzamasından bahsediliyor. Er geç bu olacak diyorlar. Peki bir kez çelik subap takıldıktan sonra, ayarlar da düzgünse, tekrar sorun oluyor mu? Yani bu durum belirli periyotlarla subap değişimi ile mi çözülüyor yoksa bir sefer yaptırınca yetiyor mu?

Bildiğim bir sefer düzgün işçilikle yapıldığında sorun olmuyormuş tabi bu kullanıma bağlı vs de etkenler illaki etkiler süreyi.  Benimki 56000 km de yanlış hatırlamıyorsam (şu an 91000) eski sahibi tarafından yaptırılmış ben ikinci sahibiyim. Araştırmalarıma göre aslında sadece a16xer motorlarda değil hemen hemen çoğu LPG’li araçta bu durumun baş gösterdiği. Fabrikada araçlar ya benzinli yada motorin yakıtına göre ekipmanlar seçilerek üretiliyor bizler ise sıvı yerine kuru yakıt kullanıyoruz. Bu durumda ekipmana zarar veriyor. Sadece Opel araçlar da bu durum daha erken gerçekleşiyor. 1.4 turbolarda da turbo gövde çatlatma demişti sanırım @Metin Akbalben araştırmadım yalan söylemeyeyim hiç bir sitede opel araç aramadım soruşturmadım 😌

Çağlar Bayur yazdı:

subap mı uzuyor, üst kapakta oturduğu yuva mı ''kısalıyor ''

Sen biliyorsundur abi konuyu ama subap eritme oluyor diyorlar daha çok ben ilk defa duydum uzama dendiğini.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Murat Sahın yazdı:

@Metin Akbal

@Arif Aykın

Valla 1.4T de piston kırma muhabbeti ile turbo manifold çatlama muhabbeti var. Ama bunun LPG kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

1.6 olanda supap yanma veya eritme denen mevzu var. Supap değişimi sonucu ömür ne olur bilemem. Montaj ve kullanıma bağlı. Şükür Allah a benim araba 17 bin km den beri LPG li 123 bini geçtim sorun yok.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arif Aykın yazdı:

ama subap eritme oluyor diyorlar daha çok ben ilk defa duydum uzama dendiğini.

subabın oturduğu yuva eriyince subap uzamış gibi duruyor olabilir gözle bakınca

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Alptuğ Özcan yazdı:

Fotoğrafları bir tek ben mi göremiyorum :unsure2:

Şimdi farkettim :( normalde dün akşam görünüyordu enteresan ya bu siteler valla. Bazen duruyor bazen durmuyor fotoğraflar. Tekrar yükleyeceğim. Bu arada mann filtre ne yaptınız bulabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Arif Aykın yazdı:

Bu arada mann filtre ne yaptınız bulabildiniz mi?

Vallahi 2 haftadır şehir dışından misafirlerim vardı bakamadım, pazar gününden beri de rahatsızım biraz.

Biraz toparlanayım ilgilenecem İnşallah. Bakım yaklaşıyor zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Ben 70K Symbole LPG kiti bağlattım ilk sorun sübaplarda çıktı ayar yaptırdık bujileri LPG uygun tip ile değiştirdik araba yol yapıp ısınınca rölantide sübap vuruntusu bariz geliyordu çözemedik.Accent vardı karbüratörlü Lpg li onda hiç sorun yaşamadım motor saat gibiydi.

Tecrübeli arkadaşlar daha iyi ve doğru yorumlayacaklardır.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Aytac Sakal yazdı:

Ben 70K Symbole LPG kiti bağlattım ilk sorun sübaplarda çıktı ayar yaptırdık bujileri LPG uygun tip ile değiştirdik araba yol yapıp ısınınca rölantide sübap vuruntusu bariz geliyordu çözemedik.Accent vardı karbüratörlü Lpg li onda hiç sorun yaşamadım motor saat gibiydi.

Tecrübeli arkadaşlar daha iyi ve doğru yorumlayacaklardır.

Gerçekten subap sesi mi acaba? Bazen çok basit çıkabiliyor benim Fiesta vardı 2003 model ilk defa 2016 yılında ben taktırmıştım aşırı ses yapıyor diye söyledikçe yok dedi takan usta sonra gezmeye çıktık ayar yaptılar dediğin gibi sonra kiti komple değiştirdiler yine aynı araba rölantide kaput açıkken ses yapmıyordu kaputu kapatınca da ses yoktu yola çıkınca çık çık çık diye metal sesi geliyordu. LPG bobinlerinin üstüne fren yağı sürdüm ve kaputu kapattım baktım yağ kağıtta değmemiş sonra yola çöktüm ses gelince çektim kenara baktım kaputta yağ vardı. Bobinin bağlı olduğu ayak çok ince ve tek taraftan tutturulduğundan kaputa çarptığını tespit etmiştim. Bobin yerlerini değiştirtip kaputa denk gelen yerine sünger yapıştırıp sorunu çözmüştüm. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Arif Aykın yazdı:

