İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Metin Akbal
Çağlar Bayur yazdı:

gelmedik aftan ümit kesilmezmiş. (bişi sözü değil uydurdum)

Metin Akbal yazdı:

1 seneye kalmadan özdeyiş atasözü olur bu :)

Bu kadarda erken beklemiyordum yahu Mart Nisan ı bulması gerekiyordu 😂

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Üstad.. okumuyorsun. 

bunları hep yazdık. Mtv araç kasko bedelinden olmalı diye.. mtv niye alınıyor? Varlık vergisi.. plaka yol emisyon vergisi diye bir ufak vergi koyarsın o yerel belediyeye gider o başka. O aynı olur.

Okuyorum üstadım okuyorum, o son alıntınız sizin fikirlerinizi desteklemek amaçlı yazılmıştır :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben vergi sistemine adil dedim mi?

emlak vergisi az.. alım satım çok dedim.. bitti..

vergi çok olsa konut prim yapmaz emin ol buna..

Prim yapmayınca ihtiyacı olan alır..

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Sabahtan beri mesajlarımda konularımda geziniyon ortayı açacak mı diye, farkındayım :D 

Sadece zayıflar adalet istemez fakat, orada bir yanlışın var. Herkes adalet ister, aradaki fark, iyiler herkes için her alanda ister, kötüler kendi avantajına olanı. Selametle...

Hayır. Güçlü olan zaten kendi adaletini kuruyor. Birey olqrak düşünme. Devletler mesela..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben vergi sistemine adil dedim mi?

Demediniz, ama adilleştirelim de demediniz. Ben diyorum işte onu da, adilleştirelim. 

Mehmet Göktürk yazdı:

emlak vergisi az.. alım satım çok dedim.. bitti..

%2,5 halen ailenin tek evi için çok yüksek. Büyük çoğunluk ödeyemez. Ama birden çok aynı nitelikte taşınmazı olanlar için olabilir, hatta kademeli de artabilir, o konuda katılıyorum. Ancak kişisel görüşüm, tek evi olan için emlak vergisini artırmak doğru değil. Bu konuda fikrim değişmeyecek. Barınma ihtiyaçlar piramidinde fizyolojik ihtiyaçlardan sonra gelir. Tek konut barınmadır. 

Mehmet Göktürk yazdı:

vergi çok olsa konut prim yapmaz emin ol buna..

Prim yapmayınca ihtiyacı olan alır..

Bizim saçma sistemimiz onda da metrekare cinsinden vergi hesaplar hocam. Bir kaç milyonluk deniz manzaralı küçük rezidanslara sahip zenginler bozkırda köyle metrekare olarak büyük olan ama para etmeyen evden daha az vergi öder. Bence kesin bilerek yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Hayır. Güçlü olan zaten kendi adaletini kuruyor. Birey olqrak düşünme. Devletler mesela..

Yurtta sulh cihanda sulh diyen adam herkes için adalet istemektedir. İngiliz kendi adaletini ister ama. Kendi içinde çok adilken dışarıya karşı hiç adil değildir. İşine gelene adildir yani. Sonuç değişmez. Dünya güçlüler ve zayıflar olarak ayrılmaz. İyiler ve kötüler olarak ayrılır. 600  yıl hüküm süren osmanlı nerede? Avrupayı kasıp kavuran Almanya ne oldu sahi? Cengizin torunları ne yapıyor? Güç dengeleri değişir. Değişecek. Tarih boyunca değiştiği gibi hep değişecek. Bir gün yunan güçlü olacak bir gün pers, bir gün moğol, bir gün alman, bir gün rus.

İyi asla değişmez ama, iyi iyidir.  

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eskiden kas gücü ve sayı yeterliydi. Şimdi beyin ve para yapıyor o işi. Güç her zaman belirleyici faktördür. Fiziksel güç değil.

