İçeriğe Yönlendir

Formula 1 2020 Sezonu ve Haberler

Sani Gerşon

Recommended Posts

Yurdaer Elay

3. defadır yarışı kaçırıyorum.. sezon bitmeden telefona bi hatırlatma koysam fena olmayacak :D 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Formula 1'in 2012'de Türkiye'ye veda etmesinin ardından birçok kez Türkiye GP'nin takvime döneceği yönünde haber yapılsa da bunlardan hiçbirisi gerçekleşmedi.

Ancak bu sene koronavirüsün etkilerinin ardından farklı pistlerin takvime girmesi, Türkiye'nin ve Intercity İstanbul Park'ın da bu konuda umutlanmasını sağladı.

İlk çıkan iddiaların ardından pist yönetimi, görüşmelerin devam ettiğini ancak gizlilik sözleşmesi gereği daha fazla açıklama yapamayacağını iddia etti.

Son günlerde Motorsport.com Türkiye olarak Formula 1'den önemli isimlerin İstanbul'a gelerek piste yakın çevredeki otellerde Kasım ayında çok sayıda oda kiraladığı duyumlarını almıştık. Konuyla alakalı Intercity yönetimine ve TOSFED'e ulaşsak da doğrulama alamadık.

Ancak bu duyumları doğrulayacak bir gelişme, Sky Sport İtalya'dan geldi ve Türkiye GP'nin 15 Kasım'da takvimde yer alacağı iddia edildi.

Bu iddiaların ardından biz de yurt dışındaki kaynaklarımıza ulaştık. Aldığımız bilgiler, henüz resmiyet kazanmasa dahi yarışın gerçekleştirilmesi için Formula 1 Yönetimi ile Intercity İstanbul Park yönetimi arasındaki görüşmelerin ileri düzeyde olduğu ve yakında bir sonuca varılacağı şeklinde.

Formula 1, 1 Kasım 2020 tarihine kadar olan yarışları açıkladı ancak sonrası için henüz bir açıklama yapılmadı.

Tarih Pist
5 Temmuz Red Bull Ring, Avusturya
12 Temmuz Red Bull Ring, Avusturya
19 Temmuz Hungaroring, Macaristan
2 Ağustos Silverstone, Britanya
9 Ağustos Silverstone, Britanya
16 Ağustos Barcelona, İspanya
30 Ağustos Spa, Belçika
6 Eylül Monza, İtalya
13 Eylül Mugello, İtalya
27 Eylül Sochi, Rusya
11 Ekim Nurburgring, Almanya
25 Ekim Portimao, Portekiz
Kasım 1 Imola, İtalya

Sezonun Aralık ayında Bahreyn ve Abu Dhabi'de gerçekleştirilecek yarışlarla tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak Kasım ayında hangi yarışların olacağına dair henüz net bir şey yok.

Netleşen takvimde 13 yarış yer alıyor ve Amerika kıtasında herhangi bir yarış düzenlenmeyecek. Bu sene Çin ve Vietnam GP'lerinin de yapılması pek mümkün değil ve resmi iptal yakında duyurulacak. Tüm bunların üzerine Formula 1 Yönetimi'nin Jerez ve İstanbul Park ile görüştüğü iddia ediliyordu. Bu iki pistte yarış düzenlemek, lojistik açıdan diğer pistlere göre daha kolay olabilir.

Takvimdeki mevcut duruma bakarsak, 1 Kasım'daki Imola yarışından sonra Jerez'de ve Türkiye'de gerçekleştirilecek yarışlar, Arap yarım adasındaki final yarışlarından önce lojistik açıdan daha mümkün seçenekler gibi görünüyor.

İstanbul Park son senelerde büyük yarışlara ev sahipliği yapmadı ve şu anda FIA'nın Grade 1 lisansına sahip değil. Ancak pistteki eksikliklerin kısa sürede giderilebileceği düşünülüyor.

