İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Çağlar Bayur

evi toki ye mi vermiş? maaşallah kaç dekar araziniz var Ali?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

müteahhit mi verecek bu 5200 ü ?

140 metrekare daire vardı 1989 model aile apartmanı. Yıkılması gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

140 metrekare daire vardı 1989 model aile apartmanı. Yıkılması gerekiyor. 

toki üstlendi mi bu inşaatı?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Erdem Doğan yazdı:

Hayir, tabii ki siz (vatandas) vereceksiniz 😂

Karikatür yasakti ama olsun ben uzaktayim 😂

Yeni evin yarı bedelini de biz verecekmişiz.

İyiymiş.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Normal kentsel dönüşüm yasasına göre ilgili belediye kira yardımı zaten vermek zorunda. 

dünkü habere göre mayıs sonuna kadar başvuranlara

bina yapım bedelinin yarı parası

kira yardımı

taşınma yardımı

ucuz kredi

verecek toki. Ali bu durumda zarardasınız

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

verecek toki.

1ay içinde çevre bakanlığı anlaşmalı firmadan randevu alıp bina incelemsi yaptırıp sonucu alıp toki anlaşmalı müteahit buluan kat maliklerin aralarında anlaşıp başvuru yapacak olanı saygı ile tebrik ederiz

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

1ay içinde çevre bakanlığı anlaşmalı firmadan randevu alıp bina incelemsi yaptırıp sonucu alıp toki anlaşmalı müteahit buluan kat maliklerin aralarında anlaşıp başvuru yapacak olanı saygı ile tebrik ederiz

işin anlaşma kısmında değilim. Orası artık mal sahiplerinin bileceği iş. Herkes devlet evimi bedava yenilesin o sırada beni de otelde ağırlasın diye bekliyor…

ben usta kısmındayım. Hem deprem bölgesi hem istanbul. Bu kadar inşaatı yapacak adam yok şu an ülkede. Bakın usta demiyorum. Çırak kalıpçı demirci bile yok. 

lab ve analiz kısmı kolay o hiç sorun değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile bu artış sınırlandırlıması arabalarda neden yok? domteste de yaygınlaşsa, sonra biraz da peynir de falan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Normal kentsel dönüşüm yasasına göre ilgili belediye kira yardımı zaten vermek zorunda. 

kira yardımı

taşınma yardımı

ucuz kredi

Mutayit henuz başlamadı. 3 - 5 ay içinde başlar. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bazı öğrencilere aldığım kiradan burs veriyordum. Bu yıl cebimden verdim. Seneye veremem artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İlkay Başaran yazdı:

Yeni evin yarı bedelini de biz verecekmişiz.

İyiymiş.

Az veren candan çok veren maldan mıydı. 

Can ve mal güvenliği istiyok. Vere vere bişi bişiye dayandı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kira yardımı

taşınma yardımı

ucuz kredi

Onun hesabı bayındırlık bakanlığıdır. Mantıklı.50 bin dolar verecek yani

Kabaca

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Serbest piyasa diyip sonra canı istediğine müdahale canı istemediğine serbest olmuyor.

Tespit yapmak kolay. Kira için önerim şu.

ikametinin olmadığı evin varsa, içinde kiracı varsa kira kontratı şart ödeme banka üzeri olacak. bankaya kira olarak yatan tutardan gelir vergisi alınacak. Bunu sistem ay başı yada ay sonu hesaptan otomatik tahsil edecek.

Kiralanan evin gelirinden kademeli vergi alınacak. Yüksek kiradan yüksek vergi

Kiracı oturdugu eve kirayı tam ve bankadan yatırdığı için devlet kira yardımı yapacak.

Bina rayiç bedeli senelik hesaplanacak. Bu bedel üzerinden konut vergisi tahsil edilecek.

Kira rayiç bedeli konut rayiçinin yüzdesi üzerinde hesaplanacak.

