İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Yaşam Kalite İndeksi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Muhammet Ali Deli
Mehmet Göktürk yazdı:

Bir insan ne ister?

1- Sağlık

2- Eğitim ve Bilinç

3- Beslenme

4- Barınma ve güzel ev

5- Güzel eşyalar otoobil vs 

6- Toplumsal Huzur, Çevre, Demokrasi vb

7- Tatil

8- Kendini gerçekleme başkalarına yardım sosyalleşme vs

9- diğerleri

Bu yukardakiler be bunların alt grupları genel olarak refahı ve dolaylı mutluluğu tanımlıyor. 

Bunlar yapılırken "para" önemli bir faktör. Ama aldığın paranın olduğun ülkede ne alacağı ya da ne alamayacağı, paran olsa bile elde edemeyeceğin şeyler var.

Mesela trafik magandasının sana bisiklet sürerken çarpma indeksi, sokak köpeğinin ısırma ve kudurma indeksi, evine hırsız girme indeksi yahut hasta olduğunda ambulans kaç dakikada gelip nereye götürüyor indeksi gibi şeyler de var. Ne kadar yalan söyleniyor bir ülkede onun indeksi var. 

Bunları ölçen indeksler var.

Bir tanesi hamburger endeksi..Burada bu endeksleri paylaşalım

kaynak:  https://fxssi.com/big-mac-index

image.thumb.png.f713f7822fddb13b47d8f101d9b6460d.png

2012 verileri ile ppp ayarlanmış ortalama gelir oranları da şurada: 

https://www.statista.com/statistics/226956/average-world-wages-in-purchasing-power-parity-dollars/

yenisini bulamadım merak ettim bakıyorum. 

Turistin görebileceği herkesi aşılayacaklarmış. Hadi yine iyisiniz. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Yurdaer Elay yazdı:

O yönetici birilerine hesap vermek zorunda, birilerinden habersiz kafasına göre eleman alamaz. Liyakatsizlik ve koltuğunu kaybetme endişesi. Doru at ile deli yiğide boyun eğdirmek zordur. Pek yaraya merhem olmaz ama tebrik ederim seni kardeşim ;) 

Valla abi benim umurumda değil. İnsan bir şekilde doyar, bir şekilde barınır. Çalışmak bunlar için kafi. Yaşamak içinde bunlar kafi. Mesele adam gibi yaşamaksa kuralı dik durmak doğrudan şaşmamaktır. 

Şirkette deli olduğumu düşünüyorlar. İtiraz edilmesi gereken şeylere bir tek ben itiraz ediyorum. Pandemi daha resmi olarak başlamamışken maske takmamıza izin verilmemesi konusunda hem ik ile, hem müdür ile hem de kaliteci ile sürekli polemik yaşayan bendim :) Daha bir çok konuda baş kaldıran ben oluyorum, sonra sayemde haklarını alıyorlar, sonra da bana deli diyorlar. 

Yurdaer Elay yazdı:

Bu söz neden ters söyleniyor acaba? Yoksa insanlar dünyevi arzularına/ihtiyaçlarına kılıf uydurmak için mi böyle söylüyorlar?

Doğru olması gereken tam tersi değil mi? :)  

Doğru olması gereken insan olmak bence, iyi bir insan olmak her şeye yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Göktürk yazdı:

Pursaklar eskiden böyle gizli cemaatlerin "polis geliyooo" diye sote gözetçi koyduğu yerlerdi. Şimdi nasıl acaba?

Mahalle olarak çok sevilen bir yer değil halen. 

Murat Sahın yazdı:

Geldin de ısmarlamadık mı :D 

Gelirsem ben ısmarlayayım:)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Az önce kira aldım. Avuca konan sıcacık canlı para gibisi yokmuş

:D

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Gelirsem ben ısmarlayayım:)

Sen gel gerisi kolay Emre hocam :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Az önce kira aldım. Avuca konan sıcacık canlı para gibisi yokmuş
 [emoji3]
Paranın yüzü sıcaktır :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emre Şimşek yazdı:

..

