İçeriğe Yönlendir

Beyaz Yasuo’m

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

bu da egzoz gazı eşanjörü. motor suyunu daha çabuk ısıtmak için egzoz gazı sıcaklığından faydalanıyor. devirdaim egzoza da bağlı aracın altında

1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu da egzoz gazı eşanjörü. motor suyunu daha çabuk ısıtmak için egzoz gazı sıcaklığından faydalanıyor. devirdaim egzoza da bağlı aracın altında

1.jpg

Dizel renault'larda artık EGR'den dolaştırıyor soğutma suyunu. Malum, dci'lar ekonomik olduğundan çok geç ısınıyor, bu sebeple hızlıca suyu ısıtmak istiyor üretici.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Dizel renault'larda artık EGR'den dolaştırıyor soğutma suyunu. Malum, dci'lar ekonomik olduğundan çok geç ısınıyor, bu sebeple hızlıca suyu ısıtmak istiyor üretici.

Hybrid’de veya başka markalarda da egr’den dolaştırıyor ama benim bildiğim onun amacı egzoz gazını soğutmak. Sıkıştırma oranı artınca vuruntu artmasın diye silindir içini soğutmak amacıyla yapılıyor diye okumuştum. Bu vesileyle motor suyu da ısınıyor aynı zamanda. 

gerçi dizelde egzoz gazını neden soğutmak istesin ki. Vuruntu olmuyordur heralde. Benzinlilerde oluyor. Dizeldeki motor suyu için olabilir. Mantıklı

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Dün sanal motor sesi tesadüfen videoda karşıma çıkmıştı. Sanırım 2021 hybrid corolla’da donanıma eklemişler. Öyle duydum. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çok kar vardı. Dün bi bu kadar karı temizlemiş ve arabanın önüne yığmıştım. Bu sabah da ön cam ve kaput üstündeki karı temizledim arabanın önüne attım. Arabanın önünde far hizasında kar vardı. ona rağmen ts860’lar çıkardı arabayı paralel parktan. İyi tamponu kırmadık. Arabanın önünde iki araba arasına yığılmış kar olmasaydı rahat çıkardım diye düşünüyorum. Conti ts860’lar o kadar da kötü değildir heralde :) 

7814032-B-DC00-4-A1-C-A2-C8-B95-B0-CF6-F

bu arada antipatinajı kapatınca corolla’nın salınım yapmaya müsade etmesi iyi oldu. Salınımla beraber çıkabildim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ölçüm için yağ çubuğu çıkarıp temizleyip soktuğumuzda yağ seviyesini ölçemiyoruz. Çubuk komple yağlanıp şu hali alıyor. 

F626-A360-286-A-44-DE-9601-A85-F2-BAC5-E

yağ ölçümü tek seferde yapılmalı yani. Çektin, bak ve geri sok. İkinci şans yok. Defalarca silip soktum ama her seferinde çubuk komple yağ çıkıyor. 

421-A8442-19-D4-42-AF-844-C-8348233-D5-E

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Soğukken nasıl çıkıyor. 

Şu üstteki foto 2 derecede ölçüm zaten. Sıcakta denemedim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çok kar vardı. Dün bi bu kadar karı temizlemiş ve arabanın önüne yığmıştım. Bu sabah da ön cam ve kaput üstündeki karı temizledim arabanın önüne attım. Arabanın önünde far hizasında kar vardı. ona rağmen ts860’lar çıkardı arabayı paralel parktan. İyi tamponu kırmadık. Arabanın önünde iki araba arasına yığılmış kar olmasaydı rahat çıkardım diye düşünüyorum. Conti ts860’lar o kadar da kötü değildir heralde :) 

7814032-B-DC00-4-A1-C-A2-C8-B95-B0-CF6-F

bu arada antipatinajı kapatınca corolla’nın salınım yapmaya müsade etmesi iyi oldu. Salınımla beraber çıkabildim. 

Sabah karı tamponla kürerek çıktığım yer 

55-BF6875-86-FB-4663-836-F-4-D880-DA7150

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Enginering Experience 2 gün önce bsfc konusunu ele almış. Henuz izlemedim ama tahtaya çok güzel çizmiş. 

https://youtu.be/jagNsS9MxFQ

Videoyu izleyeceğim ama bir şey soyayım. Cvt zaten benim yerime bunu düşünmüyor mu? Yoksa bu arabayla 50-60-70-80-90-100-110 gibi seyir hızlarında motor en verimli anında çalışsa bile tüketim farklı mı oluyor? Neyse bi izleyeyim

pandemi bitsin. Bi test edemedim arabayı istediğim gibi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

AliExpress’te kampanya vardı. Obdlink LX siparişi verdim. Tek eksiğim android bir telefon :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

AliExpress’te kampanya vardı. Obdlink LX siparişi verdim. Tek eksiğim android bir telefon :) 

Link atsana. Nedir bakayim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Link atsana. Nedir bakayim

