İçeriğe Yönlendir

Gelen Zamlardan Etkilenmeme Yolları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evi 15 derece üstünde tutmak için harcadığınız sıcak su ayrı ölçülüyor. 

Yaptığımız site ayrı bir sayaç var. Siz ev daha sıcak olsun diye kaloriferi açmazsanız sayaç çalışmıyor. Ama ev 15’in altına da inmiyor. Kaloriferi açarsanız sayaç çalışmaya başlıyor. Ev 15 dereceden daha çok ısınıyor

bir de ortak alanların ısıtması var. Onları da saymalı. 

Merdiven boşluğu vs

Sıcak suyumuz için ayrı bir sayacımız var oradan hesaplanıyor. 30 lira sıcak su kullanımı olmuş. 500 lira ısınma. Bunun 190ı %30luk ortak gider. 

Evde çocuk var ve 15 derecenin altında normal bir insan sürekli yaşayamaz abi. 22 derecenin altına düşmeyen evin sıcaklığını neye göre 15in altında hesaplıyorlar ben bunu anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Sıcak suyumuz için ayrı bir sayacımız var oradan hesaplanıyor. 30 lira sıcak su kullanımı olmuş. 500 lira ısınma. Bunun 190ı %30luk ortak gider. 

Evde çocuk var ve 15 derecenin altında normal bir insan sürekli yaşayamaz abi. 22 derecenin altına düşmeyen evin sıcaklığını neye göre 15in altında hesaplıyorlar ben bunu anlamıyorum.

Sıcak su dediğim kalorifere giden sıcak su. Musluk değil. Yani şöyle söyliyeyim; senden aynı şeyin parasını iki kere almıyorlar. Yani 15 dereceye kadar x lira, 22’ye kadar x+a ödüyorsunuz. Size 2x+a ödetmiyorlar. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sıcak su dediğim kalorifere giden sıcak su. Musluk değil. Yani şöyle söyliyeyim; senden aynı şeyin parasını iki kere almıyorlar. Yani 15 dereceye kadar x lira, 22’ye kadar x+a ödüyorsunuz. Size 2x+a ödetmiyorlar. 

Tansu abi bence sen baştan kaçırdın konuyu. Ben 816 kw kullanırken bana asgarı ısınma düzenlemesi adı altında kullanımımı daha üst seviyeye çekmişler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Tansu abi bence sen baştan kaçırdın konuyu. Ben 816 kw kullanırken bana asgarı ısınma düzenlemesi adı altında kullanımımı daha üst seviyeye çekmişler. 

Olabilir :) hangi mesaj o birkaç sayfa geriye gittim ama göremedim

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Oğuzkan Erışık yazdı:

830 kw kullanıp 1180 kw bedeli ödeyeceğim bu ay. Ev gündüz güneş olunca salon mutfak cayır cayır yanıyor. Cephe komple cam. Ev 22 derecenin altına düşmedi. 

@Tansu Kalafatoğlu bu mesaj

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hangi mesaj

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

@Tansu Kalafatoğlu bu mesaj

Sen aslında 1180 kullanmışsın. Gereksiz ayrıntı 830 vermişler :) 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sen aslında 1180 kullanmışsın. Gereksiz ayrıntı 830 vermişler :) 

Son okunan endeksle bir öncekinin arası 830. Çok sinirliyim. Kibriti yakacağım birazdan. 😃

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mecbur. Site ortak yaşam alanıdır. Parkını, bahçesini, havuzunu, salonunu kullanmazsınız ama giderlerine para ödersiniz. Isınma da onun gibidir. Evlerin 15 derece altına inmesi istenmez. Boş daire üstünde oturan bu durumda çok fazla fatura öder.

Bu sistemde normalden daha az ısınma gideriniz olur. Sizin fazla mı oluyor? 

Ortak alan için ayrı ödüyoruz zaten.

Son faturada 128 TL ısınma gideri, 60 TL sıcak su gideri, 110 TL ortak alan gideri, 75 TL 'de bahsetmiş olduğum 15 derece yönetmeliğine göre yansıttıkları tutar.

Geçen ay şimdi olduğu kadar değildi havalar. Şuan hem daha soğuk hem de zamlı fatura gelecek bakalım ne kadar artacak.

Oğuzkan Erışık yazdı:

Ev 15 derecenin altına inmediği halde bu fark yansıtılıyor. Benimle beraber çoğu dairede durum bu.

Aynen öyle ev zaten 15 derece altına inmiyor ki kafam kadar yalıtım var her yerde :D 

Murat Sürmeli yazdı:

Daha önce ısı katılım paylı merkezi sisteme sahip sitede otururken böyle bir ortalama altı/üstü diye uygulama yoktu bizde. Minimum ödenmesi gereken bir tutar olurdu hep ama genellikle boş daireler fark ödüyorlar diye aklımda kalmış. Bu tarz ısınan eve fazla fatura gelmesi yeni bir uygulama mıdır, aynı uygulamanın buradaki sonucu mudur kestiremedim. Oldukça tuhaf.

Şuan ki merkezi sistem eski düzen, herkese eşit fatura. Gayet güzel, en azından benim için :)

Yeni bir düzenlemeymiş site yönetimi 2 ay önce falan gönderdi uygulama bilgilendirmesini.

