İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Biz zengin miyiz fakir miyiz? Mesela ülkedeki mevcut üretimle ve ihracatla devam edip tüketimi azaltsak nolur? Makul telefon, makul araba, makul kıyafet moda, akla gelebilecek her türlü üründen makul olanı alsak? 

cari açık kapanır mı? Enflasyon durur mu?

Benim araba yerli üretim, gerisini kipritçiler düşünsün...

Doğan Arşiray yazdı:

her bireyin normalde yapması gereken bu değilmi zaten? ihtiyaçlar istekler konusu ikinci sınıf hayat bilgisi.

Değil gibi davranıyor halkımız. Her yer ithal ürün dolu. Ben cep telefonumu yerli üretim bir model seçtim mesela ama ısırılmış elma için aksamdan sabaha kuyruk bekliyor insanlar. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Altın çok çıktı çok, arabayı satmiyom şuan. 

Tam alım zamanı aslında, sendeki araba türünün az rastlanan örneklerinden, her halükarda piyasadan fazla eder. Satıp değeri görece yüksek araç bakılabilir. Satıp altın almak için çok geç :D 

Çağlar Bayur yazdı:

tek ağaç ile yaaşanacak ise zeytin

Tek alternatifi varsa görüşelim üzerine, galiba hurma bir seçenek olabilir ama bende zeytini tercih ederim tek ağaç olacaksa... En son kesiyorlardı, son durum ne bilemiyorum tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Altın alınır alınmaz başka da arabayı versek yeni yıla yeni ticaretlerle giriceZ.

Şimdi almayanlara sezonda biz satmicsz yine bı sarmalla boğuşuyoruz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

En son kesiyorlardı, son durum ne bilemiyorum tabi.

ormanlık arazi kanunları değiştiğinde kimseden ses çıkmadı gerçi hala da çıkmıoyr da

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Altın alınır alınmaz başka da arabayı versek yeni yıla yeni ticaretlerle giriceZ.

Şimdi almayanlara sezonda biz satmicsz yine bı sarmalla boğuşuyoruz

bizim berber bu yılbaşı kesin diyor

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Benim araba yerli üretim, gerisini kipritçiler düşünsün...

kibrit de en az egea kadar yerli. Alamancılar düşünsün

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yeni yıla kalırsak tok satıcıyı oynarız yine, hazır istahliyken biri gelirse karın tokluğuna veririz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kibrit de en az egea kadar yerli. Alamancılar düşünsün

AegeA nın ismi yeter, tüm dünyada Tipo diye satılıyor ismi bize ait yerli

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Enflasyon ortada, kur beklentisi ortada, ülke durumu ortada.

İyiye giden bir şey görüyor musun hocam?

dolar olarak....(HATTA %5 DOLAR ENFLASYONU EKLE)

Murat Sahın yazdı:

Markete bakınca anlaşılıyor. Hep aynı ürünleri aynı gramajda alıyorum, her hafta daha çok ödüyorum. ..

Arkadaşlar "nominal" ile "reel" arasındaki farkı ne zaman artık öğreneceğiz? Ona göre konuşacağız.. "reel" önemlidir. Nominali geçiniz.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Arkadaşlar "nominal" ile "reel" arasındaki farkı ne zaman artık öğreneceğiz? Ona göre konuşacağız.. "reel" önemlidir. Nominali geçiniz.

Sayın hocam, ülkenin eğitim seviyesi ortada. Reel ve nominal olarak kaç kişi değerlendiriyor sizce? Ben reel piyasa oluşumuna bakıyorum :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kibrit de en az egea kadar

Yerli üretim mi senin kiprit? Bak bunu bilmiyordum, ben normal benzinliler falan yerli sanıyordum. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

AegeA nın ismi yeter, tüm dünyada Tipo diye satılıyor ismi bize ait yerli

tipo daha yerli :) 

Murat Sahın yazdı:

Sayın hocam, ülkenin eğitim seviyesi ortada. Reel ve nominal olarak kaç kişi değerlendiriyor sizce? Ben reel piyasa oluşumuna bakıyorum :) 

Yerli üretim mi senin kiprit? Bak bunu bilmiyordum, ben normal benzinliler falan yerli sanıyordum. 

sakarya’da üretilen 250 bin arabanın 165 bini hibrit. 

vergi sistemi değişse 2.0 hibritleri alsak. Az yakıtla 200 beygir güç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

reel (fiyat) nedir bi açıklar mısın kendince? Aynı frekansta mıyız gerçekten anlamak için soruyorum kötü niyetim yok.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

reel (fiyat) nedir bi açıklar mısın kendince? Aynı frekansta mıyız gerçekten anlamak için soruyorum kötü niyetim yok.

