İçeriğe Yönlendir

Beyaz Eşyalara Yaptığınız Bakımlar

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Birkaç haftadır bi sıkıntı var. Makine bosch bulaşık. 

yıkama bitince makine kapanıyor. Kapağı açtığımda dibinde su kalıyor. Katı madde kontrolü yapıyorum. Yok. Temiz. Ama dipte su kalmış. Çekmemiş. Bulaşıklarda su lekesi kalmış. 

tekrar çalıştırıp hemen reset yapıyorum. Makine 1 dk daha çalışıp resetliyor. İşte o sırada dipteki suyu kendi çekip boşaltıyor. 

yani aslında suyu boşaltabilecekken program dahilinde yıkamada neden suyu boşaltmıyor olabilir?

Ters çevirip içindeki suyu akıttıktan sonra tekrar çalıştırmayı dener misin

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Ters çevirip içindeki suyu akıttıktan sonra tekrar çalıştırmayı dener misin

nasıl ters? Makineyi mi ters çevireyim :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

nasıl ters? Makineyi mi ters çevireyim :) 

Aynen , baş aşağı çevir beynine kan gitsin, suyu dökülsün, ben de yaptım geçenlerde profiloya :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Birkaç haftadır bi sıkıntı var. Makine bosch bulaşık. 

yıkama bitince makine kapanıyor. Kapağı açtığımda dibinde su kalıyor. Katı madde kontrolü yapıyorum. Yok. Temiz. Ama dipte su kalmış. Çekmemiş. Bulaşıklarda su lekesi kalmış. 

tekrar çalıştırıp hemen reset yapıyorum. Makine 1 dk daha çalışıp resetliyor. İşte o sırada dipteki suyu kendi çekip boşaltıyor. 

yani aslında suyu boşaltabilecekken program dahilinde yıkamada neden suyu boşaltmıyor olabilir?

Makinanın iç kısmına su sızıyor. (Pompa ,beyin olduğu bölüm) Su sensörüne kadar yükseldiğinde makina kendini güvenlik amacıyla kapatıyor. İçini açıp dibinde biriken suyu süngerle temizlersen düzelecektir. İçini açtığında su yoksa soketleri falan kontrol et. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Aynen , baş aşağı çevir beynine kan gitsin, suyu dökülsün, ben de yaptım geçenlerde profiloya :D 

makine bitti içinde bulaşık var. Dibinde de su kalkış. Hiç ellemeden kapağı tekrar kapatıyorum. Start deyip, hemen resetliyorum. 1dk içinde sesler geliyor makine kapanıyor. Açıp bakınca o dipteki suyu çekip tertemiz yaptığını görüyorum. Ben yine anlamadım senin dediğini 

Ersen Tapan yazdı:

Makinanın iç kısmına su sızıyor. (Pompa ,beyin olduğu bölüm) Su sensörüne kadar yükseldiğinde makina kendini güvenlik amacıyla kapatıyor. İçini açıp dibinde biriken suyu süngerle temizlersen düzelecektir. İçini açtığında su yoksa soketleri falan kontrol et. 

su sızıyor ve kapanıyor. Buna bi bakayım abi

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

Bunu yaparken alt tarafta strafor köpükten yuvarlak bir parça var çok kibar ona nazik davran kırılmasın.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

makine bitti içinde bulaşık var. Dibinde de su kalkış. Hiç ellemeden kapağı tekrar kapatıyorum. Start deyip, hemen resetliyorum. 1dk içinde sesler geliyor makine kapanıyor. Açıp bakınca o dipteki suyu çekip tertemiz yaptığını görüyorum. Ben yine anlamadım senin dediğini 

su sızıyor ve kapanıyor. Buna bi bakayım abi

Benimki yıkamaya başlamıyordu bir türlü, o zaman ters çeviriyordum. Makinenin alt kapağı ile sensörü ekleyeyim 

IMG20221218182438.jpg

IMG20221218134641.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ersen Tapan yazdı:

Makinanın iç kısmına su sızıyor. (Pompa ,beyin olduğu bölüm) Su sensörüne kadar yükseldiğinde makina kendini güvenlik amacıyla kapatıyor.

Su sızıntı olduğu durumda; makine güvenlik amacıyla çalışmayı durduruyor ve sürekli olarak su boşaltma pompasını çalıştırıyor. Bu arızada makine çalışıyor ve düzgün yıkama yapmayarak içinde su bırakarak kendini kapatıyor.