Doğan Arşiray yazdı:

hocam gel sen bizim mahalleye taşın.

Abi sizin orası da rakım olarak yüksek ya :D Daha soğuk olmaz mı :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evi 15 derece üstünde tutmak için harcadığınız sıcak su ayrı ölçülüyor. 

Yaptığımız site ayrı bir sayaç var. Siz ev daha sıcak olsun diye kaloriferi açmazsanız sayaç çalışmıyor. Ama ev 15’in altına da inmiyor. Kaloriferi açarsanız sayaç çalışmaya başlıyor. Ev 15 dereceden daha çok ısınıyor

bir de ortak alanların ısıtması var. Onları da saymalı. 

Merdiven boşluğu vs

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alptuğ Özcan yazdı:

Ortak alan için ayrı ödüyoruz zaten.

Son faturada 128 TL ısınma gideri, 60 TL sıcak su gideri, 110 TL ortak alan gideri, 75 TL 'de bahsetmiş olduğum 15 derece yönetmeliğine göre yansıttıkları tutar.

Geçen ay şimdi olduğu kadar değildi havalar. Şuan hem daha soğuk hem de zamlı fatura gelecek bakalım ne kadar artacak.

Aynen öyle ev zaten 15 derece altına inmiyor ki kafam kadar yalıtım var her yerde :D 

Yeni bir düzenlemeymiş site yönetimi 2 ay önce falan gönderdi uygulama bilgilendirmesini.

Normal kombili eve göre çok ucuz

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Normal kombili eve göre çok ucuz

Evin büyüklüğüne göre tutar iyi benim itirazım yönetmeliğeydi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alptuğ Özcan yazdı:

Evin büyüklüğüne göre tutar iyi benim itirazım yönetmeliğeydi.

Herkeste öyle. Bunun daha detaylı bilgisini konut şantiyesinde çalışmış makine müh. birine sorabilirsiniz. Ama şunu söyliyeyim, aynı ücret iki kere alınmıyor sizden. Boş evlerin sıcaklığının düşük olmaması sizin kârınıza. Düşünün binada kimse yakmıyor. Sadece siz yakıyorsunuz. Tüketiminiz aşırı artardı. O yüzden ortak nokta bulunuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Kombi alarko değilse soğuk olmaz.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

abi yaza girince ya en ucuzundan demirdöküm yada iyisinden vaillant alacağım herhalde.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

abi yaza girince ya en ucuzundan demirdöküm yada iyisinden vaillant alacağım herhalde.

Alarko yazın iyi ısıtıyor ama.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Doğan Arşiray yazdı:

Viessmann tavsiye ederim abi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Yeldan yazdı:

Viessmann tavsiye ederim abi.

referansın vaillant valla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Yeldan yazdı:

O ne demek

dün gece kırmızı gece lambası ile kombi tarifi almış, sorduğun soruya bak yahu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Geçen sene dolar 7 lirayken damacana saka su 8-9 lira falandı. Bugün 30 lira olmuş. Dolar 2 katına çıktı. Su 3 katına çıktı. 

2016’da saç sakal makinesi almıştım 150 liraya. Bugün aynısı 1500 lira. O zaman dolar 4 liraydı. Ama ürün 10 kat zamlanmış. 

Geçen sene 9 lira olan diş ipi bugün 35 lira.

kesinlikle insanları kazıklıyorlar. Bu zamdan farklı bir şey. 

• Beğen 7
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kesinlikle insanları kazıklıyorlar. Bu zamdan farklı bir şey. 

Ukrayna'daki yağ yüklü gemiler bırak mamul olmayı ülkeye gelmeden yağ fiyatları düştü. Ahlaksız bir ticaret anlayışımız var. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Demir fiyatı arttı abi ;)

Önceki hafta pazarcıya “bu fiyatlar ne böyle” dedim. Ama mazot kaç para haberin var mı dedi. Devam ettirmedim. 

Dün aynı pazarcıyı gördüm. Dedim fiyatlar düşmüş geçen haftaya göre. Ama mevsim geldi dedi. 1 haftada mı geldi mevsim. Aynen abi dedi. Haftaya demir çok pahalı diye elmayı pahalıya satabilirler 😁

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Gereklilikleri ön plana alıp Asgari yaşam ve harcama şartlarına adaptasyon zamanı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu zamdan farklı bir şey. 

2018 de, kave içip sohbet ederken bunu konuşuyorduk, bizim coğrafya bünyesi enflasyona alışıktır, lakin bu enflasyon değil, başka bir XXXflasyon,

eskiden medyada şöyle olurdu: serbest ekonomistler halka durumu anlatırdı, bazı serbest ekonomi medyası vardı,

şimdi sipariş medyasında göz göze diz dize bakışıılıyor, kişisel takip ve hesap kitap bilmek şart oldu, hatta geçen gün ekonominin rakamlardan oluşmadığını dinledim,sipariş medyasında, böyle olunca da ne oluyor yahuyu standart bir vatandaş çözemez.

evet doğrudur bu başka birşey hatta bambaşka birşey...

vesile ile bknz imzam...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bir şeyde tekelleşme olsa ve fiyatı artsa anlarız. Ama bizde hem çeşit çok hem satıcı fiyat artırmada diğeriyle yarışıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...