İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Mert Gulkokan yazdı:

Sami detay vereyim herkes bilsin ona göre konuşmak iyi olacak gizlimiz saklımız yk nede olsa

Ailem marmariste kendi oturdukları dahil marmariste 3 evleri var ayrıca Eskişehirde de 2 adet daha stüdyo dairemiz var

Evlenene kadar stüdyo daire de yaşadım ve  kira ödemedim ayrıca şu an diğer kirada olan evden 650 tl kira alıyorum bana veriyorlar 

Benim çıktığım ev boşta duruyor ihtiyaçları yok kiraya bile vermediler

Şimdi hafta sonu ev baktım 280 bine ev var 2 oda 1 salon

Emlakçı tapu darken 300 bine gelecek

ev altınlar 220 etse  arada 80 bin fark var 

80 bin 7 sene çeksem aylık ödemesi 1450 tl geri ödemesi var

Denklemin ev almak için çok iyi bence, hemen alırdım yerinde olsam. 

"ev altınlar 220 etse  arada 80 bin fark var" buradaki ev bekarken oturduğun stüdyo daire mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Abi 5 yıl sonra enflasyon karşısında paranın değerinin düşüceğini + eşimle benim maaşın zamlanacağını öngördüğüm için erken kapatmak mümkün olur diye düşündüm. Şu an bile birikim yapıyorum. iki tane BES, bir araba tamir hesabım birde eşimin birikim hesabı var. Yeterince birikince borçları kapatacam. 

Yanlış işte.. Biriktir ama, 10 yıllık faizi ödediğin krediyi kapama. O parayla git başka yatırım yap, günün şartlarına göre, altın al, araba al, bir daha ev al,  ama kredi kapama. 

Krediyi kapatırsın, kaşıntı yine başlar, bir şey almak istersin, gider tekrar faizli kredi çekersin. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yanlış işte.. Biriktir ama, 10 yıllık faizi ödediğin krediyi kapama. O parayla git başka yatırım yap, günün şartlarına göre, altın al, araba al, bir daha ev al,  ama kredi kapama. 

Krediyi kapatırsın, kaşıntı yine başlar, bir şey almak istersin, gider tekrar faizli kredi çekersin. 

Bu hesap beni de yanıltıyor bazen, bir yandan borçsuz olma psikolojisinin rahatlığını ararken diğer yandan zaten faizi ödedik boşuna erken kapatma durumu ile arada kalıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Borcu erken kapatayımki, bir tane Nissan Xtrail satın alayım abi. hayatımdan 5 yıl daha eskilmesin :) 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Mert Gulkokan yazdı:

Sami detay vereyim herkes bilsin ona göre konuşmak iyi olacak gizlimiz saklımız yk nede olsa

Ailem marmariste kendi oturdukları dahil marmariste 3 evleri var ayrıca Eskişehirde de 2 adet daha stüdyo dairemiz var

Evlenene kadar stüdyo daire de yaşadım ve  kira ödemedim ayrıca şu an diğer kirada olan evden 650 tl kira alıyorum bana veriyorlar 

Benim çıktığım ev boşta duruyor ihtiyaçları yok kiraya bile vermediler

Şimdi hafta sonu ev baktım 280 bine ev var 2 oda 1 salon

Emlakçı tapu darken 300 bine gelecek

ev altınlar 220 etse  arada 80 bin fark var 

80 bin 7 sene çeksem aylık ödemesi 1450 tl geri ödemesi var

Madem durum böyle. Ne duruyorsun. Hemen git evini al. Metin çok doğru söylemiş, kiran artar. Fakat evin ödemesi hep aynı kalır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Madem durum böyle. Ne duruyorsun. Hemen git evini al. Metin çok doğru söylemiş, kiran artar. Fakat evin ödemesi hep aynı kalır. 
Birde 80 bin lira ödeme hiçbirşey.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu arada ben aldım 0,74 den krediyi, siz şimdi kredi faizi  kaçtan alacaksınız . 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Köksal Yılmaz yazdı:

Bu hesap beni de yanıltıyor bazen, bir yandan borçsuz olma psikolojisinin rahatlığını ararken diğer yandan zaten faizi ödedik boşuna erken kapatma durumu ile arada kalıyorum.

Paranın hesabını bilmeyen biri değilsin.. 

