İçeriğe Yönlendir

Beyaz Eşyalara Yaptığınız Bakımlar

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Tayfun Aydın

Bir kere buzdolabının arkasında kabı kendim temizleyeyim dedim. Tam oraya gaz borusunun ucunu koymuşlar. Tabi çıkarmaya çalışırken alüminyum olduğu için kırıldı ve tekrar  gaz basma, boru kaynağı derken 400 lira gitti. Bir daha da açmadım oraları :D 

Muhammet Ali Deli yazdı:

Bu delik neresinde oluyor acaba buzdolabının abi? Vestelin gardrop tipi buzdolabı var bende o da buzlanma yapıyor 1 aydır. Hanım birkaç kez temizledi kapağı açık unuttuk filan galiba diye düşündük. Şimdi okuyunca acaba bundan mı dedim serviste aramadım hiç. Yarın arkaya bir bakayım olmazsa 

Muhammet hocam ben de kapağı açık unuttum sıkıntı olmadı ancak geçenlerde elektik gidip gelmiş ve kaçak akım atmış. Ben de memleketteydim. Buzdolabı komple inmiş malum. Ceset var gibiydi. Buzdolabını 48 saat kapattım. Daha sonra aslında buzluktaki atık su bölümünden sıcak su dökecektim ancak servis şişebilir içindeki köpükler dökmeyin dedi. Ben de dökmedim ancak o içindeki tıkanıklıkları önlemek için çok uzun bir fırça var. İnternette satılıyor almanızı tavsiye ederim. Bir de sizin buzlanma sebebi genelde Vesteller de termostat kaynaklı oluyor. Benim garantiden 2 kere değişti. Buzluk kısmından orantısız soğuma olduğu için deniyor. İsterseniz yetkili serviste çalışan bir arkadaşım var numarasını da veririm size... Ataköy tarafına bakıyor ama size yakın mı bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Profilo çamaşır makinası var. Dün Hanım makina sıkma yapmıyor dedi. Önce pompadan zannettim, pompayı sokecektim.

YouTube da Fatih bank diye biri var. Onu izlerken hortumun içi tıkanma ihtimalini gördüm. Hortumu sökerken gördüm ki,

2 tane çorap hortumun içinde kayıp çorapları bulduk.

Maalesef bunu ara sıra yapıyor. Sanırım kapaktaki conta değişecek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ersen Tapan yazdı:

Buzdolabını bende temizlerim senede bir .

Bahar temizliği için öne çekilince arkası muhakkak açılıp temizlenir bizde de. 10 senede bir kere arıza verdi, kompresör sıkışmış değişti.

Elektrik sarfiyatı da düşer temizlenip hava alması sağlanınca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bu delik neresinde oluyor acaba buzdolabının abi? Vestelin gardrop tipi buzdolabı var bende o da buzlanma yapıyor 1 aydır. Hanım birkaç kez temizledi kapağı açık unuttuk filan galiba diye düşündük. Şimdi okuyunca acaba bundan mı dedim serviste aramadım hiç. Yarın arkaya bir bakayım olmazsa 

kapaklardaki conta lastikleri kontrol edebilirsiniz, herhangi bir yerinde deforme varsa hava alıp buzlanma yapabilir..

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

8 yıldır evliyiz. Eşyalarımız da 8 yıllık oldular.

-Buzdolabına hiç bakım yapmadık, kapağı sanki tam tutmuyor bastırarak kapatıyoruz artık. Özellikle doluyken epey zor tutuyor. Buzdolabına ne yapmam gerektiğini bilmiyorum 🤷 

-Çamaşır makinesi drenaj hatası verdi. Altta temizlik için bi kapak yapmışlar orayı temizlemeyi öğrendik 3-5 ayda bir temizliyoruz, lastiklerinin içleri çok kötü haldeydi komple lastiği söktüm temizledik geri taktım bir de çamaşır makinesi temizleme kimyasalı var onunla arada temizliyoruz kötü koku kalmıyor.

