İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil TOGG' un Tasarım Aşaması

Sinan Akgöl

Recommended Posts

Servet Aydın

Ölümcül hata şu olur aracı imal edrken; fosil yakıt ile dışa bağımlı olmanın önüne geçmek için pilli araba yapmak. Elektrikli araç en iyimser halde kayıplar ile 50kw enerji ister dolmak için. Bir ev ortalama günde 8.5kw talep ediyor iken yerli enerji yetmiyor. Neyle şarj edeceğiz de yollara düşecek araçlar?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Servet Aydın yazdı:

Ölümcül hata şu olur aracı imal edrken; fosil yakıt ile dışa bağımlı olmanın önüne geçmek için pilli araba yapmak. Elektrikli araç en iyimser halde kayıplar ile 50kw enerji ister dolmak için. Bir ev ortalama günde 8.5kw talep ediyor iken yerli enerji yetmiyor. Neyle şarj edeceğiz de yollara düşecek araçlar?

Nükleer enerji ile olabilir abi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Nükleer enerji ile olabilir abi :) 

Nükleer Santrallere şu aşamada bende tarafım ama yüzümüzü güldürürler mi bilmiyorum ne alemdeler gündem yaratmıyorlar hiç 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Nükleer Santrallere şu aşamada bende tarafım ama yüzümüzü güldürürler mi bilmiyorum ne alemdeler gündem yaratmıyorlar hiç 

Bizim ülke olarak bazı kaynaklarımız mevcut.

1- Fosil yakıtlardan elektrik üretiyoruz. Özellikle kömür ve doğalgaz. Burada ciddi bir enerji kaybı var. Buna ek olarak doğalgaz ithal, kömür ise havayı aşırı kirletiyor. Çevreciler protesto ediyor.

2- HES aracılığı ile üretiyoruz. Nerede bir hes kurulacak olsa hemen halk toplanıp protesto ediyor çevre katliamı diye. Doğrudur, bütün ekosistemin dengesiyle oynuyoruz bu heslerle. 

3- Sürdürülebilir enerji. Rüzgar ve güneş kaynaklı. Rüngar kısmı ülkemizde kurulabilecek alanlar, nüfus vb. sebeplerle çok işlevsel olmuyor. Güneş kısmına girmiyorum bile. Doğalgaz varken güneş enerjisi ile sıcak su elde etmek bile doğalgazdan pahalıya geliyor ülkenin %70'inde.

4- İthal elektrik. Evet, Yunanistandan bile elektrik alıyorduk. Şu an kimden alıyoruz bilmiyorum.

5- Nükleer santral. Buna da çokça karşı çıkıldı. Eylemler yapıldı. 

Şimdi biz bu elektriği kullanıyoruz. Bunu bize satanın bir şekilde bu elektriği bir yerden üretmesi gerekiyor. Yukarıda saydığım maddelerden 4 tanesine karşı çıkılıyor. Bir tanesinde ise ilk kurulum maliyeti vb. sebeplerle yaygınlaşamıyor. Çünkü çok ciddi yatırım gerektiriyor ama çok enerji üretmiyor. Ama halen tüketiyoruz. Bak bu saatte lamba açık, pc açık. Suyla çalışmıyor bunlar. Bu elektrik bir yerden elde edilecek. Mevcut durumda ihtiyaca en ciddi cevap verecek olan nükleer enerji. Nükleer enerjiye körü körüne karşı çıkmak çok anlamlı gelmiyor. Sonuçta bir çok ülke kullanıyor. Burada karşı çıkılması gereken hususlar ise; lokasyon, santralin teknik şartnamesi, santrali inşa edecek firmanın Çernobil'den sorumlu olan firma olması. Yani daha iyi bir lokasyonda (iyide kasıt daha az risk ihtiva eden ve çevre açısından en zararsız olacak yer) daha güvenli bir teknoloji kullanılmalı. Bu işin teknik şartnamesi de didik didik edilmeli. Yoksa memlekerin elektrik ihtiyacını hesden karşılamayacaksak, kömür yakmayacaksak, nükleer kurmayacaksak, yunandan da almayacaksak, o zaman herkes şartelleri 3 gün indirsin görelim...

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Türkiyenin elektrik santrallerini bir gün test edilmiş. Maksimum seviyede test edilip sonuç çıkarılmış. Oldukca yüksek enerji üretimimiz varmış. Arabaları sıkıntı olmaz demişlerdi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Nükleer enerji 100 koyup 1 alınacak türden ise (ki bildiğim kadarı ile verimli bir enerji türü olmadığı) buna da çok bel bağlamayalım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Nükleer enerji 100 koyup 1 alınacak türden ise (ki bildiğim kadarı ile verimli bir enerji türü olmadığı) buna da çok bel bağlamayalım.

