İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

elinde patlarsa ne yapacaksın? Aynen manuel araçların satılmadığı gibi olursa?

Sattım bile hocam :) Reel rakamlardan bahsediyorum yani, varsayımlardan değil.

Mehmet Göktürk yazdı:

Bu bir varlık değer artışı değil sani. vergiler yükseldi araç bulunamaz oldu çip krizi geldi o..

Hocam, daha iyi bilirsiniz, arz talep meselesi. Talep çoğaldı, arz azaldı. Malın değeri yükselmez mi?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

At, avrat, silah kültüründen gele gele arabaya geldik diğerleri yavaş yavaş toplumda anlamını yitiriyor. Eşimize ve kendimize araba alıyoruz. Elime fazladan ilk para geçişinde arabayı yenilemeyi düşünüyorum, hemen herkesin ülkede araba ihtiyacı var oluyor. 90 modelden başlıyor parası çoğaldıkça 2024’e doğru gidiyor, böylesi bir piyasayı doyurmak zor.

Şu an yaşadığımız şey paranın piyasadan çekilmesi. Eskiden olmayan parayla da alıyorduk kredi çekiyorduk ta ki para biraz daha suyunu çekene kadar. Şimdi para piyasada yok. Para veren de yok. Mecbur talep düşüyor. Seneye de böyle devam edersek ve kontrollü bir kriz yaşayabilirsek bir şeyler yerine oturmaya başlar. Tabi bundan ilk etkilenen al satçılar olur. Onlara da hiç üzülmem. Bahsettiğim kendi arabasını alıp satan değil, ihtiyacı olmadığı halde başkalarının ihtiyacını bağlantıları yoluyla “kapatan” “bekleten” kan emicilere. Yoksa işini hakkıyla yapan esnafa canım kurban

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Sattım bile hocam :) Reel rakamlardan bahsediyorum yani, varsayımlardan değil.

Hocam, daha iyi bilirsiniz, arz talep meselesi. Talep çoğaldı, arz azaldı. Malın değeri yükselmez mi?

Arz artıyor talep düşüyor. Yeni nesil kaykaya biniyor.. @Çağlar Bayur ne diyonuz bu hususta usta?

Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Emre Şimşek yazdı:

At, avrat, silah kültüründen gele gele arabaya geldik diğerleri yavaş yavaş toplumda anlamını yitiriyor. Eşimize ve kendimize araba alıyoruz. Elime fazladan ilk para geçişinde arabayı yenilemeyi düşünüyorum, hemen herkesin ülkede araba ihtiyacı var oluyor. 90 modelden başlıyor parası çoğaldıkça 2024’e doğru gidiyor, böylesi bir piyasayı doyurmak zor.

Şu an yaşadığımız şey paranın piyasadan çekilmesi. Eskiden olmayan parayla da alıyorduk kredi çekiyorduk ta ki para biraz daha suyunu çekene kadar. Şimdi para piyasada yok. Para veren de yok. Mecbur talep düşüyor. Seneye de böyle devam edersek ve kontrollü bir kriz yaşayabilirsek bir şeyler yerine oturmaya başlar. Tabi bundan ilk etkilenen al satçılar olur. Onlara da hiç üzülmem. Bahsettiğim kendi arabasını alıp satan değil, ihtiyacı olmadığı halde başkalarının ihtiyacını bağlantıları yoluyla “kapatan” “bekleten” kan emicilere. Yoksa işini hakkıyla yapan esnafa canım kurban

Bu konuyla ilgili şimdiye kadar okuduğum en doğru tespit ve yorum 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Tamam o zaman rakamların değişmesi önemsiz.

Önemli, şöyle ki, piyasada rakamlar yükselirken cepteki TL banknotlarındaki rakamlar sabit kalırsa iş kötü :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Önemli, şöyle ki, piyasada rakamlar yükselirken cepteki TL banknotlarındaki rakamlar sabit kalırsa iş kötü :) 

2014 te 31 bin tl ye aldığım renoyu 6 ay önce 325 bine sattım. 10 kat artmış kabaca yaşlandığı halde. Maaş o kadar artmadı.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

2014 te 31 bin tl ye aldığım renoyu 6 ay önce 325 bine sattım. 10 kat artmış kabaca yaşlandığı halde. Maaş o kadar artmadı.

