İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil TOGG' un Tasarım Aşaması

Sinan Akgöl

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

burada önemli olan ülkedeki üretimden olan kısmın katma değerinin yerli olması. Bunlar yerli vida firması, yerli rulman firması, yerli kablo firması, öyle sürüp gidiyor. 

Ülkenin kalkınması bu tedarik zincirinin oluşması ile ilgili. TOGG iyi bir proje buna lafım yok ama prototip yapmak ile üretime geçip bunu satabilmek, buna yerli katma değerli demek çok farklı olaylar. 

parçaların patentleri kendi üreticisine aittir. diyelim rulman aldın üretici firmanın. kablo konnektörü üretici firmanın. pil üretici firmanın.. o şekilde.

haklısın, patenti derken bende ana parçaları kastetmiştim aslında, üretip satarken herşeyi dışardan alalım demiyorum elbette, yoksa buradaki üreticiye faydası olmadıktan sonra yapma daha iyi, dediğin gibi adamlar ülkelerinde üretiyor ama motoru gidip başka ülke ve firmadan alıyor, tabii motor geliştirme olayı başka örnek verdim sadece, yerli sanayide ekmek yemeli bu işten diyim, kısaca anlaşıldı demek istediğin, öylede olmalı zaten.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Kablolar Türk değil. Öte yandan dediğiniz doğru ama ülkenin katma değeri bunları düştükçe minimuma iniyor. 
Bu gün değildir yarin olur.Zaten firma bu konuda bir vizyon koydu ortaya. İlk etapta % 50 civarı bir yerlilik öngörülüyor.Takip eden yıllarda bu oran artarak devam ediyor vizyon belgesinde. Yeterli isteri karsilayan her yerli firma projeye dahil olacaktir. Yasanyan nefes alan gelisen bir projeden bahsediyoruz, (Sonunda!!!)Amac bu zaten. İstekli firmanın önüne bir hedef kondu neticede, hedefe ulasan ve illa ki hedefi ileriye taşımak amacı güderek çalışan her firma katkı sagliyacaktir. Katkı sağlamasına izin verilmezse kendi projesini ortaya koyacak çeşitlilik ortaya çıkacak belki rekabet edecek firmalarımız ortaya çıkacak. Zaten üretim popülasyonlari bu şekilde ortaya cikmaz mı?

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

TOGG başarılı olup yollara çıktığı zaman yas tutacak bayağı adam var.

Bu kadar belli etmeseler keşke diyorum ama dayanamıyorlar. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bayraktar İHA, siha bile değilken yerlilik oranı nereden nereye geldi. Bu tür stratejik işlerde başlamak önemli gerisi çorap söküğü gibi gelecek. Aselsan, TAİ, TÜMOSAN, vs çok örnekleri var.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

lak diye komple yerli olacak değil tabii, zamanla olur bu işler, biz daha gelişen ülkeyiz, daha çoooook yolumuz var, rahat bıraksalar....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

lak diye komple yerli olacak değil tabii, zamanla olur bu işler, biz daha gelişen ülkeyiz, daha çoooook yolumuz var, rahat bıraksalar....

Bunun için önlem almaları gerek

Kendi kendine olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bunun için önlem almaları gerek

Kendi kendine olmaz.

doğu Akdenizde ve yunanda bir kaşıntı var, Suriye Irakta keza öyle, güçlü olacaksın, hem ekonomik hemde askeri açıdan, hatta haritadan silecek gücün olacak, başka yolu yok, yoksa Türkün düşmanı çoktur....

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

doğu Akdenizde ve yunanda bir kaşıntı var, Suriye Irakta keza öyle, güçlü olacaksın, hem ekonomik hemde askeri açıdan, hatta haritadan silecek gücün olacak, başka yolu yok, yoksa Türkün düşmanı çoktur....

Ankarada istanbulda mühendis kalmadı..Önce ona çare bulsunlar. Eskiden itü odtü boğaziçi begenmeyen firmalar Matematik mezunlarına html biliyormusun gel diyorlar.

Nerde üretecekler nerde geliştirecekler? Parti genel merkezlerinde ilçe teşkilatlarında mı?

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ankarada istanbulda mühendis kalmadı..Önce ona çare bulsunlar. Eskiden itü odtü boğaziçi begenmeyen firmalar Matematik mezunlarına html biliyormusun gel diyorlar.

Nerde üretecekler nerde geliştirecekler? Parti genel merkezlerinde ilçe teşkilatlarında mı?

ahh ahh ne diyim...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Göktürk yazdı:

parçaların patentleri kendi üreticisine aittir. diyelim rulman aldın üretici firmanın. kablo konnektörü üretici firmanın. pil üretici firmanın.. o şekilde.

Rulman bile firmanın kendi ismi Sana yağı,Selpak gibi. 

Diğer otomotivde olduğu gibi sadece havaleli parçalar buradan tedarik edilir gerisi yani kilosu pahalı parçalar yine ithal olur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamza Bayram

TOGG: Test süreçlerimiz, farklı lokasyonlardaki akredite test merkezlerinde başladı.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hamza Bayram

Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank:

12 Ülkeden 27 mühendis daha TOGG projesi için Türkiye ye geldi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Hamza Bayram yazdı:

Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank:

12 Ülkeden 27 mühendis daha TOGG projesi için Türkiye ye geldi.

Mühendisler yerli mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Cihangiroğlu yazdı:

fiyatı 40.000 eur olacak diye haberler okuyorum...

Fatih Altaylı 40bin€ olursa listeye yazın beni dedi. Ancak mantık çerçevesinde bu rakam çok mümkün gözükmüyor. İnşallah bu seviyelerde olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Sani Gerşon yazdı:

Fatih Altaylı 40bin€ olursa listeye yazın beni dedi. Ancak mantık çerçevesinde bu rakam çok mümkün gözükmüyor. İnşallah bu seviyelerde olur.

bende hiç sanmıyorum ama bakalım, ÖTV almayacaklar, hemde hiç, kdv de ya olmayacak yada cüzzi olacak anca, zaten vergi kısmı aynı kalırsa alacak gücüm olsada almayacağım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Sani Gerşon yazdı:

Clio pahalı  bu ucuz olur alırız diyenler vardı sosyal medyada. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Anahtar teslim mi?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

120 km menzilli 85hp versiyon

şunun az gelişmişi...

images?q=tbn:ANd9GcRSHxpArEgwCML0FST4WAH

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

corolla daha ucuz? benzinli motoru da eksik ken mi?

Ali Cihangiroğlu yazdı:

şunun az gelişmişi...

images?q=tbn:ANd9GcRSHxpArEgwCML0FST4WAH

15 km üstü hız yasaklandı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

corolla daha ucuz? benzinli motoru da eksik ken mi?

15 km üstü hız yasaklandı

gerçekten mi?

aa baktım düşmüş. o zaman yazılım güncellemesi yapmıyacağız !!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

gerçekten mi?

ben yapmadım ama gerçek. iyi de oldu, aralardan çok hızlı çıkıyorlar, çarpsak vicdan azabı

Yorum bağlantısı
Ali Gök

yerli otomobilin fiyatı neden euro ile telefüz edilio  kendi yerli parası yabancımı olacak :D 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...