İçeriğe Yönlendir

Bridgestone Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Lokman Özbek

Recommended Posts

Mert Yeldan

Selamlar

Bugün Turanza Er300 185-65-R14 86H lastik aldım. Liste fiyatı 165TL, 155TL ye aldık. Rot-Balans, Nitrojen ile dolum, yeni sübaplar, fren balata temizliği, ve on düzen ayarı dahil. Peşin fiyatına 6 taksit.

Üstünde fabrikadan gelen Kumholar vardı. Araba birden sessizleşti ve yumuşadı sanki. Gerçi yeni olmasının payı büyük. Seneye bu zamanlar sanırım daha net yorum yazabilirim.

Bir seneyi doldurduk kazasız belasız çok şükür. Fiziksel olarak bir aşınma yok lastikte. Ses artışı ve herhangi bir sertleşme vs yok şuan. Geri kaldı 28 bin Km :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Selçuk Keleş

Yazlıklara dönme zamanı geldi ben de Blizzak'ları çıkarıp, Turanza'larıma döndüm.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Keleş

2010 mayıs 24 'te trafiğe çıkan aracımda üzerinde hankook 195-65-15 91V vardı dün periyodik bakım yaptırmak için servise gittim aracın yağı değişirken liftin üzerinde lastikler gözüme çarptı. açıkçası çok şaşırdım daha 2 yıl 12500 km de lastik nasıl bu hale gelir diye düşündüm.hatta bir kaç gün önce forumda da sormuştum yokohama mı yoksa er 300 mü diye. TATVAN şartlarında yokohama bulamadım masraflı geldi. ben de gittim 195 65 15 91H turanza er 300 aldım toplam maliyeti yaklaşık 700 tl. 1 yıl yol yardım 1 yıl lastik garantisi 1 yıl ücretsiz digiturk 1 takım da paspas 4 takım da metal sibop hediye verdiler.ses olarak hissedilir derecede azalma oldu tabi motor sesini hala içeri alıyor ona birşey diyemem ama lastik ve yol sesi dediğim gibi hankooka 300 basar :D yol tutuş daha iyi yakıt olarak henüz birşey diyemem ama lastikler güzel. bu arada hankooklar 2 yıl ve daha 12500 km de nasıl bu hale gelir merak ettim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Benim Er300 yorumum ise: 30bin km çok başarılı ama babam gibi hep yüksek hızda araç kullanan birinde çok hızlı sertleşiyorlar. Yol sesi konusunda da orta not veririm.

12bin km yaptığınız lastikleri naptınız ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Keleş

Benim Er300 yorumum ise: 30bin km çok başarılı ama babam gibi hep yüksek hızda araç kullanan birinde çok hızlı sertleşiyorlar. Yol sesi konusunda da orta not veririm.

12bin km yaptığınız lastikleri naptınız ?

abi yüksek hızda kullanıyorsa 91h değil de 95V serisi alacak ben genelde şehir içi kullanıyorum senede bir kere uzun yola gidiyorum en fazla yaptığım hız 180 onun için V serisi hem aracı yorar hem de H ye göre serttir bu arada eski lastikleri söktük lastikçi dedi ki abi bi kurban kes kazasız buraya kadar kullanmışsın :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

abi yüksek hızda kullanıyorsa 91h değil de 95V serisi alacak ben genelde şehir içi kullanıyorum senede bir kere uzun yola gidiyorum en fazla yaptığım hız 180 onun için V serisi hem aracı yorar hem de H ye göre serttir bu arada eski lastikleri söktük lastikçi dedi ki abi bi kurban kes kazasız buraya kadar kullanmışsın :D

Doğru söylemiş ama yaptığınız hız da iyi lastikle bile çok tehlikeli. Siz de biliyorsunuzdur ama ben hatırlatmış olayım. Bu arada lastikleriniz hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Eski araçtaydı. Şirket aracı dacia logan vardı. 8 ayda lastikler tamamen bitiyordu. 65bine geldi mi zaten kızak gibi oluyordu araba. 4-5 kez Er300 H serisi lastik aldık. Şimdi linea var pirelliler var orjinal üstünde. H mi T mi hatırlamıyorum ama bizim oğlan karayolunda 170i görüyor :) ve daimi bu hızlarda gidebiliyor. Böylece daha 30bindeyken lastikler dışardan yeni gözükse de yüksek süratli gitmekten lastik çok ısınıyor ve kauçuk yapısı erken bozuluyor.

