İçeriğe Yönlendir

Muayene Hakkında Bilmek Istedikleriniz

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Cünki bunu yapanlar alaman çünki bizimkiler aptal Türk demek bile zorlarına giden ümmetçi kafalar, biz hala malımızın etiketine hindi yazıyoruz Türkiye yazınca okuyamayacaklar sanki, bir muayene istasyonunu bile dışardan kopyalayacak kadar aciz bir yönetimimiz varda ondan... daha saymıyım tepem atmaya başladı çünki :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Saygın Can Oğuz

Motorlu araçlar fenni muayenede sınıfta kaldı(http://www.memurlar.net/haber/130293/)

Bursa - Türkiye genelinde 77 ilde 183 istasyonda araçlara fenni muayene hizmeti veren TÜVTURK'un bugüne kadar muayeneden geçirdiği 1 milyon 493 bin 513 araçtan sadece 103 bin 693'ünün eksik ya da kusurunun olmadığı belirlendi.

TÜVTURK yetkililerinden alınan bilgiye göre, uluslararası standartlarda hizmet veren istasyonlarda, bugüne kadar 1 milyon 493 bin 513 araç kontrolden geçirildi.

Kontroller sırasında, 882 bin 622 araç ile farlardaki ayarsızlık en yaygın kusur olarak göze çarptı. Bunu, 361 bin 684 araçta tespit edilen motor yağ kaçağı ile 230 bin 837 araçta belirlenen şanzıman yağ kaçağı ve 176 bin 516 araçta üçgen ikaz reflektörünün bulunmaması izledi.

İlk yardım çantasının bulundurulmaması veya içindekilerin eksik olması, araç üzerindeki şasi numarasıyla ruhsattaki şasi numarasının uyuşmaması, minibüs ve otobüslerde acil çıkış yerlerinin belirtilmemiş olması, acil çıkış çekiçlerinin olmaması, ikaz ışıklarının kısmen ya da tamamen çalışmaması, lastik hasarları gibi kusurlar da trafikteki araçlarda en sık rastlanan eksiklik veya kusur olduğu tespit edildi.

Aracını fenni muayeneye götürecek kişilerin öncelikli olarak, ruhsat, fenni muayene izin belgesi, trafik sigortası, gaz sızdırmazlık raporu gibi gerekli belgeler ile araçlarda bulunması gereken ekipmanları tamamlamaları gerekiyor.

Ayrıca, TÜVTURK'un "www.turktuv.com" internet sitesinde yer alan "Ön muayene ile zaman kazanın" formundaki kontrolleri yapmaları da sürücülerin işini kolaylaştırabiliyor.

Ne güzel, bu konuda artık detaylı istatistiki bilgi verilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yanlış düşünüyorsunuz.Muayene istasyonu far ayarsızlığını görüp düzelt diyebilir, ancak servis değiştirmek isterse bunun istasyonla ne ilgisi var?Başka servise götürebilirdi ki, zaten öyle olmuş.Ayrıca far ayarsız diye muayeneden geçememe gibi bir şey yok, hafif kusurlu sayılıp muayenesi onaylanırdı.Başka eksikleri olmasın arkadaşınızın arabasının...

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

galiba uzun far ayarsızlığı ağır kusur olarak değerlendiriliyor

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bizim araçtada sag ön fren hortumunda hasar varmış ayrıca farlar ayarsız ve ilk yardım çantasında eksikler varmış fren hortumundan dolayı agır kusur vermişler dün babamla fren hortumunu hallettik ve tekrar muayeneye gittik yarım saat içinde işimiz bitti hafif kusurlu olarak vizeyi yaptılar

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)

Tüvturk fenni muayende gecikme zammı olarak aylık %5 yıllık %80 e denk gelen korkunç bir faiz işletiyor.

