İçeriğe Yönlendir

Bridgestone Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Lokman Özbek

Recommended Posts

Mahmut Kızıl

ER300 başarılı bir kuru zemin lastiğidir ancak aldığınız lastiğin üzerindeki tarihe bakmanızı öneririm. 2011 yada 2010 ise alın daha eski ise uzak durun. 215 taban kuru zeminde yol tutuşu arttırır ancak yakıt sarfiyatı biraz artabilir.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

W sınıfı ve bridgestone taş gibi lastiktir. Asfaltın üstünde taş gibi gidersiniz :) bilumum yol sesi konforsuzluk ne ararsanız bulursunuz. Tabi bunlar benim fikrim...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

17 jantını kullanıyorum. 3 yaz sezonu kullandım. Çok sert lastik olmasının getirdiği dezavantaj yol sesi yapması. Ancak bu incelikte bir lastiğin bugüne kadar balon yapmamış olması da bu sertlik ile ilintili. Yıpranmayan bir yapısı var. Değişim zamanı geldiğinde yazlık lastik olarak çok çok pahalı olmazsa aynısından devam ederim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Kenan Arslan

Turanza ER300 2010 ve 2011 fordlarda veriyorlardı 16x55x205 ses yaptığı doğru bir nebze ama fordun izalasyonuyla :D bunun dışında yol tutuş kuru havada oldukça başarılı sen bunun üzerine birde 215 tabandan bahsediyorsunki illa fabrikasyon verilerine göre aracının orjinal taban genişliği 205 hal böyle olunca yakıtta çok hafif bir yukarı grafik eğrisi kaçınılmaz ..... lastik olarak kötü denmeyecek bir lastik hayırlı olsun derim fiyatıda makul ..... şu an benim aracımda 215x55x16 micheline var tanesi 400 cicarından bahsediliyo .......

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Genel izlenim sert olmasından dolayı ses olayının fazla olması.Lakin bununla birlikte yol tutuşu kuru ve ıslak zeminde iyi olarak değerlendiriliyor?

Yorum bağlantısı
Kenan Arslan

Sevgili halis lastiklerde çok oynanan birde oyun ufacık bir bilgi eki olarak belirtmek istedim yük ve kauçuk oranına göre lastikler sınıflandırılır mesela almayı düşündüğün lastiğin öncelikle tarihini kontrol etmekle başlaya bilirsin tabiki ikinci aşama olarakda diğer değerine bakman gerek :

HIZ SEMBOLÜ

Lastiğin yapabileceği maksimum hızı gösteren alfabetik koddur. Hız

Sembolü Hız Limiti

(km/s) A1 5 A2 10 A3 15 A4 20 A5 25 A6 30 A7 35 A8 40 B 50 C 60 D 65 Hız

Sembolü Hız Limiti

(km/s) E 70 F 80 G 90 J 100 K 110 L 120 M 130 N 140 P 150 Q 160 R 170 Hız

Sembolü Hız Limiti

(km/s) S 180 T 190 U 200 H 210 V 240 W 270 Y 300 VR 210 km üzeri ZR 240 km üzeri .. .. .. ..

Yük Sembolüne gelirsek

Yük İndeksi Lastik başına yük (kg) (60 -250) (79 437) (98 750) (61 257) (80 450) (99 775) (62 265) (81 462) (100 800) (63 272) (82 475) (101 825) (64 280) (83 487) (102 850) (65 290) (84 500) (103 875) (66 300) (85 515) (104 900) (67 307) (86 530) (105 925) (68 315) (87 545) (106 950) (69 325) (88 560) (107 975) (70 335) (89 580) (108 1000) (71 345) (90 600) (109 1030) (72 355) (91 615) (110 1060) (73 365) (92 630) (111 1090) (74 375) (93 650) (112 1120) (75 387) (94 670) (113 1150) (76 400) (95 690) (114 1180) (77 412) (96 710) (115 1215) (78 425) (97 730)

Bu tabloya göre hız / yük endeksine göre lastik ebatlarınıda göz önüne alırsanız lastiklerin eder fiyatı otomatikman ortaya çıkacaktır seçiminiz 93V ve üzeri bir lastikse gözünüz kapalı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz SAYGILAR

