İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil TOGG' un Tasarım Aşaması

Sinan Akgöl

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki
Yurdaer Elay yazdı:

Tamamen vitrine oynadıkları için bence.. Sizin söylediğiniz kategoride araba prototipi sunsalardı kaç kişinin ilgisini çekerdi? Keşke yapsalar da herkes en azından alabilmenin "hayalini" kursa.

hocam bu gidişle yerli elektrikli aracı türkiye'de alabilecek alt-orta kesim olmayacak.

suv olana parası yetenlerin, şuan zaten bilinen markaların araçlarını almaya da gücü yetiyor.

öte taraftan bakıyorsun hint tata, çinli wuling veya buna benzer japon firmalar halkının ulaşabileceği 2000-5000 dolar arası araçlar üretiyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

zaten çoğu böylede, dizel treni gören sanıyorki trenide o dizel götürüyor, halbuki jenaratörü çalıştırıyor...

Doğu Ekpresiyle Kars planım var, yapacak fırsatı bulsam.... ortanca kardeş Karsta askerlik yaptı, küçük olan bu Doğu expresiyle gitti turladı, ben kaldım :)

bu trende bildiğim kadarıyla senkron çalışan 2 dizel motor dev bir jenaratöre güç veriyor, tren elektrikli yani...

Balıkesirdeyken istasyona gidip otururdum, severim istasyonları hele ücra yerlerdekileri, neyse orada manvera treni vardı, makinistiyle sohbet etmiştim bir zamanlar...

1 tane dizel var abi. O jeneratörü çeviriyor elektrik motorları var bojilerde onlarda katarı götürüyor. Dizel elektrik evet.

2.attığın videodaki DE 22000 serisinde 2 zamanlı v 16 2200 hp dizel motor var bu arada. GM üretimi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay BAŞARAN yazdı:

1 tane dizel var abi. O jeneratörü çeviriyor elektrik motorları var bojilerde onlarda katarı götürüyor. Dizel elektrik evet.

2.attığın videodaki DE 22000 serisinde 2 zamanlı v 16 2200 hp dizel motor var bu arada. GM üretimi.

1 miş evet, bende yeni fakettim, o zamanlar makinist dediydi 2  diye, belkide doğruydu, loko farklı bir marka ve tipe sahipti çünki, o mdel 2 dizellide olabilir, bilemiyorum artık....

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

1 miş evet, bende yeni fakettim, o zamanlar makinist dediydi 2  diye, belkide doğruydu, loko farklı bir marka ve tipe sahipti çünki, o mdel 2 dizellide olabilir, bilemiyorum artık....

Yok abi arkada ranfor gelen makina varsa onu demiştir o. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
ibrahim Tiryaki yazdı:

Mehmet hocam TOGG üretilirken lüks/suv segment otomobil yerine, en azından Türkiye ve buna benzer pazarlar için 4 kapılı standart özellikleri olan (elektrik aksamın çokta bol olmadığı, zira maliyetin az olması lazım.) bir araç neden üretilmiyor?

Örn: Renault Twingo, Fiat Panda, Hyundai i10 ayarında bir araç? 

Doğru tabi. Olması gereken.

tipte de farklılaşma olmalı. birşeyler farklı olmalı. suzuki carry modellemesi hala favorim. Buna benzer bunumsu olmalı. Yeni X-BUS zaten böyle.

image.thumb.png.18b5a10bfdb0c63e9e9848cadd4d3b77.png

XBUS

image.png.f63e00f9c055f0aa8355072fd19948e8.png

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

şu x-bus ımsı box hoşuma gitti yalnız, her işede uyar gibi....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Göktürk yazdı:

Doğru tabi. Olması gereken.

tipte de farklılaşma olmalı. birşeyler farklı olmalı. suzuki carry modellemesi hala favorim. Buna benzer bunumsu olmalı. Yeni X-BUS zaten böyle.

image.thumb.png.18b5a10bfdb0c63e9e9848cadd4d3b77.png

XBUS

image.png.f63e00f9c055f0aa8355072fd19948e8.png

Hocam ben Bajaj Qute'ciyim.

Şu Bajaj mevzusuna takıldım bu sıralar. Bu tip bir araç tr'de neden üretilmez anlamadım.

