İçeriğe Yönlendir

Beyaz Yasuo’m

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2018 makyaj öncesi

images?q=tbn:ANd9GcSdzZ4Fr2iXyr7B8AH8WMt

Makyaj sonrası bi toparlanmış hafif ama çirkin yine de

images?q=tbn:ANd9GcSe0vgYThdIAGYRwtiVYGd

Prius niye bizde satılmıyor ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

İtalya’da 24bin avro teşvikli galiba

ingiltere’de 29bin pound

fransa’da 28bin avro

Corolla 6-8 bin avro ucuz olmasına rağmen az satılıyor.  Hatta şu an sıfır fiyatları aşırı uçuk. %80 ötv yedikten sonra şirket ve engelli harici alan yok. 330 bin tl sıfırı. Sarı sitede kaç zamandır 250-260-270 bine sıfır km’ler bile satılmıyor. Gerçi piyasa bitik. Onun da payı var

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bir tane çakmaklık girişli piranha koltuk ısıtıcı aldım. Multimetre ile seri bağlayıp amper ölçtüm. 1,5-2 amper arası çekiyor. 12v. Bu da bir tane far ampulünün yarı gücü eder. Bakalım nasıl ısıtacak. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bir tane çakmaklık girişli piranha koltuk ısıtıcı aldım. Multimetre ile seri bağlayıp amper ölçtüm. 1,5-2 amper arası çekiyor. 12v. Bu da bir tane far ampulünün yarı gücü eder. Bakalım nasıl ısıtacak. 

Ha ha ha . Valla , ben bu gün araba içinde pişdim . Cam açık sürdüm. Yaz geldi , avradlar gene cıbıl cıbıl dolaşmaya başladı, sen ısıtıcılı koltuk şeysi almışın. Geç kalmadınmı :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:
Ebrar Tüfek yazdı:

330 bine de corolla alınmaz ya.

Ha ha ha . Valla , ben bu gün araba içinde pişdim . Cam açık sürdüm. Yaz geldi , avradlar gene cıbıl cıbıl dolaşmaya başladı, sen ısıtıcılı koltuk şeysi almışın. Geç kalmadınmı :D

Sabahları soğuk oluyor yav :) önümüzdeki 10 gün yine sabah 4-5 derece hava. A101’e girmiştim. Meşhur sepetlere bakarken gözüme çarptı. Dedim alayım bi tane. 

hala galerilerde sıfır km 250bin’e hybrid var. Satamıyorlar :) bayide 2021 sıfır 330 gerçekten. O paraya prius alınır :) bugün biraz priuschat’de corolla hybrid başlıklarını okudum. İlk çıktığı zamanlar ne tepki koymuşlar meğer. Prius’u tahtından edecek demişler falan. Halbuki kalite farkı var. Malzeme, aerodinamik, yalıtım farklı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sabahları soğuk oluyor yav :) önümüzdeki 10 gün yine sabah 4-5 derece hava. A101’e girmiştim. Meşhur sepetlere bakarken gözüme çarptı. Dedim alayım bi tane. 

hala galerilerde sıfır km 250bin’e hybrid var. Satamıyorlar :) bayide 2021 sıfır 330 gerçekten. O paraya prius alınır :) bugün biraz priuschat’de corolla hybrid başlıklarını okudum. İlk çıktığı zamanlar ne tepki koymuşlar meğer. Prius’u tahtından edecek demişler falan. Halbuki kalite farkı var. Malzeme, aerodinamik, yalıtım farklı. 

Türkiye hariç, 1.8 hybrid coroll satılan ülke varmı. Yurt dışında 2,0 motorlu Corolla, 2,5 motorlu olanlarıda Camry olarak hybrid modeller var. Prius Corolla dan küçük ve sınıfı bir alt model diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Eski kasa honda insight miydi neydi, ondan gelse gümrükten, mis gibi binsek mermi çekirdeği gibi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Türkiye hariç, 1.8 hybrid coroll satılan ülke varmı. Yurt dışında 2,0 motorlu Corolla, 2,5 motorlu olanlarıda Camry olarak hybrid modeller var. Prius Corolla dan küçük ve sınıfı bir alt model diye biliyorum. 

1.8 de çok satılıyor. Hem corolla, hem prius, hem de hb modellerde. Prius camry ile corolla arası hacimde. Ama kalite olarak daha iyi. İç malzeme vs. Corolla ucuz küçük (hb) araba olarak görülüyor. Zaten fiyatlardan da belli. 

Ebrar Tüfek yazdı:

Eski kasa honda insight miydi neydi, ondan gelse gümrükten, mis gibi binsek mermi çekirdeği gibi.

Avrupa markalarından daha fazlası japon kore arabalarında var. Özellikle japonlarda sürüyle model gamı var. Ama avuç yalıyoruz işte. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçen cam tavan perdesini açtım 😁

Dönüştürülebilir enerji b vitamini hepsi bir arada 😊

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Tansu sendeki klima kompresörü elektriklemi çalışıyor. Elektrikle çalışan kompresör kaç amper çeker.  Hybrid komresörler varmış ve hem elektrikle vede kayışla tahrik olabiliyormuş. 

Bugün yağmurlu 10 derece havada camdaki buğuyu çözmesi için klima açtım. 23,5 derece ayarladım auto yaptım. Klima sürekli değişen tüketim yapıyor. Önce 0,40 kw’a kadar çıktı. Bir süre sonra 0-0,20kw arası değişken seyretti. İçerinin durumuna göre çalışıyor işte. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Bugun Sivas'imza 34 plaka mavi bir prius gelmiş.

Gorecelidir tabi ama tasarım olarak her türlü corolla.