V serisine gerek linea 240 yapmaz H serisi bile 210 kilometre. Normalde T serisi takmak lazım.

Peki bir soru V serisi olunca yüksek hızda lastikler daha mı geç sertleşir ?

Yorum bağlantısı
Alper Gazezoğlu
(düzenlendi)

turanza er 300 gerçekten sağlam lastiktir hatta birçok lastikten sağlamdır diyebilirim tek dezavantajı sert olması özellikle 2 yıldan sonra dahada sertleşecektir ama güzel bir seçim yapmışsınız ayrıca hız tercihli olarak yanlış hatırlamıyorsam 93V veya 97W tercih edilmeli, kazasız belasız sürüşler

tarihinde Alper Gazezoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
. Peki bir soru V serisi olunca yüksek hızda lastikler daha mı geç sertleşir ?

Lastik markaları bu sorulara farklı cevaplar veriyorlar. Net bir bilgi yok. Benim düşüncem şu şekilde; V serisi lastiğin kimyası ve yapısı farklı. H ve V serisi aynı hızda aynı sıcaklıklara ulaşabilir ama V serisinin sıcaklığa dayanımı daha yüksektir. Aşırı kızgın bir ortamda alüminyum ile demir malzeme kulllanmak gibi düşünebilirsiniz.

Birde şöyle bir durum var. Bazı sert lastiklerden şehir içinde pek verim alamayız ama uzun yolda iyidirler. Yumuşak lastikler ise şehir içinde daha iyi performans verirler. H bir lastik şehir içinde ortalama 40'C sıcaklıkta belli bir yumuşaklığa sahipse V serisi bir lastik aynı yumuşaklığa 50'C'de ulaşıyor diye düşünüyorum. Yani ısınması için biraz daha fazla hıza veya yüke ihtiyacı var.

Aşınma içinde durum aynı. Aşınmayı sıcaklık ile orantılarsak V lastik şehir içide çok fazla ısınamayacağından aşınmadan sertleşir ve bir süre sonra kılcal çatlaklar şeklinde çatlamaya başlar. Uzun yolda kullanılırsa zaten çatlamadan diş derinliği biter. H serisi bir lastik ise uzun yolda kullanıldığında fazla ısınacağından erken biter. Kış lastiklerinin yazın erken bitme sebebide budur. Yumuşak oldukları için yazın sıcakta daha fazla ısınarak çok daha çabuk erirler.

Benim düşüncem bu şekilde..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Keleş

eski lastiklerde bariz bi asfalt sesini içeri alma sorunu vardı en azından o kalktı şimd. ben de ayhan şentürk'ün teorsine katılıyorum. bizim bu tatvanda bu sene öyle bir kar yağdı ki tabi ben aracı hiç çıkarmamama rağmen yazlık lastikler kışta o resimdeki hale geldi

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

eski lastiklerde bariz bi asfalt sesini içeri alma sorunu vardı en azından o kalktı şimd. ben de ayhan şentürk'ün teorsine katılıyorum. bizim bu tatvanda bu sene öyle bir kar yağdı ki tabi ben aracı hiç çıkarmamama rağmen yazlık lastikler kışta o resimdeki hale geldi

işte anahtar kelimeler burada olmuş. Hamuru yumuşak lastiği kış şartlarında kullanmak lastiğe göründüğü üzere büyük sıkıntılar vermektedir. Normalde bu lastikler 12000km de bitmezdi ama dondurucu soğuklarda kalınca pek dayanamamış. Kışın kış lastiği kullanmak hem lastiklerin ömrünü hemde bizim ömrümüzü uzatır düşüncesindeyim ;)