Başka bir arıza var gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Su sızıntı olduğu durumda; makine güvenlik amacıyla çalışmayı durduruyor ve sürekli olarak su boşaltma pompasını çalıştırıyor. Bu arızada makine çalışıyor ve düzgün yıkama yapmayarak içinde su bırakarak kendini kapatıyor.

Başka bir arıza var gibi.

Bendeki sıkıntıda  2 şekilde de davranıyordu. 

Köksal Yılmaz yazdı:

Bunu yaparken alt tarafta strafor köpükten yuvarlak bir parça var çok kibar ona nazik davran kırılmasın.

Bizimki ankastre paldır küldür dalıyordum :D Şu anda mach 3 turbo olarak hayatına devam ediyor muhtemelen o ayrı mevzu :sandalye:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Ersen Tapan yazdı:

Bendeki sıkıntıda  2 şekilde de davranıyordu. 

Elektronik aletler bunlar... türlü türlü huyları var:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu sorunlar kaç yıllık makinede oldu. Benimki 10 yıllık, ona göre psikolojimi ayarlayacağım. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu sorunlar kaç yıllık makinede oldu. Benimki 10 yıllık, ona göre psikolojimi ayarlayacağım. 

Beyaz eşyalar sürprizleri sever. Her an her şey olabilir.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

10. yıldayız :) 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

10. yıldayız :) 

Yapma bunu :shok:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Yapma bunu :shok:

Çağırma abi, gündemini değiştir 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Çağırma abi, gündemini değiştir 

Komodo ejderi ile bal porsuğu kapışsa ne olur acaba:unsure2:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Akbal

Bosch Maxx 8 çamaşır makinamız var. Sanırım 9 sene bitti. Tambur vurup duruyordu. Az veya çok çamaşırda vurup yarım dolulukta olan çamaşır atamalarında sorun yoktu. Amortisör keçeleri gitmiş. Bazı amortisörler direk değişiyor bazılarının iç tamir takımı (keçe ve yağ) varmış. Benim makinaya göre olan tamir takımı yoktu. Yeni amortisörde biraz dandik geldi. Eva tarzı sert ama kalın sünger arıyordum. Ayakkabı kecesi buldum. Onu serçe parmağı eninde ve boyunda kesip aşınan kecelerin oraya yerleştirdim. Biraz likit gres ile değişimi sağladım. Henüz çamaşır atmadı hanım ama tamburda oynama yok gibi.

IMG_20230213_145838.jpg.da8659c01c923151651b182293faafdf.jpg

IMG_20230213_145845.jpg.f86bf5629671400cb0ae2274aa13ef61.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben orijinal amortisör almıştım servisten , kendim takmıştım. Yine biraz ses geliyor ama çok önemli değil. Serviste vardır parça ama pahalıdır, ben 190 TL almıştım sanırım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Geçen ay buzdolabı soğutmaz oldu. Arkada boru çürümüş gazı bitmiş. Boruyu kes gaz bas 2500 lira para aldılar. Dolabın muadili 20 bin üstü.

Bulaşık makinesi suyu tahliye edemiyordu. El kadar bir pompa değiştirdim işçilik benden parça 240₺

LG makina OE hatası çözüldü çok şükür. Bunun da muadili 10 bin üstü. Makineler 10 yıllık. Bir şeyden anlamıyor olsam muhtemelen daha kalitesiz beyaz eşya alır geçerdim.

Çamaşır makinesi de OE hatası verdi, filtreyi temizliyorum olmuyor Allahım kafayı yiyeceğim derken bunun gideri yan taraftaydı o aklıma geldi. Makine kaya kaya en sonunda tahliye borusunu yandan sıkıştırmış su çıkamıyormuş. Çok şükür kolay halloldu.