Jerez pisti en son 1997'de F1 yarışına ev sahipliği yaptı ve son olarak 2014'te kış testlerinin bir bölümü bu pistte yapıldı. 2017'de Formula 2 yarışına ev sahipliği yapan pist, bu sene MotoGP'nin ilk iki yarışının düzenlendiği yer oldu.

Jerez ve İstanbul yarışları takvime girerse, Bahreyn ve Abu Dhabi yarışlarıyla birlikte 17 yarışlık bir sezon gerçekleşecek. Ancak Bahreyn'de iki yarış olursa o zaman 18 yarış olacak.

Formula 1 Yönetimi, koronavirüs nedeniyle geciken sezonda her zaman 15 ila 18 arasında yarış düzenlemeyi planladığını açıklamıştı. Açıklanan ve açıklanması planlanan yarışlar, bunun olacağını işaret ediyor.

tr.motorsport.com

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Kasım ayında kış lastiği ile mi yarışacaklar İstanbul'da? [emoji16][emoji16] Şaka bi yana inşallah gerçekleşir yarış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Yurdaer Elay yazdı:

3. defadır yarışı kaçırıyorum.. sezon bitmeden telefona bi hatırlatma koysam fena olmayacak :D 

Bugün saat 16.00 da İspanya Gp :)  (Yarış 16.10 da başlayacak)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

TV + plus sıkıntılardan dolayı 1 aydır yarişları izleyemedim [emoji17]

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Kemal Korkmaz yazdı:

Ancak bu duyumları doğrulayacak bir gelişme, Sky Sport İtalya'dan geldi ve Türkiye GP'nin 15 Kasım'da takvimde yer alacağı iddia edildi.

filo arabalarını otoparktan çıkarabilirlerse?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Kemal Korkmaz yazdı:

TV + plus sıkıntılardan dolayı 1 aydır yarişları izleyemedim emoji17.png

Ben ŞU kanaldan canlı yarışın son bir kaç turunu izlemiştim. Bugün yayın olursa inşaallah tamamını izleyeceğim. Spikerleri dinlerken çok keyif alıyorum.

Önder Özcan yazdı:

Bugün saat 16.00 da İspanya Gp :)  (Yarış 16.10 da başlayacak)

Teşekkür ederim usta.. Son 3 yarışın ya son bir kaç turuna denk geldim ya da külliyen kaçırdım. Bugün tetikteyim kaçırmayacağım inşaallah  :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Koskoca ferrari motor kilitledi :D Neyse ki dönüşte kilitledi, 300km hızda kilitleseydi leclerc'i düşünemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Koskoca ferrari motor kilitledi :D Neyse ki dönüşte kilitledi, 300km hızda kilitleseydi leclerc'i düşünemiyorum.

"Öndekileri kovala ve baskı yap"

"Bu lastiklerle yarışı bitirmek konusunda ne düşünüyorsun?"

Ve sonunda Vettel mühendise patlar.. :D 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vetteli sorunusuna cevap gelmeyip sonra da onun söylediği stratejiye dönmeleri eğlenceli idi, ferrari de pit karışır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
vetteli sorunusuna cevap gelmeyip sonra da onun söylediği stratejiye dönmeleri eğlenceli idi, ferrari de pit karışır
Karışmayan yerleri varmı? Berbat durumdalar [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Gene Hamilton kazandı [emoji58]
4. den itibaren izliyorum ben, oralar daha keyifli [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

rezalet bi yarıştı, verstappen de kurtaramadı bu sefer f1'ın onurunu. ferrari ve vettel böyle rezil haldeyken daha çok q2'de elenip, tek pitle 10'dan aşağı düşmemeye çalışırız; hamilton'dan turlar yer, 4.'lükte sevinç çığlıkları atarız. diğer pilotlar bile vettel'in haliyle ilgili demeç verirken herifi hala kovmamaları da garip. araç geliştiren keyifçi kimi gelmez ama gelse 41 yaşındaki adam bile yıkık vettel'den daha iyi iş yapar, en kötü uyuz etmez. di montezemolo olsa şimdi bunlar konu olmazdı bence, yatacak yerin yok marchionne diyeceğim de adamcağız yattı bile çoktan, mekanı cennet olsun tabi yine de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Seneye Leclerc ve Sainz Jr. ne yapacak? Hangisi lider pilot olacak? Hangisi tecrübesiyle diğerine öğretmen ve rehber olacak. Kadroda şampiyon olmayacak. Ferraride. Bu arabayla. 😑

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Önder Özcan yazdı:

Gene Hamilton kazandı 😑

Çok büyük aksilik falan olmazsa bundan sonra şampiyona Verstappen ile Bottas arasında geçecek gibi.

