İçeriğe Yönlendir

Gelen Zamlardan Etkilenmeme Yolları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Ali Darbaz

Adama bak ya, tamda hayel ettiğim gibi. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Ranger i sattım acayip tasarruf ettim, masraflar deli düştü, 

Termostatlı vanaları söküp, akılsız manuel vana taktım, oturma odası, yatak odası, mutfak dışı tüm petekler ölümüne kapalı,

Mazotu TP den % 10-15 civarı ucuz alıyorum.

Su için engelli aboneliğim var, % 10 ödüyorum.

2,5 yıldır kıyafet almıyorum, dışarıda yemek olayını epeydir bitirdim.

TV paketi, abonelik vs hiçbiri yok.

Telefon aboneliğim engelli % 25 ucuz. 

TL de cebimdeki harçlık dışında para tutmuyorum.

Evimle işyerimin arasında araçla gidip geliyordum, Engelli kimliğimle aldığım ücretsiz biniş kartıyla, toplu ulaşıma bedel ödemiyorum.

Artık çay, kahve işleri evde.

Ekstra gelir getirici, ticari işler yapıp, danışmanlık, denetim işi aldım, devlet teşvik başvuru dosyası hazırlıyorum.

İşyerime yakın bir noterle, yeminli tercümanlık sözleşmesi imzalamak üzereyim.

Emekli maaşımı yükseltmek için emeklilik öncesi son 5 yıl içinde çalıştığım firmalara, maaş tespit ve eksik SGK primi davası açtım. Emekli maaşım aylık 430 TL yükselecek.

Meyve, sebze pazardan, manava gitmiyorum.

İhtiyaç dışı tüm alışverişleri bitirdim.

Bişeyler alıp satarken, vergi yüküne girecek işleri yapmıyorum.

Kullanmadığım tüm eşyaları, sarı site vb yerlerde satacağım.

4+1 evi satıp, 2 adet 2+1 ev almayı, birini kiraya vermeyi planlıyorum.

Başarabilirsem, 2-3 katlı her kat 130-150 m2 lik merkeze ve hastanelere yakın bir yer bulabilirsem, her katı 3-4 daireli aparta dönüştürüp, günlük kiralama işi cazip geliyor.

İşin özeti, uzun zamandır kişisel oluşabilecek ekonomik riskleri yönetmeye çalışıyorum.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ahmet Bey ,

parti kur oy verelim. Sadece tasarrufla düze çıkartırsınız ülkeyi. :)

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Hersey tamamda termostatik vanaları neden söktünüz?

0 konumunda zaten kapalı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Barış AÇIL yazdı:

İçindeki mil boyu olması gerekenden kısaymış, kapalı sanarken cayır cayır yanmış, geçen ay 450 TL fatura gelince eskiye dönüş candır.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Barış AÇIL yazdı:

Ben de tam hızını alamadı diyecektim 😁😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Termostatik vanaların bazıları kilitli olur. 2 konumundan aşağı inmez sıcaklık düşmesin diye. Muhtemelen ondan söktü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

O ayar isterse sıfıra yani tam kapalıya çekilebiliyor. 

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez
(düzenlendi)

Evde hangi alet ne kadar elektrik tüketiyor diye merak ediyordum, zamlardan sonra iyice arttı tabi merak. Akım trafosu da vardı hazırda. 100 amperlik olduğu için fazla hassasiyet beklemiyordum ama 105 vatlık ampulle deneyip hesapladığımda 102 vat sonucu çıktı, fikir vermek için yeter de artar. Eski monitörü uykuda bırakıyordum, çok harcıyormuş o halde de mesela.

ac75dd35-89b4-48fc-b0e2-86f13022e6d9.jpg

tarihinde Muhammet Ölmez tarafından düzenlendi
yazım hatası
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bizim ufaklık vananın kafasını kopartmış. Mil vb ne varsa çıkmış gelmiş. Kalorifer sıcak. Bende çalışmaz diyordum yandık vana alacağız diuordum hatta.
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben de tam hızını alamadı diyecektim 😁😁

Uzun zamandır yaşadığımız ekonomik koşullarda kim lükslerinden vazgeçmedi, kaç kişi yükselen maliyetleri gelirine uydurmak için birçok keyfinden feragat etmedi?

