İçeriğe Yönlendir

Kırmızı Olsun 10 Kuruş Fazla Olsun

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Semih Keskin
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bu gözler bunudamı görecekti. Görde inan. Hayal görmüyorsun, gördüklerin gerçek.

mnkor2n.jpeg

Naıl yapılır ; Öncelikler bir adet ford fiesta 1.25 alınır. Az yaktırmak için gidip manifold bile deldirilip LPG taktırılır. Bir türlü verim alınamaz ama ısrarla keçi gibi devam edilir. Sonra LPG zam gelir. Lpg bitirilip kaliteli benzin alınır. 2000 devir geçilmez, sağ şeritde 80 km ile gidilir. Bol miktarda ışık olursada morali bozma devam et. Şeytana uyma. Muvaffak olmak içten bile değildir. Havada serin olursa bu sonuç alınır. Ali duymasın cruze satar :D 

Uzun yol mu, karma değer mi bu?

2017 1.25 Fiesta'm ile, şehir dışı klimasız kullanınca 4.3-4.5lt, klimalı ise 5.3-5.5lt ortalamasını yakalıyorum.(95-100 km hızla) Şehir içi çok değişken trafiğe bağlı olarak. Az trafikte genelde 5.9lt ile 6.5lt arası gidip geliyor ortalamam. Yoğun Bursa trafiğine girince 6.8lt- 7.2lt görülüyor.

Fatih Sarıkaya yazdı:

Şuan bakımdayız. Yakı boşalttı. Eski yağ petrol ofisi full sentetik 5/30 idi. Yağ göz ile yanmış kırmızı olarak göründü. Açıkcası beni ürküttü. El ile temasta fiziki kuvveti biraz daha var gibiydi. Yağ 8 bin km dir aracın içinde. Bunları göz önüne alırsak buyağı birdaha kullanmam. Yağı mobil full sentetik 5/30 koyacağız. Soğutma suyunuda değiştiriyoruz. Mobil antifiriz kullanacağız. Ne demiş Ferdi Tayfur. Mobile güven gerisini merak etme sen :)

Yağ değişim vakti geldi benim de. Mobil 5/30 yağ aldım geçen ay. Bu ay da filtre seti alıp bakıma götüreceğim. Filtre setini alışveriş sitelerinde en uygun Otosan-Bosch satan yerden almayı düşünüyorum. Tecrübeniz nedir bu konuda?

tarihinde Semih Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Semih Keskin yazdı:

Lastiğin hız kodunu dikkate aldınız mı? Yabi 84T veya 88H gibi..

Benimki V. Yeterince verimli olması gerekir.

Semih Keskin yazdı:

Uzun yol mu, karma değer mi bu?

Bu tüketim karma. @Evren Erakçorasenin yakaladığın verileri yakalıyor. Ben şuanakadar sizin yakaladığınız bu verilerin yakınına bile gelemedim. Güzergahımda birkaç rampa var. Tüm çabamı bunlar iç ediyor. Klimalı tüketimim çok daha yüksek. Bu motor ile 5 litrenin altını görmem mission impossible gibi birşey. Depo bitimi net veriler ortaya çıkar. 5.5 litrenin üstüne çıkmamak için elimden geleni yapacağım :) 

Semih Keskin yazdı:

Yağ değişim vakti geldi benim de. Mobil 5/30 yağ aldım geçen ay. Bu ay da filtre seti alıp bakıma götüreceğim. Filtre setini alışveriş sitelerinde en uygun Otosan-Bosch satan yerden almayı düşünüyorum. Tecrübeniz nedir bu konuda?

