İçeriğe Yönlendir

Muayene Hakkında Bilmek Istedikleriniz

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Osman Bala

Sabah saat 07:30'da evden çıktım. TUV İstanbul Yolu şubesine gittim. İşe geldiğimde saat 11:30 idi. Adamlar doktor gibi muayene ediyorlar. Aynen doktor edasıyla da gelip aracınızda şu var, bu var veya nurtopu gibi maşallah diyorlar. Anahtar cümle trafik güvenliğini tehlikeye atmak. Eğer atmıyorsanız problem yok. Sizinle beraber bagajda yangın tüpü, 2 adet reflektör ve ilkyardım çantası kontrolü yapılıyor. Sonra aracınıza elveda diyorsunuz, içeri giriyor. O dışardan gördüğünüz fabrika gibi tesisin kapısından. Benim gittiğim yerde 6 kapı vardı. Ve üşenmeden her araç girip çıkarken kapıları kapatıyorlar çok şaşırdım. :unsure: Arabayı önce yerde dönerli bir sistemin üzerine çıkarıp sanırım frenleri kontrol ediyorlar. Sonrasını göremiyorsunuz zaten. Camdan gördüğüm kadarıyla alt takımları, lastik havalarını kontrol ediyorlar. En son farları kontrol edip bir rapor veriyorlar. Benim arabada sol far ayasız çıktı. Hafif kusurlu deyip yolluyorlar. Nurtopu gibi maşallah dedi araba doktoru benim arabaya. :unsure:

Yorum bağlantısı
Barış Günay
Sizinle beraber bagajda yangın tüpü, 2 adet reflektör ve ilkyardım çantası kontrolü yapılıyor.

bunları ayarlarız da ; ücret ne kadara patlıyor peki?

veya tutki araba kusurlu veya yaptır getir dediler ek ücret veriliyormu 2. gidişte??

Yorum bağlantısı
Osman Bala
bunları ayarlarız da ; ücret ne kadara patlıyor peki?

veya tutki araba kusurlu veya yaptır getir dediler ek ücret veriliyormu 2. gidişte??

110 lira otomobil için. Muayene tarihiniz 1 gün bile geçse aylık %5 cezası var. Eskiden 1 ay süre ile cezasız yaptırabiliyordunuz. Bana çok saçma geldi, kim gidip tamda muayenenin bittiği gün yaptırabilir ki. Kasko veya sigorta değil ki her yerde yaptırabilesin. 2. defa gitmeye 1 ay içinde olmak ve aynı istasyona gitmek kaydıyla para almıyorlar, üstelik o uzun sırayı da beklemiyorsunuz.

Çok güzel valla. Sen o tırt focus ile onu aldıysan benim canavara bomba gibi demeleri lazım :unsure:

Tırt mı pehh.

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Aga niye aynı gün gidesin ki. Süre bitmeden önceki hafta git işte.

Niye benden gitsin ki, devlet yapsın büyüklüğü. 52 haftalık hakkım var, niye 51'e düşsün; 53'e çıksın. :selo:

Yorum bağlantısı
Osman Bala
O zaman devlet sana bi güzellik daha yapsın akaryakıtın bitmeden benzin almayacağın bi sistem geliştirsin :selo:

Valla güzel örnek ama konuyla alakası yok eskiden böyleydi almazlardı ceza falan. :selo:

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

e ben şimdi sıfır araba aldım...

içinden ne yagın söndürücü ne de 2. reflektör çıktı.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

geçen hafta bir müşterim geldi,arabası 92 model 106 xr.muayeneden geçememiş.

kusurları ise farları kararmış.sinyalleri kararmış,stop camları kırılmış,kilometre teli arızalı,su fiskiye motoru arızalı.

toplam masraf 400 ytl.

şimdi benim merak ettiğim şu 2000-2004 arası renault clio plastik farlı olanların hepsinin farları 1 sene içinde kararır.bu adamlar ne yapacak.

bu işin sonu bize yarayacak ama çok arabada muayeneden geçince sıfırlanmış gibi olucak herhalde.

bu arada yine karşı komşumuz rulmancıya bir toyota geldi onudaön teker bilyaları ötüyor diye geri yollamışlar.

