İçeriğe Yönlendir

Scirocco 1.4 TSI İlk Marş Duman Atma

Nihat Palolu

Recommended Posts

Tahir İlter

Ustaya yağ castrol deseydin yeni castroller böyle biraz kullan mobil koyalım diyecekti abi :D

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

normalde kullanılması gereken yağ zaten 5 30 değilmi tsi de. bizdeki öyle. yağ eksiltmiyor ilk çalıştırmada duman atmıyor. kışın duman oluyor normal atmosferiğe göre.

160hp olan motorda piston kenarı kırıkları oluşuyormuş. predetonasyon kaynaklı. umarım sorun bu değildir. ama bu tip bir kompresyon kaçağı olsa o motor düzgün rölanti bile yapmaz bence. arıza kaydı da olur. küçük 4 silindirli motor sonuçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
normalde kullanılması gereken yağ zaten 5 30 değilmi tsi de. bizdeki öyle. yağ eksiltmiyor ilk çalıştırmada duman atmıyor. kışın duman oluyor normal atmosferiğe göre.

160hp olan motorda piston kenarı kırıkları oluşuyormuş. predetonasyon kaynaklı. umarım sorun bu değildir. ama bu tip bir kompresyon kaçağı olsa o motor düzgün rölanti bile yapmaz bence. arıza kaydı da olur. küçük 4 silindirli motor sonuçta.

Arkadaş 3 ay piston kenarı kırık gezdi. Ne rölanti ne de arıza hiçbir uyarı vermedi. Kompresyon da 8 çıkıyordu.

Normalde kullanılması gereken yağ 5w30 aynen

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kompresyon kaçağı olsa yürümezki o araba? 0-100 yapmak lazım. zaten kırılacaksada kırılır :D o esnada

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
kompresyon kaçağı olsa yürümezki o araba? 0-100 yapmak lazım. zaten kırılacaksada kırılır [emoji3] o esnada

3 Segman var kola yakın olan kırılıyor. Kırılınca yağ silindir içine yürüyor duman atıyor. O kırıktan ötürü az biraz kompresyon düşüyor 10 olması gerekirken 8 gibi. Turbo ve Supercharger araçlarda hissetmezsin bile o kaybı.
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Nihat Palolu yazdı:

Bu yağ markaları sonradan moda oldu, isimleri gençlerin hoşuna gidiyor galiba :)

Kalitesi belli olan herhangi bir şeyi görmezden gelmek de bu modanın içinde sanırım 😊

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Kalitesi belli olan herhangi bir şeyi görmezden gelmek de bu modanın içinde sanırım [emoji4]

Önerdiğiniz yağın buharlaşma derecesinin kaç olduğunu biliyor musunuz?
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Mert Yeldan yazdı:

Önerdiğiniz yağın buharlaşma derecesinin kaç olduğunu biliyor musunuz?

Link paylaşımı yasak mı değil mi bilmiyorum o yüzden paylaşamıyorum ancak bir çok test videosu mevcut.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Link paylaşımı yasak mı değil mi bilmiyorum o yüzden paylaşamıyorum ancak bir çok test videosu mevcut.

Test videosu istemedim sizden önerdiğiniz yağın teknik datasını sordum
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Dogan Arsiray yazdı:

kompresyon kaçağı olsa yürümezki o araba? 0-100 yapmak lazım. zaten kırılacaksada kırılır :D o esnada

Shell 0w30 veya 5w30 kullanabilirsin diyor. Castrol ve Mobil 5w30 diyor. Yetkili servis Shell 0w30 kullanıyor.

Rolanti pürüzsüz.

Geçtiğimiz pazar eşimle eve dönerken yeni aldığım lastikleri test edecem bahanesiyle biraz gaza basacam korkma deyip iki kez lambalarda sert kalktım gayet normaldi.

Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Mert Yeldan yazdı:

Test videosu istemedim sizden önerdiğiniz yağın teknik datasını sordum

Motul veya lique moly sayfasından aracınızın marka model km belirttikten sonra önerdiği yağın teknik verisine ulaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Motul veya lique moly sayfasından aracınızın marka model km belirttikten sonra önerdiği yağın teknik verisine ulaşabilirsiniz.

Yok işte orada aradığım teknik detay. Üretici koymamış. İki markada da.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

yeni aldığım lastikleri test edecem bahanesiyle biraz gaza basacam korkma deyip iki kez lambalarda sert kalktım

İçimizdeki çocuğu öldürmüyoruz asla :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

İçimizdeki çocuğu öldürmüyoruz asla :flowers:

Aynen Sani 🤣

Ayrıca Çağlar Bayur ata sözü var.

Her kullanımda o gaz pedalı bir kez sona yaslanmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mert Yeldan yazdı:

Yok işte orada aradığım teknik detay. Üretici koymamış. İki markada da.

Ben motorumda motul ve liqui molly kullandım.Motulden hiç memnun kalmadım,viteslerim kazık gibi oldu.Liqui molly kullandım.Güzeldi.Eski alman firması.Zibil gibi ürünleri var.Arabama motora koyduğum yağı koydum.7 bin km sürdüm.Yağ değişiminde yağı döktüğümüzde gördümki 15 bin gidermiş.Motulü arabama koydum.Motor daha sessiz çalıştı.Daha sonra aracı sattığım için çok gözlem yapamadım.Motoruma şuan castrol power 1 koyuyorum.Çok memnunum ve başkada yağ kullanmayı düşünmüyorum.Castrol güzel yağ.Liqui mollyde güzel yağdır.Birdahaki aracımda kullanırım.Bu iki yağın sahtesi çok olduğu içinde bayiden almaya özen gösteriyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nihat Palolu yazdı:

Her kullanımda o gaz pedalı bir kez sona yaslanmalı.

