İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Yaşam Kalite İndeksi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Bu rakamlar hiç bir zaman düzelmeyecek değil mi? :( 

Bir vesile Almanya'ya gittim 10 gün, öyle çok gezmişliğim olmamasına rağmen gördüklerim "insana sadece insan olduğu için saygının" tanımını yeniden yaptırmıştı bana. Çok garip saçmalıkları da var elbette ama bilmiyorum, galiba bizdeki o eksik bazı şeyleri orada yaşayarak gördüm. Hani şu birlikte yaşama kültürü dedikleri şey.

Bizim tarihimize bakarak onlardan bile çok daha ileride olmamız lazım ama olmuyor... Biz geçmişimizin anca havasını atıyoruz, onlardan hiç bir şey yok üstümüzde. 

Çok üzücü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

dediğim o.. almanyadaki o evi alamazsın. sivasta evin etrafını duvar tel çevirirsin bekçi koyarsın soyulur havuzunu yılan basar. 3. evi alırsın yine tatmin olmazsın vesselam. 

Bi sıkıntı var ama ben çözemedim. 

Masrafın gerekli gereksiz olduğu ayrı konu. O evi alamazsın. 

7 katlı apartman yapıp villa diye geçeni de tabi bizde bulursun. 

Kesinlikle. Sivasta ev yapmak ne? Ben sivasta evi ne yapayım :D Benim bulunduğum bölgede (bildiğimiz orta halli ilçe, bahsedeceğim maliyet ilçenin en işlevsiz taraftaki sınırı için geçerli) 400-450 metrekare bahçe içinde müstakil bir ev (7 katlı apartman değil, bilemedin dubleks, 120-130 metre kullanım alanına sahip bir evden bahsediyorum) yaklaşık bir milyon lira.

Ali Darbaz yazdı:

Ayda 5000 tl kazanan evini arabasını alır çoçuğunu büyütür. Yeterki tüketim çılgınlığına bulaşmasın. benim çep telefonun 2016 model, Kırılana kadar devam :D

Alsana ayda 5 bin lira maaşla yukarıda bahsettiğim evi? :) Normal apartmanda otur dersen de deprem yönetmeliğine uygun yapılmış, iyi kötü bir otoparkı (kapalı otopark değil, binanın etrafında araba park edebilmek kafi) olan 3+1 120 metrekare kullanım alanlı eli yüzü düzgün, tadilat gerektirmeyen bir daire fiyatı da 500 bin lira. Kapalı otopark ve asansör varsa 650-700 bin liraya çıkıyor. 

Emre Şimşek yazdı:

O adamlar buraya gelse “ucuz” der ama biz oraya gitsek yine “pahalı” deriz.

Öyle de bir durum var

Onların parası ile bizim paramızın farkı işte :) 

Babamın Antalya'da turizm acentesi vardı. Mesela Almanya'dan gelip 5 yaldızlı otelde ultra her şey dahil bir hafta tatil yapan turist o bir haftayı Almanya'da evinde geçirse aynı parayı orada da harcıyor. Onlara beleş, bize pahalı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Alsana ayda 5 bin lira maaşla yukarıda bahsettiğim evi?

Murat 3+1 120 metre kare ev çok büyük. ısıtmasını soğutması pahalıya maal edersin. O iş yaş. Ayda 5000 tl anca 2+1 yüksek giriş 70 80 m2 ev alabilirsin. Onunda ısıtması soğutması , içinin mobilyasını doldurması felandı filandı , ev kredisi + gecim 5000 tl ile geçinmek mümkün. Geçinen var ben kendimden biliyorum.  

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

3+1 144m² ile aylık 200 civarında(-30lar dahil) ısıtma ile Sivas'tan aranıza katılıyorum 😊

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Murat 3+1 120 metre kare ev çok büyük. ısıtmasını soğutması pahalıya maal edersin. O iş yaş. Ayda 5000 tl anca 2+1 yüksek giriş 70 80 m2 ev alabilirsin. Onunda ısıtması soğutması , içinin mobilyasını doldurması felandı filandı , ev kredisi + gecim 5000 tl ile geçinmek mümkün. Geçinen var ben kendimden biliyorum.  

Ali iyide sen şimdi diyorsun ki 5 bin lira maaşla her şeyi yapabilirsin. Yap deyince yana yattı çamura battı :)

Yüksek giriş sevmiyorum ben, en üst kat seviyorum. Kapının arkasına çelik sürgü takıyorum, hırsız giremiyor :)  3+1 olmak zorunda, çocukların biri kız biri erkek, haliyle odalarının ilerde ayrı olması gerekecek. Ben kalıcı ev istiyorum, oraya taşın buraya taşın işime gelmiyor. Eşyanın canı çıkıyor taşınırken. 