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
kusurları ise farları kararmış.sinyalleri kararmış,stop camları kırılmış,kilometre teli arızalı,su fiskiye motoru arızalı.

Bence gayet mantıklı, bazı insanlar birileri zorlamadan birşey yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
e ben şimdi sıfır araba aldım...

içinden ne yagın söndürücü ne de 2. reflektör çıktı.

Evet Orkun.. Geçemeyeceksin. :kafa:

Ama anlatmak istediğini anladım tabi ki..

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay
Orkun dudulluya gittim ben . Evden 40km . Tarifide kolay diye oraya gittim . esenyurt,Hadımköy falan var ama hem daha uzak hemde bilmediğim yerler .

Aldığın araba Ford'mu :D

Gerek yokki "o" araç zaten 3 yıl muayeneli . :)

galiba çekmeceye gideceğim...

araba Ford ama satıyorum :))

demek istediğim sıfır arabalarda o zaman muayenede gereken şeyleri vermeleri gerekmez mi :D

Yorum bağlantısı
Murat Tamar

Arkadaşlar, birşey soracağım, bu yeni istasyonlarda egzost emisyon ölçümü de yapılıyormu yoksa eskisi gibi dışarıda yaptırıp belgesini mi istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Sonuçta parasını veren her arabay geçirebildiği sürece bu sistem sadece bizim gibi arabası zaten düzgün olanları zorlamaktan başka bir işe yaramayacak...

Yorum bağlantısı
Hasan Karaduman

Arkadaşlar,

Belli sebeplerden dolayı aracımın karayolları muayenesini

2 yıldır yaptıramadım.

Muayeneye gidince gecikme cezası varmı nekadar.

Hasan KARADUMAN

Yorum bağlantısı
Hasan Karaduman

2 yıl süreylemi yoksa yeni yasanın çıktığı günden itibarenmi?

Hasan KARADUMAN

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

bugün kemerburgaz'ın önünden geçtim.

ordaki alanı düzenlemişler

arkada bir yerde araçlar sırada bazılarının da kaputları açıktı.

acaba tekrar işlem yapmaya başlamış olabilir mi?

ama eski usul gibi araçlar ortalıkta duruyordu.

yoksa birkaç uyanık yeni düzenlemeden haberi olmayan vatandaşı mı dolandırıyor :):)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
Foruma özel bilgi:

Ruhsat kayıp diye tespit yaptırmaya araç gönderdim. Normalde aracın muayenesi de çoktan bitmişti, ama ruhsatta kayıptı. Tespit için para almadan ek-1 formunu imzalamışlar, yeni ruhsatı çıkarttırdım, yeni ruhsat sanki yeni muayene yapılmış gibi çıkmış.. Bu arada tespitte sadece motor ve şasi numarasını kontrol etmişler..

Yeni ruhsat maliyeti de çok yüksek değil :nazar:

Ben böyle yapıcam galiba :D

Yorum bağlantısı
Kenan Yargıcı

benim muayene haziranda doluyor ama mart gibi falan erken yaptırabilirmiyim dersiniz.

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

sabah emin olmak için kemerburgaz uğradım.

maalesef ordaki sıra lpg/cnr ölçüm istasyonu mu neymiş

Yorum bağlantısı
Taner Kaplan

sayın abilerim fenni muayneler ozele gecti.ve kimseye muayne izni vermiyorla.kaputta cizikmi var.frenin az ayarsız mı tutuyor.farların ayarı tutmuyormu .yandık.cok ,nsanı geri cevirmisler

eskisi gibi degil artık arabanı alıyorlar .sen bekliyorsun .10 dakika deneyip getiriyorlar.benim araba hayatta gecmez

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kaputtaki çizik diye krtier yoktur ama. Normal bakımlı, yağını suyunu damlatmayan, uygun lastik, egzoslu her araç geçer o kadarda merak etmeyin.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Anlatılanların hepsi şehir efsanesi yok boyası şöyle olacak yok adam şişlemeler inanmayın. Ben gittim adamlara teşekkür ettim. Heryerine baktılar arabanın. Güvenliği tehdit etmeyen hçbir şeye karışmıyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...