Ben internetden yağ almıyorum. Güvenmediğim için. Arabanın içinde binlerce kilometre dönen sahte bir yağın tesadüfende olsa bana denk gelip motorumda gezinmesi, açıkcası beni çıldırtır. Eskiler doğru demiş. Mobile güven gerisini merak etme sen. Güzel yağ. Fiziki ve gözle temasda değişim sonrası bile muhteşemdi. Ayçiçek yağı gibi. Yemekde yapılırmı acep :D Ben mobil super 5-30 koydum. Hava filitresi orjinal ford, yağ filitresi ise man taktık. Yağ filitresi man güzeldir. Opele bosch takmıştım, bir sorun olmamıştı. Gerçi opele devamlı bosch takmıştım. Hatta opele bosch balata bile takmıştım. Ötme falan yoktuda çok toz yapıyordu meret. Mukavemeti falan iyiydi. Çamur atmayayım adamların malına. Her önünüze gelenden değilde daha önce alışveriş yaptığınız veya arkadaşınızın alışveriş yapıp memnun olduğu yerleri seçmeniz, bence menfaatinize olacaktır.

Gelecek bakım buji kablolarını değiştireceğim. Diskleri ve beraberinde balataları. Ayrıca zaman bulabilirsemde debriyaj balata setinide değiştireceğim. Şuan en büyük derdim benzinde yakıt ne alemde olacak. Tekerlerinde havasını 34 yapıp öyle deneyeceğim. Aracı satmazda bende kalırsada gelecek sefere bridgestone alacağım. Godyearda almak isterim ama buralarda bayisi yok. En azından bridgestone satan kişi arkadaşım :) 

to be continiue...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben mobil super 5-30 koydum.

Eee ben onu senelerce kullandım yetmedi üstüne ESP olanına geçtim, saat gibiydi motor, Mobil iyidir :)

Not: çoğu zaman interetten aldım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Keskin
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Eee ben onu senelerce kullandım yetmedi üstüne ESP olanına geçtim, saat gibiydi motor, Mobil iyidir :)

Not: çoğu zaman interetten aldım :)

Super 5/30 aldım ama Yeşil olan ESP olanı da uygun mu Fiesta 1.25 Euro 6 motorlar için? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Semih Keskin yazdı:

Super 5/30 aldım ama Yeşil olan ESP olanı da uygun mu Fiesta 1.25 Euro 6 motorlar için? 

Büyük ihtimal uygundan ziyade fazla iyidir, bende bu yüzden kullanmıştım, specler uyuyor tabii fazlasıyla...  aldığın yağda güzeldir ben çok kullandım, benim esp ye geçişim kaşıntıdandı :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih Keskin
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Büyük ihtimal uygundan ziyade fazla iyidir, bende bu yüzden kullanmıştım, specler uyuyor tabii fazlasıyla...  aldığın yağda güzeldir ben çok kullandım, benim esp ye geçişim kaşıntıdandı :)

Teşekkürler bilgi için. 🙂

Kışlık lastik kullanıyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Semih Keskin yazdı:

Teşekkürler bilgi için. 🙂

Kışlık lastik kullanıyor musunuz?

Bulunduğum bölgede ender 0 ın altına düşüyor ısı, o yüzden kullanmıyorum, kışlık için baya soğuk olmalı zaten, burada karda yağsa o derece soğuk olmuyor ki karda yazlık kışlık aslında pekte farketmiyor aslında, kışlığın esas olayı soğuk havada sertleşmemesi zaten.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Pedal boxı ekonomi moduna aldım. Keşke enbaşta yapsaydım. Verilerim stabil. 

lmq2y6p.jpeg

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Bulunduğum bölgede ender 0 ın altına düşüyor ısı, o yüzden kullanmıyorum, kışlık için baya soğuk olmalı zaten, burada karda yağsa o derece soğuk olmuyor ki karda yazlık kışlık aslında pekte farketmiyor aslında, kışlığın esas olayı soğuk havada sertleşmemesi zaten.

Ben karı sevmiyorum. Yaşadığım yerdede yağmaz. Karın çilesini çekmek çok zordur. Eskiler diyorki o eski soğuklar tekrar gelecek. O günleri görürmüyüz bilemiyorum. Eskiden Afyona yağın karla şu zamanda yağan karı hesap ettiğinde, şu zaman hiç kar yok desen yeridir.

Ali abi senin yakıt ortalaması şuan ne alemde. Görüntü atsanda içimiz açılsa :) 

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Pedal boxı ekonomi moduna aldım. Keşke enbaşta yapsaydım. Verilerim stabil. 

