İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Ahmet Hasan Şendağ
Ümit Türk yazdı:

İkinci el gerçekten çok kötü durumda. 

Ben bu kadarını beklemiyordum. 

İnsanlar daha da düşer diye mi bekliyorlar acaba? 

İnşallah daha beter duruma düşer galericiler. 3 yılda kazandıklarını yesinler. 3 yılda milleti perişan ettiler. Sıfır arabayı bırak ikinci ele bile niyetlenemez olduk. Ellerindeki tüm arabaları zararına satarlar inşallah. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ümit Türk yazdı:

İkinci el gerçekten çok kötü durumda. 

Ben bu kadarını beklemiyordum. 

İnsanlar daha da düşer diye mi bekliyorlar acaba? 

Kredi çekemiyor çoğu insan. Paraya ulaşmayı zorlaştırdılar enflasyonu düşürmek için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Galericilerin suçu değil. Sadece galericiler de değil. Tüm türkiye galerici oldu. 

Millet olarak arabayı severiz. Değer veririz. Al satı güzel materyal oydu. İhtiyacın haricinde alınıp satıldı. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Galericilerin suçu değil. Sadece galericiler de değil. Tüm türkiye galerici oldu. 

Millet olarak arabayı severiz. Değer veririz. Al satı güzel materyal oydu. İhtiyacın haricinde alınıp satıldı. 

abi asıl suçlu da nasıl bozduğu da belli ama günah keçisi lazım. sıfır km fiyatları sabit dururken ikinci el artmıyor, sorunun temeli bu civarda değil.

galerici, al-satçı vs'nin yaratabileceği etki anca asıl fiyatın üzerine köpük olur ki o da oldu ve faizlerle beraber de söndü, sönüyor şu an.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Şuan üzülüyormuyuz araba fiyatları düşüyor diye tam anlamadım

Keşke yarın sabah hepsi 4 te 1 rakamına düşmüş olsa 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk defa otomotiv sektörüne ilgi duyulunca böyle dönemlere şaşırılabilir, cuma 139 tl olan ayçiçek yağı bugün 189 idi, o daha önemli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ilk defa otomotiv sektörüne ilgi duyulunca böyle dönemlere şaşırılabilir, cuma 139 tl olan ayçiçek yağı bugün 189 idi, o daha önemli

geçen sene millet paletle yağ alırken de 150 liraydı :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Şubat, hadi en geç Mart gibi tekrar konuşalım bunu bence.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

geçen sene millet paletle yağ alırken de 150 liraydı :) 

sosyologlar çok başarılı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

İnşallah daha beter duruma düşer galericiler. 3 yılda kazandıklarını yesinler. 3 yılda milleti perişan ettiler. Sıfır arabayı bırak ikinci ele bile niyetlenemez olduk. Ellerindeki tüm arabaları zararına satarlar inşallah. 

Kamuda galericilerden çok daha fazla al çak çı olduğuna eminim ama enflasyon ortamı olmasa kimse hiçbir malı 3 e alıp 5 e satamaz. Kalkışana da gülerler.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Emre Demir yazdı:

faiz düşecek dendi de ; düştükçe her şey çıkıyor:yildizlar:

2 sene önce ytd :)

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

3-5 ay dayanma gücü olan galerici-al satçı kazanır. Yılbaşından sonra yine yükselir. Ben egeaya taşıt kredisi kullandım, 6 ay önce yine niyetlenmiştim, kredi çıkmamıştı. Şimdi kredi çıkıyor ama oranlar yüksek olunca, bir de vadeli mevduatlarda oranlar yüksek olunca vatandaş paranın üzerine yattı. 3 ay sonra bu  gün 200'e alınan şeyin 400 olduğunu görünce yine mal alan kar etti deyip saldıracaklar taşıta. Fiyatlar yine yükselecek. Gayrimenkul için de durum benzer olur, aslında çok daha yüksek olurdu da al sat için alım satım giderleri yüksek bu kalemin. Taşıtta 1000 tl noter ücretinden başka bir şey yok. Enflasyon karşısında faiz getirisi ne olursa olsun TL eriyor. Yine mal almaya yönelecek piyasa... 

Vesile ile (Çabiden ödünç) keşkee öyle olmasa ama olacak. 

Kayınpederin 6 yıl önce 300 bin parası vardı vadeli hesabında. 6 yıl sonra şu an 450 bin lirası var. 6 yıl önce 2 ev bir araba parası idi bizim muhitte, şimdi linea alamıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mal almaya yönelecek de niçin otomobil olsun ki? Altın alır döviz alır eyrobond alır. alır da alır. Otomobil bir vergi makinesi. Yatırım için alınmamalı. 

Fiyatlar "nominal"  (yani rakam olarak) yükselecek olsa da "reel" değer olarak yükselmeyecekler. Bu net. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

2 yıl önce Araç bakarken Galeriler takibe aldığım ilanlardaki araçları ilandan kaldırıp bir süre sonra daha yüksek fiyat ile tekrar ilana koyuyorlardı bunu gören diğer satıcılarda fiyat yükseltiyordu.Aynısını Emlakçılarda yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

2-3 galerici ve çalıştığım şirketin 2.el departmanına sordum.

