İçeriğe Yönlendir

Muayene Hakkında Bilmek Istedikleriniz

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Uğur Aksoy

bazılarında (eskilerinde ) var plaka

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

ödemesinler bakalım :music1:

haliyle egzost muayeneside olmazlar,ıkaruslar geldiğinde doğa dostu diye lanse edilmişti,hatta üzerlerinde doğalgaz tüpleri mevcuttu ,bir kez olsun o tüpler dolupta kullanıldımı:music1:

mercedes otobüsler yeni egzost normlarına göre daha çevreci ..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İkarusların martoyu (teknik belgesi), Türkiye de trafiğe çıkmalarına bile uygun değildi, nerde kalmış egzoları :music1:

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Çaresini bulan yazsın. Bu arada egzos muayenesine bakmıyorlar ama trafik polisinde 880 Tl cezası var vesile ile bilgilerinize.

3 senedir o muayene yok bende :music1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

şirketimizdeki yetkiliden egzoz muayenesinin 19tl olduğunu öğrendim.

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
İkarus dedik ya. Cenk damlar birazdan. İkarus, 3 sosyal demokrat belediye başkanımızın, şehirlerine attıkları sağlam kazıklardandı.

Egzost muayenesini bilmem. Benim alanım değil.

Yuh, herşeyde de beni öne sürme be... Ne hafıza var sende...:D

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
Egzos muayenesine bakmıyorlar . Sadece ruhsatın sayfaları ve sigorta poliçesini istiyorlar sizden . Tabi birde borcunuzun olmaması gerekiyor . Aslında muayenede ilk kriter olarak egzos muayenesini kontrol etmeleri lazım . Bu kadar gerizekalılık olur.

aracın üzerinde banka rehini vardı ,bugün onu halledeyim dedim gittim tuzla trafik tescile ,yarın yeni ruhsatını alabilirsin dediler tuzla -kadıköy arası 40 km ,gitgel :D

yarın tüv türk işi yattı ,kısmetse çarşambaya kaldı egzost muayenesini yaptırttım.işten güçten vakit çalmak buna denir,gitti 2 -3 günüm .

tüvtürk telefonlarıda cevap vermiyor.hadi hayırlısı

türkiyede bürokratik işler o kadar ağır işliyorki,işin gücün olmayacak bu işlere koşacaksın veya para ile muameleciye yaptırtıcaksın.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)

şile istasyonunu arıyorum çünkü ,birileri tenhadır dedi :p

olurya gideriz diğer istasyonlar gibi mahşer olur ,o kadar yolu tepmiyeyim.

durum vaziyet nasıl diye soracaktım :D

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Orkun Özbay
,yarın yeni ruhsatını alabilirsin .

bakarsınız yeni ruhsat muayeneli gelir :D

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
bakarsınız yeni ruhsat muayeneli gelir :D

sanmıyorum :p

muayene geçerlilik tarihini yazdık ek 1 forumuna ..

polis arkadaşlar çok dikkatli davranıyor,tüm yazılanları tek tek inceliyordu,önümde 9 kişi vardı 2,5 saat sonra sıra geldi ( öğle tatili hariç )

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

Bu arada 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35 inci maddesinin 2 nci fıkrasında yer alan ''Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzel kişi ya da alt işleticiler tarafından, yüzde 5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir'' hükmü vergi dairelerince yapılacak harç tahsilatı sırasında dikkate alınmayacak.

kalın yazılı yeri anlamadım

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Vergi dairesi alabilir diyor.

vergi dairesine muayene harcını yatırdığımızda faiz almayacak mı diyor ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Muayene süresi geçince, alınan faizli bedelin, faiz kısmı devlete gitmektedir. Buna benzer bir yazı tüvtürk istasyonunda duvarda yazılı idi. yani tüvtürk gişesine 110 + faizi yatırıyorsunuz, onlar aralarında mahsub ediyor, sanırım meraklı tüketici ler için yazılmış.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tüvtürk öncesi 30 tl ye sizin yerinize muayene yaptırıyorlardı, şimdi 60-90 tl olmuş diyorlar. Artık gerçekten sıraya giriliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben 90 a yapardım :D, İyi iş valla 30x90=2700 Tl kemiksiz, tüm gün sıcak arabadasın, bundan iyi hangi iş var :p

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

iyi bir sektör yaratıldı :p

araç sahiplerini o eziyet kuyruklarından bezdirip ,bazı vatandaşlara iyi bir gelir kaynağı peydahlandı.

bu gün tuzlaya ruhsatımı almaya gittim ,araç için yük taşıma amaçlıdır diye yazmışlar :D

hemen fark edip değiştirttim,kabahat ek 1 forumunu dolduran muameleci ve benim dikkatsizliğim,yalnızca motor ve şasi numarasına baktım tamam dedim ,uzattım memura .

yeni ruhsatları beğenmedim ,90 gr kağıda basılmış bir evrak,ortasında sarı hologram mevcut o kadar.ne soğuk damga ne kaşe hiç bir şey yok :)

eski ruhsattaki muayene kısmını iade ettiler ,herhalde yarın tüvtürk burayı kaşeliyecek.

eski ruhsattan bir yaprak neden kaldı ,onuda anlamış değilim.

yeni ruhsat alanlar ,araç muayenesi kartını nereden alacak, anlayan varsa bir zahmet anlatsın bana.

polis abilere birşey sorulmuyor ,çok ters cevap veriyor :p

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)

