İçeriğe Yönlendir

A6 3.0 TDI Quattro

Selim Bilgin

Recommended Posts

Selim Bilgin
Koray Demir yazdı:

Engine clean de durulama hangi yağ ile yapılıyor?

Durulama yapmıyoruz, Liqui Moly Almanya ile irtibata geçtim, gerek yok dediler.

Durulama yağı diye dandik yağ koymak daha tehlikeli bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Koray Demir yazdı:

Engine clean de durulama hangi yağ ile yapılıyor?

Gerek yokki. Eski yag bosaltip temizleyici koyuluyor. Motor soguksa 5dk sadece temizleyici ile calistiriliyor. Sonra onu da bosaltip yag koyuluyor. Ben de Akif Usta’da tanistim bu temizleyici ile. Her bakimda yapardi. Güzel zamanlardi. Simdi bisey olsa usta aramaktan korkuyoruz :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erdem Doğan yazdı:

Ben de Akif Usta’da tanistim bu temizleyici ile.

Youtube ustaları yokken. :) 

O zamanlar bi kamera alsak fenomen olurmuşuz.

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Gerek yokki. Eski yag bosaltip temizleyici koyuluyor. Motor soguksa 5dk sadece temizleyici ile calistiriliyor. Sonra onu da bosaltip yag koyuluyor. Ben de Akif Usta’da tanistim bu temizleyici ile. Her bakimda yapardi. Güzel zamanlardi. Simdi bisey olsa usta aramaktan korkuyoruz [emoji4]
Kullanımınız hatali.ürun deterjan içerikli. Yağdan yoksun bir aracın 5 dk çalışması yeteri kadar riskli iken içerisine birde deterjan niteliği taşıyan bir madde eklemek ciddi zararlar verebilir. Eski yağın içine eklemek suretiyle 5 dk çalıştırılıp akabinde yağ değişimi yapılıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erdem Doğan yazdı:

Gerek yokki. Eski yag bosaltip temizleyici koyuluyor. Motor soguksa 5dk sadece temizleyici ile calistiriliyor. Sonra onu da bosaltip yag koyuluyor. Ben de Akif Usta’da tanistim bu temizleyici ile. Her bakimda yapardi. Güzel zamanlardi. Simdi bisey olsa usta aramaktan korkuyoruz :)

Yağ boşaltma ve soğuk motor şeklinde kullanımını hiç duymadım. Şöyle uygulandığını biliyordum:

“Motor yağını değiştirilmeden önce eski yağın içine konularak motor 10 dakika rölantide çalıştırılır. Ardından eski yağ boşaltılır, yağ filtresi değiştirilir ve yeni motor yağı konur.“

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hasan Yıldız yazdı:
Erdem Doğan yazdı:
Gerek yokki. Eski yag bosaltip temizleyici koyuluyor. Motor soguksa 5dk sadece temizleyici ile calistiriliyor. Sonra onu da bosaltip yag koyuluyor. Ben de Akif Usta’da tanistim bu temizleyici ile. Her bakimda yapardi. Güzel zamanlardi. Simdi bisey olsa usta aramaktan korkuyoruz emoji4.png

Kullanımınız hatali.ürun deterjan içerikli. Yağdan yoksun bir aracın 5 dk çalışması yeteri kadar riskli iken içerisine birde deterjan niteliği taşıyan bir madde eklemek ciddi zararlar verebilir. Eski yağın içine eklemek suretiyle 5 dk çalıştırılıp akabinde yağ değişimi yapılıyor.

Erdem de onu kastetmiştir, diğer türlü motor kitler zaten, 200ml sıvıyla sadece çalıştırılsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Selim Bilgin yazdı:

Eyvallah, titreşimi çözmeye çalışıyoruz, motor bile inebilir şu aşamada. :) 

Arabayla ilgili de özet geçeyim, konu dağıldı.

300 bin bakımında tamamen orijinal parça kullanayım dedim. Hava, yağ, mazot filtrelerimizi aldık. Son dakika kararıyla motoru indirip zincir setini değiştirecektik ama bir hafta on gün süreceği için daha müsait bir zamana erteledik. Sol rot başımız bozulmuştu, onu değiştirdik. Onun dışında ekstra bir şey çıkmadı.

