İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Erdem Doğan
Mehmet Göktürk yazdı:

Şu an oturduğum ve oturacağım evin kirasını ödemesi için. uzun vadede de oturabilirim. 

Yanlış hatırlamıyorsam yatırım ve gelir için ev alanlara kızıyordunuz. Ev yerine hisse alsın insanlar, hem kiralık ev problemi olmaz hem de evler ucuz olur demiştiniz. Fikriniz mi değişti merak ettim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Doğan yazdı:

Yanlış hatırlamıyorsam yatırım ve gelir için ev alanlara kızıyordunuz. Ev yerine hisse alsın insanlar, hem kiralık ev problemi olmaz hem de evler ucuz olur demiştiniz. Fikriniz mi değişti merak ettim?

Hayır yatırım için almadım. Oturacağım evi aldım. Çünkü yaşlandığımda kira ödeyemem. Yine de orda oturacaktım ancak oğlanın okulu sebebiyle yer değiştik bi süre.

Şu an tek bir evim var. başka evim yok. yatırım için değil yani. 

Kesinlikle doğru. yatırım için ev almayı engellemek lazım. Bu nedenle emlak vergileri yüksek olmalı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Hayır yatırım için almadım. Oturacağım evi aldım. Çünkü yaşlandığımda kira ödeyemem. Yine de orda oturacaktım ancak oğlanın okulu sebebiyle yer değiştik bi süre.

Kesinlikle doğru. yatırım için ev almayı engellemek lazım. Bu nedenle emlak vergileri yüksek olmalı. 

Ya tam da hocanın dediğini yap, yaptığını yapma patlatacaktım.  :crazy:

Şaka bir yana evinizin kirada olduğunu ve sizin de başka bir evde kirada olduğunuzu okumuştum biyerde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam hızlı düşünüyorum, vergiler yükseldi diyelim ki kiracıya direkt yansımaz mı bu? Burası Türkiye malum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Azad Mirzade yazdı:

Hocam hızlı düşünüyorum, vergiler yükseldi diyelim ki kiracıya direkt yansımaz mı bu? Burası Türkiye malum.

Yansımaz. çünkü "almak" daha cazip gelmeye başlar. Ev sahibi başedemez, satar. EV kiraları yatırım geri dönüşüne göre kiralanmıyor ki, verebileceği en yüksek kiraya veriyor zaten Veremiyecektir.

özellikle çok sayıda evi olana acımamak lazım. 

İlkay Başaran yazdı:

Şaka bir yana evinizin kirada olduğunu ve sizin de başka bir evde kirada olduğunuzu okumuştum biyerde. 

evet onu değiştirdik. sattık üstüne ekledik başka aldık. daha kiraya vermedik henüz. vereceğiz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Yansımaz. çünkü "almak" daha cazip gelmeye başlar. Ev sahibi başedemez, satar. EV kiraları yatırım geri dönüşüne göre kiralanmıyor ki, verebileceği en yüksek kiraya veriyor zaten Veremiyecektir.

evet onu değiştirdik. sattık üstüne ekledik başka aldık. daha kiraya vermedik henüz. vereceğiz. 

Aynı şehirde kaç daireye kadar acımayacaksınız ona göre satayım :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Yansımaz.

ksımen, eski kiracıya yansımaz, yenisi girişte yansımış hali ile karşılaşır

Azad Mirzade yazdı:

kiracıya direkt yansımaz mı bu

gecikmeli olarak yansır

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Köksal Yılmaz yazdı:

Aynı şehirde kaç daireye kadar acımayacaksınız ona göre satayım :D

1-2-3-4 ve sonrası diye kademeli olur ama ben başa gelmicem endişeye gerek yok

Çağlar Bayur yazdı:

ksımen, eski kiracıya yansımaz, yenisi girişte yansımış hali ile karşılaşır

gecikmeli olarak yansır

Yurtdışına benzer.. almaya yöneltir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

almaya yöneltir.. 

konut stoğu gayet bol alınabilir teorik olarak ,mesela ben alabildim, çocuğumun alma şansını kestiremiyorum

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

2020'de yeğen ev aldı.

Taksitler 5800 dü. Ödemede çok zorlanarak başlamıştı.

O günden beri kendi oturuyor.

32 ay geçti. Taksit maaşın 1/4ü oldu.

Evi kiraya verse 15000. Hatta daha fazlaya da verebilir. 

Yorum yapamıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mehmet Göktürk yazdı:

Başından beri söylüyorum bu ve hocamın bu cümleye katılıyorum sonuna kadar.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Başından beri söylüyorum bu ve hocamın bu cümleye katılıyorum sonuna kadar.

borsada çok sayıda hissesi olana acımalımıyız peki? kriter nedir, acımamaya başlamamız gereken miktar nedir?

sorgulanması gereken tek şey gelir ve vergi politikası bence. o kadar net yani. ayda bir restorana gidemez olmuşuz dahası varmı?

keşke 10 tane kira geliri olan rezidans dairem olaydıda pasif gelirle geçinebilseydim. hatta keşke toprak kalmış olaydı da 80 dairelik siteden 40 daire vermiş olsalardı. ne çocukların okulunu düşünürdüm vede yaz tatilinin masraflarını nasıl düşüreceğimi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Doğan Arşiray yazdı:

borsada çok sayıda hissesi olana acımalımıyız peki? kriter nedir, acımamaya başlamamız gereken miktar nedir?

sorgulanması gereken tek şey gelir ve vergi politikası bence.

