İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil TOGG' un Tasarım Aşaması

Sinan Akgöl

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki

Araca özel ÖTV muafiyeti sağlayamazsın. Gümrük Birliği gereği bildiğim kadarıyla tüm araçlara ya ötv uygulanır ya da hepsi kaldırılır.

Aşamalı ÖTV uygulanması daha mantıklı.

Ya da komple elektrikli araçlardaki ÖTV'yi kaldıracaksın marka ayrımı yapmadan. 

KDV oranlarında bir katakulli yapılabilir. Yerli üretim elektrikli araçlarda KDV daha düşük, ithal olanlarda daha yüksek gibi. Buna sanırım Avrupa karışamaz. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

aracın vergisiz satış bedeli 50 bin desek mesela, süper ucuza mal ettik diyelim, vergi falan boşa çıksa olmamı acaba :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
ibrahim Tiryaki yazdı:

Araca özel ÖTV muafiyeti sağlayamazsın. Gümrük Birliği gereği bildiğim kadarıyla tüm araçlara ya ötv uygulanır ya da hepsi kaldırılır.

Aşamalı ÖTV uygulanması daha mantıklı.

Ya da komple elektrikli araçlardaki ÖTV'yi kaldıracaksın marka ayrımı yapmadan. 

KDV oranlarında bir katakulli yapılabilir. Yerli üretim elektrikli araçlarda KDV daha düşük, ithal olanlarda daha yüksek gibi. Buna sanırım Avrupa karışamaz. 

gümrük kapısı uygulaması gibi şeyler olabilir ama en önemlisi üreticiye verilen arazi desteği vergi desteği seksen tane destek verdiler. Ayrıca çaktırmadan başka destek de verebilirler yan firmalarına. ucuza fatura etmezsen seni bilmemne yaparım diyebilirler. Kabadayılık bu işlerde söker. Çalışır. İşi bilinçli yönetebilen bir bakanlık olursa çok da güzel ucuza sattırır arabayı. mesela 85KW ve altı yüzde 10 ÖTV 86KW olursa %60. Arabayı 85KW yaparsın, sonra el altından haram beygir açtırırsın. Ben bakanlıkta olsam ilk yapacağım bunu yer altından ayarlamak olur.

Yani 70HP clio satılıyor diyelim aldıktan sonra özel serviste 100HP oluyor kimse elleşmiyor. Yasak mı yasak.. garantiyi deliyor mu hayır... gibi..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

Elektirikli tren de yapıomuşuz😂

Pilli mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Pilli mi ?

umarız, kablolu olursa menzil sınırlı olur, 1970 lerdeki gibi tepede telli olmaz herhalde

vesile ile ne kötü görünüyoree diye tellerini söküp attığımz elektrikli troleybüse geri mi dönüyoruz... hani insanlık çağ atlamıştı

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

Pilli mi ?

bilmiyorum elektrikli tren diye bugün açıklama yapmış cumhurbaşkanı seneye bitecekmiş 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

bilmiyorum elektrikli tren diye bugün açıklama yapmış cumhurbaşkanı seneye bitecekmiş 

değil normal motor. lokomotif. başında bizim hoca arkadaş vardı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zaten motor jeneratör olarak çalışıp elektriğe dönüştürmüyor mu konvansiyonelde?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

zaten motor jeneratör olarak çalışıp elektriğe dönüştürmüyor mu konvansiyonelde?

Yeni trenler böyle bildiğim kadarıyla.  
jeneratör ve elektrik motoru. 

Ali Gök yazdı:

standart dizel jeneratör.  

Ama haberde böyle bir şey demiyor.  

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Göktürk yazdı:

gümrük kapısı uygulaması gibi şeyler olabilir ama en önemlisi üreticiye verilen arazi desteği vergi desteği seksen tane destek verdiler. Ayrıca çaktırmadan başka destek de verebilirler yan firmalarına. ucuza fatura etmezsen seni bilmemne yaparım diyebilirler. Kabadayılık bu işlerde söker. Çalışır. İşi bilinçli yönetebilen bir bakanlık olursa çok da güzel ucuza sattırır arabayı. mesela 85KW ve altı yüzde 10 ÖTV 86KW olursa %60. Arabayı 85KW yaparsın, sonra el altından haram beygir açtırırsın. Ben bakanlıkta olsam ilk yapacağım bunu yer altından ayarlamak olur.

Yani 70HP clio satılıyor diyelim aldıktan sonra özel serviste 100HP oluyor kimse elleşmiyor. Yasak mı yasak.. garantiyi deliyor mu hayır... gibi..

