İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Manuel Vites ve Şanzıman Problemleri

Tamer Cevher

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Benzer bir sorun bendede vardı. Şanzıman alt takozunu değiştirdim geçti.

60 tl idi.

4bvvc.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yılmaz
(düzenlendi)

Sanırım bu sorun fiestaların genelinde başlayan bir sorun ben ve arkadaşımın fiestasındada olan bir durum :(

tarihinde Eren Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt

şanzıman takozu kırıksa ses yapar ama o da kolay kolay kırılmaz.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Bende de vardı, şanzuman alt takozunu değiştirdim. Hala duruyor :i-ih:

Baskı balatada boşluk olduğunu söyleyenler var. Benim arabamda olan sesin şöyle bir özelliği var; araba viteste ilerlerken gaz pedalından ayağımı çekiyorum, kendi devrine bırakıyorum, sonra tekrar gaza bastığımda aynı sesi duyuyorum. Bu durum ile benzer ise, sizinki de baskı balatadaki boşluktan kaynaklanıyor olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Bende de vardı, şanzuman alt takozunu değiştirdim. Hala duruyor :i-ih:

Baskı balatada boşluk olduğunu söyleyenler var. Benim arabamda olan sesin şöyle bir özelliği var; araba viteste ilerlerken gaz pedalından ayağımı çekiyorum, kendi devrine bırakıyorum, sonra tekrar gaza bastığımda aynı sesi duyuyorum. Bu durum ile benzer ise, sizinki de baskı balatadaki boşluktan kaynaklanıyor olabilir.

aynen öyle yani sadece kalkışta da değil fakat bu ses ani ivmelenmelerde yapıyor sakin kullanımda böyle birşey yok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Murat Güçlü
(düzenlendi)

bir kaç gün önce benim arabada da çukurda, hafif kasislerde küt küt diye ses geliyordu.Tamirci bi arkadaşıma gösterdim.sanzıman kulağı kopmuş dedi. 60 tl ye alıp değiştirmiş.kesildi sesler.

tarihinde Ahmet Kıyak tarafından düzenlendi
Türkçe karakter
Yorum bağlantısı
Mehmet AVCI

Arkadaşlar aynı sesten bende de vardı.şanzıman alt takozunu değiştirdik kesilmedi. şansıman üst takozu değiştirdik akünün alttarafında olanı ses kesilmişti. 10 gün oldu dün ses yine kulağıma gelmeye başladı. tuhaf olan o parçaları çıkardığında bende gördüm. üst takoz resmen kopmuştu. Sanayide bir tamirciye gitmiştim. Artık servise giderim galiba. Ayrıca alt takoza 100 üst takoza da 150 tl para verdim.(orjinallerini aldım)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abzah Adige

Bahsedilen sorunun aynisi bendede var. Ben sorunun tamamen debriyaj ile ilgili oldugunu dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Taner Eyi
(düzenlendi)

2004 fiesta comfort sahibiyim. aracımda 1.3.ve 5. vitesleri kullanamıyorum ,vites geçmiyor. 2. ve 4. viteste sorun yok. bulunduğum yerdede iyi diyeb,leceğim usta ne yazzıkki yok. sorduklarımda baskı-balata veya şanzıman diyorlar. ikiside işinde iyi olan usta gerektiren işler. bu durumla karşılaşan arkadaşlar veya önerebileceğiniz çözüm yolları varmı? yada 2. ve 4. vitesi kullanarak arabayı en yakındaki il merkezine götürebilirmiyim ? (70km)

tarihinde Taner Eyi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Öncelikle geçmiş olsun.Bildigim kadarı ile sizi yardımcı olayım.