Neden besin zincirinin en üstündeyiz biz? Pençe mi var kürk mü? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Eskiden kas gücü ve sayı yeterliydi. Şimdi beyin ve para yapıyor o işi. Güç her zaman belirleyici faktördür. Fiziksel güç değil.

Neden besin zincirinin en üstündeyiz biz? Pençe mi var kürk mü? 

Bu bağlamda bakıp Rusyanın Ukraynayı 15 günde işgal edeceğine inanmış herkes suskun :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rusya fil gibidir, üstüne çöker ve bekler kalkmaz, üstütne çökülürse yine bekler, dayanan kazanır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

..

%2,5 halen ailenin tek evi için çok yüksek. Büyük çoğunluk ödeyemez. Ama birden çok aynı nitelikte taşınmazı olanlar için olabilir, hatta ..

okumuyorsun dedim ya. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Bu bağlamda bakıp Rusyanın Ukraynayı 15 günde işgal edeceğine inanmış herkes suskun :) 

Murat ben zaten fiziksel kuvvet iş yapmaz dedim. O saydığın timur vb zamanında kaldı.

Sscb ne oldu afganistana girince?

Abd ne oldu

Bizde terör bitti mi. Biz o örgütten kuvvetli değil miyiz 1000 kat?

Savaşlar beyinle parayla oluyor artık. Çin malı telden android desteğini kaldırarak, o memleketteki fabrikayı taşıyarak falan..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Murat ben zaten fiziksel kuvvet iş yapmaz dedim. O saydığın timur vb zamanında kaldı.

Sscb ne oldu afganistana girince?

Abd ne oldu

Bizde terör bitti mi. Biz o örgütten kuvvetli değil miyiz 1000 kat?

Savaşlar beyinle parayla oluyor artık. Çin malı telden android desteğini kaldırarak, o memleketteki fabrikayı taşıyarak falan..

Abi afgan rustan daha mı akıllı yoksa daha mı güçlü?

Vietnam amerikandan daha mı zekiydi sence?

Bizim Çanakkalede ingilizden güçlü oduğumuzu iddia edebilir miyiz?

Ekonomik savaş bir realite, ama tek başına yeterli değil. Yeterli olsaydı Esad giderdi, yeterli olsaydı ABD gelip Irağa kara harekatı düzenlemezdi. Afganın beyaz ticareti zaten rus mafyasının kontrolündeyken rus kalkıp afganın dağında ne arıyordu?

Oyun çok, savaş daha çok. Bunca yıldır kulağımızın üstüne yattık milletçe. Bak adam ihası sihası yapıştırdı üretiyor. Helikopter yapıyorlar, savaş jeti yapacağız diye uğraşıyorlar. Kolluk kuvvetlerine yerli üretim zırhlılar, yerli üretim silahlar veriyorlar. Ankara'da üretilen kirpiyi kargo uçakları ile dünyaya ihraç ediyorlar. İşte güç bu, henüz hazır değiliz belki ama loading...

Bak ermeni hava savunma sistemlerini susturdu sihalarımız. Terörist kafasını kaldıramıyor, folyo kaplı şemsiye ile hareket etmeye çalışıyor. İngiltere çok güçlü, İrayı bitirene kadar akla karayı seçti. Terörü bitirmek kolay değil abi, ama askeri anlamda susturabilirsin. Yoksa her daim birileri beline bombayı sarıp kendini patlatabilir, terördür, istihbaratın kuvvetli değilse engelleyemezsin.

Unutmadan, siha yapan hangi partiden siyasete atılırsa takım tutar gibi desteklerim. Herkes konuşurken o çalışıyordu.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

rusya fil gibidir, üstüne çöker ve bekler kalkmaz, üstütne çökülürse yine bekler, dayanan kazanır

Napolyondan Hitlere bir çok güçlü liderin bataklığıdır o coğrafya. Hem coğrafya deli, hem halk konu vatan savunması olunca vodkayı içip için ejderha kesiliyor. Ama sadece kendi topraklarında. Başka yerde savaşacak olunca paralı asker ihtiyacının doğması bundan. Geçti artık o iş, fil gibi değil balina gibi çökse yine de geçti. 15 günde işgal edecekti, edemedi, yedirmezler.

