İçeriğe Yönlendir

Beyaz Eşyalara Yaptığınız Bakımlar

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler, dostlar,

Geçen yıl yaptığım bu yıl da yenilediğim buzdolabı arkası temizliğimi paylaşmak istedim. Sizlerin de bu gibi yaptığı, önerdiği uygulamalar varsa bekliyorum. Pervane olan bizim profilo,diğeri annemin kullandığı arçelik

89d421ab578e21ac99e9ccaa87d5e8b3.jpg968475c8689d4c4d995afac38f244780.jpg520b63450efe1de3b1c32369aa96afc0.jpg15eeb0b452509a1fad438a2f3fae7c73.jpg

• Beğen 14
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim buzdolabının dondurucusuna su iniyor ve buz birikiyordu.. 

Servis çağırdım. 75 lira tespit ücreti aldı ve 1175 lira onarım bedeli istedi.. defrost yapamıyor dedi.. 

Teşekkür edip gönderdim.. 

Geçtim arkasına.. defrost sırasında erittiği buzu dışarı attığı delik tıkanmış.. temizleyince tahliye etmeye başladı ve sorun düzeldi.. 

Temizliği periyodik olarak ben de yaparım zaten.. 

• Beğen 11
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Daha geçen hafta annemin kullandığı Bosch buzdolabı fanı tozdan sıkıştığı için motoru yanmış ,değişim için 1200 TL ödenmiş.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çamaşır makinesi koku yapıyordu, lastiğin içini temizledik. Leş gibiydi. Bir ara değişmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Buzdolabını bende temizlerim senede bir .
Geçtiğimiz aylarda çamaşır makinasının kazanı takır tukur dönüyordu sıkışıyordu, rezistansı söktüm kireçleri temizledim, içine kaçan taş boncuk vs birsürü şey çıktı onları temizledim. Eski haline döndü. Kireç önleyici vs hiçbirşey kullanmıyoruz. 10 yıl oldu. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

annemin 1988 de aldığı buzdolabını 30 seneye yakın kullandı. 1 defa dahi bozulmadı . artık çirkin kaldığından yeni aldık 3 sene evvel 2 kere bozuldu

bu bakımların bana göre anlamı yok mal sağlam olursa 20 30 sene çalışır. şimdiki mallar dandik umarım fayda ediyordur bunlar

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Çamaşır makinesi koku yapıyordu, lastiğin içini temizledik. Leş gibiydi. Bir ara değişmek lazım. 
Abi kireçle birlikte kir birikiyor galiba sıcak su+kireç çözücü dolunbi kapta 10-15 dursa(solunmayacak tabiki) temizlenir bence.

Bu arada çamaşır makinesinin alt ayaklarını değiştirmiştim keçesi bozulunca sıkamda tak tuk sesler yapıyordu. Ufaktan yine başladı 1 yılı geçmiştir. Seti 25 tl idi.
annemin 1988 de aldığı buzdolabını 30 seneye yakın kullandı. 1 defa dahi bozulmadı . artık çirkin kaldığından yeni aldık 3 sene evvel 2 kere bozuldu

bu bakımların bana göre anlamı yok mal sağlam olursa 20 30 sene çalışır. şimdiki mallar dandik umarım fayda ediyordur bunlar
Eskilerin tek kötü yanı elektrik tüketimi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçen bizim çamaşır makinası su boşaltmıyor dedi eşim, servisi aradım 100 tl servis ücreti, 800 tl gibi de su tahliye pompası ücreti dediler. Dedim gelmeyin ben sökerim. Su tahliye borusuna çorap ve 2-3 tane bozuk para sıkışmış, çıkardım düzeldi. 

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mahmut Yıldız yazdı:

Çamaşır makinesi lastiği yüksek ısıyı sevmiyor. Yada bizim profilo sevmiyor. Kireç temizliği için limon tuzu ekleyerek 90 derecede çalıştırmıştım. O günden beri yıkama bittikten sonra makinenin içinde sanki ıslak bez varmış gibi ağır koku oluşuyor. 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

para sıkışmış,

Boşuna demiyorlar araya para sıkışmış yada para çıkacak diye [emoji6]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ali Gök yazdı:

Beyaz eşya işi biraz şans işi. Eski ürünler ile yeni ürünler aynı sağlamlıkta olmuyor. Bahsettiğiniz buzdolabı eski tip olduğu için fan yoktur muhtemelen. Kullanılan kompresör ve termostat sağlam ve kaliteli ise buzdolabında arıza çıkaracak başka parça yok.

Ama no-frost ve inveter  bir cihaz ise arıza çıkarabilme ihtimalide artıyor.

Buzdolabı arkası ve fan temizliği senede bir 

Kombi fan ve yanma odası temizliği senede bir

Çamaşır makinasında ki kokudan dolayı pompayı ve pompanın çıkış borusunu temizlemiştim. Yumuşatıcı ve sabun tozunun tortusundan borunun çapı küçülmüştü. Ama kokuya çare bulamadık ☹️ Lastiği değiştireceğiz galiba yada en sonunda makineyi (kendisini ailecek pek sevmiyoruz)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ersen Tapan yazdı:

Buzdolabını bende temizlerim senede bir .
Geçtiğimiz aylarda çamaşır makinasının kazanı takır tukur dönüyordu sıkışıyordu, rezistansı söktüm kireçleri temizledim, içine kaçan taş boncuk vs birsürü şey çıktı onları temizledim. Eski haline döndü. Kireç önleyici vs hiçbirşey kullanmıyoruz. 10 yıl oldu. 