Evet bu gün fenni muayenemi yapmış bulunmaktayım :kutlama:

duyduklarım gördüklerim üzere çok kalabalık olduğu sabah 6 da gelip akşam 20 de çıkanları duydukça tüylerim ürperiyordu ,eeee malum bizim yaşımızdakiler kuyruklarla büyüdük ,tüpgaz kuyruğu benzinin karne ile verildiği zamanların kuyruğu sana yağ kuruğu

gazyağı kuyruğu ekmek kuyruğu vs vs saymakla bitmez:)

yinemi kuyruk diyerek istanbula en uzak benim gibi sivri zekalıların pek rağbet etmiyeceği şile tüv türk muayene istasyonuna gitmeyi kafaya koydum.

ne olur ne olmaz diyerek sabah 05 : 30 itibari ile evden çıktım ,63 km yolu yağmurda çamurda teptim ,istasyona ulaştım istasyona girerken sağlam olan ön takımları orada dağıtacam diye çok korktum çünkü şile tüv türk istasyonu giriş yolu tam bir offroad,herneyse sıraya girdim baktımki önümde 15 araç mevcut ,çoğunluk ticari araç( karga kahvaltısını yapmadan gelenler bir ben değilim )

saat 08: 00 itibari ile araçları içeri aldılar ,girerken bir görevli her araçın plaka numarasını yazan bir sıra numarası vermekte,yaklaşık 35 araç olduk meydanda.

içeride muayene ücretleri ödenmekte 123,90 ytl bayıldık,bize bu güzel yolları bahşeden canım devletime.

en acıklı tarafı sabah 3 te ilk gelen bir amcanın lpg sızdırmazlık raporu olmadığından geri gönderilmesiydi,sonra 16 . sıra numarası ile bana sıra geldi ,gişeye gittim trafik sigorta poliçemi ,ruhsatımı ve muayene kartımı teslim ettim,bilgisayarında uzun uzun yazdı görevli arkadaş ,telefon numarası ve araçı muayeneye kimin teslim ettiğini öğrendikten sonra paramı elimden aldı 124 tl ,10 kuruşumu vermedi :)

bazı istasyonlarda temyiz kağıdı istenmekte ,bazılarında istenmemekte !!!.borcu yoktur kağıdımıda uzattığımda ,gerek yok biz burdan görüyoruz dedi ..

sonra aracımın başına geçmemi söyledi ,hemen aracımın sıra numarasını okudular ,arabayı 25 yaşlarında bir gençe teslim ettim ( eti senin kemiği benim tarzında )

kapılar kapandı ,cam bölmeden aracı incelemeye başladım ,önce fren testi yaptı sonra emniyet kemerlerini kontrol etti,far ayarlarına baktı,5 dakika dolmadan aracım diğer kapıdan çıktı ,görevli dediki aracınızda sağ kısa farınız ayarsız -1.20 derece kırılma açısı bozuk :blink:

kısa zamanda yaptırtın ,dedimki araç fabrika nasıl verdiyse öyle kaza filan yapmadım,farıda değiştirmedim .

birşey söylemeden elindeki evrağı imzalattı ,sonra yetkili kişinin imzası için ortadan kayboldu ,5 dakika sonra geldi ,plakama bandrol yapıştırdı,ruhsat muayene kartımı imzaladı ve bandrol yapıştırdı,güle güle dedi ve gitti.

yarım saat içinde işimi bitirmiş oldum.şu anda yeniden gidecek olsam saat 11 gibi giderim çünkü 35 araçtan başka araç yoktu sırada ..

şile iyi bir alternatif taaki millet uyanana kadar :) 10 saat sıra bekleme çilesi yok

sıkı kontrol ediyorlar ,eskisi gibi değil haberiniz ola.

gözüme gözüme giren şu iğrenç merceksiz xenonları ve mavi ışık veren kötü ampullere artık elveda diyecek herkes :)

emniyetimiz ve başkalarının emniyeti için olmazsa olmazları uygulanması sevindirici..

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
içeride muayene ücretleri ödenmekte 123,90 ytl bayıldık,bize bu güzel yolları bahşeden canım devletime.

artık devlete gitmiyor :kutlama:

Yorum bağlantısı
Utku Çay

Aracımı cumartesi günü vizeye gönderdim elemanla. Araç sıraya 9da girdi 10.30 da çıktı. fazla sürmeden işlemler yapılmış. aracın frenleri ve farları hafif kusurlu olarak geçmiş. buralarda fazla sıra olmaması güzel ama dün istanbuldan gelirken gördüğüm, sanırım Tüv istasyonları istanbul için yetersiz sayıda açılmış. e devlet birşeyde tam yap yaaa :(

artık devlete gitmiyor :nazar:

yanlışsam düzeltin lütfen, Tüvtürk den önce vize geçince faiz alınmıyordu, ama şimdi alınmaya başlandı, doğru mu?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
yanlışsam düzeltin lütfen, Tüvtürk den önce vize geçince faiz alınmıyordu, ama şimdi alınmaya başlandı, doğru mu?

Doğru, eskiden yakalanınca cezası vardı.Şimdi aylık %5 cezası var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Muayene geçmişken yakalanırsanız araç bağlanıyor. Eskiden geciken muayene ücretinde değişiklik yoktu şimdi %5 artış ile yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Muayene geçmişken yakalanırsanız araç bağlanıyor. Eskiden geciken muayene ücretinde değişiklik yoktu şimdi %5 artış ile yapılıyor.

ne garip

muayene ücretini tüvturk alıyor, faizini devlet, devlet yine gelirinden bir şekilde eksik kalmamış, elbette herkes muayenesini geçirecek değil ama yine de garip

ayrıca ben gecikme faizi alınmaması taraftarıyım, mesela benim evin önünde yatan ve ne zaman kullacağımı bilmedim bir scooter için vizeye faiz vermek doğru gelmiyor. trafiğe sokacağım zaman vizesini de yaptırırım

bu arada neden TÜV TÜRK değilde TÜV TURK ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...