Mehmet Göktürk yazdı:

okumuyorsun dedim ya. 

Okuyorum abi de, tam anlamadığım kısım şu, sen direk %2,5 demişsin gibi anladım ben orayı. Sonra kademeli artış. Yani tekrar okuyorum, tekrar aynı sonuca ulaşıyorum :kihkih: 

İlk konut %2,5, ABD örneğindeki gibi, sonrakilerde kademeli artış. Yanlış mı anlıyorum?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Napolyondan Hitlere bir çok güçlü liderin bataklığıdır o coğrafya. Hem coğrafya deli, hem halk konu vatan savunması olunca vodkayı içip için ejderha kesiliyor. Ama sadece kendi topraklarında.

Nasıl ya? Onlarca kilometre kuyruk neden oluştu ab ülkelerinin sınırda? Antalyaya neden akın oldu? Neden millet elini kolunu kırdı? Kaçanlar neden vatan haini ilan edildi?

Öyle vatan millet sakarya işlerine güvenmemek lazım artık. Hangi millet olursa olsun. Yanlış anlamayın da bu bence böyle. Ben canımı veririm der herkes de savaş çıksa arabayı istese tsk ne olur çok merak ettim şimdi.

Arabayı diyorum gel savaş demeyecek.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Nasıl ya? Onlarca kilometre kuyruk neden oluştu ab ülkelerinin sınırda? Antalyaya neden akın oldu? Neden millet elini kolunu kırdı? Kaçanlar neden vatan haini ilan edildi?

Öyle vatan millet sakarya işlerine güvenmemek lazım artık. Hangi millet olursa olsun. Yanlış anlamayın da bu bence böyle. Ben canımı veririm der herkes de savaş çıksa arabayı istese tsk ne olur çok merak ettim şimdi.

Arabayı diyorum gel savaş demeyecek.

Abi kendi ülkesini savunurken diyorum bak, başka yere savaş açarken değil :) Arada fark var. Garip millet Ruslar. Baya araştırmıştım bir dönem. Kendi sınırlarını tarih boyunca muazzam savunmuşlar. Tarih boyunca Rus cephesinde olumlu sonuçlanan savaş yok. Tamam, coğrafi etkenler de büyük önem arz ediyor. Ama abi, mesela Osmanlının Rusyaya karşı kazandığı bir tane savaş yok. En güçlü dönemde bile. Gelip senin ülkende savaşmak istemiyorlar. Ama gidip Moskovayı savaşarak düşüremezsin. 

Vatan millet sakarya işlerinin son örneğini Kiev muharebesinde gördük. Adamlar 65 kilometrelik zırhlı araç konvoyunu gördüler, kaçmak yerine vurdular. 

TSK isterse ne olur bilmem, ama 15 temmuzda insanlar araçları ile barikat kurmadılar mı? İstanbulda mermiye yürümedi mi bu halk? Ankara'da tankların önüne geçmedi mi? 15 Temmuz ile ilgili bir şey söylemiyorum, sadece halkın yapılan direniş çağrısına veriği cevabı hatırlatıyorum...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Zaman yok yazamıyorum. Öpüldün.

Murat Sahın yazdı:

Abi kendi ülkesini savunurken diyorum bak, başka yere savaş açarken değil :) Arada fark var. Garip millet Ruslar. Baya araştırmıştım bir dönem. Kendi sınırlarını tarih boyunca muazzam savunmuşlar. Tarih boyunca Rus cephesinde olumlu sonuçlanan savaş yok. Tamam, coğrafi etkenler de büyük önem arz ediyor. Ama abi, mesela Osmanlının Rusyaya karşı kazandığı bir tane savaş yok. En güçlü dönemde bile. Gelip senin ülkende savaşmak istemiyorlar. Ama gidip Moskovayı savaşarak düşüremezsin. 