Yorum bağlantısı
Kenan Arslan

BRİSTONE ER300 le ilgili ufacık bir anım size ışık tutabilir anlatmış olduklarımın ışığında 2010 yılında sıfır bir fard focus conford araba aldık Sadıkoğlu Uşak bayisinden alaca karanlıkta ve zamanımın kısıtlı olması nedeniyle arabayı tam incelemeden teslim aldım .gece eskişehire getirdim ve ertesi gün arabayı incelerken lastiklerinin 4 ününde ebatlarının aynı fakat sağ arka lastiğimin yük ve hız endeksimin diğerlerinden farklı olduğunu tespit ettim tabiki gerekli bilgiyi ilgili uşak bayisine ulaştırdım lafı ağızlarında gevelediğini hissedince direk genel merkeze yazdım 1 hafta içinde lastiklerimin tamamı değişti .... 3 lastiğim 93V bir tanesi 91H idi yüksek suratlerde ve yüklü olduğu zamanlkarda benim gibi delinin biride arabayı kullanıyorsa büyük risk dikkatinize SAYGILAR.....

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

BRİSTONE ER300 le ilgili ufacık bir anım size ışık tutabilir anlatmış olduklarımın ışığında 2010 yılında sıfır bir fard focus conford araba aldık Sadıkoğlu Uşak bayisinden alaca karanlıkta ve zamanımın kısıtlı olması nedeniyle arabayı tam incelemeden teslim aldım .gece eskişehire getirdim ve ertesi gün arabayı incelerken lastiklerinin 4 ününde ebatlarının aynı fakat sağ arka lastiğimin yük ve hız endeksimin diğerlerinden farklı olduğunu tespit ettim tabiki gerekli bilgiyi ilgili uşak bayisine ulaştırdım lafı ağızlarında gevelediğini hissedince direk genel merkeze yazdım 1 hafta içinde lastiklerimin tamamı değişti .... 3 lastiğim 93V bir tanesi 91H idi yüksek suratlerde ve yüklü olduğu zamanlkarda benim gibi delinin biride arabayı kullanıyorsa büyük risk dikkatinize SAYGILAR.....

Kenan Bey;

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Birçok kişi bu bilgilerden istifade edecektir.

Hocam ben jettada yaz lastiği olarak michelin energy saver kullanıyorum, ebatım orijinal, 205 55 16. Sessizlik, konfor ve tutuş açısından gayet memnunum. Adı gibi gerçekten tüketimi de düşürüyor.

Jant olarak da Çağlar abinin dediği gibi takımı 700 lira civarındaydı benim baktığım jantlar, gti jantı filan da vardı.

Yavuz Bey;

Daha önce de yazmıştım özelden 17 düşünüyorum diye ama 16 jant ve lastikleri ucuz görünce bir sorayım dedim foruma.Sizin kullandığınız lastiklerin linkini verebilir misiniz?Galiba bende yazlık ve kışlık lastik ayrı ayrı alacağım.

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Kullandığım bir çok lastik çeşidine göre Turanza gerçekten iyidir, çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Orjinal ölçü 205/55/16 ise, ben olsam bu ölçüye sadık kalırdım.

215 lik lastiklerin üretim tarihi önemli. Kullanılmamış olsa bile tarihleri eski olabilir.

Passat jantlarını alırım, sıfır olarak ta Michelin Primacy Hp 205/55/16 (fiyatı 170-180 TL civarında) alır keyfime ve konforuma bakarım...

Jetta'mın üzerindeki lastikler 205/55 R16 Continental serisi.Çok iyi değiller maksimum 15 bin daha götürür dedi servis.Aslında 17 düşünüyorum ama konfor yüzünden çekiniyorum.Uygun fiyata hiç kullanılmamış Bridgestone 215/55 R16 Turanza ER300 97W ve passat jantı buldum.

1-Bu lastikle ilgili olumlu ve olumsuz düşünceniz nedir?

2- 215 olması çok fark yaratır mı yol tutuş ve yakıtta?

3- Bu lastik yaz lastiği mi kış lastiği mi?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Farklı ebatta kullanıyorum ben Er300'ü. Adana'nın yaz sıcağında şikayet edilen gürültü sertlik ve konforsuzluk gibi şeylerden eser kalmıyor. Fren ve yol tutuşu cidden güzel. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Kenan Arslan

Kenan Bey;

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Birçok kişi bu bilgilerden istifade edecektir.