Ben karı sevmiyorum. Yaşadığım yerdede yağmaz. Karın çilesini çekmek çok zordur. Eskiler diyorki o eski soğuklar tekrar gelecek. O günleri görürmüyüz bilemiyorum. Eskiden Afyona yağın karla şu zamanda yağan karı hesap ettiğinde, şu zaman hiç kar yok desen yeridir.

Ali abi senin yakıt ortalaması şuan ne alemde. Görüntü atsanda içimiz açılsa :) 

Dingilizlere göre önce küresel pişme açlık kuraklık göçler sonrası reset, mini buzul çağı, yani yaşlılar haklı :) bu mini çağ birkaç bin sene sürecekmiş, minicik yani :)

şuan duster kullanıyorum, şantiye için paldır küldür kullanım asfaltta basma ile 6.2 lt. yi geçmez, 1.5 dci.

Kilyo ise şehir içinde senin şuan yaktığın kadar yakıyor :D en fazla 5.9 lt. gördüm ben, İzmir trafiğinde,  Edremitte zaten rahatım daha az yakıyor helede kışın trafik yokken, uzun yolda 3.9 lt. falan, bazen dahada az, 90 la falan normal modda eco modda değil, bu motor çok güzel, harbiden dizel gibi yakıyor, bassanda nerdeyse dizel gibi, arabaya tam denk gelen bir motor.  Klima açık kapalı çekişte fark varmı dersen, sıfır hissetme.

Karma hiç kasmadan arada basıp gaza gelip fırlamalı kullanımda 5.3 lt civarı geziyorum genelde Edremit'te, yolun yarısı dış yarısı iç kullanım şekilde düşün, çok iyi bence, öyle mıymıyda gitmem, 100-110 dış yola çıktığım an.

Motor gücü arabayı rahatça götürecek ayarda olmalı, klimanın yakıta farkı vardır elbet ama henüz farkedemedim, daha o kadar kullanamdadımda diyebiliriz.

pedal box a gelince, yakıtını azaltamaz, güç katmaz yok öyle bir dünya, aracını yumuşak hızlandır yeter :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Karma hiç kasmadan arada basıp gaza gelip fırlamalı kullanımda 5.3 lt civarı geziyorum genelde Edremit'te

Senin veri güzelmiş. Ben çok kasıyorum :) rahat değilim, gözüm herdaim orda.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

pedal box a gelince, yakıtını azaltamaz, güç katmaz yok öyle bir dünya, aracını yumuşak hızlandır yeter :tongue:

Burda yanılıyorsun. Alman teknolojisini küçümseme. Gaz basma cihazı değil. Pedala bastığında hava uçan yakıt varya? o yok işte. Onu enerjiye dönüştürüyor. Çok pahalı birşey benim kullandığım. Piyasada 300-500 satılan birşey değil. Mal sağlam. Senin arabaya bir taksam, denesen geri vermemek için 40 bahane uydurursun :D 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Senin veri güzelmiş. Ben çok kasıyorum :) rahat değilim, gözüm herdaim orda.

Burda yanılıyorsun. Alman teknolojisini küçümseme. Gaz basma cihazı değil. Pedala bastığında hava uçan yakıt varya? o yok işte. Onu enerjiye dönüştürüyor. Çok pahalı birşey benim kullandığım. Piyasada 300-500 satılan birşey değil. Mal sağlam. Senin arabaya bir taksam, denesen geri vermemek için 40 bahane uydurursun :D 

pedalın alayı hikaye, yok öyle bir dünya, gaza bas yada Servete söyle sana potansiyemetremi ne onu değiştiren birşey taksın al sana pedal :tongue:

onunla güç artışı olamaz, yok öyle bir dünya,  bende Race Chip var, ek güç istesem yine bundan alırım, güç gerçek olur :) hemde Alaman :tongue:

36 hp cepte= 166 hp 315 nm tork :f1:bu sakat ama şanızman 300 nm ye dayanıyor, en basitini almak yeter, +24 hp +48nm tork 154 hp 288 nm tork yeterde uçurur.

