İçeriğe Yönlendir

Muayene Hakkında Bilmek Istedikleriniz

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Serkan Toker

Sırayı kapıdaki güvenlik veriyor abi.Bence Çağlar abi arabayı sıraya bırakıp eve dönsün.Benim gittiğim gün, en öndeki adam akşam 23.00 te gelip battaniye ile arabada yattım diyordu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Caaanım ülkemde hiçbirşeye şaşırmam, bakalım neler oluyor yılbaşı arifesinde tüvtürk kapılarında :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağlar.. Bu haber senin için...

Karayolları Trafik Muayene İstasyonlarında yapılacak araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 12 oranında arttırıldı.

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy imzasıyla yayımlanan Harçlar Kanunu Sirkülerine göre, araç muayene ücretlerinde yeniden değerleme oranı çerçevesinde yapılan artış sonrasında yeni yılda araç sahipleri, aracın cinsine göre 63,7 TL ile 165,2 arasında teknik muayene harcı ödeyecek.

1 Ocak’tan itibaren araç muayene ücretleri şöyle olacak:

-Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler: 165,2 TL

-Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 123,9 TL

-Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet: 63,7 TL Bu arada 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35 inci maddesinin 2 nci fıkrasında yer alan "Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzel kişi ya da alt işleticiler tarafından, yüzde 5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir" hükmü vergi dairelerince yapılacak harç tahsilatı sırasında dikkate alınmayacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dudullu da muayenemizi olduk, artık aracım daha güvenli. 06:00 da sıraya dizdik arabaları, 06:30 da kapı açıldı, normal şartlarda 08:00 da 76 cı araç olarak tüm işim bitmişti ki, ağır kusurlu olarak muayeneden geçemedik. Kusurlarım:

1. 1996 dan beri tüm işlemlerden geçen ruhsatım meğerse change-yanlış miş miş miş , yani şase numaram eksikmiş (WFOF...........12345) yerine sadece 12345, yani sayı kısmı varmış. Yol tutuşum bu yüzden zayıfmış, ağır kusur olduğuna göre :rofl:

2. Sağ uzun farım çok aşağıda imiş, bu da ağır kusur (normal far aşağıda olunca hafif kusur yani geçiyor)

Yetkili servisten vallah billah bu aracın şasei budur diye kağıt imzalattım (kağıdı tüvtürk verdi), farımı ayarlatıp geri döndüm. Ek1 diye bir belge aldım (kapıda tonlarca muameleci sizi havada kapıyor, 2 dak. sürmedi, 15 ytl bayıldık, makbuzsuz hamdolsun)

trafiğin verdiği ruhsat tü-kaka oldu, kapıdaki adamın 15 ytl ye verdiği bilgisayar çıktısına muayane damgası bastılar, 1 ay içinde yeni ruhsat çıkarmam lazımmmış (100 ytl)

1. İstasyon girişinden itibaren çok düzenliler, kapıda sıra nosunu veriyorlar, araç için yer gösteriyorlar, banka gibi sıra nosu ile bankoya gidiyorsunuz, bilgisayardan vergi kontrolü yapıyorlar (orada vezne yok, vergi borcu-cezası çıkan geri gönderiliyor)

2. İsim ve plaka ile çağırıyorlar, çift uyarı üçgeni, dolu yangın tüpü,sağlık çantası kontrolünden sonra fren testi, far testi, egzos elle muayane, ön lastikleri kaldırığ direksiyon boşluk kontrol, yağ sızdırmazlık kontrol yapıyorlar.

3. Tüm muayene 12-16 dak. kadar sürüyor, hereşy ok se pulu yapıştırıp yolluyorlar

4. İnsana-vatandaşa verilen önem=0 , aracı bekleme yerinde en ufak kapalı mekan yok, araç tesliminden sonra dışardan yürüyerek arkaya dolaşıyorsunuz, kar-yağmur millet sucuk gibi, Wc leri temiz.

5. Sabahın 6 sından seyyar poğaçacı var, arabada 1 termos sıcak çay varsa ile çok yi gidiyor, ben demleyip gitmiştim.

6. Far ayarlarına muhakkak baktırın, sis farı dahil , Ruhsatta şase no sadece rakamsa, boşuna gitmeden önce ruhsatı değiştirin, değişim ruhsatın verildiği ilçeden yapılıyor, amortisörlerde yağ kaçağı varsa iyice silin :melek: , fren hortumlarında çatlak var mı bakın, egzos ses yapmasın yeterli, yani muayenede abartacak birşey yok. Lastik diş derinliği ölçülüyor (6.4mm çıktı), sadece arka yan camlarda film vardı, hafif kusur yazdı.

Sonuçta iş bitti geçtik. Saat 12:00.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şasi numarasını düzelttir Çağlar...

Ben benimkini aldığımda seninki gibi yazıyordu... İlk faturasını buldurdum İstanbul'dan ve düzelttirdiydim..

Muayene raporunun resmini istiyoruz... :melek:

Ama dedim sana geçemeyecek diye.. :rofl:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yarın (Salı) günü muayene gideceğim. Biraz da sıfır kıvamında 96 Mondeo görsünler bakalım. Muayenesi dün bitmiş yeni fark ettik, gitti %5 :(

kıvamı tutturamamışsınız galiba çağlar bey :) :)

işin şakası tabi bu. illa sabah 6 da orada olun diyorsunuz yane...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kuşluk vakti orda olunca 8:00-08:30 gibi işler bitiyor, 6 kapısı var, ama 18 civarı kontrolör var. Şahsen Diğer Mondeomu götürürken sis farlarını sökerek plastik kapak takacağım. Bir de far ayarının yanında aydınlatma şiddetini de ölçüyorlar, ampulleri de Osram yapalım da görsünler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şile'de bulunan (şile yolu kurtköy değil) istasyon acaba sakin midir? Haftada bir gün oradayım da. istihbarat?

