İçeriğe Yönlendir

Blow Off

Ayhan Şentürk

Recommended Posts

İsmail Karakaş

Ben sordum hks ssq turbo yaklaşık 600 ytl civarı. Ve çok sağlam olarak bu işi yapan bi kişi arabamı test etti. Biliyorsunuz benim arabada beyin yok :) Yani bir işlem yapıldığında elektronik olarak hata vermiyor. Bu arabadan çok sağlam ses çıkarırız dedi. Tabi bu turbo basınçlarıyla da oynanarak olacak.Bir günümü harcarım on numarada yaparım dedi. 350 ytl para istedi. Varın gerisini siz düşünün. Ben o ses için 1 milyarı gözden çıkarırım. Tabi zevk meselesi.

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

büyük para bin lira değermi ki?sonuçta muayenede sökülecek yada bir zaman sonra insan sıkılacak o sesten heves için büyük para tabi zevk meselesi

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil
Ben sordum hks ssq turbo yaklaşık 600 ytl civarı. Ve çok sağlam olarak bu işi yapan bi kişi arabamı test etti. Biliyorsunuz benim arabada beyin yok :) Yani bir işlem yapıldığında elektronik olarak hata vermiyor. Bu arabadan çok sağlam ses çıkarırız dedi. Tabi bu turbo basınçlarıyla da oynanarak olacak.Bir günümü harcarım on numarada yaparım dedi. 350 ytl para istedi. Varın gerisini siz düşünün. Ben o ses için 1 milyarı gözden çıkarırım. Tabi zevk meselesi.

seninde dediğin gibi zevk meselesi ama çok para yazık bence.

Yorum bağlantısı
İsmail Karakaş

Yani sonuçta her zevkin belli bir maliyeti var. Farklı bir araca binmek istiyorsak bu maliyete göz yummak zorundayız. Eğer aracı satmazsam yaptıracağım.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sercan Şengöz

benm fiestamda var ve gayet memnunum ayrıca tamamen hava amaçlı bi alettir kendisi:)ve eger alıcaksanız superstyle olanlara dikkat edin ve sakın almayın orjinal hks ssq alın..yanlız montajı çok ugrastıran bi alet ve her yerde taktırmayın yoksa aracınızın turbosunu kullanamayablirisiniz..

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
benm fiestamda var ve gayet memnunum ayrıca tamamen hava amaçlı bi alettir kendisi:)ve eger alıcaksanız superstyle olanlara dikkat edin ve sakın almayın orjinal hks ssq alın..yanlız montajı çok ugrastıran bi alet ve her yerde taktırmayın yoksa aracınızın turbosunu kullanamayablirisiniz..

ya piyasada bit on var marka marka seste fark yapıyor mu birde blow of aldıktan sonra pedala bir şey mi takıyorlar mı takılıyorsa o ne ? o parca aldıktan sonra ilave parcada almak gerekiyor mu

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Sercan Bey evet daha detaylı bilgi istiyoruz..

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Sercan Bey evet daha detaylı bilgi istiyoruz..

Saygılar..

+100

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
(düzenlendi)

bilgisi olan ??

tarihinde Okan Ye?im tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Abi bu konuya bi sen bi ben bakıyoz galiba :lol2:

Egeturbodan fiyat aldım hks ssq için 750 lira dediler.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim
Abi bu konuya bi sen bi ben bakıyoz galiba :)

Egeturbodan fiyat aldım hks ssq için 750 lira dediler.

Saygılar..

çok demişler ya sahibinden.com da bir ton var 2. el hks 100 200 arası degişiyor 100de montaj olsun 300

Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
(düzenlendi)

Çok değil alet tamam az ama dizel turbolar için bi devre mevcut onu da takıolar bide işçilik falan fiyat makul istanbulda da aynı.

Ayrıca ben 2. elden bahsetmiyom ki zaten takmam 2. el. bu iş hassas iş

Saygılar..

tarihinde Eray Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tunahan Çınar
(düzenlendi)

konunun geçmişine bakarsanız ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz ancak kısaca blow off için gaz pedalına takılan bir aparata veya bir devreye gerek yoktur ve piyasada (tüksek basınçlı turbolarda) en iyi ses veren marka hks dir. Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz

tarihinde Tunahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz
bi paket sigaraya takmıorlar FATİH bey hem diesel araçlarda senin 200 e alabiliğin blow off bir işe yaramıor + 2 tane anahtar + switch gerekior diesel kit lazım yani ve ben aracıma blow off taktırdım bursalılar belki bilir burda turbocu cem var sabah 9 da takmaya başladı 13:00 da bitti.. sizce diesel kiti ve 4 saatlik uğraş 20-30 milyonmudur ? yoksa 150-200 milyonmudur ?

geçmiş yazılar arasında bu da var tunahan bey??