https://www.racechip.com.tr/shop/chiptuning/5098/renault/cliov-2020-sonras-13-tce-edc-130-ps-96-kw.htmlte olurdu,

yapacak olsam chip te olurdu, gücü 160 hp yap torku 270 nm. güvenli ayar, bu moturun Talismanda falan kullanılan ayarı bu, bas devam et.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Fatih Sarıkaya yazdı:

Şuan bakımdayız. Yakı boşalttı. Eski yağ petrol ofisi full sentetik 5/30 idi. Yağ göz ile yanmış kırmızı olarak göründü. Açıkcası beni ürküttü. El ile temasta fiziki kuvveti biraz daha var gibiydi. Yağ 8 bin km dir aracın içinde. Bunları göz önüne alırsak buyağı birdaha kullanmam. Yağı mobil full sentetik 5/30 koyacağız. Soğutma suyunuda değiştiriyoruz. Mobil antifiriz kullanacağız. Ne demiş Ferdi Tayfur. Mobile güven gerisini merak etme sen :)

Bu yağı motosiklette kullanmıştım. Castrolde 4 bin sorunsuz giden motorun yaklaşık 1500 km de vitesleri geçmemeye başladı. Yola çıkacakken hemen yön değiştirip yağı boşalttım. Hiç önermiyorum po yağı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

pedalın alayı hikaye, yok öyle bir dünya, gaza bas yada Servete söyle sana potansiyemetremi ne onu değiştiren birşey taksın al sana pedal :tongue:

onunla güç artışı olamaz, yok öyle bir dünya,  bende Race Chip var, ek güç istesem yine bundan alırım, güç gerçek olur :) hemde Alaman :tongue:

36 hp cepte= 166 hp 315 nm tork :f1:bu sakat ama şanızman 300 nm ye dayanıyor, en basitini almak yeter, +24 hp +48nm tork 154 hp 288 nm tork yeterde uçurur.

https://www.racechip.com.tr/shop/chiptuning/5098/renault/cliov-2020-sonras-13-tce-edc-130-ps-96-kw.htmlte olurdu,

yapacak olsam chip te olurdu, gücü 160 hp yap torku 270 nm. güvenli ayar, bu moturun Talismanda falan kullanılan ayarı bu, bas devam et.

Ne zor adamsın :) 

İlkay BAŞARAN yazdı:

Bu yağı motosiklette kullanmıştım. Castrolde 4 bin sorunsuz giden motorun yaklaşık 1500 km de vitesleri geçmemeye başladı. Yola çıkacakken hemen yön değiştirip yağı boşalttım. Hiç önermiyorum po yağı.

Bir şans verelim belki mühendislikleri ilerlemiştir dedim. Kredisini tüketti.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hadi ikna oldum, senimi kıracağım, sonuçta memnunsan en güzeli budur, keyfini sür :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

okurken içim kurudu yahu, al bi tdci rahatla

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

okurken içim kurudu yahu, al bi tdci rahatla

gerek yok, üstte yazdığım değerler kilyo içindi, dizel devri memnum olmasamda kapandı artık, tdci falanda artık ilgimi çekmiyor, Ford da beni rahatlatacak araçları yazayımda sen rahatla, sadece ST serileri ve Ranger Raptor, üretilmeye devam etseydide en dolu ve en güçlü versiyon Mondeo, haa birde imkan olsa Edge, bunda dizele he derim ama :)

alabilsem zaten şuan bunları konuşuyor olurduk, ah ülem yanlış ülkedeyiz....

şanzımanlar manuel yalnız, raptor hariç diğerlerindeki hantal şanzımanlarla olmaz bu iş, edge de dahil yavaş şanzımanı...