Çok sayıda hissesi olan orayı manipüle ediyorsa piyasaya/yatırımcıya zarar veriyorsa ona da acımamalı(devlet acımamalı). İyi o zaman gücü elinde tutan her alanda piyasayı kırsın geçirsin devlette müdahale etmesin. İnsanlar barınamaz/yaşayamaz hale gelsin. Olur mu? Olmayanın suçu ne?

Benim dediğim de devletin kontrolü elinde bulundurması gerektiği.

Doğan Arşiray yazdı:

keşke 10 tane kira geliri olan rezidans dairem olaydıda pasif gelirle geçinebilseydim. hatta keşke toprak kalmış olaydı da 80 dairelik siteden 40 daire vermiş olsalardı. ne çocukların okulunu düşünürdüm vede yaz tatilinin masraflarını nasıl düşüreceğimi...

Burda yazdıklarına herkes sahip olmak ister abi :) 

Kim istemez 50 daire geliri ile paranın oluk oluk akmasını. Ama bu rakamlarda dairesi olup da meydanı boş bulup at koşturmasına izin vermeyeceksin.

Daha konuşacak çok şey var da aslında google'da aratınca tüm yazdıklarım görünüyor :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

keşke 10 tane kira geliri olan rezidans dairem olaydıda

yetmiyor mirim , bi de 50 mlycuk doleros temettü geliri olursa o zaman farklı , yelken bakımı olmuş 18 bin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Burda yazdıklarına herkes sahip olmak ister abi :) 

Kim istemez 50 daire geliri ile paranın oluk oluk akmasını. Ama bu rakamlarda dairesi olup da meydanı boş bulup at koşturmasına izin vermeyeceksin.

Daha konuşacak çok şey var da aslında google'da aratınca tüm yazdıklarım görünüyor :D 

hayallerini büyük tutacaksın işte :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Doğan Arşiray yazdı:

sorgulanması gereken tek şey gelir ve vergi politikası bence. o kadar net yani. ayda bir restorana gidemez olmuşuz dahası varmı?

Borsadaki para üretimdedir. Daire ranttadır. Borsada şirketin sahibisin. Şirket vergisini ödüyor. Ev vergileri düşük. Bu nettir. Yükselmeli. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Borsadaki para üretimdedir. Daire ranttadır. Borsada şirketin sahibisin. Şirket vergisini ödüyor. Ev vergileri düşük. Bu nettir. Yükselmeli. 

Üretmeye teşvik etmeyelim, itibardan tasarruf etmeyelim, vuralım abalıya sopayı değil mi hocam? :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Üretmeye teşvik etmeyelim, itibardan tasarruf etmeyelim, vuralım abalıya sopayı değil mi hocam? :fiuw:

Anlamadım. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Anlamadım. 

Hocam daireden çok vergi alınsın demişsiniz ya. Yeterince vergi ödemiyor muyuz zaten? Ben sizin bu vergiler artırılsın konusundaki fikrinizi anlamlandıramıyorum. Neden vatandaşın sırtındaki yükü katmerlemek istiyorsunuz? Milyar milyar dolarlık şirketlerin holdinglerin vergi borçları silinirken vatandaşa vergi kitlemek isteyişinizi eleştirdim :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Hocam daireden çok vergi alınsın demişsiniz ya. Yeterince vergi ödemiyor muyuz zaten? Ben sizin bu vergiler artırılsın konusundaki fikrinizi anlamlandıramıyorum. Neden vatandaşın sırtındaki yükü katmerlemek istiyorsunuz? Milyar milyar dolarlık şirketlerin holdinglerin vergi borçları silinirken vatandaşa vergi kitlemek isteyişinizi eleştirdim :) 

ben olsam şirket kurup üretim yapandan vergi almam. Hep maaşlı vatandaştan alırım vergiyi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben olsam şirket kurup üretim yapandan vergi almam. Hep maaşlı vatandaştan alırım vergiyi :) 

Valla dünyayı nasıl bir gözlükle gördüğünüzü gerçekten anlamıyorum :) 

Bir şeyler anlatırım, siyasete girer, ortam gerilmesin. Ben gittim...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Alım satımdaki vergi düşsün zaten kaçırıyorlar. Emlak vergisi artsın özellikle 2, 3 evi olana ki hem eve talep fazla artmasın (fiyat artışı) hemde ihtiyacı olqn ulaşabilsin demek istiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Hayır ödemiyoruz. Önceki yazdığım oranları oku. dikkatli düşün. 

Tek evinden ikinci gelir getirici evinden daha az. Ama asıl 5 6 7 8 9 10 50 evi olandan aynı oranda vergi alınıyor farkında mısın?