Yani devlet keseri yontarken hem ev sahibine hem kiracıya yontacak.

Yani devletin sistematik cozecegi çok fazla madde varken sadece ben kira zammınini %25 ile sabitledim demesi sorunu cozmeyip başka sorunlara neden oluyor.

1 milyonluk evde 1.500 lira kira ile oturmak ev sahibinden çalmak gibi oluyor. Ev sahibi de zam yapsa bile tatmin olmuyor. Çünkü biliyor ki kiracı çıksa 5000 liraya kiracı bulabilir.

( Yaşanmış örnektir)

Bu sefer kiracı 3000 lik eve çıktım diye seviniyor ( evin değeri 500 binlik) çıktığı evi ev sahibi 6000 e kiraya veriyor.

Bir yıl her kes mutlu.  İkinci yil zam gelecek. Enflasyon %x Üfe Tüfe yine kiracı mutsuz ev sahibi mutsuz.

Çekişme başlıyor yine.

Bizim sistem.

Yıl başında rayiçler belli oldu.

Ev 1 milyon ( demesin kimse o paraya ev mi var birim rakamı gibi düşünün)

Neydi emlakçı geri dönüş hesabı 250 ay kira bedeli mi. ( Bu çarpanı bina yaşına göre konumuna göre hesaplaması yine devletin işi. Sonuçta şehir merkezi ile uydukent arasında fark olacak) 

Kardeş  senin evin rayici 1 milyon mu. evin vergisi ne kadar binde 1 mi. Tamam. Bu senin oturduğun ikametinin olduğu evde 1000 lira.

Sen bu evde ikamet etmiyorsun. Kiraya mi verecen. Tamam bunun rayiç kira bedeli 4000 TL.

Sen gelir vergisini vericen. 

Yıllık 48 bin TL ye kadar vergi %10

Serbest piyasa sen rayicin üzerinde kiralayacak biri buldun. Eyvallah  

Eğer sen öyle bir ördek bulduysan ördek vergisi vericeksin. Rayiç bedelin üstünde bir kiraya verirsen  vergine kademe yaptım. Sen ne kadar yolarsan ben de senden iki misli vergi alırım. Yani kira rayici 4000 Ken sen 5000 e mi kiraya verdin. Sen bu işi biliyon.  Yıllık 4800 vergi vericektin 10 bin TL vericeksin.

Bu ev sahibi tarafı.

Kiracıya gelirsek.

Ev alamadin ben sana devlet olarak konut temin etmeliyim.  Sosyal konut maliyeti M2x 6000tl. 100m2 ev 600.000tl. 120ay vadede finansman ile satıyorum. Piyasa faizi ( işte bı çözülecek sorun daha ilanı ve piyasa faizi tutarsızlığı) "%1" den sana 720 bin e taksitli sattım.  Aylık 6000 TL ödedin.

Yok ben ev almican kiracı olacam illa dedin. Olur niye sosyal konutun konumu senin istediğin lokasyonda değil. E cadde de 10 milyonluk evin yanında 600 bine ev verecek değiliz dimi :).

tamam. Git kiraci ol rayiç ev ve kira bedeli belli. 6000 TL altında ev bulursan zaten kardasin. Ama sen şimdi gider piyasaya talep dengesizligi yaparsın zevklerin için rayiçinin üstüne ev kiralamak istersin. Tamam %10 sana yardımci olacam. Rayiç 4000 iKen sen 5000 e kiracı olursan 500 u ben seni desteklicem. 4500 cikicak cebinden. Ama açıktan kira odersen aglanmak yok. Kayıt dışına çıkıp bana evler kiralar çok pahalı demicen.

şimdi  neymiş.

yeterli konut stoğu var ise doğru rayiç bedeli ile kiracı ev sahibi sorunu olmaz.