2014 te alım gücüne bakarsak 31 bin tl bir reno alabiliyormuş. 6 ay önce de 325 bin tl alabiliyormuş. Bu gün belki 500 bin tl alabiliyordur. Ama sonuç olarak hep bir reno parası :) 

Maaş kısmına gelme abi, oraya bakarsak battık hep beraber. Gerçi pandemiden sonra benim maaş 10 katına geldi ama 2 kez terfi var tabi işin içinde, haliyle o sayılmaz. Ama her maaşta alabileceğimiz ekmek sayısı yumurta sayısı, et süt miktarı azalıyor. Basit mantık ile 10 yıl önce asgari ücretin gram altın karşılığı ile bu gün asgari ücretin altın karşılığına bakınca bile fark görülebiliyor ki bu madalyonun ters yüzü, sonuçta altın yemiyoruz. Baksana mtvleri bile iki kez aldılar, ödenmiş vergileri tekrar ödedik falan. Neyse, emminin başı belaya girmesin, bende az four season dinleyip sakinleşeyim :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Önder Özcan yazdı:

Dolarla mı maaş alıyorsunuz, Allah Allah :angry:

1792368912_Balksz.jpeg.aeaa9a021eafca1914dde75b2df361c2.jpeg

Haklı adam! Siz anlamazsınız, o çok iyi anlıyordu, uçuşa geçtik sayesinde. Nankörler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Arz artıyor talep düşüyor. Yeni nesil kaykaya biniyor.. @Çağlar Bayur ne diyonuz bu hususta usta?

altın candır fiziki olacak sarı sarı parlayacak

Emre Şimşek yazdı:

Mecbur talep düşüyor.

geçen seneye göre satış rakamındaki artış %23, resmi veri? pek düşmemiş gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

darphane sertifikası da güzeldir. Pıt hemen sat anında hisse alınır

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

darphane sertifikası da güzeldir. Pıt hemen sat anında hisse alınır

mortgage de güzeldi

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

Benim bankam işini bilir ondan desene lira bastırdı :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

mortgage de güzeldi

yine güzel. Bedava ev :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağlar Bayur yazdı:

Tamam her senenin periyodik olarak aşağı yukarı aynı gitmesi beklenir ama pandemi gibi çip krizi gibi olayları baştan aşağı değiştiren şeyler olmaya başladı dünyada.. Ne demiş ünlü düşünür. “Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.” ÇB

Yorum bağlantısı
Harun Özden

Piyasa çok durgun. Alt fiyat seviyesinde ortalık karışık, fiyatlar birbirine çok yakın. Alıcı fiyatların oturmasını bekliyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Emre Şimşek yazdı:

Tamam her senenin periyodik olarak aşağı yukarı aynı gitmesi beklenir ama pandemi gibi çip krizi gibi olayları baştan aşağı değiştiren şeyler olmaya başladı dünyada.. Ne demiş ünlü düşünür. “Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.” ÇB

Ekleme: Bunlar daha iyi günlerimiz. Ali C.

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

altın candır fiziki olacak sarı sarı parlayaca

hırsızlarda sever :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

sahibinden de temmuz da 400 bin araç ilanı varmış şuan 1 milyona dayanmış  hakkaten sonunda kitlendimi sistem acaba

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kasimla beraber yeni 2. El satış mevzuati yürürlukte olacak, detayını bilen anlatsın biraz :)

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kasimla beraber yeni 2. El satış mevzuati yürürlukte olacak, detayını bilen anlatsın biraz :)

sebep omuymuş . yani aslında 600 bintane araç stoktamı bekliomuş 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ev satışları ne alemde?

Yok

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yok

yok derken, satan var alan yok şeklinde değilmi,  daha öncede dediğim gibi, satılmayan malın değeri sıfırdır.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Önder Özcan yazdı:

Ekleme: Bunlar daha iyi günlerimiz. Ali C.

Ekleme 2: Ortam çok gergin. İhsan (karikatür) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...