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Çağlar zaten farına laf gelmeyen araç yok .

Valla benimkine laf falan gelmedi, kusursuz deyip yaptılar vizeyi. :)

Otomatik yükseklik ayarlı xenon olmasının payı vardır muhakkak :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bugün bende girdim, 60 araç alıyorlardı sabah 10 da gittim 45. araç olarak akşam 18:30 da çıktım, benim muayene 10dk sürdü ama kusurlu olup geri gelen araçlar yüzünden iş çok uzadı, acaip ağır davrandılar, milletin 2. gelişinde sorunlar giderilemedi fren ayarları tam olmadığı için kaç kişinin parası yandı hepsi mahkemeye vereceklerini söylediler, böyle saçma şey olurmu servis freni ayarlıyor geliyoruz tüv ün zımbırtısından geçemiyoruz, ya servislerdede bu aletten olacak yada bundan vazgeçecekler, daha AB ye giremeden kuralları geldi bile, zaten hiçbir zaman giremeyeceğiz boşa uğraşıyoruz, Allahtan benim araba iyi çıktı fren falan süperdi adamlar baya şaşırdı sabahtan beri gelen en düzgün araba ben oldum, sadece sağ sisim hafifiten içe bakıyormuş birtek oradan hafif kusurlu olarak geçtim, moralim bozuldu 9.5 tan 10 almış gibi oldum yahu :)

Bu arada farlarımda Filipis power2night gt150 ampullerim 9600k değerinde ışık veriyormuş bunuda öğrenmiş oldum.

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

geçmiş olsun

şimdi ben de de başladı bu muayene sıkıntısı :mellow:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bankadan vergi yatırdığınzda dikkat, geçen gün tüvtürk muayene sırasında iken, 20 dakikalık zamanda 4 kişi evine geri döndü, hepsi de bankadan mtv yatırmış ama sistemde gözükmüyordu. Türkiye de yaşadığımızı unutmayalım, ben hep vergi dairesinden yatırıyorum rahatım.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Kredi kartıyla yatırılınca direkt hesaplarda görünüyor sanırım...

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

şile istasyonu nasıl ,kalabalık olurmu ?.

en kötüsü kusur bulup şileden geri dönmek :)

muameleci biri ile geçen gün konuştum ümraniyedeki istasyona sabah 8 de gittim 280 araç vardı önümde dedi ,işimiz gücümüz var.iatanbulda araç muayene etmek herhalde en işkence edilecek durum.

connectler her yıl muayene oluyor :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
connectler her yıl muayene oluyor :D

İnsanımızın senede bir defa dahi doktor kontrolüne gitmediği düşünülürse :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ne biçim muameleciymiş O? Sabah 8 de gidilir mi? 05:00 lerden itibaren araç getiriyor muameleciler, ve hepsi kuzu gibi muayeneye giriyor, hiç adam kayırmaca yok, araçları sıraya sokarak içeri giriyorlar, kapıdan kimseye ayrıcalık yok. Hatta muayene tekrarı için gidince, bir önceki muayeneden verdikleri kağıdı kontrol ediyorlar, araç plakası ile eşleliyor mu diye de bakıyorlar. Patates muayene tarih olmuş.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

yine bu kuyruklar muamelecilere yarar.

türk insanı doktora gitmez,aracını yılda bir servise sokar binlerce tl verir.

olması gereken araç muayenesi buydu ,fakat milyonlarca aracın bulunduğu istanbulda bu eziyet reva değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İstasyon sayısı çok çok az. Eğerki bu tarz kapsamlı muayene edilecekse, Doğuş un elini cebine atıp, bir zahmet yeni yerler açması lazım.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Doğuş un elini cebine atıp, bir zahmet yeni yerler açması lazım.

bir raslatı mıdır bilmem ama

doğuş burada vw ini kapattığı gün muayene istasyonu açmış oldu :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

muayene ücreti ile birlikte 300 e yapanlar türedi. etraftan duymaya başladım...

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
muayene ücreti ile birlikte 300 e yapanlar türedi. etraftan duymaya başladım...

o kuyruklara girip sinir krizleri geçirmemek için verir yurdumun insanı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
bir raslatı mıdır bilmem ama

doğuş burada vw ini kapattığı gün muayene istasyonu açmış oldu :(

Güzeldi.

Doğuş un yerinde olsam boşuna distribütörlükle de uğraşmam, tükkanı komple kapardım. Benim gözlemlediğim tek istasyon Dudullu, günde 55.000 tl civarı ciro yapıyordur, bu çoğu servislerin aylık cirosu kadar! Kar marjını bilemiyorum ama dertsiz para, müşteri memnuniyeti de yok :)

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı
Evet Orkun.. Geçemeyeceksin. :kutlama:

Ama anlatmak istediğini anladım tabi ki..

bende en çok buna takıldım;sıfır araç ithal ederken teybine bandrol veriliorsa, tüpü reflektörüde konucak içine. 3 sene tüpsüz reflektörsüz dolaş sonra muayne günü,ya işi biten birinden dilen yada alışveriş merkezi petrol isasyonu dolan dur. 15 000 k de kontrole giren seat vardı 92 model, motor nodan gönderdiler 3 harf yazmıyor diye kaş yaparken göz çıkarma ya dönüyor iş .

askerde denetlemeye gelen bi subay beni uğraştırma yaz şuraya 3 eksik demişti aklıma bu geldi bu konu ile ilgili .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...