İlk örnek, kaç yıldır biraraya gelmiyoruz?

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Kiriş yazdı:

Uzun zamandır yaşadığımız ekonomik koşullarda kim lükslerinden vazgeçmedi, kaç kişi yükselen maliyetleri gelirine uydurmak için birçok keyfinden feragat etmedi?

Çok doğru. İstisnasız herkes. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Kiriş yazdı:

1 hafta olmuştur iyi hatırlattın acilen toplanayım

Ahmet Kiriş yazdı:

kim lükslerinden vazgeçmedi,

naalkaaaa, bak 4x4 bilems aldım , daha yeni :keyifli: arkadaşalr sordum, alayım mı lem dedim, al dediler aldım

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

400 tl gelmiş doğal gaz. Havalar yumuşak giderken böyle. Soğuk olsa 800 gelir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Çağlar Bayur yazdı:

1 hafta olmuştur iyi hatırlattın acilen toplanayım

naalkaaaa, bak 4x4 bilems aldım , daha yeni :keyifli: arkadaşalr sordum, alayım mı lem dedim, al dediler aldım

Anca sen toplanıyorsun abi, arada haber ver THY % 25 indirimli, uçar gelirim. 😎😎😎

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Göktürk

Kombiyi kısın fatura azalır demiş bakanımız. Uygulayalım lütfen arkadaşlar çok iyi fikir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Keşke herşeyi devletten beklemeyip zamanında kıssaydınız. İlla devlet söyleyecek. Mesela biz först leydi söylemeden önce öğünleri kıstık. Şükrediyor oturuyoruz maximus kasımızın üstüne. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Bugün bime gittik hanımla
Hanımın biraz marka takıntısı var
Çamaşır suyu illa domestos olsun diyor
1.25 lt lik demostos 22.5 tl yine aynı miktardaki güldal 11.5 tl arada tam 11 tl fark var ve 2 üründe yoğun kıvamlı

Hanıma güldal aldım al bir dene dedim ve eve gelince kullandı ve beğendi

Arada tabiki kalite farkı vardır ancak domestosun reklamlara ödediği parayı ürünün etiket fiyatında hissediyorsunuz bimin yine bulaşık tabletleri piyasanın en uygunu ve senelerce kullandım ve hep memnun kaldım
Abi gurdal cok kotü kokuyor ozelikle temizlik icin lavoboda falan kullanmak sikintili ben denedim gene domestos döndün
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Levent Güzelkalp yazdı:
Mert Gülkokan yazdı:
1.25 lt lik demostos 22.5 tl yine aynı miktardaki güldal 11.5 tl arada tam 11 tl fark var ve 2 üründe yoğun kıvamlı

Arada tabiki kalite farkı vardır ancak domestosun reklamlara ödediği parayı ürünün etiket fiyatında hissediyorsunuz bimin yine bulaşık tabletleri piyasanın en uygunu ve senelerce kullandım ve hep memnun kaldım

Abi gurdal cok kotü kokuyor ozelikle temizlik icin lavoboda falan kullanmak sikintili ben denedim gene domestos döndün

Biz hep onu kullanıyoruz. Rakam harici domestostan farkını göremedik. Domestosun ambalaj plastiği daha kaliteli birde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mert Gülkokan yazdı:

Güldal mı kullanıyorsun onu anlamadım emoji1787.png

Evet. Benim hatun içecek kadar sever çamaşır suyunu. Bir iki kere domestos aldım boşa 2x para verme demişti hatta. Belki biraz daha zayıftır ama endüstriyel atık yok nasılsa evde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlkay Başaran yazdı:

Biz hep onu kullanıyoruz. Rakam harici domestostan farkını göremedik. Domestosun ambalaj plastiği daha kaliteli birde

Bidon bitince turşu kurmada kullansak :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

Kombiyi kısın fatura azalır demiş bakanımız. Uygulayalım lütfen arkadaşlar çok iyi fikir.

e nede olsa elimizde çok güçlü bir silah var o da üşümemek.

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Mert Gülkokan yazdı:

Benim eşim de mutlaka domestos kullanır.

Amazonda kampanya var . 