2019-ford-ranger-raptor-im-test.jpg

ford-fiesta-st-interior.jpg

2019-ford-focus-st.jpg

ford-mondeo-hibrit-1920x1080.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

gerek yok, üstte yazdığım değerler kilyo içindi, dizel devri memnum olmasamda kapandı artık, tdci falanda artık ilgimi çekmiyor, Ford da beni rahatlatacak araçları yazyımda sen rahatla, sadece ST serileri ve Ranger Raptor, ürtelmeye devam etseydide en dolu ve en güçlü versiyon Mondeo, haa birde imkan olsa Edge, bunda dizele he derim ama :)

Turbo benzinli motorlar gelişime açık. Alektrikliler oturanakadar böyle olacak. Dizelin bir geleceği yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Turbo benzinli motorlar gelişime açık. Alektrikliler oturanakadar böyle olacak. Dizelin bir geleceği yok. 

evet, gelecek aslında hibrittede değil, tam elektriklide sanırım, ama bununda bildiğimiz pillerle olmayacağı belli, acil başka şeyler ve enerji kaynakları lazım, elektrikliler bence şuan dünyaya dolaylı yoldan daha fazla zarar veriyor bile olabilir, alternatif enerji kaynağı türü ve depolama tekniği bulmalılar, güneş paneli veriminide yüzde 90 lar üstüne çıkarmalılar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Dün 2 kere trafiğin içine girdim. Küçücük Alanyada muhteşem bir trafik oluyor. Dedim hapı yuttun şimdi. Bu veri 6 litreyi geçer. Camları rüzgarlıkların geldiği seviyeye kadar kapattım. Işıklarda beklerkende motoru kapattım. Bu veriyi yakalamak için marş motorunu yemeye rağzıyım. Çok şanslıydım 5.5 litrenin üstüne çıkmadı. Şuanda 5.3 litrede devam ediyorum. Fabrika verisinin altında bitirme ihtimalim yüksek. Akşam petrole gidip yakıt alacağım. Bakalım son durumlar nedir. Kanaatime göre lpg den az yakmış bulunuyorum. Eğer hedefim tutarsa benzin ile uzun yolda 4.5 ve altı yakmam içten bile değil. Lpgyi son birkez daha deneyeciğim. Lpgyi önceden classdan alıyordum. Bu kez opetden alacağım. Lpg ile 6 litrenin altına düşmessem o kiti birdaha kullanmam. Ford karma 5.2 diyor. Nasıl ve nerde yapmış bu veriyi merak etmemek elde değil. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Testi bitirdim. Tüm depoyu bitirsem belki 5.2 olurdu. Çok kasmaya gerek duymadım yanaştım pompaya. Petrole girmeden önce benzini fulledikten sonra opetden lpg alıp onuda test etmekdi ama sonuç farklı çıkınca lpg almakdan vazgeçtim. 

400 km yol yapmışım 20.63 litre yakıt aldım 8 liradan 165.04 tl yaptı. Lpg alsaydım 150 tl tutacaktı. Bir depo benzinle 900 km yol yapabileceğim gibi. 

Keşke vag gurubunda olduğu gibi fiestadada tüm bilgileri tek yerde görebilseydim. Nekadar köfte okadar ekmek heralde.

1lszd2f.jpeg

kb3vbyo.jpeg

a011fct.jpeg

t1fpt0n.jpeg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ohoo benzine devam, lpg ninde dizelinde esprisi kalmadı be arkadaş :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ford da beni rahatlatacak araçları yazayımda sen rahatla, sadece ST serileri ve Ranger Raptor, üretilmeye devam etseydide en dolu ve en güçlü versiyon Mondeo, haa birde imkan olsa Edge, bunda dizele he derim ama :)

alabilsem zaten şuan bunları konuşuyor olurduk, ah ülem yanlış ülkedeyiz....

bi milyonluk reçeteleri ne yapayım benim focus en fazla 200 eder. tdci candır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bi milyonluk reçeteleri ne yapayım benim focus en fazla 200 eder. tdci candır

1.3 tce de canmış, idare edeceğiz artık, milyomluk reçete pek olmaz gibi gelmiyor bana, coinden vurursak gerçi araba isteğim pek kalmadı, sadece ihtiyaca döndü gibi, başka şey yaparız artık :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Daha iyi veri ile geliyorum. Hamiltonun tur zamanı gibi :D Fabrika mabrika solda sıfır kalacak yanımda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...