Titreşim için bayağı bir şey kontrol edildi ancak bir şey çıkmadı. Kompresyon ölçümü yaptık, 6 silindir de aynı değerde ve değer Audi'nin sıfır motor için verdiği tolerans limitinde neredeyse. Motor inince motorun arka tarafında bulunan gergi rulman balans mili vs. de kontrol edilecek artık. Bakacağız duruma. Ben de kafaya çok takmayacağım artık.

Motor kulakları Febi takılmıştı, içimden bir ses onları servisten orjinalini alıp tekrar değiştir diyor ama işe yarar mı bilmiyorum, ucuz bir şey de değil.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Selim kasım ayında motor kulaklarını değiştirdim. Gerçekten araba inanılmaz sessizleşti titreşim kalmadı arabada. Motor kulakları orjinal olmadığı için titreşim yapma olasılığı yüksek senin araçta bence. Ben orjinal motor kulaklarını 5.000 TL gibi bir rakama değiştirmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

dök 1 bardak gazyağı tertemiz olsun

Gaz yağının fiyatı da uçuk

Karne ile verilecekmiş :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geçenlerde diyanet işleri başkanının w221’i bozulmuş. A6 koruma aracına binmek zorunda kalmış.  Zorunda kalmış.. Zorunda.. Kalmış…

sizin arabalar bu kadar kötü mü yaa 😂😂 bi de almanlar çok bozdu. W211 yolda bırakıyor falan. Pöfff 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçenlerde diyanet işleri başkanının w221’i bozulmuş. A6 koruma aracına binmek zorunda kalmış.  Zorunda kalmış.. Zorunda.. Kalmış…

sizin arabalar bu kadar kötü mü yaa 😂😂 bi de almanlar çok bozdu. W211 yolda bırakıyor falan. Pöfff 😂

w223 almamışlar mı daha, ilginç....

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Avcı yazdı:

w223 almamışlar mı daha, ilginç....

2015’te w222 hediye etmişler ama tepki gelince iade etmişler. Ali erbaş’ın ibb’nim olan a8’ini de ibb’ye iade etmişler. 

yazık adama. Bakın bu bir dramdır arkadaşlar 😏

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2015’te w222 hediye etmişler ama tepki gelince iade etmişler. Ali erbaş’ın ibb’nim olan a8’ini de ibb’ye iade etmişler. 

yazık adama. Bakın bu bir dramdır arkadaşlar 😏

Yarın Ankara'ya gidiyorum, gidip diyanetin önüne çekeyim 😋

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Yarın Ankara'ya gidiyorum, gidip diyanetin önüne çekeyim [emoji39]
Anektari da bırak bari sevabına. Yazık A6 Lara binmiş. Ruhu aç kalmıştır. Doysun birazcık.
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

W211 denmiş bildirim geldi? Yanlış alarm mı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

W211 denmiş bildirim geldi? Yanlış alarm mı?

Çalışıyor mu diye test ediyoruz ara sıra abi :) w221 gerçeği

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Standart lastikler o hızlara dayanmaz. Deneme bence. 

Selim Bilgin yazdı:

Benim yaz lastiklerinin hız endeksi 300 abi. Her şekilde tehlikeli ama kısa süreli sıkıntı olmaz bence 270 filan. 

Bugatti Veyron un son hız testi vardı 400+ km. Pilot şunu demişti dakikayı yanlış hatırlamıyorsam 10 dakika daha bu şekilde sürersem lastikler parçalanacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Metin Akbal yazdı:

Bugatti Veyron un son hız testi vardı 400+ km. Pilot şunu demişti dakikayı yanlış hatırlamıyorsam 10 dakika daha bu şekilde sürersem lastikler parçalanacak :)

Benzin dayanırsa sürer :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Evren Erakçora yazdı:

Benzin dayanırsa sürer :) 

Biraz da o yüzden acelesi vardı :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Metin Akbal yazdı:

Muhtemelen bundan bahsediyorsun. Gerçek mi uyduruk mu bilemedim :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Evren Erakçora yazdı:

Benzin dayanmaz gerçekten. :)

Asıl yürek dayanmaz :hahahoho:

Sürekli +400 hızlarda sürmek, ben onuncu saniyede ölürüm herhalde :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...