Senin bahsettiğin şey bir şeylere sahip olmak geçinmek değil. Hani ne öldürür ne ondurur derler ya, tam o durum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Ayda 5000 tl anca 2+1 yüksek giriş 70 80 m2 ev alabilirsin. Onunda ısıtması soğutması , içinin mobilyasını doldurması felandı filandı , ev kredisi + gecim 5000 tl ile geçinmek mümkün. Geçinen var ben kendimden biliyorum.  

5bini her ay hesabına yolluom, geçindir bizi, yeni evimizde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

çocukların biri kız biri erkek,

İkinci çoçuğu yapmaktan vazgectim. :D Masrafmı çokmuş. 10 yıl verdim bir 10 yıl dava kredi borcuna giremem . 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selçuk Bakış yazdı:

3+1 144m² ile aylık 200 civarında(-30lar dahil) ısıtma ile Sivas'tan aranıza katılıyorum 😊

Abi, Ali ezberden konuşuyor. Senede 2 bin liralık doğalgaz tüketimim var. Mutfak ve sıcak su dahil. En üstün bir altı güney cephe yalıtımlı 3+1 yaklaşık 140 metrekare evde oturuyorum :) 

Yalıtım iyiyse ısınır, bir önceki evim bunun %70'i kadardı, doğalgaz tüketimim metreküp olarak şu ankinden %50 daha fazlaydı, yine de üşürdük evde. O da güney cepheydi. O da yalıtımlıydı ama öylesine yapılmış bir yalıtımdı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

5bini her ay hesabına yolluom, geçindir bizi, yeni evimizde

Sen bana verde bende gideyim 18000 liralık otele :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Sen bana verde bende gideyim 18000 liralık otele :D

tavukbenk açılsa da para yatırsak yahu

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

tavukbenk açılsa da para yatırsak yahu

Abi, bu yaz 3 tatil planlasmı yaptım , Hepsini ocak ayından planladım. totalde 5000 lira maliyeti vardı. 12 taksit ödüyorum :D Şimdi sıra arabaya benzin parası biriktirmeye. 2 teneke kumbaram var. Yola cıkıcağım hafta patlatacam. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ali Darbaz yazdı:

ben bir şey paylaşmak isterim. Ailemde eğitimin tamamlayan her birey asgari ücretten fazla maaş alıyor. Okulunu bitiren çalışmaya istekli olana iş çok. Hep asgari ücretle mukayese yapıyoruz. Asgari ücrete çalışan akrabalarım var. Ama onlarında çoğu eğitim tamamlamamış insanlar. Eğitim tamamlamayıpda kafası çalışan akrabam forklift ehliyeti alıp , depoda iş başı yaptı. Kazandığı paralarla yazlık ve ev aldı . Çalışana para var. Çalışmayana para yok. En tembel adam bile aylık 4000 lira kuryelikten para kazanıyor. Asgari ücretle çalıştığını bildiğim tek yakınım , belediyede kadrolu temizlik işcisi , oda zam aldı yakınlarda. 

Ülkede asgari ücretli çalışan sayısının çok olması, genc vasıfsız nüfüsün çok fazla olmasından kaynaklanıyor. Ayda 5000 tl kazanan evini arabasını alır çoçuğunu büyütür. Yeterki tüketim çılgınlığına bulaşmasın. benim çep telefonun 2016 model, Kırılana kadar devam :D

Çılgınca bir yaklaşım tarzı. Çılgınca.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Murat Sahın yazdı:

Abi, Ali ezberden konuşuyor. Senede 2 bin liralık doğalgaz tüketimim var. Mutfak ve sıcak su dahil. En üstün bir altı güney cephe yalıtımlı 3+1 yaklaşık 140 metrekare evde oturuyorum :) 

Yalıtım iyiyse ısınır, bir önceki evim bunun %70'i kadardı, doğalgaz tüketimim metreküp olarak şu ankinden %50 daha fazlaydı, yine de üşürdük evde. O da güney cepheydi. O da yalıtımlıydı ama öylesine yapılmış bir yalıtımdı. 

Doğru, fazla şeyapmamak lazım 😃

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Tamam ya, daha yorum yapmıyorum. Sonra tiiye alıyonuz beni :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ali Darbaz yazdı:

Bu tür konularda kişilerden örnekleme yapmayı sevmem, kendinden bildiğin için yazayım.

