İçeriğe Yönlendir

Beyaz Eşyalara Yaptığınız Bakımlar

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
WD 40 sıktın mı abi?
200 lük zımpara vardı, altlı üstlü zımpara yaptım.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kontak spreyi?

Ütü malum sulu bir ev aleti. İçine su girdiyse korozyon halletmiş olabilir. Ben olsam içine komple sıkardım:)

Köksal Yılmaz yazdı:
Emre Şimşek yazdı:
WD 40 sıktın mı abi?

200 lük zımpara vardı, altlı üstlü zımpara yaptım.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Dün dar vakitte söktüm kınaya gittim bugün baktım, termostat pas yapmış heralde araya zımpara yapınca çalıştı ama bunu benim anlayıp sökme takma toz alma şu parça neydi filan derken tabi bayaa zaman geçti default_smile.png

Buzdolabını kondansatörünü de yeniledim ama sorun çözülmedi. Termik röle vs yapar diyorlar nette. Fikirlere açığım default_smile.png

eb4ffad0363653f38f8a4e3230294e3b.jpg013b72f4b7e4b6d9cda4617b1ab47efa.jpg
Kompresör soketine bakın erime yada temassızlık var mı diye aynı yerde termik te olacak.
Daha önce benzer bir durum başınıza gelmişti. vestel derin Donduruculu buzdolabı nın motoru hiç kalkış yapmıyordu. Motor yanmış olabilir dediler ama tamirci ile birlikte kontrol ederken termik soketinin eridiğini gördüm. Soket yenilenince sorun çözülmüştü.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kombimizin su basıncıyla başım dertte benim de. 2 güne bir düşüyor, ben su basıyorum bir süre sonra basınç artıp kombinin altından tahliye etmeye başlıyor. Bakıma geldiklerinde kombinin üstünden bisiklet pompasıyla hava basmışlardı geçen yıllarda. Ben pompa alıp hava bassam mı acaba yine üstten, ne kadar hava basılacak? Servis mi çağırsam ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Kombimizin su basıncıyla başım dertte benim de. 2 güne bir düşüyor, ben su basıyorum bir süre sonra basınç artıp kombinin altından tahliye etmeye başlıyor. Bakıma geldiklerinde kombinin üstünden bisiklet pompasıyla hava basmışlardı geçen yıllarda. Ben pompa alıp hava bassam mı acaba yine üstten, ne kadar hava basılacak? Servis mi çağırsam ?

Aynı dert bende de var. 
Servis genleşme tankı değişecek dedi ancak ne supaplarına baktı ne hava bastı.  
ikna olmadım.  
Hava basmanın bir prosedürü var ama ben bilmiyorum. Videolara bi bak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Cem Işık yazdı:

Eğer tesisatta kaçak yoksa genleşme tankı ile alakalı bir sorun. Genleşme takı arızalı değilse hava basıldıktan sonra sorun çözülecektir. 

Ne kadar hava basılacağı ile ilgili bilgim yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Emre Şimşek yazdı:

Kontak spreyi?

Ütü malum sulu bir ev aleti. İçine su girdiyse korozyon halletmiş olabilir. Ben olsam içine komple sıkardım:)

Su sızması hiç görmedim, aslında pas olarak yanlış ifade ettim sanırım. Teması engelleyen bişey olmuş ama ne olduğunu göremedim. Zımpara yapınca düzeldi.

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Kompresör soketine bakın erime yada temassızlık var mı diye aynı yerde termik te olacak.
Daha önce benzer bir durum başınıza gelmişti. vestel derin Donduruculu buzdolabı nın motoru hiç kalkış yapmıyordu. Motor yanmış olabilir dediler ama tamirci ile birlikte kontrol ederken termik soketinin eridiğini gördüm. Soket yenilenince sorun çözülmüştü.

Kontrol edeyim, teşekkürler. Usta çağırmadan çözebilirsem daha mutlu olacağım :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aynı dert bende de var. 
Servis genleşme tankı değişecek dedi ancak ne supaplarına baktı ne hava bastı.  
ikna olmadım.  
Hava basmanın bir prosedürü var ama ben bilmiyorum. Videolara bi bak. 

Şimdi arıza ne anlamadım. Basıncın yükselmesi mi düşmesi mi?

Basınç yukseliyorsa ucuz ihtimal su basma vanası bozuk contası eskidi pahalı ihtimal esanjor delik ve her iki ihtimalde de sisteme su girip basınç artıyor. Başıma geldi. Anlamanın tek yolu kombi şebeke vanasını kapatmak. Ucuzdan başlarsak su basma vanası 100 lira civarı olması lazım. Esanjor ben Bosch kombi de değiştirdim 2019 da 850 idi.

Kısa sürede basınç düşüyorsa aynen genleşme tankı doğrudur ya da bir yerlerde ciddi kaçak vardır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Basıncı artıramıyoruz.  
Su basarak basıncı artırırsak ısınınca tahliyeden artıyor. 
Normalde soğukken 1-1,5 bar basınç olması lazım. Ben 0,5 barı geçemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Gunaydin

Benim arastirdigim kadariyla oncelikle en kolay yöntem genleşme tankina hava basmak. Ama öncesinde tesisatları suyu komple boşaltıp hava basılması gerekmekte. Yoksa istediğiniz basinci vuramiyorsinuz.