Kişi aracını kullanmııyor yurtdışında ya da askerde ya da araç restore ya da revize ediliyor garajda bekliyor olabilir insanlık hali yani kısacası çeşitli sebeplerden aracı yatıyor ise %80 gibi sürekli katlanarak artan faiz işletmelerini doğru buradan bir gelir sağlamaya çalışanların zihniyetinin ürünü olduğunu düşünyor ve çok acımasızca buluyorum

Peki muhasebeciler ya da vergi uzmanları ya da konuya hakim bir kişe cevaplarsa sevinirim ;

Örneğin bir aracın 2005 den beri muaynesi yok ise 2005 den bu yana faiz mi işleyecek?,

Tüvturk denen firma 2008 ikinci çeyrekden sonra yeni yeni hizmet vermeye başlmasına rağmen bu faiz 2005 e göre mi hesaplanacak ya da kanunun yasalaşma tarihimi baz alınacak ?

Bu cezada bir üst sınır varmıdır? Yoksa bunlar arabamızı alana kadar faiz işletibilirler mi?

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

şimdi sis farlarını söküp gitsek yerleri boş kalacak, panjuruda kestik acaba muayeneden geçirirlermi ki???

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Panjurdaki kesiğe birşey demezler ama, boşluğa siyah folyo kesip yapıştırın başınız ağrımasın.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

arkadaşlar yoğun araştırmalarım sonucu f1 lerimize taktığımız, çakma ayara gelmeyen çin malı depo sis farlarımızı muayeneye giderken sökmemize gerek kalmadı.Sis farı ayar/yön 31006 hafif kusurlu olarak geçiriyorlarmış sizlerle paylaşmak istedim...

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

Türkiye genelinde Tüvtürk'e ait 42 ilde 97 sabit ve 40 seyyar muayene istasyonu hizmete girmiş.Araç muayenelerinde en sık tespit edilen kusur kısa farların ayarınını çok yüksek, düşük ya da yönünün hatalı olmasıyla ilgili.Eski sistemde muayeneler gözle yapılırken, şimdi tüm testlerin cihazlar ile gerçekleşiyor.Eskiden araçlarda bulunan kusurlara ilişkin bir kayıt tutulmazken, şimdi tüm araçlarda tespit edilen kusurlar kayıt altına alınmakta ve elektronik ortamda Ulaştırma Bakanlığına aktarılıyor.Eskiden vatandaşın sadece ruhsatına bir kaşe basılmak ve zaman zaman da plakaya muayene etiketi yapıştırılmak sureti ile muayene onaylanırken, bugün vatandaşa detaylı bilgiler içeren bir muayene raporu sunuluyor.Muayene istasyonlarında yapılan kontrolleri fren tertibatı, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks-jant-lastik ve süspansiyon sistemi, şase ve şase bağlantı parçaları, gürültü kirliliği için gerekli kontroller, yolcu taşıyan araçlar için gerekli ek kontroller, araç tanımları ile ilgili kontroller ve diğer donanımlar olmak üzere 10 bölümden oluşuyor

Peki Araç muayenesi sırasında hangi evraklar gerekiyor?

Ruhsat, Fenni muayene izin belgesi (Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belge)

Trafik sigortası

LPG veya CNG takılı araçlar için:

Gaz sızdırmazlık raporu

Tadilat (tespit) muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak, yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları

Araçta bulunması gereken ekipmanlar:

İlk yardım seti, Üçgen reflektör (iki adet), Yangın söndürme cihazı, Stepne

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında muayenesi yapılan 206 bin 693 araçtan yaklaşık yüzde 45'inin yani 93 bin 210'unun muayenesi ilk seferinde onaylanmadı. Muayenesi yapılan araçlardan 16 bin 418'inde kusur tespit edilmezken, 130 bin 792 araçta hafif kusur, 101 bin 871 araçta ağır kusur tespit edildi. Muayenelerde 11 bin 612 araç 'emniyetsiz' bulundu.