Önder Özcan yazdı:

Seneye Leclerc ve Sainz Jr. ne yapacak? Hangisi lider pilot olacak? Hangisi tecrübesiyle diğerine öğretmen ve rehber olacak. Kadroda şampiyon olmayacak. Ferraride. Bu arabayla. 😑

Leclerc kalan yarışlarda başarılı bir performans sergilerse bi ihtimal lider pilotun kim olacağı belli olur.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

abi leclerc 4xşamp vettel varken bile lider zaten bu yıl ki geçen sene de vettel net lider sayılmazdı. olay sadece araç veya pilot değil bence, kafası kesik horoza döndü iyice ferrari, kafası yerindeki tavuklara bile diş geçiremez hale geldi maalesef

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Umut Taşlı yazdı:

abi leclerc 4xşamp vettel varken bile lider zaten bu yıl ki geçen sene de vettel net lider sayılmazdı. olay sadece araç veya pilot değil bence, kafası kesik horoza döndü iyice ferrari, kafası yerindeki tavuklara bile diş geçiremez hale geldi maalesef

Vettel uzun süredir yılkı atı, isterse 10 kez şampiyon olsun. Adamlarda doymuşluk var bir de. Keza Raikkonen de öyle. Nasıl olsa cebe epey para giriyor, bu saatten sonra taksimetre işlesin yeter mantığındalar. Gençler öyle değil ama. Leclerc Ferrari'yi çok istiyordu ve bir şekilde referansla, azmiyle gelmeyi başardı. Bir iki yarış kendini gösterdi sonra aksilikler peşini bırakmadı ama kendisinin de çok istikrarlı olması lazım. Ben zaten pilot olarak bir Albon bir de Leclerc'in başarılı olmasını çok istiyorum. Özellikle Albon bulunduğu yere gelene kadar epey müdacele etti. Hikayesinden etkilenmiştim.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Umut Taşlı yazdı:

Aslında gerçek manada kastettiğim illa bir liderlik pozisyonu değildi. Takıma abilik edecek şampiyonluk yaşamış, tecrübeli, olgun bir sürücü. Leclerc ve Vettel geçen seneye göre kötüler evet ama arabaları da iyi değil nedense. Yoksa evet, Leclerc geçen sene ipleri teslim almıştı Vettelden. Araba iyileşirse Leclercten çok şeyler bekliyorum ben.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

F1 den keyif almak eziyete dönüştü resmen her yarış biraz heyecan çekişme olur diyorum ama artık görünen köy klavuz istemiyor.Ciddi olarak sıkıcı geçiyor üzülerek izliyorum yarışları

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Yurdaer Elay yazdı:

Vettel uzun süredir yılkı atı, isterse 10 kez şampiyon olsun. Adamlarda doymuşluk var bir de. Keza Raikkonen de öyle. Nasıl olsa cebe epey para giriyor, bu saatten sonra taksimetre işlesin yeter mantığındalar. Gençler öyle değil ama. Leclerc Ferrari'yi çok istiyordu ve bir şekilde referansla, azmiyle gelmeyi başardı. Bir iki yarış kendini gösterdi sonra aksilikler peşini bırakmadı ama kendisinin de çok istikrarlı olması lazım. Ben zaten pilot olarak bir Albon bir de Leclerc'in başarılı olmasını çok istiyorum. Özellikle Albon bulunduğu yere gelene kadar epey müdacele etti. Hikayesinden etkilenmiştim.