Yavuz Bey;

Daha önce de yazmıştım özelden 17 düşünüyorum diye ama 16 jant ve lastikleri ucuz görünce bir sorayım dedim foruma.Sizin kullandığınız lastiklerin linkini verebilir misiniz?Galiba bende yazlık ve kışlık lastik ayrı ayrı alacağım.

Rica ederim yavuz bey bilgi paylaştıkça güzelleşir SAYGILAR

Sevgili form üyeleri tarih konusundada ufacık bir not düşmek isterim .... lastiklerimizin yanak kısmında genel olarak küçük bir elips içerisine (2,5cm x 1,5cm lik bir elips) öeneğin 17 11 gibi yada 10 10 gibi rakamlar yazılmaktadır bu rakamların ilk iki sayısı üretim haftasını ikinci iki rakamı ise üretim yılını simgeler ilk örnekte mesela lastik 2011 in 17 ci haftası üretilmiş ikinci örnekte ise lastik 2010 yılının 10 cu haftası üretilmiş anlamına gelmektedir SAYGILAR

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erdoğan Temur

Merhabalar,

Benim arabada şuan Brigstone R30 (185/60/15 ) satışındaki lastikler var ve üzerinde çatlaklar oluşmuş arabada 50200 km oldu, Lastikler artık ömrünü yıl/km olarak doldurduğundan değiştirmek istiyorum.

Lastik seçerken geniş taban mı yoksa dar taban mı daha çok yakıt tasarufu sağlar ?

Bridgestone Ecopia EP100A 195/65R15 91H Kullanan varsa yorum yapabilir mi ?

Bridgestone ECOPIA EP100A Binek Lastik

Emniyetten ödün vermeden yakıt tasarrufu sağlayan çevre dostu Ecopia, ailenizin ve doğanın emniyeti için şimdi Türkiye''de

Yuvarlanma direncini azaltan silika içerir. Yapılan testlerde Ecopia EP100A'nın standart lastiklere göre %3,1 oranında yakıt tasarrufuna katkıda bulunduğu görülmüştür.

Deformasyonu engelleyerek yuvarlanma direncini azaltır. Ecopia'nın yenilikçi deseni, sürüş sırasında yuvarlanma direncini azaltmak için sarsıntı ve bozulmayı kontrol altına alır. Yere tutunma basıncını arttırarak fren mesafesini kısaltır.

Bridgestone''''un ileri teknolojisi, ıslak zeminde fren performansını korurken yuvarlanma direncini azaltır. Ecopia hem kuru, hem ıslak zeminde en iyisini sunan yeni nesil bir lastiktir.

Kenarları yuvarlatılmış bloklar sessiz sürüş sağlayarak sürüş konforu sağlar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Aytan

Michelin energy saverlar ile artık hoplaya zıplaya gezmekten cidden korkmaya başladım. Zaten 76bin km oldular...

O değil şurdan şuraya idare etsin derken aks bilyalarını dağıtıp iyice masrafa gireceğim.

Araştırmalarıma göre er300 86H de karar kıldım. tanesine 180 tl fiyat aldım. üstelikte Türk malı...

Yarın bir terslik olmazsa inşallah 4 adet değiştireceğim.

Hatta başka önerisi olan varsa değerlendirebilirimde

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merhabalar,

Benim arabada şuan Brigstone R30 (185/60/15 ) satışındaki lastikler var ve üzerinde çatlaklar oluşmuş arabada 50200 km oldu, Lastikler artık ömrünü yıl/km olarak doldurduğundan değiştirmek istiyorum.

Lastik seçerken geniş taban mı yoksa dar taban mı daha çok yakıt tasarufu sağlar ?

Bridgestone Ecopia EP100A 195/65R15 91H Kullanan varsa yorum yapabilir mi ?

Bridgestone ECOPIA EP100A Binek Lastik

Emniyetten ödün vermeden yakıt tasarrufu sağlayan çevre dostu Ecopia, ailenizin ve doğanın emniyeti için şimdi Türkiye''de

Yuvarlanma direncini azaltan silika içerir. Yapılan testlerde Ecopia EP100A'nın standart lastiklere göre %3,1 oranında yakıt tasarrufuna katkıda bulunduğu görülmüştür.

