İçeriğe Yönlendir

Lpg Sıralı Gaz Hakkında Genel Bilgiler

Mehmet Özenç

Recommended Posts

İlker Selimoğlu
Merhaba ;

Egas matrix enjektör kullanırdı ve bu enjektör çok kaliteli olmasına rağmen pis gazdan etkilendiği için Türkiye'de çok başarı sağlayamadı.Lpg servisiniz yerli enjektör takmış ,acaba enjektör nozzlarını kaç mm kullandı ve ayrıca matrik enjektör soketli olduğu için sıralamada sorun olmaz fakat mimgaz enjektörü bağlarken baştan kablo sıralaması yapmıştır ve belki de bu sıralama yanlıştır.Bunları ve de lpg ayarının kontrol edilmesi gerekiyor. Selamlar...

Teşekkürler Mehmet bey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Arkadaşlar LPG sektörünü yakından ilgilendiren bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum

Dünya’nın en büyük LPG Sistemleri üretici firması olan BRC; Zavoli ve Tomasetto Achile şirketlerinden sonra Teleflex - GFI şirketini de satın almıştır.

Böylece bu şirketin elinde bulunan Koltec, AG ve GFI markaları da BRC bünyesine katılmıştır.

Bu satın almanın ardından BRC tarafından yapılan açıklamada; Teleflex markasının satın alım kararının ticari bir beklentiyle yapılmadığı belirtildi.

Satın alınan bu firmanın elinde bulunan bazı patentlerin, BRC’ nin yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde ürettiği ve ileride piyasaya süreceği direkt likit enjeksiyonlu kitlerin patenti ile çakışabileceği, bu satın alımla birlikte ürünlerin patent alımlarında oluşabilecek olası tatsızlıkların önüne geçildiği belirtilmiştir.

Yeni AR-GE merkezinde geliştirilen bu yeni kitler şu anda yarış arabalarında (Bildiğiniz gibi BRC İspanya ve İtalya’da pist yarışları yapıyor) kullanılmaktadır.

Tartışmasız olarak güç ve performansı benzine göre kat kat arttıran, Euro5 - Euro 6 araçlar için geliştiren bu likit LPG enjeksiyonlu kitleri çok yakında Türkiye’de de kullanmaya başlanacak

Benzin enjektörlerinden likit olarak LPG püskürten bu yeni sistemle LPG enjektörleri ve LPG ECU’su ortadan kalkacak, onun yerine aracın mevcut yakıt sistemi aynen LPG için kullanılacaktır.

Devrim niteliğinde olan bu buluşlardaki gelişmelerle ilgili sizleri sık sık haberdar edeceğim.Bu gelişme aynı zamanda Ford araçlarda kullanılan ecoboost içinde bir yatırımdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Bu sistem ile lpg enjektörleri ve ecüleri devre dışı kalıyor bu sebeble ürün maliyeti açısından bir düşüş olacaktır fakat sistemin ar-ge ve teknolojik yeniliği sebebiyle fiyatının hiç de düşük olacağını düşünmüyorum.Nisan ayında İtalya'da bu ürünü bizzat göreceğim ve piyasaya çıkış tarihi için net tarihi daha sonra bildiririm.

bahsedilen sistemin ülkemize gelişi ile ilgili tahmini bi zaman dilimi verebilirmisiniz,fiyat olarak şuanki sistemlerle ne kadar fark olabilir
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Mehmet bey sizin araç oksijen sensörü hatası vermiyormu ?

Bendekinin modeli sequent24. Bir türlü dikiş tutturamadılar.( Yoğunlaştırıcı onarıldı. Depo söküldü ,şamandıra onarıldı, akabinde yine bozuldu v.s. ) İllaki bir süre sonra ya zengin karışım yada fakir karışım hatası veriyor ve yakıt düzeni bozuluyor.

Vaziyet gösteriyorki Çorum yolu gözükecek bana ...

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

LPG Dönüşümü sonrası motor ikaz lambasının lpg kaynaklı kesinlikle yanmaması gerekiyor.p0171 ve p0172 arıza kodlarının nedeni yanlış lpg kalibrasyonudur .Daha tecrübeli bir servise gitmenizi tavsiye ederim.

Mehmet bey sizin araç oksijen sensörü hatası vermiyormu ?

Bendekinin modeli sequent24. Bir türlü dikiş tutturamadılar.( Yoğunlaştırıcı onarıldı. Depo söküldü ,şamandıra onarıldı, akabinde yine bozuldu v.s. ) İllaki bir süre sonra ya zengin karışım yada fakir karışım hatası veriyor ve yakıt düzeni bozuluyor.