İlk evden alınmaz diğerlerinden alınır. Şu an oran çok düşük.. Amerikada %2.5 ev vergileri.  1 milyonluk evin vergisi her yııl 25 bin lira. hadi bakalım. 

Vergi nedir? sana hizmet. çocuğun okulu, hastanen, yolun.. verecen. hele zengin olan çok verecek. ilk evi olan %0.25 sonra kademeli artacak.

İlkay Başaran yazdı:

Alım satımdaki vergi düşsün zaten kaçırıyorlar. Emlak vergisi artsın özellikle 2, 3 evi olana ki hem eve talep fazla artmasın (fiyat artışı) hemde ihtiyacı olqn ulaşabilsin demek istiyor.

evet. alım satım vergisini kaldıracan ki beyan sıkıntısı olmasın.  ve alım sırasında insanlar sıkışmasın. yıllara yay. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Zaten şu an öyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Hayır ödemiyoruz. Önceki yazdığım oranları oku. dikkatli düşün. 

Tek evinden ikinci gelir getirici evinden daha az. Ama asıl 5 6 7 8 9 10 50 evi olandan aynı oranda vergi alınıyor farkında mısın?

İlk evden alınmaz diğerlerinden alınır. Şu an oran çok düşük.. Amerikada %2.5 ev vergileri.  1 milyonluk evin vergisi her yııl 25 bin lira. hadi bakalım. 

Gayet ödüyoruz. Neden sadece ev olarak bakıyorsunuz? Geçici deprem vergileri bile kalıcı hale gelmedi mi? KDV'yi geçtik, evimizdeki buzdolabı için ÖTV bile ödemiyor muyuz? Siz dikkatli düşünün bence. Gelirimize oranlamak lazım ödenen vergileri. Ödediğim faturalarda aldığım hizmet kadar vergi var. 

İkinci ev üçüncü ev için kademeli vergi olabilir, ama bu memleket yolsuzdur. Kiralardan vergi alınıyor mu? Takibi nasıl yapılıyor?

Amerikanın alım gücü sağlandıktan sonra Amerika ile kıyaslayın. Gelir dengesinde Afrika, vergilendirmede Amerika diyenlerin tuzu kuru kanaatimce. Asgari ücret 8506 TL. Adama hasbelkader bir ev kaldı ise miras, %2,5 vergiyi nasıl ödeyecek? Yaşamasın o zaman asgari ücretli? Personelim focus 1 aracını sigorta tutarı bir maaşı kadar çıktığı için satıyor. Araba 5 yıldır arkadaşta, kazası yok. Sadece iktidarın zengin ettiği belirli bir güruh mu araç sahibi olsun mesela? Bankamatik memurları için planınız ne? Şu bakanın bu vekilin torpili ile devlet şirketlerine torpille işe girip "beni kimse kovamaz, si..... git" diyebilen, bunu dediği için kendisine tutanak tutan birim müdürü işten çıkartılan, atanmış memurun iki katı maaş alan torpiller için planınız ne? Her söylem sade vatandaşa yönelik. Geçin hocam bunları, çocuğuna karne hediyesi diye 3 kalem pirzola alan insanlar var bu ülkede. Karısı pazara gidelim dediğinde cebinde parası olmadığı için intihar eden insanlar var. 

Hizmet ediyor dediğiniz devlet her şeyi yap işlet devretle yapıyor, ziyadesi ile para ödüyoruz cebimizden. Hangi hizmet? uçtan köke kadar kırılan ve damağımı kesen dişime tedavi uygulamak için bir buçuk ay sonrasına gün veren hastane mi? Fiyatı sebebiyle kullanamadığımız otoyollar mı? Hiç gitmediğim İstanbulda hiç kullanmayacağım 3. köprü mü hizmet? Yılda 10 tane uçak inen yolcu garantili havalimanları mı yoksa? Dün o cemaate, bu gün başka cemaatlere teslim edilen eğitim kurumları mı? Çalınan sorular mı mesela hizmet? 

Vergi kazanca esas olmalıdır. Bir şirket 2022'de 2,7 milyon euro kar etmiş. Toplam yatırımı bu kadar değil. Vergi? Ben söyleyim, her şey vergiden düşülmüş :) 

Arkadaş ilk evini almak için 0,69'u bekliyordu, dün öğrenmiş. 1,5 milyona satılan eve kredi 500 bin tl üzerinden çıkıyor. Müteahit maliyeti az göstermiş az vergi ödemek için. Arkadaşa da "ben o kadar paranın vergisini biye ödeyim, paran yoksa alma, bu eve 500 bin üzerinden kredi çıkar" satışı da o değer üzerinden yaparız demiş. Bunu diyen adam 6 silindirli çift turbolu dizelle caka satıyor, yakıtı vergiden düşülüyor. Aracı alırken de durum  aynı. 

Bana hizmet edecekler yani, aman lazım değil.

İlkay Başaran yazdı:

Sence öyle mi olur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Murat duygusal davranıyorsun ve sapla samanı karıştırıyorsun. Sen hocayı biraz anlamaya çalış bu adam ne diyor diye.. Biz fildişi kulesinde yaşamıyoruz. Süt almak için başka markete gidiyorum ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...