Bu arada hayırlı olsun yeni lastiğiniz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Keleş

işte anahtar kelimeler burada olmuş. Hamuru yumuşak lastiği kış şartlarında kullanmak lastiğe göründüğü üzere büyük sıkıntılar vermektedir. Normalde bu lastikler 12000km de bitmezdi ama dondurucu soğuklarda kalınca pek dayanamamış. Kışın kış lastiği kullanmak hem lastiklerin ömrünü hemde bizim ömrümüzü uzatır düşüncesindeyim ;)

Bu arada hayırlı olsun yeni lastiğiniz.

evet abi doğru diyon lastiğin ömrünü en az 1 yıl kısalttım :D bana da 4 lastiğe patladı işte

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Hayırlı olsun. Hediyeleri iyi olmuş...

Yorum bağlantısı
Mehmet Keleş

LAstik hava basınçlarını ne sıklıkta kontrol ederdiniz?

mayıs 2010 da aldım arabayı temmuzda uzun yola çıkacaktım o ara baktırdım daha sonra eylülde jantları değiştirdim o zaman da baktırdım lastik havalarına kışın zaten çok kar yağdığı için arabayı garaja çektim 2 ay falan çıkarmadım garajda iken çalıştırıyordum akü makü boşalmasın diye yani dediğim gibi yaz lastikleri ile karda aracı kullanmadım kar kalkanakadar ama sonuçta garajda da kalsa soğuk etkilemiş soğuk dediğime bakmayın sanki kutuptaki gibi kar vardı ;:D

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Hayırlı uğurlu olsun bende 205 55 16 91v var yaklaşık olarak 60000km oldu lastik dişlerinde çok aşınma olmadı fakat lastik müthiş sertleşti. Bence lastiğin tek eksi yani bu yol tutuş ıslak ve kuru zeminde iyi. Allah güle güle eskitmeyi nasip etsin

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 6 ay sonra...
Alkan Koca

Merhabalar

Değerli forum üyeleri Sizlere lastikler hakkında sorum olacak garip olan veya bana öyle gelen bir durum var geçen ay 175/65/14 olan fiestamın lastiklerini yeni jant takıp 205/55/15 Bridgestone Potenza Adrenalin ikinci el 2010 yapımı bir lastik taktık ama lastikler daha güvenli olması gerekirken daha güvensiz hissediyorum lastik virajlarda biraz daha iyi gibi yağmurlu havalarda güvensiz su birikmelerinde yüzme olayı arttı daha önce bu lastiği kullanan oldumu yada ben mi lastikten fazla şeyler bekliyorum acaba?

lastiklerde bunlar

522050_111347465713312_312509821_n.jpg

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Muhtemelen lastiklerden kaynaklı. Ben de yakın zamanda 16 inch jant alıp ikinci el lastik takmıştım. Sonradan araç sağa çekmeye başladı. Servise gittim rot-balans yaptırayım diye. Ama usta lastiklerin dişleri iyi ama üretim tarihi eski ondan dolayı bu lastiklerin ömrü dolmuş dedi. Ben de lastikleri değiştirdim problem çözüldü.

Yorum bağlantısı
Alkan Koca

yakıtta artış pek yok ama bu söylediğim problemler var hangi ebat uyumludur benim araç için yakın zamanda değişecek zaten idareten bunlar takıldı

lastikler takıldıktan sonra ölçüm yapıldı km de 230 kuruş şehir dışında yaktı 270 şehir içinde yaktı sizce yakıt nasıl durumu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

üretim yılı değilde, kaç km yapmış? ebad aşırı büyük, suspansiyon grubu geometrisi heptan şaşmıştır, geniş taban zaten ıslak zeminde nispeten daha kötüdür, elde edilen sonuç şaşırtıcı değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

bu araba için ideal ölçüye ne ile ulaşırız en ideal 15 lastik nedir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...