Verim çok yüksek fakat aşırı tehlikeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

O zaman dışa bağımlı olmayan elektrikli araba en iyisi diyelim. Hybrid candır :) en iyi ihtimalle plugin hybrid olsun. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Cihat hocam, size katılıyorum bir yere kadar. Tabi ki kaliteli üst segment araç üretilecek, ama oradan başlanmış olması hatalı. Amaç "bakın yaptık" demekse amenna, ama bu işten bir sonuç elde etmek, ülkeye değer kazandırmaksa bu şekilde olmamalıydı.
Tesla ya da youtube, facebook bunun için emsal teşkil etmez. Onlar klasmanlarının ilkleri. Alternatifleri yok.
TOGG ise farklı bir dünya. Zibilyon tane rakibi var, olacak. O kadar rakibin arasından bir şekilde sıyrılması lazım eğer gerçekten bir dünya markası olacak, memlekete değer katacaksa. Mantık şu, 100 yıllık mazisi olan, bütün dünyada kurulu servis ağı ve bayi altyapısı olan bir sürü bilindik firma ile aynı ayarda araç üretip aynı fiyata satamayız. Biz bile almayız acaba 5 sene sonra ne olur firmanın akıbeti diye düşünürüz kaldı ki dünyaya baktığımızda çok zor. Tabi tata gibi lokal satış peşindeysek o ayrı ama orada da yine bu aracın fiyatı satışın önüne geçecektir. Öncelikle kime hitap ettiğimize bakmamız gerek. Hedef kitle kim? Eğer yerli piyasa ise, akaryakıt konusunda dışa bağımlılığımız sebebiyle elektrikli araç mantıklı olabilir, ama bir realiteyi gözardı edemeyiz, etmemeliyiz; ihtiyaç. Kaç tane suv ihtiyacı var nüfusumuzun? Ya da trafikte kayıtlı araçlardan %kaçı suv, önce buna bakmak gerek. Servet abinin dediği gibi, dizayn hafif ticari olsa çok talep alabilirdi ülkemiz için. Mehmet hocamın dediği gibi, modüler bir tasarım olsa yine çok talep alabilirdi. Ama bu bildiğimiz kocaman suv. Hedef pazar iç piyasa değil, ihraç edecekler desem, bu işi yapan firmalarla rekabet edebilirler mi, servis altyapısı nasıl oturtulacak gibi sorular ortaya çıkıyor.

Netice olarak; "biz yaptık siz al(a)madınız"dan çok öteye gitmeyecek ölü doğmuş bir proje. En fazla kamu kurumlarına makam otosu olur...
Dediklerinize katılıyorum ama bununla beraber projeye de bir şekilde başlanması gerekiyordu. Bence de Sedan ya da Hatchback tarzı bir araç da başlamak en azından yurtiçinde daha çok satış rakamlarına ulaşılmasını sağlardı. Ticari araçlarda özellikle bazı kargo firmaları zaten elektrikli araç kullanmaya başladılar diye biliyorum.
Ümit ediyorum ki bu proje dediğiniz gibi ölü bir proje değildir. En azından yurt içinde bu tarz araçları görmeyi bir otomotivci olarak çok çok istiyorum.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Konuya can verdim be:)

gerisini sildim, boşa kürek sallamak gibi geldi birden...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Verim çok yüksek fakat aşırı tehlikeli. 

Çok tehlikeli değil ve fakat dünya piyasasında elektrik 13 sente düşmüşken nükleerden 15 sente 25 seneliğine anlaşma yapmak ne derece mantıklı tartışılır.

Murat Sahın yazdı:

Bizim ülke olarak bazı kaynaklarımız mevcut.

1- Fosil yakıtlardan elektrik üretiyoruz. Özellikle kömür ve doğalgaz. Burada ciddi bir enerji kaybı var. Buna ek olarak doğalgaz ithal, kömür ise havayı aşırı kirletiyor. Çevreciler protesto ediyor.

2- HES aracılığı ile üretiyoruz. Nerede bir hes kurulacak olsa hemen halk toplanıp protesto ediyor çevre katliamı diye. Doğrudur, bütün ekosistemin dengesiyle oynuyoruz bu heslerle. 

3- Sürdürülebilir enerji. Rüzgar ve güneş kaynaklı. Rüngar kısmı ülkemizde kurulabilecek alanlar, nüfus vb. sebeplerle çok işlevsel olmuyor. Güneş kısmına girmiyorum bile. Doğalgaz varken güneş enerjisi ile sıcak su elde etmek bile doğalgazdan pahalıya geliyor ülkenin %70'inde.