Paranın enflasyondan arındırılmış gerçek alım gücü işte, başka frekans mı var ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

vergi sistemi değişse 2.0 hibritleri alsak. Az yakıtla 200 beygir güç. 

2.0 bilmemde lexus 2.5 hibrit kullanmıştım e segmenti mükemmeldi. 1.5, 1,8 ve 2,5 var Türkiyede 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Ekleyelim hocam:

26269$'a almışım. Her sene %7 koysam (bi ara düştü, bi ara yükseldi enflasyon abd'de) 34433$'a geliyor. Yine araçta tutmak mantıklı oluyor. Hala 10k$ yukarıdayım neredeyse.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Ekleyelim hocam:

26269$'a almışım. Her sene %7 koysam (bi ara düştü, bi ara yükseldi enflasyon abd'de) 34433$'a geliyor. Yine araçta tutmak mantıklı oluyor. Hala 10k$ yukarıdayım neredeyse.

bir de şimdi yılbaşı olmadan ama istatistiğin ıskalayacağı bir tarihte süprizzzz diye bi ötv güncellemesi gelirse karına kar katınca bak şu işe

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Paranın enflasyondan arındırılmış gerçek alım gücü işte, başka frekans mı var ki?

Otur. Sıfır :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Aslında temel mantık basit, hoca haklı. Tansu kibriti 250'ye aldığında parası 250 idi ve bir kibrit parasıydı. Şu an atıyorum 1500 ediyor, ama sonuç olarak yine bir kibrit parası. Burda bir kâr etmiş olmuyoruz. Onu zaten kabulleneceğiz. 250 iken 225'e almışsak ve 1500 iken 1600'e satabilirsek kâr etmiş oluruz. Bunu galericiler ve alsatçılar yapıyor. 

Benim anlatmak istediğim aslında şu; 12 bin usd'ye malettim golfü. Sattığımda elime geçen paranın usd karşılığı yine 12 bin usd oldu. Zarar etmedim.

Bunun kâr kısmı bir yıl araçsız kalmamış olmam. Yoksa 12 bin usd'yi alıp bankaya atıp araç lazım olduğunda ortada kalabilirdim mesela. Yoksa alırken ödediğim para da golf parası, satarken cebime giren para da golf parası, burada bir kâr yok aslında. Ama ben araba alırken parasını bankaya TL olarak koyan arkadaşın parası golf almıyor şuan. O açıdan bakınca iki ihtimal doğuyor, ya o zararda ya ben kârdayım :crazy:

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

eskisi gibi olsun aldığımız paranın altına verelim arabaları . Bindiğimize sayalım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Önder Özcan yazdı:

1857962019_Balksz.jpeg.3fbe2d188171788ac43f61ff767980b7.jpeg

Aha, karikatür :spiteful::fiuw:

Fatih Evcin yazdı:

eskisi gibi olsun aldığımız paranın altına verelim arabaları . Bindiğimize sayalım.

Buna her daim varım. Hatta her şeyin fiyatı pandemi öncesine dönsün, ben eski maaşıma da razıyım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

şuan neyse 2 sene sabit kalsın ben ok im

ticariden çıkma hyundai eralar 400 binler isteniyor yazıklar olsun be ne hale geldik . yeni mezun bir çocuk nasıl araba alacak bu ülkede

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

bir de şimdi yılbaşı olmadan ama istatistiğin ıskalayacağı bir tarihte süprizzzz diye bi ötv güncellemesi gelirse karına kar katınca bak şu işe

Geliyor da sırf bana mı geliyor :) 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi başlık vahim de durum güzel, tam alma zamanı bizim için.. Mustafanın dediği gibi alsak mı?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Şimdi başlık vahim de durum güzel, tam alma zamanı bizim için.. Mustafanın dediği gibi alsak mı?

Ben öyle yaptım, aldığım aracın muadillerine 1,5-2 ay önce ettiğim pazarlığın 120-130 bin altına aldım, tamam sattığımı da aynı tarihte teklif edilenlere göre ucuza sattım ama bu artış-azalış yüzdesel olduğu için ben avantajlı oldum. Golfte 70 kaybettim, egeada 120 kazandım. Totalde 50 bin avantajlı oldum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Ekleyelim hocam:

Bu bir varlık değer artışı değil sani. vergiler yükseldi araç bulunamaz oldu çip krizi geldi o.. Araçlar elektrikliye dönmeye başladı. elinde patlarsa ne yapacaksın? Aynen manuel araçların satılmadığı gibi olursa?

Murat Sahın yazdı:

Tamam o zaman rakamların değişmesi önemsiz.

Sani Gerşon yazdı:

Geliyor da sırf bana mı geliyor :) 

senin araban güzel ticari almadın binmek için aldın bin işte. öde vergini ... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...