Hocam bunlar duymak istediğimiz etkili çözümler. Zira bu tip çözümleri her daim üreten bir hükümetimiz var. Hülle yolu ile kurumlar arası vergiden kaçınan kıymetli kurumlarımız ve vakıflarımız varken neden olmasın?

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Hüseyin Sönmez yazdı:

Hocam bunlar duymak istediğimiz etkili çözümler. Zira bu tip çözümleri her daim üreten bir hükümetimiz var. Hülle yolu ile kurumlar arası vergiden kaçınan kıymetli kurumlarımız ve vakıflarımız varken neden olmasın?

Kaçınmanın faydası vatandaşa olursa kaçınmazlar 🤣

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hüseyin Sönmez yazdı:

Akıllı davransak bizim önümüzde duramazlar anca belki iran bu konuda bizi geçer.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Kaçınmanın faydası vatandaşa olursa kaçınmazlar 🤣

e işte öyle bi detay var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni trenler böyle bildiğim kadarıyla.  
jeneratör ve elektrik motoru. 

standart dizel jeneratör.  

Ama haberde böyle bir şey demiyor.  

Buharlıdan sonrası böyle abi. Dizel hidrolik - dizel elektrik - elektrik. Bizdeki de 24 bin seriler 70 modeldi galiba dizel elektrik. 11 tanesi ithal kalanlar tülomsaş üretimi. 2400 hp V16 pielstick makina var üzerinde fransız. Şimdiki de33bin serisi de dizel elektrik. Zaten başındaki DE dizel elektrik demek. 
Dh ler var eski hala kullanılıyor garlarda manevra işlerinde mercedes motorlu. 

1971 miş ilk tarihi de 24000 serisinin. 431 tane varmış şimdi baktım yeniden.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Şu alet. Yurt dışından da hastaları çok. Efsane sesi var. Balıkesirden kütahyaya çok gittim makinada. Ah be. ne kükrerdi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

zaten çoğu böylede, dizel treni gören sanıyorki trenide o dizel götürüyor, halbuki jenaratörü çalıştırıyor...

İlkay BAŞARAN yazdı:

Şu alet. Yurt dışından da hastaları çok. Efsane sesi var. Balıkesirden kütahyaya çok gittim makinada. Ah be. ne kükrerdi.

Doğu Ekpresiyle Kars planım var, yapacak fırsatı bulsam.... ortanca kardeş Karsta askerlik yaptı, küçük olan bu Doğu expresiyle gitti turladı, ben kaldım :)

bu trende bildiğim kadarıyla senkron çalışan 2 dizel motor dev bir jenaratöre güç veriyor, tren elektrikli yani...

Balıkesirdeyken istasyona gidip otururdum, severim istasyonları hele ücra yerlerdekileri, neyse orada manvera treni vardı, makinistiyle sohbet etmiştim bir zamanlar...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

haaaayt :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

kars eksperi bilet fiyatları 5yıldızlı oteli sollamış

2 kişi yataklı vagon 480 tl sanırım, değer bence, yalnız bilet bulmak dert, moda oldu malum, birde galiba en fazla 1 ay sonrasına bilet satıyorlar, önceden ayırtma yok, zor.... Birde Ankara kalkışlı, Balıkesir kalkışlı olacak deniyordu ama olmadı, zaten hatlar ve trenler yetersiz, ülkenin her yanına en az çift hatlı demiryolu lazım, tabi neredeeeee...

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Göktürk yazdı:

Akıllı davransak bizim önümüzde duramazlar anca belki iran bu konuda bizi geçer.

e işte öyle bi detay var.

Mehmet hocam TOGG üretilirken lüks/suv segment otomobil yerine, en azından Türkiye ve buna benzer pazarlar için 4 kapılı standart özellikleri olan (elektrik aksamın çokta bol olmadığı, zira maliyetin az olması lazım.) bir araç neden üretilmiyor?

Örn: Renault Twingo, Fiat Panda, Hyundai i10 ayarında bir araç? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
ibrahim Tiryaki yazdı:

Mehmet hocam TOGG üretilirken lüks/suv segment otomobil yerine, en azından Türkiye ve buna benzer pazarlar için 4 kapılı standart özellikleri olan (elektrik aksamın çokta bol olmadığı, zira maliyetin az olması lazım.) bir araç neden üretilmiyor?

Örn: Renault Twingo, Fiat Panda, Hyundai i10 ayarında bir araç? 

Tamamen vitrine oynadıkları için bence.. Sizin söylediğiniz kategoride araba prototipi sunsalardı kaç kişinin ilgisini çekerdi? Keşke yapsalar da herkes en azından alabilmenin "hayalini" kursa.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...