İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Yaşam Kalite İndeksi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

fransa amerikeyı da mı gözden çıkarmış yani?

Fransa'nın arabaları Amerikada tutmadı. 1985 li yıllarda bir çok araba verdiler. Citroen ve Renault satışları yeterince yüksek olamadığı için çekildiler. Amerikanın tüketim toplumuna uygun olmayan arabalar oldukları için başarısız oldu. Beceriksizlikleri. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Fransa'nın arabaları Amerikada tutmadı. 1985 li yıllarda bir çok araba verdiler. Citroen ve Renault satışları yeterince yüksek olamadığı için çekildiler. Amerikanın tüketim toplumuna uygun olmayan arabalar oldukları için başarısız oldu. Beceriksizlikleri. 

demek ki araç satış miktarı ile gözden çıkıp çıkmaması arasında bağlantı olmazmış

Ali Darbaz yazdı:

Çoğu türk emeklisi köyüne göcüp bağ bostan yapmak istiyor. Oysaki bunu gençken , yani arzuladığı hayatı şu an bile yapabilir. Neyin emekliliğini bekliyorki. 

şeherde para kazanıp stok yapmadan bağ bahçede yaşanamayacağı içindir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

..Oysaki altlarında Land Rover seri 4 jeep,..

Ne?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

demek ki araç satış miktarı ile gözden çıkıp çıkmaması arasında bağlantı olmazmış

şeherde para kazanıp stok yapmadan bağ bahçede yaşanamayacağı içindir

Adamın bağı bostanı hazır ne stoğu gerekiyormuş abi. Çalışan cifliği bırakıp gidiyor adam.  

Neyse abi biz anlaşamayacağız. .

Mehmet Göktürk yazdı:

Ne?

10836521?type=responsive-gallery-fullscr

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Köksal Yılmaz yazdı:

Ders kitabı olmayan ama insanı eğiten kitaplar :)

Şok marketten 6.5 tl ye George Orwell, 1984 aldim. Bu ironi degilde nedir?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Adamın bağı bostanı hazır ne stoğu gerekiyormuş abi. Çalışan cifliği bırakıp gidiyor adam.  

olur mu en sevdiğim üye sensin

06e897aaa883b05b09dffceb7c4395fa27bf31c1

bu da fromül.

Ali Darbaz yazdı:

10836521?type=responsive-gallery-fullscr

vesile ile bu LAnd i alabilmiş ise, çiftliğinden yatına özel jeti ile gider. kim bu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eyüp Çetin yazdı:

Al işte hemmen bahane. Dene bakalım. Bak ben soru yazmaya başladım. 5 seneye biter. 😊 

Kitap mı çıkaracaksın.. 

Müfredat değişir o zamana.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kitap mı çıkaracaksın.. 

Müfredat değişir o zamana.. 

Bizim ki hep aynı Mehmet abi. Tarih değişmiyor. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Seri 4 yok. defender o. Ayrıca Jeep değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

migros rusyada nasıl mağaza açabildi bilirmsin

migros yillar once ruslar tarafindan satin alinmisti.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Gdp felan Kapitalist oyunlar abi. Bence çokta takılmamak lazım. Reklam yapa yapa insanları özendirme heveslendirme psikolojisi ile oynama yapıyorlar. Sonra tarlada çalışan köyülüm , tarlasını çiftliğini bırakıp istanbula Mok borusu döşemeye geliyor. Kapitalizmin kurbanı oluyor.  Çoğu türk emeklisi köyüne göcüp bağ bostan yapmak istiyor. Oysaki bunu gençken , yani arzuladığı hayatı şu an bile yapabilir. Neyin emekliliğini bekliyorki. 

Trt belgeselde "Our Yorkshire Farm" diye bir program var. İngilizin çiftci, onlarda fakirlikten yanıyor. Kızıma bu sene üniforma alamadım , çok pahalı diyor. Oysaki altlarında Land Rover seri 4 jeep, mitsubish l200 pickup var. 30 yıllık saman makinesi kullanıyorlar. Bize göre adamın GDP si 31,446 dolar. 