Deformasyonu engelleyerek yuvarlanma direncini azaltır. Ecopia'nın yenilikçi deseni, sürüş sırasında yuvarlanma direncini azaltmak için sarsıntı ve bozulmayı kontrol altına alır. Yere tutunma basıncını arttırarak fren mesafesini kısaltır.

Bridgestone''''un ileri teknolojisi, ıslak zeminde fren performansını korurken yuvarlanma direncini azaltır. Ecopia hem kuru, hem ıslak zeminde en iyisini sunan yeni nesil bir lastiktir.

Kenarları yuvarlatılmış bloklar sessiz sürüş sağlayarak sürüş konforu sağlar.

Ecopia kullanmadım, lastiklerin yakıt tüketimini etkilediğini düşünmüyorum. Tüketimi sürüş stili etkiler, bunun dışındakilerin ciddi etki oluşturduğunu sanmam. Zaten fiestada ölçüyü az bir miktar değiştirebilirsiniz sanıyorum.

Michelin energy saverlar ile artık hoplaya zıplaya gezmekten cidden korkmaya başladım. Zaten 76bin km oldular...

O değil şurdan şuraya idare etsin derken aks bilyalarını dağıtıp iyice masrafa gireceğim.

Araştırmalarıma göre er300 86H de karar kıldım. tanesine 180 tl fiyat aldım. üstelikte Türk malı...

:good1:

Yorum bağlantısı
Emre Aytan

Geçtiğimiz cumartesi bende lastiklerimi takım olarak 185/65 r14 ebatlarında turanza er300 H86 ile değiştirdim.

4 adet lastik+4 sübap + balans ayarı 720 tl'ye 6 taksit tuttu. Birde yanına geri park sensörü hediye ettiler.

cumartesi+pazar lastikler ile ortalama 480 km yol yaptım.

İlk izlenim olarak, lastikler michelin energy saverlara göre daha sert. Yuvarlanma direnci fazla gibi.

ama aracım eski lastiklerimin ölüsü ile aynı yakıt tüketimini yaptı desem yeridir.

ayrıca yeni olmasından olsa gerek virajlarda ve yüksek hızlarda daha fazla güven veriyor. nede olsa performans lastikleri..

belki lastikler alıştıkça yakıt tüketimide düşer, biraz daha tecrübe edince yine bilgilendiririm.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Güle güle kullan. Yedek lastiğin de basıncını kontrol etmeyi unutma ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Er300 ben 2 yıl kadar kullandım. Biraz ses haricinde güzel bir lastik. Yol tutuşunda fren mesafesinde başarılı bir lastik.Çokta çabuk erimiyor.

Güle güle kullanın yoldaki çizginiz asla sapmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Saral

Arkadaşlar ben 2010 transit connect van aracıma er300 195/65/15 91h lastik aldım arkadaşımdan 9700 km yapmış 2011 20 haftasında üretilmiş 4 tanesini 200tl aldım.ilk izlenimim lastik biraz bana kütük gibi geldi.daha önce hankook optimo kullanıyodum o biraz daha yumukşatır sizin izlenimleriniz nasıl?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yük endeksi yüksek lastik almanız gerekirdi, ER300 binek lastiğidir.

Yorum bağlantısı
Arda Saral

sıfır alırken aracın üzerinde hankook optimo vardı oda binek lastik aldıgım yerde incelegimde hep bu lastikler vardı er300 yoktu ama hep optimo vardı araca 750 kg atıgımda felan hiç sorun yaşamadım. bunda da yaşagıcagımı sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihangir Elbasan
(düzenlendi)

Fiestam için 195 60 15 yaz lastiği alıcam.Bridgestone veya Michelin olacak.Lastikte yol sesi falan umurumda değil yeterki sağlam olsun.Bir çukura geldiğinde hemen balon yapmasın.Güvenli olsun.Konfor beklentim az. Sizce hangi lastiği almalıyım.

11px_MICHELIN_4x4_energy_saver.png mı yoksa ER300'mü

tarihinde Cihangir Elbasan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yildirim Karaca

mişleni çok ararsınız ben aldım pişmanım çok sesli bir lastik bir an önce eskisin hemen mişlen alıcam tercih sizin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...