Çamaşır makinesinin içini hiç açmadım, onun da bir amortisör problemi var gibi.. Bakacağız.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Bulaşık makinesi suyu tahliye edemiyordu. El kadar bir pompa değiştirdim

sanırım bu çok yaygın

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Peki şunun için fikir verebilecek birisi var mıdır? Çamaşır makinesini ne kadar temizleyici kullanarak temizlesekte vs özellikle kışın ev içinde kuruttuğumuzdan da kaynaklanıyor ama çamaşırlara 2 kapak konsantre yumuşatıcıda atsak yine de pis kokuyor bizde kışın artık çamaşır asınca odanın camını çamaşırlar kuruyana kadar kapatmıyoruz ama bu durumun bir sebebi olmalı diye düşünüyorum. Belki yazında kokuyor ama balkonda rüzgarla temas ettiği için kokuyu farkedemiyoruz kışın bariz bir durum oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arif Aykın yazdı:

Peki şunun için fikir verebilecek birisi var mıdır? Çamaşır makinesini ne kadar temizleyici kullanarak temizlesekte vs özellikle kışın ev içinde kuruttuğumuzdan da kaynaklanıyor ama çamaşırlara 2 kapak konsantre yumuşatıcıda atsak yine de pis kokuyor bizde kışın artık çamaşır asınca odanın camını çamaşırlar kuruyana kadar kapatmıyoruz ama bu durumun bir sebebi olmalı diye düşünüyorum. Belki yazında kokuyor ama balkonda rüzgarla temas ettiği için kokuyu farkedemiyoruz kışın bariz bir durum oluşuyor.

Vestel makinamda aynı sorunu yaşamıştım. Makina da kokuyordu küf nem gibi vs. Oğlan doğunca Bosch ile değiştirdim. Sorun kalmadı 😅 Makinayı sirke karbonat vs yıkamayı bı dene.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Arif Aykın yazdı:

Makineyi bununla temizleyin. (Çamaşır makinenizin bosch ya da siemens olmasına gerek yok) Duruma göre kısa aralıkla iki kere de yapılabilir. Sonra belli aralıklarla (2-3 ayda bir) yine temizlik yapmak gerekebilir. Bunun için yukarıdaki gibi pahalı bir ürüne gerek yok. İsteğinize göre sirke-karbonat ya da bir tane bulaşık makinesi tableti kullanılabilir. Temizlemede sıcaklığı yüksek seçin. Bir de kapak contasının arasına bakın, kir varsa orayı da silerek temizleyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
(düzenlendi)

Çamaşır makinesinde koku problemini bizde yaşıyoruz. Özellikle 50 derece ve üzeri programda yıkama yapılınca oluyor. Sanki içerisinde günlerce beklemiş ıslak bez kokusu gibi oluyor. Makine 7 yaşında. Koku sorunu 3 yıl önce makineyi 90 derece sıcaklıkta (kazan içi temizlensin diye) tablet, sirke (başka bir şey koydum mu bilmiyorum.) ekleyerek çalıştırma sonrası olmaya başladı. Koku sonrası makinenin pompa ve hortumlarını söküp temizledim. Hortumların içi balçık gibi olmuş. Sanırım yumuşatıcı yada başka bir şeyden dolayı. 

Bi ara sadece sıvı deterjan kullanıyorduk. Bazı toz deterjanlarda da koku olayı oluyor. Zaten yumuşatıcıyı da zamanından önce alıyor. Bu nedenle yumuşatıcı kullanmıyoruz. 

Gittiği yere kadar kullanalım dedik.  

Hatta yıkama sonrası makine havalansın diye deterjan çekmecesini ve kapağı açık bırakıyoruz.

tarihinde Mustafa YILDIRIM tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Çamaşır makinesinde koku problemini bizde yaşıyoruz. Özellikle 50 derece ve üzeri programda yıkama yapılınca oluyor. Sanki içerisinde günlerce beklemiş ıslak bez kokusu gibi oluyor. Makine 7 yaşında. Koku sorunu 3 yıl önce makineyi 90 derece sıcaklıkta (kazan içi temizlensin diye) tablet, sirke (başka bir şey koydum mu bilmiyorum.) ekleyerek çalıştırma sonrası olmaya başladı. Koku sonrası makinenin pompa ve hortumlarını söküp temizledim. Hortumların içi balçık gibi olmuş. Sanırım yumuşatıcı yada başka bir şeyden dolayı. 

Bi ara sadece sıvı deterjan kullanıyorduk. Bazı toz deterjanlarda da koku olayı oluyor. Zaten yumuşatıcıyı da zamanından önce alıyor. Bu nedenle yumuşatıcı kullanmıyoruz. 

Gittiği yere kadar kullanalım dedik.  

Hatta yıkama sonrası makine havalansın diye deterjan çekmecesini ve kapağı açık bırakıyoruz.

Linkini verdiğim ürünle yıkayın, üzerinde talimatı yazıyor. İhtiyaç varsa kısa sürede ikinci kez yıkayın, ben çok farkını gördüm. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...