Yüz tane sensör yok, o yok bu yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ibrahim Tiryaki yazdı:

Bu tip bir araç tr'de neden üretilmez anlamadım.

jantı çizik diye 2.elde burun kıvıran, lokal boya olmaz da genel boya olursa ilana bakmayan piyasa için bu segment ürüne yatırım yapıp üreten olabilir mi? üreteceğim diyen trafiğe çıkaramaz mevzuat gelir karşısına

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
ibrahim Tiryaki yazdı:

Hocam ben Bajaj Qute'ciyim.

Şu Bajaj mevzusuna takıldım bu sıralar. Bu tip bir araç tr'de neden üretilmez anlamadım.

Yüz tane sensör yok, o yok bu yok. 

tipi kayık onun.

Bizde aşağılama çoğaldı paraya göre değer verme arttı iyice. Eskiden arçelik triportör vardı. Gayet de kullanılırdı. 

Kişiler araçlarına göre değerlendiriliyor. Bunun kalkması lazım.

BAJAJ konusu enteresan. Bajaj hoş görünümlü bir araç değil. aslında olabilirdi ama değil. Vergi yok ötv kdv motorsiklet. ehliyet yaşı 16. çok güzel aslında. Ama bunu aldın diyelim. kalender imajı gidecek fakir salak imajı gelecek. Toplum çok ön yargılı. Tabi dolayısı ile tutulmayacak. Oysa trafik derdi olmayan süper bir araç. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ülkemiz için b suvcuk güzel gider diye düşünüyorum, biraz dingil mesafesi uzatılır c segment gibi olur. Çok insana hitap eder.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Evren Erakçora yazdı:

Ülkemiz için b suvcuk güzel gider diye düşünüyorum, biraz dingil mesafesi uzatılır c segment gibi olur. Çok insana hitap eder.

bence yeni nesil fiorino kasa çıkarılmalı çok çok farklı türlere dönüşebilen bir araç olmalı.

Çalışmaya ihtiyacımız var. ticari olarak da anlamı olması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tahoe Bataryası. 300volt 15ah. 1200 adet. 18650 pil kullandık. 5km tamamen pil ile gidiyor araç. 1000dd sonrası içten yanmalı motor devreye giriyor. Bozukken birkaç yüz metre ancak gidiyordu araç

d63890884be4ffee70d9c173fab043ad.jpg

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fuarın başladığı bün motora ilave ötv getirirsen, yazlıkta , adalarda orada burada pilli taşıtları yasaklarsan, marinaya 3 teker yasak giremez deyip, parmak sayısı kadar üreticiyi kapatırsan, 7 mt lik cipler ile medyalarda bülten servis edersen, millet te salak imajlı olmasın diye böule bir üretimi tercih etmez. otobüs durağında, 17 cibin geçişini izler.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Bu araba hiçbir zaman seri üretime geçmeyecek. En son 2020 de yollarda görüyorduk... Bir ihtimal 3-5 tane görürsünüz yollarda seçim öncesi. O da bir ihtimal. Uzaya çıkacağımıza olan umudum bu arabadan daha çok. Zaten böyle bir üretim yok ortada yurtdışından toplama parçalarla birleştirme işlemi yapılıp yerli araba ürettik denecek en fazla. Mesela egea, Clio filan da yerli malı. Yersen.

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

İstanbul piste çıkarmışlar. İçindeki 4 kişi ile 0-100’ü 4,8sn ölçmüşler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İstanbul piste çıkarmışlar. İçindeki 4 kişi ile 0-100’ü 4,8sn ölçmüşler

Ne gerek varmış?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Ne gerek varmış?

barkovizyon için video çekimi olabilir, poster için güzel arka plan olabilir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ne gerek varmış?

Hiiiç. Umarım son hızı düşüktür. 160-180 falandır. Yoksa erken zamanda çok pert görürüz

Çağlar Bayur yazdı:

barkovizyon için video çekimi olabilir, poster için güzel arka plan olabilir

Hızlanması yok zaten. Yayınlanan video açıklamasında togg ışık hızına ulaştı deseler de hmmm dersin. Öyle bir video yayınlamışlar :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hiiiç. Umarım son hızı düşüktür. 160-180 falandır. Yoksa erken zamanda çok pert görürüz

Hızlanması yok zaten. Yayınlanan video açıklamasında togg ışık hızına ulaştı deseler de hmmm dersin. Öyle bir video yayınlamışlar :) 

Pert olsun ki çıkma akü çıkma motor vs bulunsun

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Pert olsun ki çıkma akü çıkma motor vs bulunsun

parçaları sır kapsamında mühürlü olabilir? fosfor kaplanmışsa, açınca yanabilir mesela

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...