abi raikkonen keyfi ve araç geliştirmeye yardım için yarışıyor, yoksa iceman girmez öyle toplara. diğer yandan vettel ,hırslıyım dedi ama orta sıra pilotlar bile adamın nasıl yıkık bi halde olduğuyla ilgili demeç veriyorlar. ikiliyi ben de çok severim, leclerc normal bir ferrari ile bile şu an verstappen'in yaptığını yapacaktır bence, istikrarı yakalar yani ivme biraz yukarı dönse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Önder Özcan yazdı:

Aslında gerçek manada kastettiğim illa bir liderlik pozisyonu değildi. Takıma abilik edecek şampiyonluk yaşamış, tecrübeli, olgun bir sürücü. Leclerc ve Vettel geçen seneye göre kötüler evet ama arabaları da iyi değil nedense. Yoksa evet, Leclerc geçen sene ipleri teslim almıştı Vettelden. Araba iyileşirse Leclercten çok şeyler bekliyorum ben.

abi araba mercedes kadar değil de normal bir ayara bile gelse, verstappen'in şu an yaptığı gibi zorlar en azından yukarıyı ama tek pitle 4. olunca çığlık attıracak kadar kötü şu an araç. abilik edebilecek kimse de yok gibi şu an, alonso genç olsa ona bile razıdır çoğu tifosi. duygusal olarak 40 yaşında bile isterim şahsen ki renault'la dönecek olması da çok güzel, zaten 40 olacak bu arada.  ricciardo ve perez var 30 ve 31 yaşlarında ama onlar da ferrari klasmanında değiller bence. ricciardo redbull'dan geliyor olsaydı belki

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Kemal Korkmaz yazdı:

Formula 1'in 2012'de Türkiye'ye veda etmesinin ardından birçok kez Türkiye GP'nin takvime döneceği yönünde haber yapılsa da bunlardan hiçbirisi gerçekleşmedi.

Ancak bu sene koronavirüsün etkilerinin ardından farklı pistlerin takvime girmesi, Türkiye'nin ve Intercity İstanbul Park'ın da bu konuda umutlanmasını sağladı.

İlk çıkan iddiaların ardından pist yönetimi, görüşmelerin devam ettiğini ancak gizlilik sözleşmesi gereği daha fazla açıklama yapamayacağını iddia etti.

Son günlerde Motorsport.com Türkiye olarak Formula 1'den önemli isimlerin İstanbul'a gelerek piste yakın çevredeki otellerde Kasım ayında çok sayıda oda kiraladığı duyumlarını almıştık. Konuyla alakalı Intercity yönetimine ve TOSFED'e ulaşsak da doğrulama alamadık.

Bu iddiaların ardından biz de yurt dışındaki kaynaklarımıza ulaştık. Aldığımız bilgiler, henüz resmiyet kazanmasa dahi yarışın gerçekleştirilmesi için Formula 1 Yönetimi ile Intercity İstanbul Park yönetimi arasındaki görüşmelerin ileri düzeyde olduğu ve yakında bir sonuca varılacağı şeklinde.

Formula 1, 1 Kasım 2020 tarihine kadar olan yarışları açıkladı ancak sonrası için henüz bir açıklama yapılmadı.

Tarih Pist
30 Ağustos Spa, Belçika
6 Eylül Monza, İtalya
13 Eylül Mugello, İtalya
27 Eylül Sochi, Rusya
Kasım 1 Imola, İtalya

Sezonun Aralık ayında Bahreyn ve Abu Dhabi'de gerçekleştirilecek yarışlarla tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak Kasım ayında hangi yarışların olacağına dair henüz net bir şey yok.

Netleşen takvimde 13 yarış yer alıyor ve Amerika kıtasında herhangi bir yarış düzenlenmeyecek. Bu sene Çin ve Vietnam GP'lerinin de yapılması pek mümkün değil ve resmi iptal yakında duyurulacak. Tüm bunların üzerine Formula 1 Yönetimi'nin Jerez ve İstanbul Park ile görüştüğü iddia ediliyordu. Bu iki pistte yarış düzenlemek, lojistik açıdan diğer pistlere göre daha kolay olabilir.