Gerçekten subap sesi mi acaba? Bazen çok basit çıkabiliyor benim Fiesta vardı 2003 model ilk defa 2016 yılında ben taktırmıştım aşırı ses yapıyor diye söyledikçe yok dedi takan usta sonra gezmeye çıktık ayar yaptılar dediğin gibi sonra kiti komple değiştirdiler yine aynı araba rölantide kaput açıkken ses yapmıyordu kaputu kapatınca da ses yoktu yola çıkınca çık çık çık diye metal sesi geliyordu. LPG bobinlerinin üstüne fren yağı sürdüm ve kaputu kapattım baktım yağ kağıtta değmemiş sonra yola çöktüm ses gelince çektim kenara baktım kaputta yağ vardı. Bobinin bağlı olduğu ayak çok ince ve tek taraftan tutturulduğundan kaputa çarptığını tespit etmiştim. Bobin yerlerini değiştirtip kaputa denk gelen yerine sünger yapıştırıp sorunu çözmüştüm. 

Bu konuda çok tecrübeli değilim Kiti Monte eden yer direk sübap ayarı demişti yıl 2017 ordan kendi Ustama gitmiştim sentille ayar yaptı ses tabiri caizse şıkırtıya döndü Külbütör kapağında Yağ kaçağı başladı Hararet sorunları ateşleme sorunları.Sonrasında Renault özel servisine gittim onlarda ayar yaptı yine aynı araba yol yapıp ısınınca oluyordu özellikle dur kalk sonrası.

Şimdiki aklım olsa o arabaya Kit bağlatmazdım uygun dedikleri Kit olmadı tabi Montaj sorunlarına olabilir.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Aytac Sakal yazdı:

Bu konuda çok tecrübeli değilim Kiti Monte eden yer direk sübap ayarı demişti yıl 2017 ordan kendi Ustama gitmiştim sentille ayar yaptı ses tabiri caizse şıkırtıya döndü Külbütör kapağında Yağ kaçağı başladı Hararet sorunları ateşleme sorunları.Sonrasında Renault özel servisine gittim onlarda ayar yaptı yine aynı araba yol yapıp ısınınca oluyordu özellikle dur kalk sonrası.

Şimdiki aklım olsa o arabaya Kit bağlatmazdım uygun dedikleri Kit olmadı tabi Montaj sorunlarına olabilir.

Valla ben daha arabamın periyodik bakım malzemelerini aldım hepsini kendim değiştireceğim ama fırsat bulamadım. Ne zaman başkası bir işlem yapsa kesinlikle sıkıntı çıkıyor biryerlerinde. Çok iyi araştırıp gitmek gerekiyor bu tarz durumlarda sonrasında üzülüyoruz. Sanayiilerde illaki çok bilgi ustalarımız var fakat çoğu kara balta düzen denilen sistem çalışıyorlar geliştirmeye açık olmayınca da müşterisinin arabasına farkında olmadan zarar veriyorlar ve bu durumu da hiç bir zaman kabul etmiyorlar.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Arif Aykın yazdı:

Valla ben daha arabamın periyodik bakım malzemelerini aldım hepsini kendim değiştireceğim ama fırsat bulamadım. Ne zaman başkası bir işlem yapsa kesinlikle sıkıntı çıkıyor biryerlerinde. Çok iyi araştırıp gitmek gerekiyor bu tarz durumlarda sonrasında üzülüyoruz. Sanayiilerde illaki çok bilgi ustalarımız var fakat çoğu kara balta düzen denilen sistem çalışıyorlar geliştirmeye açık olmayınca da müşterisinin arabasına farkında olmadan zarar veriyorlar ve bu durumu da hiç bir zaman kabul etmiyorlar.

Aynı durum burada var bana göre Servis ten ziyade Usta önemli o arabada tekleme başladığında arızayı bulamamışlardı internetten baktım LPG kaynaklı direk ateşleme bobini diyordu alıp kendim değiştirmiştim düzelmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

91041 km de yağ basımını yaktık yağ ve filtreyi ustaya değiştirttik 100 tl aldı, polen ve havayı kendim değiştirdim. Liqui moly 5v30 yağ kullandık filtreleri ise mann filtre kullandık. 

aocijqo.jpeg

3mpizng.jpeg

gx82zb2.jpeg

rp83eix.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Arif Aykın
(düzenlendi)

91359 km de ateşleme bobinini orjinalinde de Delphi marka kullanıldığından yine aynısını tercih ederek kendim Kapı önünde yeniledim.

kvilx58.jpeg

sl0dmk2.jpeg

troaq2c.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...