İşler çok durgun ve çıkış olmuyor. Bende ilana koydum. görüntülenme sayısına bir baktım rezalet. 

Al satçı bir kaç arkadaşım şuan da 100-150 bandında daha hızlı araç alıp satıyorlar. 

Millet artık parasını faiz borsa hisse senedi kripto vb. yatırıyor. Taksiyle hallediyorlar işlerini. O da bulabilirlerse :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

2-3 galerici ve çalıştığım şirketin 2.el departmanına sordum.

İşler çok durgun ve çıkış olmuyor. Bende ilana koydum. görüntülenme sayısına bir baktım rezalet. 

Al satçı bir kaç arkadaşım şuan da 100-150 bandında daha hızlı araç alıp satıyorlar. 

Millet artık parasını faiz borsa hisse senedi kripto vb. yatırıyor. Taksiyle hallediyorlar işlerini. O da bulabilirlerse :D 

millette araba zaten var. Piyasa uçmuşken arabası olan al sat yaptığı için uçmuştu. Şu an ihtiyacı olan kredi çekmeden araba almak istiyor sadede. Çok para bağlamak istemiyor. Araba değer kazanmıyor ama faiz borsa az az üstüne koyuyor. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Göktürk yazdı:

Mal almaya yönelecek de niçin otomobil olsun ki? Altın alır döviz alır eyrobond alır. alır da alır. Otomobil bir vergi makinesi. Yatırım için alınmamalı. 

Fiyatlar "nominal"  (yani rakam olarak) yükselecek olsa da "reel" değer olarak yükselmeyecekler. Bu net. 

Altın döviz gibi yatırım araçlarının getirisi enflasyonun altında kaldığı sürece millet parasının değerini korumak için mecburen yine mal almaya yatırım yapacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

millette araba zaten var. Piyasa uçmuşken arabası olan al sat yaptığı için uçmuştu. Şu an ihtiyacı olan kredi çekmeden araba almak istiyor sadede. Çok para bağlamak istemiyor. Araba değer kazanmıyor ama faiz borsa az az üstüne koyuyor. 

Ben öyle yapardım. 

2. elde çalışanlar artık yatırım aracı daha da çıkacak diyorlardı. Şimdi hepsi kapıya bakıp ellerinde kalem döndürüyor :) kiralama talepleri bile azaldı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Ümit Türk yazdı:

Ben öyle yapardım. 

2. elde çalışanlar artık yatırım aracı daha da çıkacak diyorlardı. Şimdi hepsi kapıya bakıp ellerinde kalem döndürüyor :) kiralama talepleri bile azaldı. 

Kalemde yaptırmıyorlar yahu :rolleyes:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Emin Önal yazdı:

Kalemde yaptırmıyorlar yahu :rolleyes:

Artık onlarda topluyor sağdan soldan ahaha :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Abi otomobilin masrafları bence çok değil eğer kullanılmayacaksa. MTV var başka bir şey yok. Konuttan mantıklı bence. Yastık altı birikimi riskli buluyorum zaten. Kaldı ki ekonomik olarak kayıp para zaten.

1 yıl bindiğim lineam vardı mesela. 80 gr altın karşılığında aldım, 1 yıl bindim, satarken yine 80 gr altın parası etmişti. 1 yıl boyunca bindiğim yanıma kar kaldı. Parayı altına bağlasam yine 80 gr olacaktı :D 

Golfü $ hesasbı ile almıştım, alırken verdiğim para ve alır almaz yaptığım ağır bakımın usd karşılığı satarken yine usd olarak cebimde kaldı. Bir yıl arabasız kalmamış oldum. 

Bir taraftan değerini döviz yada altın karşılığı olarak iki aracım da korudu, arabasız da kalmadım, arada işim görülmüş oldu. Bunun dışında kalan tek aracım mondeoydu :crazy:

Benim mantık buna çalışıyor. Tabi piyasa dengeleri mühim, mesela golfe 1 ay önce 2 bin usd fazla veriyorlardı ben satmıyordum, ama egea ile aradaki farkı 2 bin usd kurtarmıyordu o zaman. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Otomobilin yatırım aracı olarak düşünülmesini aklım almıyor. Ev neyse de otomobil normal bir ülkede yatırım aracı olmaz bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu hafta açıklansın faizler hadi bakalım.  iskambil kağıdı gibi yıkılacak. 

normal binek aracımızı alır satarken değeri ile ilgili birşeyler konuşabilirsiniz dediğiniz gibi 80 gram altın güzel.

iyi de benim aracım var.  niçin 80 gram altın tutmak yerine 80 gram altınla aynı gidecek bi araba alayım ki? Modeli düşüyor hiç binmeyip paketlesen.. binsen kasko, trafik, MTV yapmayacak mısın? Bunların toplamı yıllık ne kadar?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

niçin otomobil olsun ki? Altın alır döviz alır eyrobond alır. alır da alır.

öyrobond alım satımı dert, 24 saat para kayboldu sistemde katar bankte, altında da ötv artışına giderlee ise alınır, otomotivde ötb arttıkça stok ta değerleniyor, bir de akdeniz ırkıyız, araba severiz almanlar zilyon model yaptı hiçbiri bir italyan heyecanına sahip değil

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...