Bak kalmamış bitmiş 55 dolarlık lx. Sonuncuyu ben aldım sanırım. Diğerleri yaklaşık 10 dolar daha pahalı

https://a.aliexpress.com/_v22Yxr

neden? Obd link. Çünkü hybrid asistant 3-5 dolarlık elm obd2 adaptörleriyle çalışmıyor. Priuschat’te baktım. Acaba çinden obdlink’e benzer çipli bi imitasyon elm var mı diye. Bulamadım. Onlar da ondlink’ten başkasıyla düzgün çalıştıramamış. 

http://hybridassistant.blogspot.com/p/obd.html?m=1

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Afyon ankara arası, yaz mevsimi sabit 90km hızla 3,2lt/100km corolla hybrid. Bunu dün videosunu attığım hoca yapmış. Sen kiralarsan 3lt hayal değil. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Afyon ankara arası, yaz mevsimi sabit 90km hızla 3,2lt/100km corolla hybrid. Bunu dün videosunu attığım hoca yapmış. Sen kiralarsan 3lt hayal değil. 

Obd olayına baktım. 400 tl fiyat çok fazla. 

Kiralama ücreti + yakıt maliyeti + o günki ekonomik durum bana araç seçimi yaptıracak. 

Cruze 90 km hızla kaç litre yakar onunda hesaplanması gerekiyor. 

650 700 tl bile olsa büyük meblağ. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Obd olayına baktım. 400 tl fiyat çok fazla. 

Kiralama ücreti + yakıt maliyeti + o günki ekonomik durum bana araç seçimi yaptıracak. 

Cruze 90 km hızla kaç litre yakar onunda hesaplanması gerekiyor. 

650 700 tl bile olsa büyük meblağ. 

Cruze 90 ile senin sürüşünle 5lt civarı yakar

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Cruze 90 ile senin sürüşünle 5lt civarı yakar

Klima ile yaptığım testte tam 6 litre yakıyorduk. Hızımız 80 km sabit.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Klima ile yaptığım testte tam 6 litre yakıyorduk. Hızımız 80 km sabit.

İmkansız. Ben mazda ile 105 sabit hızda gece yolculuğu yaptım. Tam otomatik. 6,4lt yakmıştı. Sen hem hızı düşürüyorsun hem şanzımanın düz. Sen klima açık yaptın ben farlar açık sürdüm. Ben tektim ama. 6lt o hıza ve şanzıman yüksek geldi bana

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İmkansız. Ben mazda ile 105 sabit hızda gece yolculuğu yaptım. Tam otomatik. 6,4lt yakmıştı. Sen hem hızı düşürüyorsun hem şanzımanın düz. Sen klima açık yaptın ben farlar açık sürdüm. Ben tektim ama. 6lt o hıza ve şanzıman yüksek geldi bana

Bu veri klimasız : https://youtu.be/3fwzQgj8omA

Buda 38 derecede klimalı : https://youtu.be/vAUbj9pnPJM

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Opel motorları hep çok yakar diyeceğim de ortalık karışacak.

105 sabit 1.4 tsi 5 litre anca yakar bu arada. 90 sabit 4.4 litreye kadar düşürmüştüm 170'likle. Ankara-Eskişehir arası.s

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selim Bilgin yazdı:

105 sabit 1.4 tsi 5 litre anca yakar bu arada. 90 sabit 4.4 litreye kadar düşürmüştüm 170'likle. Ankara-Eskişehir arası.s

Doğrudur, ama işte ucuz motor, ucuz araba. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

Doğrudur, ama işte ucuz motor, ucuz araba. 

Öyle demeyelim, çok onunla ilgisi yok bence.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Karışsın. Ne zamandır forum sakin 😁 ben 105 ile 6,4 yaktım. Devlet yolu izmir istanbul. 1.4tsi 105 ile 5 yaksa, 80-90 ile 4,5 yaksa, ali atmosferik düz vitesle 80-90km hız ile 5-5,5 arası yakması lazım. 

yani şöyle söyliyeyim @Ali Darbaz ben mazda ile 80 ile sabit karadeniz sahil yolunda hiç trafiksiz 1 saatlik sürüşte 5lt yaktım klima açık tek başıma. Tam otomatik vitesle. Senin yakıta şaşırdım. Bir de 1 dk’lık tüketim bence anlam ifade etmiyor. Yol eğimleri rüzgar asfalt her şey yer yer değişkendir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cruze eko moduna girebilmesi için klimanın kapalı olması lazım.  Bu meretin kliması sabit plakalı klimadır. Sabit plakalı sistemlerde maalesef motor devrine, soğutma ihtiyacına göre açı değiştirme yok.  Düşük devirde motor çok yükleniyor. Yüksek devirde ise boşa düşmüş hissi veriyor.  Bir tane yüksek basınç valfi var, devir artıkca basıncı sabitliyor. 

Bu sebeplendirdi, klima devre iken tüketimde hatırı sayılır artış var.  Sen klimayı az açmışsın, çok açmışsın, hiç umrunda değil yani. 

Tam güç devrede. 

Daha iyi anlamak için : https://youtu.be/ItvfKv0iRPY

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...