4- İthal elektrik. Evet, Yunanistandan bile elektrik alıyorduk. Şu an kimden alıyoruz bilmiyorum.

5- Nükleer santral. Buna da çokça karşı çıkıldı. Eylemler yapıldı. 

Şimdi biz bu elektriği kullanıyoruz. Bunu bize satanın bir şekilde bu elektriği bir yerden üretmesi gerekiyor. Yukarıda saydığım maddelerden 4 tanesine karşı çıkılıyor. Bir tanesinde ise ilk kurulum maliyeti vb. sebeplerle yaygınlaşamıyor. Çünkü çok ciddi yatırım gerektiriyor ama çok enerji üretmiyor. Ama halen tüketiyoruz. Bak bu saatte lamba açık, pc açık. Suyla çalışmıyor bunlar. Bu elektrik bir yerden elde edilecek. Mevcut durumda ihtiyaca en ciddi cevap verecek olan nükleer enerji. Nükleer enerjiye körü körüne karşı çıkmak çok anlamlı gelmiyor. Sonuçta bir çok ülke kullanıyor. Burada karşı çıkılması gereken hususlar ise; lokasyon, santralin teknik şartnamesi, santrali inşa edecek firmanın Çernobil'den sorumlu olan firma olması. Yani daha iyi bir lokasyonda (iyide kasıt daha az risk ihtiva eden ve çevre açısından en zararsız olacak yer) daha güvenli bir teknoloji kullanılmalı. Bu işin teknik şartnamesi de didik didik edilmeli. Yoksa memlekerin elektrik ihtiyacını hesden karşılamayacaksak, kömür yakmayacaksak, nükleer kurmayacaksak, yunandan da almayacaksak, o zaman herkes şartelleri 3 gün indirsin görelim...

çok önyargılı kestirip atmacı konuşmuşsun ve maliyet hesapların yanlış. doğalgazı ithal etmiyor muyuz? Elektrik ithal etmekten farkı ne? Yahut nükleer santral ithal etmekten farkı ne? (öyle bir maliyet ki elekrik ithalinden fazla). 

Yenilenebilir enerji almanyada bile çok çok ciddi boyutlara ulaştı. Öyle pahalı diye asmak kesmek olmaz. Doğalgaza verdiğin para Vladimire gidiyor. Güneş enerjisine verdiğin para sanayi sitesindeki hikmet amcaya gidiyor. Hikmet amca daha pahalı diyorsan sen bilirsin.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Çok tehlikeli değil ve fakat dünya piyasasında elektrik 13 sente düşmüşken nükleerden 15 sente 25 seneliğine anlaşma yapmak ne derece mantıklı tartışılır.

çok önyargılı kestirip atmacı konuşmuşsun ve maliyet hesapların yanlış. doğalgazı ithal etmiyor muyuz? Elektrik ithal etmekten farkı ne? Yahut nükleer santral ithal etmekten farkı ne? (öyle bir maliyet ki elekrik ithalinden fazla). 

Yenilenebilir enerji almanyada bile çok çok ciddi boyutlara ulaştı. Öyle pahalı diye asmak kesmek olmaz. Doğalgaza verdiğin para Vladimire gidiyor. Güneş enerjisine verdiğin para sanayi sitesindeki hikmet amcaya gidiyor. Hikmet amca daha pahalı diyorsan sen bilirsin.

Hikmet amca üretiyorsa haklısın hocam. Hikmet amca mı üretiyor peki? Müstakil evimize yaptırdık, 5 yıl sonra delindi deposu. Deposunun parasını geçtim, bir de çatıdaki yalıtımın canını okudu :) 5 senede bana harcatmadığı doğalgaz delinen depoyu yenilemeye yetmiyordu :) 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Hikmet amca üretiyorsa haklısın hocam. Hikmet amca mı üretiyor peki? 

Hikmet amca üretiyor. Biraz göbek olmuş

image.png.55214df4a17256a46440d28da37a0f47.png

Çevreciler diye "onlarrrr" gibi konuşmuşsun. Kemoterapi sırası bekledin mi?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Bu arada 13 cent ve 15 cent hatta 25 yıl meselelerine girince mesajlarım siliniyor. Girmeyeceğim oraya. Ama desteklediğim şey bu değil. Anladınız beni işte. 

Ben zaten otoyola, hastaneye, köprüye, havalimanına falan da karşı değilim. Mevcut yapılış metoduna karşıyım.