-Bulaşık makinesi benim belalım yaban çiçeğim. Daha önce 1 defa değişti yenisi geldi.

Bu da drenaj hatası verdi baktım altı komple su olmuş, ters çevirip tahliye pompasına kadar indim. Pompanın kenarından su kaçırıyormuş kırmızı conta ile kapattım topladım tekrar çalıştı 👍🏼
Arada bir drenaj hatası veriyor, makinenin iç kısmını temizliyoruz geçiyor. Çok nazlı bir makine. Ama çok şükür masraf ettirmedi..

2-3 senedir evimizde kireç arıtma var. Daha az deterjan koyuyoruz makinelere

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Emre Şimşek yazdı:

-Buzdolabına hiç bakım yapmadık, kapağı sanki tam tutmuyor bastırarak kapatıyoruz artık. Özellikle doluyken epey zor tutuyor. Buzdolabına ne yapmam gerektiğini bilmiyorum 🤷 

-Çamaşır makinesi drenaj hatası verdi. Altta temizlik için bi kapak yapmışlar orayı temizlemeyi öğrendik 3-5 ayda bir temizliyoruz, lastiklerinin içleri çok kötü haldeydi komple lastiği söktüm temizledik geri taktım bir de çamaşır makinesi temizleme kimyasalı var onunla arada temizliyoruz kötü koku kalmıyor.

-Bulaşık makinesi benim belalım yaban çiçeğim. Daha önce 1 defa değişti yenisi geldi.

Bu da drenaj hatası verdi baktım altı komple su olmuş, ters çevirip tahliye pompasına kadar indim. Pompanın kenarından su kaçırıyormuş kırmızı conta ile kapattım topladım tekrar çalıştı 👍🏼
Arada bir drenaj hatası veriyor, makinenin iç kısmını temizliyoruz geçiyor. Çok nazlı bir makine. Ama çok şükür masraf ettirmedi..

Buzdolabının kapak içi aşırı yüklü mü? Kapağın düşmüş olma ihtimali var. Kapağı yukarı kaldırarak kapamayı dene bir, sonuca göre çözüm var:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Emre Şimşek yazdı:

9 yıllık bizim makineler

-Çamaşır makinesi bazen koku yapıyor, kapaktaki lastik içini temizledim. Bir de alt kapağı açıp temizledim. Ara ara boş yıkama ile temizleniyor. 

-Bulaşık makinesi, ara ara temizlik için boş yıkama yapılıyor, başka bir şey yapmadım.

-Buzdolabı, dondurucu koku yapmasın diye mangal kömürü koydum, kendi karbon filtresini 1 kere güneşte beklettim. 

-Derin dondurucu, hiç bir şey yapmadım. 

-Fırın, bizim belalımız. Hediye gelmişti, vestel ve resmen dağıldı. Kapağının kolu kırıldı. Alt kapak yerinde durmuyor. Ocakları yaktıktan sonra geri sönüyor, alev söndü sanıp gazı kesiyor. Bunun çözümünü bulamadım. Bazen hanım 1 dakika bekliyordu başında, çıt çıt çakmak çakmaya devam ediyor. Sonra sönmeden yanıyordu. Çakmağın yanındaki alev algılayan şeylere çekiçle vurarak doğrulttum, düzeldi ama 1 yıl olmadan canları yine çekiç istiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Cem Işık yazdı:

Buzdolabının kapak içi aşırı yüklü mü? Kapağın düşmüş olma ihtimali var. Kapağı yukarı kaldırarak kapamayı dene bir, sonuca göre çözüm var:)

Evet abi genellikle kapak aşırı yüklü oluyor. Eni 80 cm olması lazım geniş dolap. Kapağa kavanozlar da konunca sorun daha belirginleşiyor.

Kapağı açıp şöyle bir yukarı aşağı zorladım, dipten boşluk yapmış az bir şey, ben yukarı aşağı yaptıkça tık tık etti menteşeden.

Alt kapak hafif dışarıda duruyor.