Araç çalışmaz iken bütün viteslere girip çıkıyor mu ? eger cevap evet ise şanzumanda sorun yok .hayır ise şanzumanda sıkıntı var demektir

Araç kaçbinde en son baskı balata ne zaman degişmiş ?Eger 80-100 bin km renin üzerinde vede hiç degişmemiş ise kesinlikle baskı balata sorunu .Ama kilometre düşük vede kavramada aşagıda veya ortalarda ise şanzuman sorunlu olabilir.

Ama ilk tarif ettigim şey şanzumanda sorun olup omadıgına size yardımcı olur

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Vites kolunu ve körüğünü söküp mekanizmaya bakın öncelikle.

Vites kolunun ileri hareketi ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Taner Eyi

yolda sorun çıkar korkusuyla olduğum yerde bi ustaya götürdüm kötünün iyisi mantığıyla. sorun vitesten vites kutusuna giden kollardan biri kırılmış. sorunu hallettik ama nasıl olduysa tüm vitesler sola kaymış neredeyse 3. vitesin yerinde 5 var. tahminim bi ayar sorunu. bunuda artık bilen birine göstermeliyim. yardımlarınız için sağolun arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan
(düzenlendi)

Arkadaşlar 2004 fiesta benzin+ Lpgli aracım var .Araç 56 binde herşeyinden memnunum fakat viteslere bir türlü alışmadım .Nasıl söyleyeyim debriyajın kavraması gayet aşağıdan çekişte felan sorun yok .Fakat gel gelelim vitesler dişli geçiyor .Bazen geri vitese 3-4 sferde geçirebiliyorum.Mesela durmaya yakın 1 takayım isityorum alenen dişli geçiyor.Öyle gıcık bir durum ki aracın motoru ufak 2 ile zor topluyor 1 e takayım diyorum dişli geçiyor .Bakıma gittiğimde şanzuman yağını falan kontrol ettirdim hatta aks keçesinde çok az bir terletme olmuş hem keçeyi değiştirdim hemde şanzuman yağı hafif eksilmiş şanzuman yağını tamamlattım.Ama değişen birşey olmadı biraz internette yorum okudum herkes bu durumdan muzdarip gibi valla ben anlayamadım bu arabayı.Yes yeni araba km yapmamış hani şanzumanda da sıkıntı yok .

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir
(düzenlendi)

Vallahi 2004 56 binde hakikaten az kullanılmış. Allah yardımcınız olsun.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Baskı balatalan bitmiş olabilir mi abi ?

Geri vites durumu normal ama herkeste böyle. Focusundan fusionuna c-max'ine kadar.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Fiesta konusunda bir tecrübem yok lakin şunu merak ettim araç çalışmadığı zamanlarda geri vitese geçme sıkıntısı devam ediyor mu ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yaşadığınız her şey normal. 1. vitese araba durmaya yakın takabiliyorsunuz sadece. Geri vitesede bi kaç denemeden sonra takabilirsiniz.

Fiesta konusunda bir tecrübem yok lakin şunu merak ettim araç çalışmadığı zamanlarda geri vitese geçme sıkıntısı devam ediyor mu ?

Ediyor Süha. Motor çalışmazken vitesleri 1-2-3-4-5 yapıp ya da sırasını karıştırıp yine geriye takarsan iki kerede istiyor. Sonra rahat rahat geçiyor geriye.

Eski şirketin tüm fiesta'larında böyleydi.

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan
(düzenlendi)

Anlaşılan sorun yok Fiesta için durum normal viteslerin kemikli olduğunu bir kaç kişiden daha duymuştum .Ne yapalım alışacağız artık.Herkese ilgi ve alakasından dolayı teşkkür ederim.

Yorum bağlantısı

Debriyaj oldukça aşağıda kavrıyor demişsiniz. Bu sizin henüz araca alışamadığınızı gösteriyor. Ayağınız alışıncaya kadar sıkıntı verebilir. Birinci vites ve geri vitesi hemen tüm araçlarda öyledir, durmaya yakın ancak geçirebilirsiniz.

Alışıncaya kadar yarım debriyaj yapmamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...