Her ülkenin kendi enflasyonu var

işi gücü yerinde toprak sahibi köylü pek gelmiyor.

gariban tarlada yevmyle ile çalışan adam sabit maaş buldumu geliyor.

mal mülk toprak sahibi çifçi ile tarlada yevmye ile günlük çalışan adamın farkını konuşmayalım şimdi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

işi gücü yerinde toprak sahibi köylü pek gelmiyor.

gariban tarlada yevmyle ile çalışan adam sabit maaş buldumu geliyor.

mal mülk toprak sahibi çifçi ile tarlada yevmye ile günlük çalışan adamın farkını konuşmayalım şimdi

632 dönüm toprağın üstünde 2 kamyonet 2 traktör ve 4 haneli çiftlik evi. Tüm tarım makineleri ve hazır techizat.  Amca çoçukların hepsi istanbula göctü. Yevmiyeli çalışan değil, has toprak sahibi bunlar. Sivas'dan bizzat yakınımdan bahsediyorum. Köyde bıraktıkları babaları , her sene istanbuldaki evlatlarına para ve gıda yaardımı yapıyor. Adam tek çalışıyor. 

Eskiden orda yüzlerce Koyun , İnek, Hindi, Tavuk, Arıcılık yapılırdı. Adam yaşlandığı için Arıcılık ve 10 koyun 15 inekle idare ediyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

632 dönüm toprağın üstünde 2 kamyonet 2 traktör ve 4 haneli çiftlik evi. Tüm tarım makineleri ve hazır techizat.  Amca çoçukların hepsi istanbula göctü. Yevmiyeli çalışan değil, has toprak sahibi bunlar. Sivas'dan bizzat yakınımdan bahsediyorum. Köyde bıraktıkları babaları , her sene istanbuldaki evlatlarına para ve gıda yaardımı yapıyor. Adam tek çalışıyor. 

Eskiden orda yüzlerce Koyun , İnek, Hindi, Tavuk, Arıcılık yapılırdı. Adam yaşlandığı için Arıcılık ve 10 koyun 15 inekle idare ediyor.  

O şımarıklıktan o zaman . Adam tek başına burdaki çocuklara yardım bile ettiğine göre 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

O şımarıklıktan o zaman . Adam tek başına burdaki çocuklara yardım bile ettiğine göre 

Geçen sene konuya ailenin ilgisini çekebilmek için belgesel film çektim. Ama üzerinde fazla uğraşmadım. Aile içi sıkıntılara sebeb olabilirdi. Ama giriş kısmını paylaşabilirim. İzle :https://photos.app.goo.gl/8VRoXUscVXp5Ryu8A

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Geçen sene konuya ailenin ilgisini çekebilmek için belgesel film çektim. Ama üzerinde fazla uğraşmadım. Aile içi sıkıntılara sebeb olabilirdi. Ama giriş kısmını paylaşabilirim. İzle :https://photos.app.goo.gl/8VRoXUscVXp5Ryu8A

Senin ailen bu konuda uç örnek . Toplumun %1 ini bile temsil etmiyor

%99 parasızlıktan sabit maaş buldu ve göçtü

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

Senin ailen bu konuda uç örnek . Toplumun %1 ini bile temsil etmiyor

%99 parasızlıktan sabit maaş buldu ve göçtü

%1 değildir o , çok daha fazladır. Bizim memlekette ağalık marabalık yok. Her kesin kendi toprağı vardır. Ama bildiğim 3 köyün nüfusunun büyük çoğunluğu  istanbula göctü. Tuzla tersanesinde birisi iş buldu, sonra hurra hepsi Tuzla gemi tersanelerine . Tuzlada tersaneler bölgesinde hatırı sayılır çalışan kalmadı, alayı emekli oldu, ama toprakları atıl bekliyor Sivas'da.  

Köydeki Amcamın istanbulda  2 dairesi 1 apartmanı , Sivas merkezde 1 adet site içi blokda dairesi var.  Ama Tuzladan emekli olan kayınpederimin evin birini kendisi ancak alabilmiş. İkinci evi 4 evladı bir olup ancak alabildi. Kayınpederimin Sivasda vefat eden annesinden kalma bolca tarlası var, hatta köydeki evlerini eşime verelim dedilerde , hanım çok sosyetik olduğundan kabul etmedi :D . Bazen babama İstanbul'a göc etiğine pişmanmısın diye soruyorumda , adam sesini çıkaramıyor. İçinden birşeyler dediği kesin :D

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ahanda buldum, Kayınpederimin vefat eden annesinin evi. Eşime vermek istediler, oda babaannesini çok sevidiği duygusal olarak rahatsız ettiği için evi kabul etmedi. 