Yatırım yap 

Ali Darbaz yazdı:

Borcu erken kapatayımki, bir tane Nissan Xtrail satın alayım abi. hayatımdan 5 yıl daha eskilmesin :) 

İyi, bildiğin gibi yap

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Adaş ev almak için en doğru zaman dün doğru zaman bugün yanlış zaman yarın.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Abi 5 yıl sonra...

5 yılı bırak, sence 6 ay sonrası bellimi bu koşullarda? bence bu kadar uzun vade gerçek bir kumar.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

5 yılı bırak, sence 6 ay sonrası bellimi bu koşullarda? bence bu kadar uzun vade gerçek bir kumar.

Ödeyemezsek eski evi satarız, Cruze satarız, bir şekilde ödenir gider. İşler kötü giderse elbet bir çıkar yol bulunur . 16 yaşından beri 5 er yıllık vadelerle kredi ödüyorum. Alıştım :( 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben babamın arabasını kendiminkinden daha rahat kullanıyorum halen, daha bi tatlı oluyor. :) 

Uzun dönem farklı olur tabi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

Tapu %4 emlakçı %4 diyor
300 binlik evde tapu ve emlakçı 24 bin tl masraf demek
Tapu mecburide emlakçı ile birşekilde anlaşılır sanırım

Evin belediyeddeki raic bedeli ve bankadan çektiğin krediye bakıyor. 

sen 80 bin kredi çekersen belediyedeki  evi  bedeli ise 125 bin ise , tapu masrafı 125 bin üzerinden hesaplanır

ama evin belediyedeki bedeli 125 tl  fakat sen 160 bin kredi ile ev alırsan tapu masrafın 160 binden hesaplanır.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

EV tapu bedelleri farklı hesaplanıyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Gulkokan yazdı:

280 binlik ev var fiyatı 310 a çektiler

Burada 280bin'e dayak atmıyorlar :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Hypermili sevmiyorum [emoji51]

Ali şu yazdığını şikayet etse biri baya uğraşırsın.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

Ali şu yazdığını şikayet etse biri baya uğraşırsın.

Tamamen atmasyon. yazdım. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Tamamen atmasyon. yazdım. 

Bu forumda birinin başına geldi, atmasyon da olsa olabilir
Yorum bağlantısı
Ali Gök

başına bela alma bin arabana :D  seneye arabayı satarsın hiç kredi çekmeden o evi sana alır zaten :

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Arkadaşlar selam

Yeni evlendim ama aileler der ki evinizi alın ne olursa olsun
Düğünde takılan altınları bozudurup
Benim poloyu satıp
100 bin 120 ay kredi çekersem ayda 1450 tl ödeyip ev sahibi olabileceğim
Aileme peki biz arabasız ne yapacağız dediğimde al benim 2012 jazzı tepe tepe kullan diyor

Siz ne dersiniz ? Ailelerden birkaç ev ve arsa kalacak ama uzun dönem borca girmek pek içime sinmiyor
Şu an 1200 tl kira ödüyorum
Ailenin yaklaşımı senin ev sahibi olman yönünde bekliki .
Kiran 1200. 1450 TL ev alabiliyorsan kaybettiğin her saniye zarardir. Araba emanet de çok fazla kalmaz bence ( ki kalsa da baba ve oğul arasında emanet olmaz ) yenge hanım işe girdiğinde yenilenir diye düşünüyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Mert Gulkokan yazdı:

Kredi faizler için ön görü yapamıyorum maalesef
Dahanda yükselmese bari

Yükselir mi? Faizler yükselirse, evet. Fakat bu seferde kimse ev alamaz. İnşaat sektörü lokomotif sektör gözüyle görülüyor. Yabancılar yada Almancılar alabilir. Yabancılar için memleket cennete dönüyor. Karı koca asgari ücret alanın evine 3000-3200 Euro giriyor. TL ile 26 000 lira. Mülk edinme şartları da son derece esnek. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gulkokan yazdı:

Kararsız kaldım
Evlerin fiyatlar hala yüksek
Hafta sonu birkaç ev bakacağım ama kışı bekleyeceğim gibi
Fiyatlarda biraz şişiklik var gibi geldi

çünkü kredi ile alıyor insanlar. para varmış gibi. pandemi sırasında öyle değildi mesela...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mert Gulkokan yazdı:

Sonuç olarak iskanı olmayan ev alma diyor

Yarın içine oturamayacağın evi almak bu devirde ciddi risk. 

Herkes Bilas yapı değil ki :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben gibi Çıkma ev alsana , ne mütaiti. 2013 ev aldım ben. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...