Takvimdeki mevcut duruma bakarsak, 1 Kasım'daki Imola yarışından sonra Jerez'de ve Türkiye'de gerçekleştirilecek yarışlar, Arap yarım adasındaki final yarışlarından önce lojistik açıdan daha mümkün seçenekler gibi görünüyor.

İstanbul Park son senelerde büyük yarışlara ev sahipliği yapmadı ve şu anda FIA'nın Grade 1 lisansına sahip değil. Ancak pistteki eksikliklerin kısa sürede giderilebileceği düşünülüyor.

Jerez pisti en son 1997'de F1 yarışına ev sahipliği yaptı ve son olarak 2014'te kış testlerinin bir bölümü bu pistte yapıldı. 2017'de Formula 2 yarışına ev sahipliği yapan pist, bu sene MotoGP'nin ilk iki yarışının düzenlendiği yer oldu.

Jerez ve İstanbul yarışları takvime girerse, Bahreyn ve Abu Dhabi yarışlarıyla birlikte 17 yarışlık bir sezon gerçekleşecek. Ancak Bahreyn'de iki yarış olursa o zaman 18 yarış olacak.

Formula 1 Yönetimi, koronavirüs nedeniyle geciken sezonda her zaman 15 ila 18 arasında yarış düzenlemeyi planladığını açıklamıştı. Açıklanan ve açıklanması planlanan yarışlar, bunun olacağını işaret ediyor.

tr.motorsport.com

Çağlar Bayur yazdı:

filo arabalarını otoparktan çıkarabilirlerse?

Filo arabaları otoparktan çıkıyor, sezonda 4 seyircili yarıştan biri Türkiye'de yapılıyor.

Kasım'ın ikinci ve üçüncü haftası için (belli değil) Türkiye'de yarış yapılacağı %99.9 oranında netleşti. Fatih Altaylı, FIA yöneticileri ile yaptığı görüşmede bu bilgiyi temin etti. %100 olması durumunda Formula1 de duyuracaktır.

Şahsi görüşüm, bu sporu çok sevmeme rağmen, pistin pilotlar için zorlayıcılığı yanında, ülkemiz adına da çok farklı bir tanıtım olmasıdır. Intercity bu sefer devlet destekli değil, tamamen kendi cebinden para harcayarak organizasyonu getirecek. Böylelikle ülkemize çok büyük bir fayda sağlamış olacaklar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Filo arabaları otoparktan çıkıyor, sezonda 4 seyircili yarıştan biri Türkiye'de yapılıyor.

Kasım'ın ikinci ve üçüncü haftası için (belli değil) Türkiye'de yarış yapılacağı %99.9 oranında netleşti. Fatih Altaylı, FIA yöneticileri ile yaptığı görüşmede bu bilgiyi temin etti. %100 olması durumunda Formula1 de duyuracaktır.

Şahsi görüşüm, bu sporu çok sevmeme rağmen, pistin pilotlar için zorlayıcılığı yanında, ülkemiz adına da çok farklı bir tanıtım olmasıdır. Intercity bu sefer devlet destekli değil, tamamen kendi cebinden para harcayarak organizasyonu getirecek. Böylelikle ülkemize çok büyük bir fayda sağlamış olacaklar.

Kemal Korkmaz yazdı:

Tarih Pist
30 Ağustos Spa, Belçika
6 Eylül Monza, İtalya
13 Eylül Mugello, İtalya
27 Eylül Sochi, Rusya
Kasım 1 Imola, İtalya

tr.motorsport.com

F1 Ülkemize geri döndü ; Hayırlısı olsun...

https://www.log.com.tr/resmi-aciklama-geldi-formula-1-turkiyeye-geri-dondu/

https://www.racefans.net/2020/08/18/final-17-race-2020-f1-calendar-taking-shape-including-istanbul-and-two-bahrain-races/#:~:text=Formula 1 is expected to,first time in nine years.&text=Following Imola and Istanbul%2C the,and one at Yas Marina.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...