Mehmet Göktürk yazdı:

Hikmet amca üretiyor. Biraz göbek olmuş

image.png.55214df4a17256a46440d28da37a0f47.png

Üretiyor mu, üretilmiş bir şeyi getirip oraya monte mi ediyor? 

Mehmet Göktürk yazdı:

Çevreciler diye "onlarrrr" gibi konuşmuşsun. Kemoterapi sırası bekledin mi?

Abi çevrecilikle ilgili itirazım yok. Sıkıntı her şeyin protesto ediliyor olması. Yapmacık geliyor. Muhaliflik ile çevrecilik karıştırılmamalı. 

Elektrik üretimi için yapılan bütün tesisleri protesto eden o elektriği kullanmayacak. E hem elektrik iste, hem üretilmesi için  yapılan bilimum tesisi protesto et. Kürk giyen hayvanseverden farkı yok bunun. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Üretiyor. orda sıkıntı yok. panel bile üretiliyor kısmen ve tamamen de üretilecek.

15 sent meselesi yolsuzluk anlamında değil. nükleerin maliyeti anlamında. çok da konuşulabilir bir konudur bu. siyasi değil. 

(avantalar yolsuzluklar vs olası şeyler hepsinde aynı olduğu için ve ayrı sebepleri olduğu için burada konuşmanın anlamı yok)

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Üretiyor. orda sıkıntı yok. panel bile üretiliyor kısmen ve tamamen de üretilecek.

15 sent meselesi yolsuzluk anlamında değil. nükleerin maliyeti anlamında. çok da konuşulabilir bir konudur bu. siyasi değil. 

(avantalar yolsuzluklar vs olası şeyler hepsinde aynı olduğu için ve ayrı sebepleri olduğu için burada konuşmanın anlamı yok)

Hocam sen üretiliyor diyorsan doğrudur. Ama benim piyasada gördüğüm bütün paneller ithal :) Acaba üretiyor ama maliyeti sebebiyle satamıyor olabilir miyiz? Yani bir şeyi üretebilmek ile onu ekonomik üretebilmek arasında fark var. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Abi ben Hidrojen gazını ev ortamında sıvılaştırmam mümkünmü. 

Güneş paneliyle elektroliz yapıp, hidrojeni sivılaştırarak tüplerde saklamak istiyorum. Sıvılaştırma işinide yine güneşten elde edilen elektrik ile sağlamam lazım. Varmı böyle bir kombine çözüm. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

güneş panelinden bahsediyorsan ki farklı madde o. güneş bize ait. panel ithal bile olsa içerde katma değerle kuruluyor. kaldı ki yine o da yapılmak üzere. sadece senin gibi önyargılı olup "işte o çevreciler yine" denmesin..

Ali Darbaz yazdı:

Abi ben Hidrojen gazını ev ortamında sıvılaştırmam mümkünmü. 

Güneş paneliyle elektroliz yapıp, hidrojeni sivılaştırarak tüplerde saklamak istiyorum. Sıvılaştırma işinide yine güzeşten elde edilen elektrik ile sağlamam lazım. Varmı böyle bir kombine çözüm. 

napcan hidrojeni?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

resme iyi bak.

Baktım :) Markalama kolay. Çin'de istediğiniz herhangi bir ürünü fabrikadan Göktürk markalı ürettirebiliyorsunuz :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yerli.

bizim evde takılı olan 40 senelik. 

yerel sanayi sitesinde yapıldı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

güneş panelinden bahsediyorsan ki farklı madde o. güneş bize ait. panel ithal bile olsa içerde katma değerle kuruluyor. kaldı ki yine o da yapılmak üzere. sadece senin gibi önyargılı olup "işte o çevreciler yine" denmesin..

napcan hidrojeni?

Hidrojen ile türbin jeneratörümü cevircem. Geceleri ceyransız kalmayacam. Lityum piller ömürlük değil. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yeniler tüplü onu da tabi üretiyoruz

http://www.solarsan.com.tr

Ali Darbaz yazdı:

Hidrojen ile türbin jeneratörümü cevircem. Geceleri ceyransız kalmayacam. Lityum piller ömürlük değil. 

gündüz elektrik giderini düşür grid sistemle önce.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben "işte o çevreciler yine" demiyorum. Anlatamamışım demek ki. 

Eleştirmek, protesto etmek kolay. Alternatif? 

Elektrik üreten panellerde yerli üretim ve bu yerli üretimin maliyeti konusunda ne durumdayız? Bir proje için bu işin Ankara'da merkezi sayılabilecek Konya sokakta dükkan dükkan gezdik, tamamı ithaldi panellerin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...