Bir de kapakları açıp gidersen kendi kapanmıyor mesela, halbuki annemlerdeki dolabın kapağı kapanırdı.

F6319366-D1BF-4CFC-A27A-7CC1F619AA9D.jpeg

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Emre Şimşek yazdı:

Evet abi genellikle kapak aşırı yüklü oluyor. Eni 80 cm olması lazım geniş dolap. Kapağa kavanozlar da konunca sorun daha belirginleşiyor.

Kapağı açıp şöyle bir yukarı aşağı zorladım, dipten boşluk yapmış az bir şey, ben yukarı aşağı yaptıkça tık tık etti menteşeden.

Alt kapak hafif dışarıda duruyor.

Bir de kapakları açıp gidersen kendi kapanmıyor mesela, halbuki annemlerdeki dolabın kapağı kapanırdı.

F6319366-D1BF-4CFC-A27A-7CC1F619AA9D.jpeg

Ben bu şekilde tamir etmiştim..

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Emre Şimşek yazdı:

Bahsettiği ilaç ne ola ki?

İran yapıştırıcısı diye geçer, nalburlarda bulunur, 2 ayrı tüpü karıştırıyorsun, berbat kokuyor (kokmuş balık yanında miski amber kalır)10-15 dakikada mermer gibi oluyor. Sertleşince koku yok ama:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kutusu farklı olabilir 3-5 ayrı kutuda gördüm ben , ama içerik aynı. 
delik radyatör vs tamir edilir bununla istenirse, baya beton gibi oluyor kuruyunca. Sökmek mümkün değil uygulama sonrası, matkapla parçalanıp çıkar belki. 
buzdolabı kapağının içi sert  sünger gibi enteresan bi malzemeyle kaplı, bu malzeme deforme olan yeri doldurup beton gibi bir katman oluşturuyor orada. 
ben buzdolabı kapağını söküp, çöp torbasıyla buzdolabının ağzını bantlayıp 3 saatte tamirat+kuruma süresi, geri kapağı takmıştım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
Selamlar abiler, dostlar,

Geçen yıl yaptığım bu yıl da yenilediğim buzdolabı arkası temizliğimi paylaşmak istedim. Sizlerin de bu gibi yaptığı, önerdiği uygulamalar varsa bekliyorum. Pervane olan bizim profilo,diğeri annemin kullandığı arçelik

89d421ab578e21ac99e9ccaa87d5e8b3.jpg968475c8689d4c4d995afac38f244780.jpg520b63450efe1de3b1c32369aa96afc0.jpg15eeb0b452509a1fad438a2f3fae7c73.jpg

Bu bakımın aynısı benimde yapmam gerekiyor. Zira fanın oradan ara ara 10 15 saniyelik vırt vırt diye ses geliyor sonra kesiliyor.

[emoji2186][emoji605][emoji605]
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mahmut Yıldız yazdı:

Çamaşır makinesi koku yapıyordu, lastiğin içini temizledik. Leş gibiydi. Bir ara değişmek lazım. 

Makinanın koku yapması , içi nemli iken kapağını kapalı tuttuğunuz için oluyor. Makinayı yüksek derecede içine bir şişe sirke döküp çalıştırıp, lastiğini de silerseni koku kalmaz.  Sonrasında ise, kullanım sonrası kapağını açık bırakıp için kurumasını sağlamanız lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Alpay Sumer yazdı:

Cem abinin dediği sey bu 

IMG_20210926_185151.jpg

Cem Işık yazdı:

Kutusu farklı olabilir 3-5 ayrı kutuda gördüm ben , ama içerik aynı. 
delik radyatör vs tamir edilir bununla istenirse, baya beton gibi oluyor kuruyunca. Sökmek mümkün değil uygulama sonrası, matkapla parçalanıp çıkar belki. 
buzdolabı kapağının içi sert  sünger gibi enteresan bi malzemeyle kaplı, bu malzeme deforme olan yeri doldurup beton gibi bir katman oluşturuyor orada. 
ben buzdolabı kapağını söküp, çöp torbasıyla buzdolabının ağzını bantlayıp 3 saatte tamirat+kuruma süresi, geri kapağı takmıştım. 