Teknik verilerine bakmaya erindim ama bana corolla dan küçük geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Barış AÇIL yazdı:

Bugun Sivas'imza 34 plaka mavi bir prius gelmiş.

Gorecelidir tabi ama tasarım olarak her türlü corolla.

Teknik verilerine bakmaya erindim ama bana corolla dan küçük geldi.

Boyut olarak nesillere göre değişiyor. Olaya kalite olarak bakarsak prius önde. Ama mantık olarak da değişik olduğu için toyota farklı tasarım yapıyor prius’a. Corolla araba gibi araba yani :) Prius Var ülkemizde az sayıda. Normalde toyota satmadı hiç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sabah 4 dereceydi hava. Piranha acayip işe yaradı. Camı da açıp sürdüm hatta :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Böyle videolar gelecekmi 

https://youtu.be/4gIBIHhRafo

Aynısı gelecek. İstek de alacaz :) 

“Abi bi de şöyle sürer misin” şeklinde istekler yapacaz

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

sürüş stilimi değiştirdim. pilleri dibine kadar kullanmıyorum artık. ilk kalkışı ve 25-30km'li hızlara pillerle çıkıp akabinde benzinli motoru devreye sokuyorum. pilleri %50-55'ten daha aşağıya indirmemeye çalışıyorum. güç gerektiren yerlerde pilleri harcamıyorum. hemen benzinli motora yükleniyorum. eğer yavaşlamayacaksam süzülme moduna geçiyorum. 

başakşehir'e gittik bir şeyler atıştırdık sular vadisine gittik ve eve döndük. 25km'lik bol inişli çıkışlı yolu 3,9lt ortalama ile tamamladım. llastikler de kışlık, hava 13 derece. daha ne olsun. ortalama hızımız 22km'lerde. ice yakıt verimimi hybrid asistant tablolarına göre 235-240gr/kwh civarı. bunu geliştirmem lazım. 230 olması lazım

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Arka koltuğu kaldırdım temizlemek için. Pillere foto çekmeden olmaz

fL6HLz.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

55'ten daha aşağıya indirmemeye çalışıyorum. güç gerektiren yerlerde pilleri harcamıyorum. hemen benzinli motora yükleniyorum.

Bunun kararını sen nasıl veriyorsun. Motoru devreye almak için ne yapıyorsun. Gaza dipleyip power moduna sokmak dışında başka bir yöntemi varmı. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bunun kararını sen nasıl veriyorsun. Motoru devreye almak için ne yapıyorsun. Gaza dipleyip power moduna sokmak dışında başka bir yöntemi varmı. 

Gaza azcık fazla basıyorum. Power çizgisine getirmeden de ice çalıştırılabiliyor.

Ama bunun şöyle bir olayı var. Düz yolda giderken gaza biraz fazla basıp ice’yi çalıştırıyorum. Halbuki hızlanmak istemiyorum ve ayağımı gaz pedalından biraz geri çekmek zorunda kalıyorum. O zaman tekrar elektriğe geçiyor.

Ya pulse glide yapacaksın ya hızlanacaksın ya da rampa çıkacaksın. Hafif rampa çıkışlarda da oluyor. Düz olmasın yeter. Yoksa eğimsiz yolda piller doluyken ice’yi çalıştırsan bile sabit hızla gidiyorsan motor kapanabiliyor. Hıza göre kapanmayıp iki motor da destek verebiliyor. 

Amaç ne? Benzinli motoru (ice) sadece pilleri doldurmak için çalışmaya zorlamamak. O yüzden güç gereken yerde benzinli ile gidiyoruz. Pilleri boşuna bitirmiyoruz. Devri 1500 üstü yapınca verim de artıyor. Kısa mesafede pilleri bitirmek yerine düzde, düşük hızda pilleri kullanıp toplam gidilen yolda elektrikle gitme oranını artırmak. Bu da yakıt tüketimini azaltmış oluyor

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu da yakıt tüketimini azaltmış oluyor

Arabanın direksiyonunda noss butonu gibi elektrik butonu olsa, sen istediğinde elektrik boos yapsan. Elektrik motorunun bağımsız çalıştığı maksimum sürat kaç gördün. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın direksiyonunda noss butonu gibi elektrik butonu olsa, sen istediğinde elektrik boos yapsan. Elektrik motorunun bağımsız çalıştığı maksimum sürat kaç gördün. 

Vitesin önünde var ev düğmesi. Piller yarıdan yüksekse basılabiliyor. Denemedim. Pilleri fulleyip deneyecem bir gün. Pazar günleri yasağı kalkmalı ki deneyebileyim

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

yahu ben bişey kafama takıldı, sorayım sana. 

Arabayı uzun süre yatırmak zorunda kaldığında bataryası ölüyormu.  mesela 3 ay garaja kitledin. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

yahu ben bişey kafama takıldı, sorayım sana. 

Arabayı uzun süre yatırmak zorunda kaldığında bataryası ölüyormu.  mesela 3 ay garaja kitledin. 

Zarar görüyor. Ayda bir 1 saat ready konumda beklenmesi önerilmiş ingiltere’de. Ama bu çok cüzidir sanırım. Yatacaksa haftada bir 1 saat ready pozisyonda beklemeli bence. 

kontak kapalı iken freni pompalayınca sertleşmiyor. Dün farkettim :) o da elektrikli

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Zarar görüyor. Ayda bir 1 saat ready konumda beklenmesi önerilmiş ingiltere’de. Ama bu çok cüzidir sanırım. Yatacaksa haftada bir 1 saat ready pozisyonda beklemeli bence. 

kontak kapalı iken freni pompalayınca sertleşmiyor. Dün farkettim :) o da elektrikli

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Yatmış hybrid almamak lazım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...