1,85 lt 20.7 TL , 750ml 9 TL

5li veya 10 lu alımlarda extra %5-15 indirim de var.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B084XSP8XR/ref=ox_sc_saved_image_5?smid=A1UNQM1SR2CHM&th=1

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
İlkay Başaran yazdı:

Benim hatun içecek kadar sever çamaşır suyunu.

Bu yazı bir yerden tanıdık geldi.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Market ve dışardan yemek  konusunda biraz işi abarttım. :) Telefonumda Getir, Hepsiburada, Bisu, Migros, Trendyol, Yemeksepeti, Şok uygulamaları var. Her birinden bir tane de çift uygulama var annemin telefonuna bağlı. Eşim anlamaz onda da hepsini yükleyip ikincil uygulamaları benim ufaklığın telefonla bağladım. 1 aydır kampanyalar azaldı fakat 2021'in genelinde kuponsuz, indirimsiz alışveriş yapmadım. Bir ara Hepsiexpress her gün 90'a 30, 60'a 40 lira gibi indirimler yapıyordu. Sonra 3-4 ay Aralık ayına kadar Getir ile defalarca %30-50 indirim yakaladım. 1 aydır Migros fena değildi. Trendyol Hemen kupon verirse kullanıyorum. Son enflasyon artışları bu işi biraz sekteye uğrattı. Doğru sepetler oluşturup, bir süre mesai harcamak gerekiyor. Tabi 20 liralık salçayı 40 gösterip indirimle 25'e satanlardan korunmak için market fiyatlarına hakim olmak ve matematik yürütmek gerekiyor. Benim motivasyonum evden çıkmıyorum, aracım km yapmıyor, yakıt tüketmiyor, fiziki olarak yorulmuyorum, ucuza aldığım gibi, işsizlerin en çok başvurduğu kuryelik mesleğine katkıda bulunuyorum.

Rahmetli babam 8-10 yıl market işletti, bir ara tüm alımları ben yapıyordum. Market alışverişinde temel kural alırken kazanmak, ucuz olan dayanıklı tüketim mallarını belli miktarda stoklamakdır. Bulaşık deterjanı yıllık 365 adet tüketiyorsanız çok iyi bir kampanya varsa bunu tek seferde almak sizi gelecek fiyat artışlarından korur. 

Bu arada Ekim ayında hiç sorunsuz olan 10 yıllık Bosch çamaşır ve bulaşık makinesini Letgo marifetiyle sattım. Bulaşık makinesi'nde önceden kartı değişmişti servisi arayıp sadece meraktan fiyat sordum 1000 lira dediler.  Gelecekte arızalansa çöp olur düşüncesiyle 1600'e yeni ev kuran bekar bir dr aldı götürdü. Gittim 5200 liraya Vestel marka makineleri aldım. 3600 liraya iki makinem sıfırlandı, çamaşır makine kapasitem 7 lt iken 10 lt oldu, 3 yıl garanti ile kafam rahatladı. Şimdi iki makine 8 bin lira. 

Yine aynı ay hanıma 4 yıllık telefonu ilerde iş görmez fiyatlar artar diye telefon, Haziran ayı için tatil rezervasyonu aldım. ödemeler  beni zorluyor fakat taksit taksit bir şekilde hallediyorum. Beyaz eşya, telefon ve tatili şimdi alsam 7-9 bin fazla verecektim. 

Uzun oldu ama bu ülkede bugün ne alıyorsanız gelecekten daha ucuzdur ve her aldığınız ürünün daha hesaplısı mutlaka vardır. Onu arayıp bulmak ve hane gelirinizi doğru yönetmeniz gerekir. TL borçlanmak ise sizi zenginleştirir. Bugün 100 bin krediye 24 ayda 126 bin geri ödüyorsunuz. Bu parayı çekip gümüş, araba ya da bist 30 herhangi 10 tane hisse alın en geç 31 Aralık 2022'de en az 126 bin elinizde olur. Kalan 12 ayın borçlanma maliyetini kazanmış olur, enflasyonu lehinize çevirirsiniz iyi senaryoda 6 ay hatta 3 ay bile size bu getiriyi sağlayabilir. 

Notlarım bunlar. Hayatta kalma yolunda herkese başarılar. :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...