Bu şey değil mi ya? Çelik yapıştırıcı?

Ben saf saf araç kamerasını ön cama bununla yapıştırmıştım da sonra pıt diye düşmüştü. Ama geri kalan kısmı kameradan temizleyememiştim..

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Emre Şimşek yazdı:

Ben saf saf araç kamerasını ön cama bununla yapıştırmıştım da sonra pıt diye düşmüştü. Ama geri kalan kısmı kameradan temizleyememiştim..

İran tutkalı diyorlar, sanayicilerin ucuz hızlı çözüm gereçlerindendir. Ben de elektrikli süpürgenin kırılan başlık aksamını bununla onarmıştım iki yıldır tık yok. Uygulamadan önce yüzeyleri temizleyip hafif zımpara ile pürüzlendirmek iyi oluyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emre Şimşek yazdı:

2-3 senedir evimizde kireç arıtma var.

Şunu bi örneklendirsek?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Emre Şimşek yazdı:

Bahsettiğin plastik çelik denen yapıştırıcı Emre. Bizimki iran yapıştırıcısı diye geçiyor mantığı aynı ama farklı ürünler. 8-10 tl fiyatı. Çok etkilidir ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emre Şimşek yazdı:

https://aosmith.com.tr/mini-triasoft/

Bizdeki Triasoft Mini.

Çalışma mantığı, reçine kireci alıyor, geceleri tuzlu suyla reçine temizleniyor. Sisteme sürekli tuz ekliyorsun. Aynı bulaşık makinesi gibi..

Elim ayağım birbirine girdi fiyatı görünce. Apartman ortak sisteme mi dahil arkadaş ne bu :D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Köksal Yılmaz

Kondansatörde arıza var sanırım bazen çalışırken tam kalkış yapamıyor, marş basıyor ama çalışmıyor gibi. Parça kodu için söktüm, sökmüşken daha fazla temizlik yaptım. İlk fotodaki kısmı hiç sökememiştim(10 yıllık) başkasının malı gibi asıldım bu sefer.

8f9183ac3936b170a3deeba61bbe633d.jpg9c09ceb5c944ccca774f26abebc5a854.jpg1c93b61d37aabc1cd6bcfa619225fa43.jpg59f70da8bad7f625facc287410e560af.jpg52fb986a51794052776d2ad223c9caad.jpg471f7d4f6d43f12a6ca64a11b753436f.jpgf245255208c1e57debf8d8e56d57d67e.jpg5e19e99673193d54ab4870a1a7bc2952.jpg4b12858c5975342f256d9e003cce4d61.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

2 ay olmamıştı pervane temizliği yapalı bu kadar toz toplamış. Kapasitöre ulaşmak biraz uzun sürdü(sökmeyi anlamam) ama sonunda ulaştım. Dolap profilo marka. Kapasitörün fotosunu alıp temizleyip topladım.
907d869284892acc70189bb41d7dec56.jpg43bc1dd07bf9ef10115c897b36e3b4dc.jpg5ffbf4ac5143db4b9469423981857abd.jpgbd54b24560e603af31e74e032d186b3c.jpga618cb7550281ade8da8e4e94baa7cd4.jpg209348655f517cd1a5e06ddd09d7a19f.jpg75d1fae292bf0508745f67db747cbd44.jpg7edff51c2609cc7a66d07327ae67f220.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Dün dar vakitte söktüm kınaya gittim bugün baktım, termostat pas yapmış heralde araya zımpara yapınca çalıştı ama bunu benim anlayıp sökme takma toz alma şu parça neydi filan derken tabi bayaa zaman geçti :)

Buzdolabını kondansatörünü de yeniledim ama sorun çözülmedi. Termik röle vs yapar diyorlar nette. Fikirlere açığım :)

eb4ffad0363653f38f8a4e3230294e3b.jpg013b72f4b7e4b6d9cda4617b1ab47efa.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...