Amerika'da Brooklyn ust tarafında bir cami açılışına davet edilmiştik. Sanırım kırımlıların camisi idi. Gittik aa ortodoks yahudi mahallesi. Biraz vakit geçirdim bir iki saat mahallede dolaştım felan malum camide davete icabeten gidilmiş vakit bekliyoruz galiba. 

Çok enteresan bir hem sıcaklık hem de "ohaaa" denecek bir duygu içine düşmüştüm. Sanki sivasa gelmişim çarşıya..Öte yandan adamlar püsküllü saçlı fötür şapkalı.. Enteresandı. Aslında ortadoğu insanı sıcak..bu belli..bi şekilde yakınlık duyuluyor din farkı da olsa.

Böyle bi yerdi

image.thumb.png.452f552c5e1afb46fc15af82885002ed.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yeri buldum burası.. zaten önünde de bi yahudi geçiyor. kapanmış mı ne..

image.thumb.png.18f4f4e55d406fecbe1144f11c0badf4.png

4509 New Utrecht Avenue, Brooklyn, NY, 11219

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İsrail, kafa ülke ama nedense ramız bozuk. Filistinlilerle bir arada geçinmeyi beceremiyorlar.  Oralara Toki gitcek fıstık gibi siteleri döşer, herkes kardeş kardeş oturur. Ziraat bankası kredi desteği ile kira öder gibi ev sahibi olurlar. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

İsrail, kafa ülke ama nedense ramız bozuk. Filistinlilerle bir arada geçinmeyi beceremiyorlar.  Oralara Toki gitcek fıstık gibi siteleri döşer, herkes kardeş kardeş oturur. Ziraat bankası kredi desteği ile kira öder gibi ev sahibi olurlar. 

sen araplarla geçinebiliyon mu da? filistin kıbrıs rum kesimiyle doğalgaz anlaşması yapıyo...

ha bu dindar olanları biraz ayrımcıdır ama olur o kadar arıza. zamanla düzelir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

sen araplarla geçinebiliyon mu da? filistin kıbrıs rum kesimiyle doğalgaz anlaşması yapıyo...

ha bu dindar olanları biraz ayrımcıdır ama olur o kadar arıza. zamanla düzelir.

Hocam benim bir tezim var, ama Jhon lenon gibi kafama kurşun yemekten korkuyom abi :D. Bütün savaşlar çatışamlar hep aynı şeyin etrafında dönüyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sileceğim yada silinecek şeyler yazmazsanız sevinirim.. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Mesela trafik magandasının sana bisiklet sürerken çarpma indeksi, sokak köpeğinin ısırma ve kudurma indeksi, evine hırsız girme indeksi yahut hasta olduğunda ambulans kaç dakikada gelip nereye götürüyor indeksi gibi şeyler de var. Ne kadar yalan söyleniyor bir ülkede onun indeksi var. 

Maddelerde güvenlik yok diyecektim ki belirtmissiniz. 

Erdem Bozkurt yazdı:

Ayarını bozduğun kantar gün gelir seni tartar,Devletleri yönetenlerin kapı üstüne yazmak istiyorum...Bana dokunmayan yılan bin yıl değil çok yaşamasın bu devirde...tablo şaşırtmadı malesef :(

Artık adillik ve hakkaniyet yerinde diyenlere umarım o adalete bir gün sende denk gelirsin diyorum

Köksal Yılmaz yazdı:

Bizim ülkede kitap pahalı mı sizce?

Kitabı bilmem ama A4 kağıdın top fiyatı yıllara göre altını solladı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Murat Sahın yazdı:

Katılmıyorum size. İzmir'de şartlar nedir, nasıldır bilmiyorum. İçinde yaşadığım için örnekleyeyim, İç Anadolu düşündüğünüz gibi değil. Gerçekten iş yok. Asgari ücretle çalışıyor insanlar çünkü alternatif yok. Her bir çalışanın yerine kapıda sıra bekleyen 10 kişi var iş çıkar mı diye. İşverenin kaygısı yok, o giderse başkası gelir diyor. Kalifiye eleman durumu farklı tabi ama o da bir yere kadar. Benim şirketim bana aynı işi İzmir de yapmam karşılığı Ankara maaşımın 2 katına yakın para teklif etti, kabul etmedim. Benim geçerli sebeplerim var şehir değiştirmemek için ama şöyle düşünün hocam, çalıştığım şirket ve pozisyon için fazla kalifiye kabul ediliyorum, buna rağmen İzmir, Antalya, İstanbul ünitelerimizde çalışmam karşılığı maaşımı 1.5 ile çarpmayı teklif ediyorlar en az. Neden? Ankara'da bu pozisyona adam bulunur, 3 ayda yetiştirilir, bu gün benim yapabildiğim her şeyi yapabilmesi 5 yıl sürer ama idare edilebilir. İzmir'de benim maaşımın neredeyse iki katına adam bulana kadar göbeğimiz çatladı :) Git kendi işini yap derseniz ise, ortada ne yapacak iş var, ne de işi belirlesek yatırımı yapacak bütçe var. Nasıl olacak? :) 

Bir yerlere sırtımızı yaslamaktan vazgeçmeliyiz buna katılıyorum. Ama asgari ücretle çalışmayı buna bağlamıyorum ben. Bizde bu tür bağlantılar genelde kullanılır. Yukarıda Yurdaer abinin bahsettiği şirkete iş başvurusu yaptım bir ara. Hemde şu an çalıştığım pozisyonun bir alt kademesine. Torpilim yok diye almadılar. Yine çokça bilinen bir şirkete başvuruda bulunmuştum, git x partisinden referans yazısı getir demeye getirdiler. Bunu diyen yönetici de tanıdık. Ben menfaat için başımı eğmem dedim, eğilmeyen kırılır evlat dedi. Atın iyisine doru derler dedim, sustu. Ülkemizin gerçeği bu. Bununla yüzleşmek ve bununla yaşamak zorundayız.

Sizde haklısınız, aile, okul, şirket müdürleri gençlere iş bulun girin diyor. İş yapın, iş kurun, imalat yapın demiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Nihat Palolu yazdı:

İş yapın, iş kurun, imalat yapın demiyorlar.

Hocam mezuniyetim İngilizce öğretmenliği. Ne imal edebilirim ki :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Nihat Palolu yazdı:

Sizde haklısınız, aile, okul, şirket müdürleri gençlere iş bulun girin diyor. İş yapın, iş kurun, imalat yapın demiyorlar.

herkes iş kurarsa kim çalışacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Köksal Yılmaz yazdı:

Bizim ülkede kitap pahalı mı sizce?

Bütçeye göre pahalı ama üretim maliyetine göre yayınevleri uygun fiyattan veriyor olabilir bilemiyorum. Yani alım gücü az olduğu için pahalı geliyor olabilir. Tabi bunu kitabın içeriğine göre yorumlamadım direk üretim malzemesi olarak düşünerek söyledim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Murat Sahın yazdı:

İngilizce öğretmenliği mezunu olmanız engel değil, yapamayacağınız anlamına da gelmez :)

Ayrıca avantajdır, yabancılar ne yapıyor okuyup dinleyip anlayabilirsiniz.

Mehmet Göktürk yazdı:

herkes iş kurarsa kim çalışacak?

Herkes kuramayacağına göre kuramayanlar çalışmaya devam edecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Murat Sahın yazdı:

Kitap. 😊

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

6-Toplumsal huzur maddesi de bence şu anda çok önemli, pastayla değilse ekmekle doyuyoruz ama her alışverişte kazıklanmama, ters düşmeme, kimseye güvenememe ve güvenmemekte haklı çıkma. En basit konularda dahi insanın insana saygısız olması. En basit çıkarlar uğruna onursuz şerefi eksik hareketler. Toplum olma bilincinin yok olması.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Eyüp Çetin yazdı:

Kitap. 😊

Satılacak bir kitap olursa 10 günde korsanını basarlar, bandrollüsünü satamazsın, para kazanamazsın Eyüp hocam :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Murat Sahın yazdı:

Satılacak bir kitap olursa 10 günde korsanını basarlar, bandrollüsünü satamazsın, para kazanamazsın Eyüp hocam :) 

Al işte hemmen bahane. Dene bakalım. Bak ben soru yazmaya başladım. 5 seneye biter. 😊 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...