Dünya standartlarında, barınma, besin, eğitim, güvenlik vb ihtiyaçlarını karşılamadan "geçinmek" olmuyor o. Bunları sağlıyorsan mesala hans kadar et yiyebiliyorsan tamam, yoksa topukları kaldırmadan sürünmek lazım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Abi, bu yaz 3 tatil planlasmı yaptım , Hepsini ocak ayından planladım. totalde 5000 lira maliyeti vardı. 12 taksit ödüyorum :D Şimdi sıra arabaya benzin parası biriktirmeye. 2 teneke kumbaram var. Yola cıkıcağım hafta patlatacam. 

Ya 150-200 dolarlık süpürgeyi almak için tatil planını bozup sonra her şey güzel olacak diye bakarsan olaya geçinilir. Hanım iftara güllaç istedi. İki dilim güllaca 20 lira verdim :D Ramazan boyunca her akşam 2 dilim güllaç istese 600 lira yapar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Tamam ya, daha yorum yapmıyorum. Sonra tiiye alıyonuz beni :D

şu bzim ev işi nolcak? iban yolla

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

İkinci çoçuğu yapmaktan vazgectim. :D Masrafmı çokmuş. 10 yıl verdim bir 10 yıl dava kredi borcuna giremem . 

Benimkiler ikiz ya Ali :) Tercih hakkın yok yani :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Ya 150-200 dolarlık süpürgeyi almak için tatil planını bozup sonra her şey güzel olacak diye bakarsan olaya geçinilir. Hanım iftara güllaç istedi. İki dilim güllaca 20 lira verdim :D Ramazan boyunca her akşam 2 dilim güllaç istese 600 lira yapar. 

Üç günlük olan tatili, süpürge ile change ettim :D

Çağlar Bayur yazdı:

şu bzim ev işi nolcak? iban yolla

Abi  sen şatoda kalıyormuşsun. Fazla musrifsin. Sana belediye baksın :D

Muhittin Kaplan yazdı:

"geçinmek" olmuyor o

Bu gün 3 steakhaus burger yedim yetmezmi :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

totalde 5000 lira maliyeti vardı.

vesile ile TUI üstünden rezervasyon yapsa idin 3500 e falan gelebilirdi kalan 1500 ile 3 gün daha ilave tatilini yapabilirdin

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile TUI üstünden rezervasyon yapsa idin 3500 e falan gelebilirdi kalan 1500 ile 3 gün daha ilave tatilini yapabilirdin

Abi zaten aile indiri aldımda gidiyoum otele :D Şu an otelin fiyatı 4392 tl. Benim verdiğim ücret 2200 tl :D

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Bu gün 3 steakhaus burger yedim yetmezmi :D

Sayılmaz. Burger ne? 

Mangal yakmayacaz mı? Kuzu pirzola ne olacak? Norveç somon ne olacak? Çupra yemeyecek miyiz? :D 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Murat Sahın yazdı:

Ali iyide sen şimdi diyorsun ki 5 bin lira maaşla her şeyi yapabilirsin. Yap deyince yana yattı çamura battı :)

Yüksek giriş sevmiyorum ben, en üst kat seviyorum. Kapının arkasına çelik sürgü takıyorum, hırsız giremiyor :)  3+1 olmak zorunda, çocukların biri kız biri erkek, haliyle odalarının ilerde ayrı olması gerekecek. Ben kalıcı ev istiyorum, oraya taşın buraya taşın işime gelmiyor. Eşyanın canı çıkıyor taşınırken. 

Senin bahsettiğin şey bir şeylere sahip olmak geçinmek değil. Hani ne öldürür ne ondurur derler ya, tam o durum. 

Esenboğa Köyünü tavsiye ederim. 250-300’e 1 dönüm arazi eder. İçine de güzel yalıtımlı bir ev. Sonra harcayacağın en büyük kalem ısınma olur o da olsun varsın. İşe gidiş geliş çok kolay..

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Esenboğa Köyünü tavsiye ederim. 250-300’e 1 dönüm arazi eder. İçine de güzel yalıtımlı bir ev. Sonra harcayacağın en büyük kalem ısınma olur o da olsun varsın. İşe gidiş geliş çok kolay..

Abi ben Çubukluyum. Sorun şurada, hanımın oradan servisi yok. İşyeri teee Söğütözünde. Bir de Esenboğa köyünde o fiyatlara öyle arazi kalmadı. Üniversite yaptılar oraya :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...