Benim bildiğim kadarıyla da böyle (TURBO DİZELler için konuşuyorum)

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Tunahan Çınar
(düzenlendi)

dizelde de turbo dan çıkan boruya bağlanıyor benzinlide de orda demek istediği turbolar yüksek basınçlı 1.4 lerdeki uyduruk turbolardan değil o basınçtaki turboya blow offtan sonra turbo lag olmaması için değişik devreler falan lazım orası değil mevzu 1.4 turbo dizel veya değil uyduruk bi turboya zaten adam gibi ses alamayacağın blow off a gerek yok

tarihinde Tunahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Blow OFF Valfi vitesleri değiştirdiğnizde ya da yavaşladığınızda dakikada 100-150.000 kere dönen turbo tribünlerinin ani şekilde durup zarar görmesine engel olan ve çıkardığı """"Pshhhht"""" sesi ile çevrediklerin dikkatlerini üzerine çeken bir sistemdir.Turbonun basıncını ayarlayan ya da onu direk olarak etkileyen bir sistem kesinlikle değildir.Turbo"nun devreye girmesinden sonra ayağınız gazdan çekmeniz durumunda ya da vites atarken Turbo tribünleri hala dönmeye devam etmektedir. Ayağınızı gazdan çektiğinizde gaz kelebeği kapanır ve motora giden hava durdurulur ve geri çevirir.Geri çevrilen hava tekrar turbo bıçaklarına gider ve ters basınç oluştuğu için ani şekilde durmalarına sebebiyet verir.Ayağınızı tekrar gaza bastığınızda ise kelebek tekrar açılır ve turbo tribünlerinin tekrar dönmeleri beklenir.Bu ancak, motorun yeterli dönme hızına ulaşana kadar gerçekleşebilir ve belirli devirlerde yeteri basıncı(boost) üretir.Gaza basma ve Turbo tribünlerinin dönmeye başladığı, yeterli basınca ulaşıldığı an"a kadar ki geçen bu zamana """"Turbo Lag"""" denilir. Blow Off Valfi kelebekteki emişi algılar ve bir valf açarak aşırı basıncı bu valf vasıtasıyla atmosfere ya da valfin türlerine göre kademeli olarak atmosfere bırakır.Bu esnada içeride sıkıştırılmış basınç olmadığı için Turbo bıçakları serbest şekilde dönmeye devam eder ve ani şekilde durmasının önüne geçilir.Bunun sonucu olarak tekrar gaza basmanız durumunda, turbo bıçakları zaten döner durumda olurlar ve bu da Turbo Lagını azda olsa düşürür.

Alıntıdır.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Tunahan Çınar

yani herhangi bir devreye gerek yok di mi tamamen P.V=N.R.T

Yorum bağlantısı
Sercan Şengöz

arkadaşlar geç cevap attığım ve konuyu takip etmediğim için özür dileyerek cevaplarıma baslıyorum..

1. evet pedala bi aparat takılıyor bunun aksini söyleyen arkadaşlar hiç blow off takılı bir aracı incelemiş mi yada kendi araçlarında varmı ? öğrenmek isterim yoksa ben mi yanlış montaj yaptırdım :unsure2:

2.hayır arkadaşlar sadece p v nrt denilen basit fizik formulünden ibaret değil.arada bi kaç tane daha hortum ve selenoid denilen önemli bir parça var ve aküden kablolar geliyo istenildiği takdirde bi butonla istenilen zamanda kapatılır şekle getirile biliyo..(çoğu kişi bunları bilmiyordur...)

3.vites geçişlerinde çıkmıyoe o ses ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz takdirde çıkıyor gaz pedalında ki aparata bağlı olarak mesela benimkinde ayağınızı hızlı çekmeniz gerekiyor aksi takdirde sesi alamıyorsunuz..yani aracı biraz devirli ve sert kullanmanız gerekiyor..

biraz uzun oldu kusura bakmayın konuyu takip etmeye çalışacağım..

Yorum bağlantısı
Barış Çelik
(düzenlendi)

yahu bende çok istiyorum bunu ama 2008 model araba aldım hiç düşünmedim turbo arabalardan bu sesi alabileceğimi yani şu anda pişman oldum sırf bu sesi alamadığım için 2008 model arabalarda blow off sesini alabilmek için mutlaka turbo olması gerekiyor yanlış anlamadım dimi :)

tarihinde Bar?? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Yılmaz

Ewt kardeşim eğer gerçek blow off istiyorsan turbo şart.

Ama bide çakma blowlar var bunlar sadece bi speakerdan bu sesi çıkarıyor. duyduğum kadarıyla da tam bi rezaletmiş.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Eray evet çakma blow off bende çok aradım ve bir kaç tane buldu nedense eksoz'un çıkışına takıyorlar ve evet rezalet turbo taktırmak şimdilik beni aşıyor

Yorum bağlantısı
Sercan Şengöz

eksoz çıkışına takılma sebebi yine aynı basınç ve ses olayı ama kesinlikle tavsiye etmem bir kaç yerde gördüm emin olun büyük ihtimalle pişman olursunuz yada yaptığınız masrafa ayıp olmasın diye bence güzel hoşuma gitti dersiniz:)

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Bende çok baktım bu komyonlarda var aslında bu sese benzer bir ses çıkıyor :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...