Devlet konut stogunu nüfus planlamasına uygun yapmalı ( çözülmesi gereken bir sorun daha)

vergilendirme ve vergi tahsilatı doğru yapılırsa piyasa dengeyi kendi bulur ( çözülmesi gereken bir sorun daha)

Sen ördek olursan tüyünü yolacak biri olur.

Yada sen ördek buldum diyip yolmaya çalışırsan devlet senin kürkünden yararlanır . Sen ördek etinden tiksinirsin.

Yani kısaca devlet bir sorunu geçici cozecem derse başka sorunları kabartır.

100 yıllık genç ülkemiz ki öncesi devlet kültürümüz yüzlerce yıl geriye gidiyor. Hala kervan yolda dizilir kafası ile söylemler ile uygulamalar arasındaki farklar nedeniyle ve toplumsal ahlaktaki bazı problemlerden net çözüm üretemiyor.

enflasyonla büyüme politikası yürütürken işçiyi eflasyona ezdirmem diyip ücrete enflasyon zammı yaparken mal sahibine sen %25 zam yapacan dersen başka ahlaki problemlere yol açmış olursun. 

vs vs vs

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kurallar var aslında. Kira gelir vergisi var ve ödeniyor. Sorun emlak vergisi yok denecek kadar az. Sorun burda.. 

emlak , vergisiz yatırım aracı resmen..

enflasyonun altındaki faizden bile emlak vergisinden çok daha yüksek stopaj alınıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

vs vs vs

hollanda dan mı yazıyorsunuz tenışalım asl?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bence mercedese binene kira yardımı yapılmasın :tongue:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence mercedese binene kira yardımı yapılmasın :tongue:

Öyle bir yardım vardiysa niye demiyon yarrardik

Çağlar Bayur yazdı:

hollanda dan mı yazıyorsunuz tenışalım asl?

Bizim gurbetçiler de ayrı mesela. Avrupalı vergi kaçıramiyor. Gurbetçi parayı TR ye getirip kaçırıyor. Sonra da soruyur banka para mı dış minnaklara haber verir mi 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Müslüman a Zekât farz veren yok . yabancı çatır çatır vergi ödüyor ama kâfir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

hisse senedi al, karından zekat ver sende :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hisse senedi al, karından zekat ver sende :) 

Çok silkeliyorlar.  Dalgalı zaman da minik minik oynuyordum. Bı 🌊 dalga yaptılar çıkana kadar boğuluyordum.

Genel ahlak sorunumuz var. Mübah görülen şeyler günah bile sayılabilir. Fetvası bende değil. 

Haram helal işini geçtik . Ticaretin kurallarını bile alt üst ettik. 

Ya döviz eflasyona bu kadar ezilir mi. 

Eskilerden çıkıp birileri anlatsın. Benim cokomel hafızam o kadar eskisini görmedi. 

Hiper eflasyon zamanında da böyle eldeki döviz de erir mıydı. Olay TL nin degersizlesmesini aşalı bı kaç level oldu sanki.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Çok silkeliyorlar.  Dalgalı zaman da minik minik oynuyordum.

ferrari ile saman taşnımaz

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hiper eflasyon zamanında da böyle eldeki döviz de erir mıydı. Olay TL nin degersizlesmesini aşalı bı kaç level oldu sanki.

ocakbaşında menü yetmez, öncelkle enflasyon nedir ve nasıl hesaplanıp açıklanır oradan başlamalı

Mustafa Tüfekçi yazdı:

birileri anlatsın.

2025 te yok artık

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

ferrari ile saman taşnımaz

Evet samanlar için riskli kıvılcım felan çıkarsa samanlar ziyan olur 

@Çağlar Bayur

Şu çillerin Marea macerasını anlatsana böyle bir zaman mıydı. Neydi o

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Samanlar şaman diye çıkmış.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Direkman cehennemlik fabrika ayarı.

7EB479BB-FFBC-4F91-BD28-5B03090E5556.jpeg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...