Vatan millet sakarya işlerinin son örneğini Kiev muharebesinde gördük. Adamlar 65 kilometrelik zırhlı araç konvoyunu gördüler, kaçmak yerine vurdular. 

TSK isterse ne olur bilmem, ama 15 temmuzda insanlar araçları ile barikat kurmadılar mı? İstanbulda mermiye yürümedi mi bu halk? Ankara'da tankların önüne geçmedi mi? 15 Temmuz ile ilgili bir şey söylemiyorum, sadece halkın yapılan direniş çağrısına veriği cevabı hatırlatıyorum...

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)

İlkay Başaran yazdı:

Zaman yok yazamıyorum. Öpüldün.

Öpücük emojisi arıyorum şuan :D 

Buldum, :air_kiss:

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Öpücük emojisi arıyorum şuan :D 

Şaak desem sulu sulu ? :crazy:

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Şaak desem sulu sulu ? :crazy:

Emojisini bulursan olur, yoksa; :tongue2:

Ümit Türk yazdı:

Konuyu vergi alma danışması olarak değiştirelim  :hohoho:

Senden kıymetli mi? Olur, ama İlkay abi seni öper o zaman :spiteful:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Napolyondan Hitlere bir çok güçlü liderin bataklığıdır o coğrafya. Hem coğrafya deli, hem halk konu vatan savunması olunca vodkayı içip için ejderha kesiliyor. Ama sadece kendi topraklarında. Başka yerde savaşacak olunca paralı asker ihtiyacının doğması bundan. Geçti artık o iş, fil gibi değil balina gibi çökse yine de geçti. 15 günde işgal edecekti, edemedi, yedirmezler.

Okuyorum abi de, tam anlamadığım kısım şu, sen direk %2,5 demişsin gibi anladım ben orayı. Sonra kademeli artış. Yani tekrar okuyorum, tekrar aynı sonuca ulaşıyorum :kihkih: 

İlk konut %2,5, ABD örneğindeki gibi, sonrakilerde kademeli artış. Yanlış mı anlıyorum?

Hayır değil.

İlk iki konut %0.25

üçüncü %.50

dördüncü %.50

beşinci %.75

altıncı %1

diye gider. Türkiyede zaten %2.5 a çıkamazsın. belki 50 sene sonra. şu an maksimum %1 alabilirsin.

10 milyonluk  altıncı evi olan 100 bin yıllık vergi verir. (tabi diğerlerine de veriyor bu altıncı için). 

Şu an 10 milyonlu evi olanın yıllık vergisi 1500 lira.. :)  şaka gibi bişey dünyada anca belki muz cumhuriyetlerinde vardır. Bu kadar yabancı boşa ev almıyor. 

Mevcut oran rayiç bedelden %0.1 şu an. Rayiç bedel zaten normal bedelin kabaca 4 te biri. yani olması gerekenin onda birini alıyor %0.025 alıyor şu an.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sadece alım satım vergisini düşürse bile beyanları doğru yaptırdığı için toplanan emlak vergisi artacaktır. Sürekli satılacak değil ya bu daireler. Durandan da alıyorsun her sene. Asıl oradan almak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

sadece alım satım vergisini düşürse bile beyanları doğru yaptırdığı için toplanan emlak vergisi artacaktır. Sürekli satılacak değil ya bu daireler. Durandan da alıyorsun her sene. Asıl oradan almak lazım. 

hocam yeni düzenlemelerden önce daha ödenen vergileri yeniden ödemesek ona bir çözüm olsa?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

hocam yeni düzenlemelerden önce daha ödenen vergileri yeniden ödemesek ona bir çözüm olsa?

Af şart ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Af şart ;)

af ödemeyenlerin işine geliyor, ödemiş olanlar yine ödeyecek , ödedim de :rofl:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...