Yıllardır el değmeden öyle duruyor. Tüm evlatlarını İstanbul'a kaptırmış, kendisi vefat etmeden önce yıllarca tek başına burada yaşamış. Ölmeden çok kısa bir süre önce Hyundai i10 ile hastaneye taşımıştım. 3 4 gün sonra kaybettik. 

ACtC-3cnspE72lW9x-s30v38nj1rM-YzwY9W8X6_

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ali Darbaz yazdı:

Tuzla tersanesinde birisi iş buldu, sonra hurra hepsi Tuzla gemi tersanelerine

Parazit diye bir film var aklıma o geldi. Çok gariban bir ailede bir çocuk zengin bir evde ders vermeye başlıyor, ardından kız kardeşi, babası ve annesi de aynı evde işe başlıyor parazit gibi yayılıyorlar aklıma o geldi:)

Ali Darbaz yazdı:

Ahanda buldum, Kayınpederimin vefat eden annesinin evi. Eşime vermek istediler, oda babaannesini çok sevidiği duygusal olarak rahatsız ettiği için evi kabul etmedi. 

Yıllardır el değmeden öyle duruyor. Tüm evlatlarını İstanbul'a kaptırmış, kendisi vefat etmeden önce yıllarca tek başına burada yaşamış. Ölmeden çok kısa bir süre önce Hyundai i10 ile hastaneye taşımıştım. 3 4 gün sonra kaybettik. 

ACtC-3cnspE72lW9x-s30v38nj1rM-YzwY9W8X6_

Şu durum çok üzüyor beni. Bunun gibi Türkiye’de yüzlerce, binlerce insan var çocuğu çoluğu İstanbul’da Ankara’da olup da tek başına kalıp yalnız ölen..

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Emre Şimşek yazdı:

Parazit diye bir film var aklıma o geldi. Çok gariban bir ailede bir çocuk zengin bir evde ders vermeye başlıyor, ardından kız kardeşi, babası ve annesi de aynı evde işe başlıyor parazit gibi yayılıyorlar aklıma o geldi

O filmi izledim. :D Sonu garip bitti.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

632 dönüm toprağın üstünde

babamdan demden ne bileyim eş tarafından gelen bu kadar büyük toprak olsa dakika şehirde durmazdım...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

babamdan demden ne bileyim eş tarafından gelen bu kadar büyük toprak olsa dakika şehirde durmazdım...

Bundan 100 yıl önce Ermeni çetelerce kaçırılan büyük büyük babaannemin toprakları var. Onların tapusu var, ama Babaannem kayıp olduğu ölüm ilanı olmadığı için topraklar bize vasi olmadı Babam onlarıda hallederse 1100 dönümü geçeceği söylenmekte. 

Büyük büyük babaannem ermeni çetelerin kaçırdığı 2 rehin kızı kurtarmak için kendisini takas etmiş.  Mallesef sonraki akibeti bilinmiyor.  1920 li yıllardan bahsediliyor. Daha yeni ölümü onaylandı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Köyden kente göçün çeşitli sebepleri vardır. Köyde doğup büyüyenlere sormak lazım neden bu bolluğu!? bırakıp şehirde asgari ücrete razı olduklarını. Köylü olan kentin, kentte olan köyün peşinde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Köksal Yılmaz yazdı:

Köyden kente göçün çeşitli sebepleri vardır. Köyde doğup büyüyenlere sormak lazım neden bu bolluğu!? bırakıp şehirde asgari ücrete razı olduklarını. Köylü olan kentin, kentte olan köyün peşinde.

Köy hayatının sesi uzaktan hoş gelir. Ellerin çatlar ensen yanar belin ağrır. Çocukların okulu yoktur. (kapatıldı). Gelir çok düşüktür. 

Ektiğin para etmez. Temiz hava bol gıda pek gerçekçi değildir. Umarım ilerde olur. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...