Sadece bir kez miydi o.  :shok:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ben motorumda motul ve liqui molly kullandım.Motulden hiç memnun kalmadım,viteslerim kazık gibi oldu.Liqui molly kullandım.Güzeldi.Eski alman firması.Zibil gibi ürünleri var.Arabama motora koyduğum yağı koydum.7 bin km sürdüm.Yağ değişiminde yağı döktüğümüzde gördümki 15 bin gidermiş.Motulü arabama koydum.Motor daha sessiz çalıştı.Daha sonra aracı sattığım için çok gözlem yapamadım.Motoruma şuan castrol power 1 koyuyorum.Çok memnunum ve başkada yağ kullanmayı düşünmüyorum.Castrol güzel yağ.Liqui mollyde güzel yağdır.Birdahaki aracımda kullanırım.Bu iki yağın sahtesi çok olduğu içinde bayiden almaya özen gösteriyorum.

Ben internet sitelerinde aradığım teknik detayları göremiyorum. Castrol koymuş mobil koymuş. Petrol ofisi madeni yağları için bile koymuş.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Nihat Palolu yazdı:

Shell 0w30 veya 5w30 kullanabilirsin diyor. Castrol ve Mobil 5w30 diyor. Yetkili servis Shell 0w30 kullanıyor.

Rolanti pürüzsüz.

Geçtiğimiz pazar eşimle eve dönerken yeni aldığım lastikleri test edecem bahanesiyle biraz gaza basacam korkma deyip iki kez lambalarda sert kalktım gayet normaldi.

bence 5 30 a dönüp, hatta 5 40 a geçip bir gözlemek lazım değişen bir durum varmı diye. sekman yada piston kenarında sourn varsa illaki her şekilde aynı renk dumanı göreceğiz demektir.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mert Yeldan yazdı:

Ben internet sitelerinde aradığım teknik detayları göremiyorum. Castrol koymuş mobil koymuş. Petrol ofisi madeni yağları için bile koymuş.

Teknik dateyı var ama buharlaşma derecesini bende göremedim.Belkide bu adamların yağı buharlaşmıyordur :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece bir kez miydi o.  :shok:

En az 1 kez, üstü sınırsız :D

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kendi gözlemlerimi yazayım, aracı alalı 2 yıl oldu 5. kere yağı değişecek.
Malum sektörde olduğumuz için testi kendi aracımda bizzat yaptım, 
1.4 TSI 170 hp BLG Motorda, yağları koyduğum miktar ve aldığım miktar olarak not ederim.
Eksiltme oranlarını kayıt altında tutarım.
Sürüş tarzımı beni tanıyanlar bilirler, pedal ve devir saati dibi çok görür.
Aracın km si 180 binlerde.

Petrol Ofisi 5w-30 VSA : 4 lt - 3,7 lt = 0,30 Litre
Castrol 5w-30 Egde : 4 lt - 3,5 = 0,50 Litre
Motul 8100 X-Clean 5w-30 : 4 Lt - 3,2 = 0,80 Litre
Mobil 1 Esp 5w-30 : 4 Lt - 3,4 = 0,60 Litre

Bu yorumu objektif olarak yapıyorum, 
Po kullandığım zaman aracın motoru daha sessizdi, yağı boşalttığımızda renk önemli ölçüde kendini koruyordu.
Castrol de motor daha tok ses çalışmaya başladı, yağı boşaltıldığında renk bariz siyahlaşmıştı.
Motulda motor Po daki gibi sessizdi ama eksiltme oranı yüksekti ve renk çok siyah ve yoğunluk sorunu vardı.
Mobilde motor sessiz ama eksiltme çoktu, fakat renk Po gibiydi.

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Video çekmeye çalıştık ama arkadaş yarıda kesip tekrar başlatmış

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

renk neden siyah gibi? yağ olsa daha fosforlu mavi olması lazımdı. zaten leş gibi de kokar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Petrol Ofisi 5w-30 VSA : 4 lt - 3,7 lt = 0,30 Litre
Castrol 5w-30 Egde : 4 lt - 3,5 = 0,50 Litre
Motul 8100 X-Clean 5w-30 : 4 Lt - 3,2 = 0,80 Litre
Mobil 1 Esp 5w-30 : 4 Lt - 3,4 = 0,60 Litre

Bu yorumu objektif olarak yapıyorum, 
Po kullandığım zaman aracın motoru daha sessizdi, yağı boşalttığımızda renk önemli ölçüde kendini koruyordu.
Castrol de motor daha tok ses çalışmaya başladı, yağı boşaltıldığında renk bariz siyahlaşmıştı.
Motulda motor Po daki gibi sessizdi ama eksiltme oranı yüksekti ve renk çok siyah ve yoğunluk sorunu vardı.
Mobilde motor sessiz ama eksiltme çoktu, fakat renk Po gibiydi.

PO tavsiye edilirmi yani?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Dogan Arsiray yazdı:

PO tavsiye edilirmi yani?

Bence edilir, fakat po ya karşı felaket bir ön yargı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...