HAFİF KUSUR

Kısa hüzmeli far ayarı çok yüksek/düşük, yönü hatalı 232877

Motor yağ kaçakları 86166

Şanzıman yağ kaçakları 53938

Plaka aydınlatma lambaları fonksiyonunu yerine getirmiyor/montaj pozisyonu hatalı 46886

Akü bağlantısı artı kutup başı üzerinde koruma kapağı yok 34405

İlk yardım çantası hasarlı/içindekiler eksik 32696

Sis farı ayar/yön 31006

Görüş oldukça sınırlı/aksesuar var/etiketler/yapıştırma etiketler/folyolar vb. var 24875

El freni tek taraflı 24674

A

Yorum bağlantısı
Harun Ceyhan

geçen cuma günü uzun bir beklemeden sonra yaptırdım muayeneyi.

sadece kısa far ayarı azcık bozukmuş. bu hafif kusurla 2 sene daha rahatız şükür...

Yorum bağlantısı
Tayyar Karahan

arkadaşlar benim ford connect 2005 bunun motor nosu acaba muayenede gözüküyormu yoksa kusur olarakmı yazıyorlar benzer aracı muayene yaptıran arkadaş varmı ön camın sol alt köşesinde etikette numaralar var amma olurmu bilmem

muayene 6. ayda amma şimdiden sıkıntı sardı

Yorum bağlantısı
Taha İlgen
Bu sabah muayeneyi yaptırttım. Allahtan iş yerimizde bu tür işlere bakan bir eleman olduğu için muameleci parası da vermedim.

Aracın arka lastikleri pek iyi olmamasına rağmen veya en azından far ayarından geri yollarlar diye düşünmeme rağmen aracı 10 dakikada geçirmişler. sadece sağ far ayarsızlığından hafif kusurlu geçmiş.

Muayene zamanı 1 ay geçtiği için de 6 ytl fark almışlar.

Yani özetle o kadar da korkulacak bir şey değil.

ancak adamlar aracın şase nosu ruhsatta yanlış diye ruhsat değişecek demiş, muayene sayfasında yer olmadığı için o sayfayı da değiştirecektim zaten o yüzden cuma günü emniyete gidip 70 lira paraya yeni ruhsatı alacağım.

muayeneyi hangi istasyonda yaptırdınız?

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

6 ytl fark için makbuza ne yazmışlar ?

yani anlamadığım hatta vergi dairesinin de dediği, harcın faizi olmaz .

bu kesilen paranın adı ne?

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas
Tüvturk fenni muayende gecikme zammı olarak aylık %5 yıllık %80 e denk gelen korkunç bir faiz işletiyor.

Kişi aracını kullanmııyor yurtdışında ya da askerde ya da araç restore ya da revize ediliyor garajda bekliyor olabilir insanlık hali yani kısacası çeşitli sebeplerden aracı yatıyor ise %80 gibi sürekli katlanarak artan faiz işletmelerini doğru buradan bir gelir sağlamaya çalışanların zihniyetinin ürünü olduğunu düşünyor ve çok acımasızca buluyorum

Peki muhasebeciler ya da vergi uzmanları ya da konuya hakim bir kişe cevaplarsa sevinirim ;

Örneğin bir aracın 2005 den beri muaynesi yok ise 2005 den bu yana faiz mi işleyecek?,

Tüvturk denen firma 2008 ikinci çeyrekden sonra yeni yeni hizmet vermeye başlmasına rağmen bu faiz 2005 e göre mi hesaplanacak ya da kanunun yasalaşma tarihimi baz alınacak ?

Bu cezada bir üst sınır varmıdır? Yoksa bunlar arabamızı alana kadar faiz işletibilirler mi?

Buna bir ekleme yapayım.Bugün Tuvturk'le yaptığım telefon görüşmesinde yetkilinin bana söylediği şuydu.1998 model europa'mızın 2005'in 4.ayında muayenesi bitmiş.Gelip yaptıracağız ne kadar ceza öderiz dedim? Cevabı: 270-280 TL civarında dedi.Deli para! Yazık yahu..

