İçeriğe Yönlendir

Scirocco 1.4 TSI İlk Marş Duman Atma

Nihat Palolu

Recommended Posts

Mert Yeldan

Kompresyon testini bu cumartesi kuzene yaptıracağım. Hafta içi iş harici biryere çıkamıyorum.

Yaptırdınız mı?
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dün 1 aydır kapalı alanda duran toz içindeki tiguanı çalıştırdık. hemen marş aldı. birisi aracı çalıştırırken arkasında durup izledim. motor soğukken yaklaşık 40 sn için 1100 devirde düzensiz çalıştı. sonra rölantı ve ses azaldı 700devir civarına düştü. ilk çalıştırmada duman olmadı. sadece egzos borusunun ucundan az miktarda kül parçaları düştüğünü gördüm. bazıları paslı ince  metale aitti. rölanti devrinin üstte olduğu sürede çiğ benzin kokusu duydum. aracı kullanan arkadaşa gaz vermesini söyledim 3000 devir civarına gelecek şekilde gaz verince hafif siyah duman gördüm. ileri geri yaptırdım ve duman görmedim. rölanti normale döndüğünde yeniden gaz verdirttim ve duman çıkmadığını gördüm. aracı kapattık 1 dk sonra tekrar hiçbirşey yokmuş gibi çalıştırdık normal rölanti devrinde çalıştı. duman çıkmadı.

diyeceğim şu, aracın bir an evvel ve en az yükteyken yani rölantideyken, emisyon normlarını karşılayabilmesi ısınsın diye, motor kontrol sisteminden ötürü fazladan yakıt gönderilmesi sağlanıyorsa ilk çalıştırmadaki duman sadece onunla ilgili olmalı.

tekrar: çıkan duman az miktarda ve siyah renkteydi 30 sn sonra rölanti normale döndü ve duman kesildi.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Kompresyon testini yaptırdım, bujilere de baktık. Kompresyon sonucuna da bujilere de normal dediler.

Bujiler 2 bakım önce değişmişti, sanırım en fazla 15 bin km yapmıştır.

Yağ 0w30 da olur 5w30 da olur, fakat 5w30 kullan diyorlar.

Duman için supap lastiğinden olma ihtimali yüksek, ama öncesinde arıza kaydı var mı bakılsa iyi olur, önce yağı değiştir diyorlar.

Qq78cf.jpg

G2dVeL.jpg

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bujilere normal dediler. Sarı rengi bilmiyorum. Şimdi acil bir yere gitmem lazım gelince eski bujilerle karşılaştıracağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu duman yağ değil..  

Sekman falan kurcalama. 

Olsa olsa kurum bu.. Egr varsa egr'ye baktır.. veya kurcalama. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

1 kere yapıyor. 2.rampa çıkışınızda duman olmadı. Her ne oluyorsa araba beklerken, motoru stop ettikten sonra oluyor. Start yapıp çalıştırınca da duman gözüküyor. 

aracı çalıştırıp rölantide bir süre beklettikten sonra da böyle geri geri çıkınca duman oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu duman yağ değil..  

Sekman falan kurcalama. 

Benzini son zamanlarda hep aynı istasyondan alıyorum. Opet. Bugün depodaki benzini bitirip petrol ofisinden aldım, biraz da gazladım. Arabaya şu an uzağım yarın erken dönebilirsem bir video daha çekeyim.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1 kere yapıyor. 2.rampa çıkışınızda duman olmadı. Her ne oluyorsa araba beklerken, motoru stop ettikten sonra oluyor. Start yapıp çalıştırınca da duman gözüküyor. 

aracı çalıştırıp rölantide bir süre beklettikten sonra da böyle geri geri çıkınca duman oluyor mu?

Rölantide bir süre bekletip denemedim hiç. Pazartesi de bunu deneyeyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Bujiler normal bence ince tirnak daha alcalmamis tepeden. Yanma dumani var kara is. Egr sisteminde doluluk olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

ilk jenerasyon 1.4 tsi de egr yok bunlarda varmı?

EGR olmaz mı ya emin misin? 1980 lerden bu yana egr zorunlu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

bazı motorlarda olmuyor. mesela jeep motorlarında yoktu kullandıklarımda.

tsi ı şu nedenle dedim, ilk jenerasyonda egr den hiç bahsedilmiyor servis ders dokümanlarında, motorun sağında solunda dikkatimi çeken böyel bir parça yoktu. varsa çok şaşıracağım. ancak ikinci jenerasyonda var. zaten satışta olan parçalarda hep ea211 için olanlar bulunuyor.

ilk jenerasyon 1.4 tsi da, 2.0 daki yağ santrifujü de yok. butün yağ map sensöleri üzerine bulaşıyor devirli kullanınca.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Benzini son zamanlarda hep aynı istasyondan alıyorum. Opet.

Opet'in mazotu maalesef 40bin km'deki enjektörlerimi bozdu. Artık tövbe ettim Opet'e.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Opet'in mazotu maalesef 40bin km'deki enjektörlerimi bozdu. Artık tövbe ettim Opet'e.

opetin mazotu 2.2 ducato minibüsün enjektörlerini 400 bin km de bile hala bozmamıştı. krank mili boşluk yaptığı için söktürdüğümüzde 4 enjektörün 3 ü hale doğru çalışıyoru. bence başka bir durum vardır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Dogan Arsiray yazdı:

bence başka bir durum vardır.

Yok maalesef. Duster'ın rölantisi şaşmıştı. Enjektörcüye gitti araç, 2 tanesi neredeyse tamamen tıkanmış ve revize edilmişti, 2 tanesi ise temizleme ile kurtulmuştu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

opet ile bir ticari ilişkim yok ama bizim firmada sürekli opet yakıt kullanılan araçlarımız var 10 senedir tek bir problem bile olmadı yakıt kaynaklı. münferit bir durum oluşmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Mk4 70bin, mk5 i 13 bin km dir opeg mazotu ile kullanıyorum şimdilik sıkıntı yok. Gerçi son depoyu bp den doldurdum.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu duman yağ değil..  

Sekman falan kurcalama. 

Video çektiğimi görünce dumanın yoğunluğunu ve rengini değiştirdi araba 🤣 Bu şekilde az ve siyah atsa zaten farketmem. Egr var mı yok mu bilmiyorum. Çok araştırdım ama bulamadım, motora bakma fırsatıda bulamadım.

Dogan Arsiray yazdı:

ilk jenerasyon 1.4 tsi de egr yok bunlarda varmı?

Bilmiyorum var mı yok mu. Yok sanki.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nihat Palolu

Bu duman olayı kayboldu arkadaşlar. Arabayı 1 ay hiç yerinden oynatmadım. Marş yapıp geri geri zorladım hiç duman atmadı. Bunun üzerin birkaç gün arayla yine deneme yaptım yine duman atmadı. Geçtiğimiz cumartesi 90-100 km. yol yaptım, bugün denedim yine duman yok. Egzozun içi siyah is tutmuştu, bugün baktım sanki suyla yıkanmış gibi temizlenmiş. Hatta su akıp iz yapmış egzozun içine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yakıt/istasyon değişti mi acaba?

Öncesi hep aynı istasyondu opet. Şu an depodaki benzin petrol ofisi. Yakıt değişti duman gitti.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Nihat Palolu yazdı:

Öncesi hep aynı istasyondu opet. Şu an depodaki benzin petrol ofisi. Yakıt değişti duman gitti.

Şu mesajı sabitleyelim, yıldızlayalım. :) 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...