Kombilerin teknik özelliklerine göre değişiyor ben kayinbabamin viessmann vitopend kombisine 0,8 bar vurmustum bahsettiğiniz basınç dalgalanması geçmişti. Fazla basınç vurmayın genleşme kabindaki membrani yirtabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Basıncı artıramıyoruz.  
Su basarak basıncı artırırsak tahliyeden artıyor. 
Normalde soğukken 1-1,5 bar basınç olması lazım. Ben 0,5 barı geçemiyorum. 

Gunaydin

Benim arastirdigim kadariyla oncelikle en kolay yöntem genleşme tankina hava basmak. Ama öncesinde tesisatları suyu komple boşaltıp hava basılması gerekmekte. Yoksa istediğiniz basinci vuramiyorsinuz.

Kombilerin teknik özelliklerine göre değişiyor ben kayinbabamin viessmann vitopend kombisine 0,8 bar vurmustum bahsettiğiniz basınç dalgalanması geçmişti. Fazla basınç vurmayın genleşme kabindaki membrani yirtabilirsiniz.
Kombinin altındaki tüm şebeke gidiş geliş vs vanaları kapatıp kombideki tahliye vanasını açıp sadece kombideki suyu boşaltmak yeterli olur. Sonra tanka hava basınca şebeke vanasını açıp su basılır.

2 sene önce de benim komşu genleşme tankı değiştirdi o da 350 lira idi. Kombi poff etti basınç sıfır.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Akbal yazdı:

Kombinin altındaki tüm şebeke gidiş geliş vs vanaları kapatıp kombideki tahliye vanasını açıp sadece kombideki suyu boşaltmak yeterli olur. Sonra tanka hava basınca şebeke vanasını açıp su basılır.

2 sene önce de benim komşu genleşme tankı değiştirdi o da 350 lira idi. Kombi poff etti basınç sıfır.

Bana genleşme tankı için 1400 lira dediler.  
Kombinin altında o kadar vana yoktur ya 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mehmet Ozyurek yazdı:

kombi altında iki tane vana vardır. (kalın boru üzerinde) Büyük olan tesisat geri dönüş vanası, (ince boru üzerinde) küçük olan şebeke su giriş vanasıdır. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Markadan markaya değişebilir abi ücret. Bendeki kombi vanası şu şekilde:

3484c6f46efdc754e781c30f047386a1.jpg
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Valla bu konu iyi oldu ya. Babamların kombi de aynı durumdaymış söyleyeyim de tamir etsin:)

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Metin Akbal yazdı:

Markadan markaya değişebilir abi ücret. Bendeki kombi vanası şu şekilde:

3484c6f46efdc754e781c30f047386a1.jpg

Tesisatçı baya bonkörmüş.😀 Hepsine vana takmış. 

Ya da bizim kombi tesisatını yapan cimrilik yapmış. 2 vana ile işi çözmüş.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Tesisatçı baya bonkörmüş.[emoji3] Hepsine vana takmış. 
Ya da bizim kombi tesisatını yapan cimrilik yapmış. 2 vana ile işi çözmüş.  
İlcedeki evde aynı 4 vana var [emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mahkeme profilo’nun iflasına karar vermiş. Mal varlıkları satışa çıkacak 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bulaşık Makinesi su alıyor boşaltıyor ama yıkamıyor ! Hanım isyanlarda 2-3 ay kadar önce kapak iplerinden birisi kopmuştu onu değiştirmiştim, değişim vakti geldi gibi ama inat ediyorum değiştir me ye ce ğim!
YouTube de araştırma yaptım arıza ve çözümleri aynı önce hortum ve makine girişindeki filtreler,taşma swichi sonra yedek su kabı derken en son sirkülasyon pompası pompa dönmüyor motor sağlam ama kondansatör ölmüş (450V 5 microfarat) orijinali gibi alüminyum gövdeli ve 5 mf bulamayınca 8mf plastik gövdeli bulup motor bağlantısını yaptım ve sonuç motor çalıştı akşam montaja devam.14544f68aa033f1b42d76e823d84f1aa.jpg66268dec56881fa6ad70c4f26c570c2f.jpg57f562147e59838ab5d2cbd58b092173.jpgd971d8e0b49607179e7d4d318a07b27e.jpg

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Sirkülasyon pompası yerine takılıp makine toplandı neyse bulaşık yıkamaktan [emoji41] kurtuldum [emoji16] ilk günkü gibi sağlıklı çalışıyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Barış AÇIL

Bosch maxx6 serisi camasiir makinesi ne zamandır sıkma esnasında vuruntu yapıyordu. 26 TL ye internetten aldığım amortisorleri eskileri ile değiştim. Vuruntu gitti ömrü ne kadar olur bakacağız. Orijinali 13 sene dayandi.5b29010f4d6ab8ad94c06abe25743228.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Barış AÇIL yazdı:

Bosch maxx6 serisi camasiir makinesi ne zamandır sıkma esnasında vuruntu yapıyordu. 26 TL ye internetten aldığım amortisorleri eskileri ile değiştim. Vuruntu gitti ömrü ne kadar olur bakacağız. Orijinali 13 sene dayandi.5b29010f4d6ab8ad94c06abe25743228.jpg

Orijinalini 180tl ye almıştım

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Cok fark varmış bu hesaba göre en fazla iki sene sonra bir daha altını açarım. Orijinalini sormadım hiç.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...