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Pazartesi saat 17:00 da yaptırmaya gittim ,saat 17:20 de işim bitti.Farları ayarlatmış olmama rağmen sağ far ayarsız denilenerek hafif kusurlu olarak fenni muayenem onaylandı

Yorum bağlantısı
Serdar Yeniçeri

geçenlerde 98 tipo sahibi bir arkadaşım 1500tl harcadiğini hala geçemediğini söylüyodu.muayene parasıda ikinci defa aynnı kusurdan gittiği için yanmış.en çokta buna takıldım ihaleyi alırken ödenen bedel bu şekilde art niyetle inşallah muayene gidenlerden çıkarılmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

En gıcık yönüde şu ikinci gelişte yine kusur varsa paranın yanması, bu ne demek Allah aşkına yazık değilmi, resmen soygun, ne kavgalar çıktı gözümün önünde, bende hiç bişey bulamadı adamlar ama konuşurken dinledim, muayeneyi yapana arkadaşı sordu "ne o bişey bulamadın galiba" oda "buluruz bişeyler merak etme dedi" bende çıkışta kapıdan girmiş far ayar aletinin yanındaki bilgisayarın arkasındaydım, çıkıp yuh be kardeşim bişey bulamadınız aranıyosunuz ara bakalım ne bulucaksın dedim herif yakalanınca güldü bide, ama yinede buldu neymiş sol sis hafif içeri bakıyomuş hafif kusur yazdı, 0 hatayı tutturamadık yine, en çokta frenlere gıcık oldu tüm tekerler eşit fren yapıyordu yuh dedi adam, saatlerce bekleyip 10 dakkada çıkınca sinir oldum vallahi, o zaman devlet 30 yaş araçları hurdaya çıkarma sınırını 20 ye hatta 10 a indirsin, aldığımız parayla yeni araba alalım hem araba satılsın devlet deli vergi alsın hemde millet rahatlasın, bune böyle daha AB ye girmeden kuralları bize girdi, önce bir alsınlarda sonra uygulayın kurallarını, tabii alırlarsa.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
Buna bir ekleme yapayım.Bugün Tuvturk'le yaptığım telefon görüşmesinde yetkilinin bana söylediği şuydu.1998 model europa'mızın 2005'in 4.ayında muayenesi bitmiş.Gelip yaptıracağız ne kadar ceza öderiz dedim? Cevabı: 270-280 TL civarında dedi.Deli para! Yazık yahu..

Bende Tüvturk denen firmaya mail attım banada benzer bir cevap geldi,ocak 2008 de muayne etdirenler tek kuruş ceza vermeden geçti eski istasyonlardan,bunun mantığını hala anlamadım bu kanun nasıl uygulanıyor?

Bu faiz sonsuza kadar faiz işler mi? birde yasanın yürürlüğe giriş tarihi mi baz alınmalı yoksa Tüvtürk asıl faliyete geçiş tarihimi ? Yoksa ne kadar diyorsa Doğuş grubu faiz onumu ödeyeceğiz.

Trafik cezalarında cezanın faizi esas alacağın iki katını geçemiyor,yani bir süre sonra faiz duruyor, diye biliyorum,bunda nasıl olduğunu nereden öğrenebiliriz ya da bu uygulama yasalmıdır?

Yorum bağlantısı
Atilla Mutlu

Arkadaşlar merhaba, önceden bahsi geçti ise kusuruma bakmayın!..

1)Araç Muayenesi nekadara maloluyor?

2) Egsoz Emüsyon Ölçüm Pulu İstiyorlar mı?

3) Ayrıca aracımın fenni muayenesi Mart ayı başında Zincir, Çekme Halatı falan isterler mi ki? Teşekkürler... Allaha emanet olun...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Zinciri gerek yok, çekme halatı zaten trafik seti dahilinde var.Egzos muayenesi olmaması hafif kusur olarak değelendiriliyor, muayeneye engel değil.Muayene ücreti yeni hali ile yukarıda biryerlerde yazıyor...

Yorum bağlantısı
Atilla Mutlu
Zinciri gerek yok, çekme halatı zaten trafik seti dahilinde var.Egzos muayenesi olmaması hafif kusur olarak değelendiriliyor, muayeneye engel değil.Muayene ücreti yeni hali ile yukarıda biryerlerde yazıyor...

serkan bey verdiğin bilgiler için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...