Makinemiz uzun yaşar Calgonla tamam da 10 yılda zaten 1 makina parası da ona vermiş oluyoruz. Bende kullanmam kireç önleyici.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Metin Akbal yazdı:

Makinemiz uzun yaşar Calgonla tamam da 10 yılda zaten 1 makina parası da ona vermiş oluyoruz. Bende kullanmam kireç önleyici.

Gereksiz bir kimyasal. En kötü rezistans değişir o da 150- 200 tl civarıdır diye düşünüyorum. 

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Ama kokuya çare bulamadık

Biz makinadaki kokunun çaresini her yıkamada bol su alma tuşuna basarak çözdük.Su çok olunca içinde hiç kalıntı kalmıyor galiba. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Metin Akbal yazdı:

Koku için beyaz sirkeyi bi deneyin yumuşatıcı bölümüne.

Lastik temizliği hariç herşeyi yaptım. Bol su alma seçeneğiyle mutluyuz şimdilik. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ersen Tapan yazdı:

Lastik temizliği hariç herşeyi yaptım. Bol su alma seçeneğiyle mutluyuz şimdilik. 

Bizim makine yumuşatıcıyı da erkeden alıyor. Bu yüzden yumuşatıcı kullanmıyoruz, toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanarak şimdilik sorunu böyle çözdük.  

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Bizim makine yumuşatıcıyı da erkeden alıyor. Bu yüzden yumuşatıcı kullanmıyoruz, toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanarak şimdilik sorunu böyle çözdük.  

Yumuşatıcı hiç kullanmıyoruz. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Adnan Çakır yazdı:

Boşuna demiyorlar araya para sıkışmış yada para çıkacak diye emoji6.png

Hep öyle sıkışsa abi, 10 kuruş 2 tane:) 

serviste ne hikmetse 300 500 sıkışıyo hep

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Her fırsatta birşeyler yapmaya çalışıyorum temizlediğim ve tamir ettiğim bir takım ev aletleri oluyor ama hepten bozduğumda olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Ali Gök yazdı:

Maşallah 😊

Eskilerin arkasında kondenser fanı yok düz boru sistemi olduğundan temizlik gerekmez. Yenilerin hepsi fanlı sayılır arada temizlik şart.

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Aynen bende kullanmıyorum kireç onleyici 6-7 senedir. Bir makine parası daha vereceğime bozulursa ilk önce bozulan parçasını değişirim uygun yollu. Daha olmadı camasir makinesini...

Buzdolabi fan temizliğini bende her yıl yaparim, bulaşık makinesi için ise yılda iki kez temizleyicisi var onu koyup boş çalıştırıyorum. Şimdilik 13 yıllık beyaz esyalarimda bir sıkıntı olmadı.

Ahh pardon sadece camasir makinesinin pompası ses yapmaya başlamıştı, onu değiştirdim internetten aldığım yan sanayi parça ile eski orijinalinden daha sessiz oldu. Birde yine çok camasir yükünden dolayı kazan amortisoru bozulmuş makine hem gezmeye başlamış hemde vuruntu yapıyordu onları yenilemistim ikisi toplam 60 tl gibi tutmustu. İki yıl oldu ama
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Ozyurek yazdı:

defrost sırasında erittiği buzu dışarı attığı delik tıkanmış..

Bu delik neresinde oluyor acaba buzdolabının abi? Vestelin gardrop tipi buzdolabı var bende o da buzlanma yapıyor 1 aydır. Hanım birkaç kez temizledi kapağı açık unuttuk filan galiba diye düşündük. Şimdi okuyunca acaba bundan mı dedim serviste aramadım hiç. Yarın arkaya bir bakayım olmazsa 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bu delik neresinde oluyor acaba buzdolabının abi? Vestelin gardrop tipi buzdolabı var bende o da buzlanma yapıyor 1 aydır. Hanım birkaç kez temizledi kapağı açık unuttuk filan galiba diye düşündük. Şimdi okuyunca acaba bundan mı dedim serviste aramadım hiç. Yarın arkaya bir bakayım olmazsa 

Benimki normal buzlanma değildi.. 

Buz kırıcı buzu kırıp eritiyor, su olarak dışarı atılması gerekiyor. Ancak tahliye tıkalı olduğu için dondurucu bölmeye akıp donuyordu. 

Tahliye borusu arkada.. su 15x20 cm çapında bir tepsiye boşalıyor, tepsi ısıtılıyor ve su buharlaşıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ersen Tapan yazdı:

Koku makinadan değil gidersen gelir. Pis su hortumunu makinenin orta noktaya kadar yükseltip sabitle. S görevi görsün.

Köksal Yılmaz yazdı:

Selamlar abiler, dostlar,

Geçen yıl yaptığım bu yıl da yenilediğim buzdolabı arkası temizliğimi paylaşmak istedim. Sizlerin de bu gibi yaptığı, önerdiği uygulamalar varsa bekliyorum. Pervane olan bizim profilo,diğeri annemin kullandığı arçelik

89d421ab578e21ac99e9ccaa87d5e8b3.jpg968475c8689d4c4d995afac38f244780.jpg520b63450efe1de3b1c32369aa96afc0.jpg15eeb0b452509a1fad438a2f3fae7c73.jpg

Toz olmayınca ısıyı daha rahat atar. Görevini tez tamamladığı için elektrik az harcar ömrüde artar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Buzlanma dolabın içinde karşı duvarda oluyor muhtemelen.
Çözümü dolabın fişini çekip 24 saat kadar bekletin düzelecektir. Tabiki dondurucu bölümü boşalınca bu işlemi yapın. Ürünler ziyan olmasın
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...