Vaziyet gösteriyorki Çorum yolu gözükecek bana ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kalorifer için çorum' a gidiliyorda lpg için neden gidilmesin? :p

:beee:

Gaz vermeyin.. Gider :p

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek

Bir keresinde arkadaşın focusu için BRC firmasından biri ile görüşmüştüm motor arıza lambasını yakmama garantisi vermişlerdi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Kalorifer için çorum' a gidiliyorda lpg için neden gidilmesin? :D

:D

Gaz vermeyin.. Gider :D

Giderim. İki dakikalık yol yahu :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Arkadaşlar kapımız herkese açık ,buyrun bekleriz ; leblebi yer gaz ayarı yaparız ,üstüne çay içeriz :mangal:

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Merhaba Murat Bey ;

Tavsiyem havaların ısınmasıyla beraber uzun mesafede aracınızın yakıtını ölçmeniz yönünde.Soğuk motorda ve kısa mesafelerde araçlarımızın fazla yakıt tüketmesi normal.

Mehmet Bey benim Fiesta 1.4 Fun LPG'yi çok tüketmeye başladı bakımdan sonra. 25 kuruş LPG tüketiyor. (lt fiyatı 2.00 TL, Milangaz, şehiriçi kısa mesafe)Bakımda yağ - tüm filtreler - ateşleme bobini değişti. Ayar yaptırmamı önerir misiniz? Yazın aldığımda zaman zaman klimayı bile açarak şehiriçi 8lt LPG tüketirdim. Şimdi 11-12 litrenin aşağısına düşmüyor. Artışlar hep bir anda oldu.
Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Akünün sökülüp takılmasının yakıt ayarına etkisi olmaz.

Esasında en büyük artış yazın aracımı pasta-cila için bıraktıktan sonra oldu. 6 saat sürdüğü için eve gittim ve o gün aracımı aldığımdan beri tüketimim net 2lt arttı. Ne etki etti bu kadar bilmiyorum, aküyü çıkarsalar ayar bozulur mu?
Yorum bağlantısı
Guest Ramazan

Mehmet Bey merhaba,

lpg konusundaki bilgilendirmelerinizi büyük bir zevkle okudum. Belki daha önce sorulmuştur gözden kaçırmış olabilirim. Benim 2011 model focus titanyum aracım var. Çevremdeki bazı arkadaşlar hemen lpg taktırmamı söylüyor. Bazıları da beklememi. Şu anda aracım 4500 km de. Sizce lpg ne zaman taktırılmalı. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Merhaba ;

AVrupada ve Türkiye'de bir çok araç üreticisi 0 km de lpg dönüşümü için onay veriyor.Aracınıza bu kmlerde lpg dönüşümü yaptırmanın hiç bir sıkıntısı olmaz.Genelde bana bu tip sorular sorulduğunda ; 0 km araç aldığınızda hemen değil de aracınızı tanıyana kadar ( performans ,yakıt tüketimi ,sürüş konforu) benzinde kullanıp ,daha sonra lpg yı taktırınız şeklinde cevap veriyorum.Sizin 4500 km dir benzinde kullandığınızı düşünürsek ,sizin lpg dönüşümü yaptırarak bir an önce tasarrufa geçmenizi öneririm.Selamlar...

Mehmet Bey merhaba,

lpg konusundaki bilgilendirmelerinizi büyük bir zevkle okudum. Belki daha önce sorulmuştur gözden kaçırmış olabilirim. Benim 2011 model focus titanyum aracım var. Çevremdeki bazı arkadaşlar hemen lpg taktırmamı söylüyor. Bazıları da beklememi. Şu anda aracım 4500 km de. Sizce lpg ne zaman taktırılmalı. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Birde şu lpg/benzin % 20 lik farka bir açıklık getirelim.

Dün toplantıdan dönerken uzun yolda deneme fırsatım oldu.

Yolbilgisayarı 6,3 litre ortalam gösterirken.Ben 8 litre lpg tüketmişim.

Normal değil bu sanırım.

Ne dersiniz?

Bence normal bir tüketim değeri.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Normal değil bu sanırım.

Ne dersiniz?

6,3x1,20=7,56 gibi bir değer çıkıyor.Yol bilgisayarında da teorik ve pratik tüketimin tam eşleşmediğini düşünürsek normal olarak kabul edilebilir bir değer gibi sanki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

+1

6,3x1,20=7,56 gibi bir değer çıkıyor.Yol bilgisayarında da teorik ve pratik tüketimin tam eşleşmediğini düşünürsek normal olarak kabul edilebilir bir değer gibi sanki.
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Normal değil bu sanırım.

Ne dersiniz?

Abi o %20 işide biraz muamma. %10 diyende var :rolleyes: Yani ayarı yapana göredeğişiyor.

şehir içinde yol bilgisayarı ne gösteriyor sen ne yakıyorsun :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:rolleyes:

şehir içinde aynı çıkmasının sebebi sabah harcanan benzin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

üstünde kapasitesi yazıyor ama okunmuyor :flowers:

Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık

Aracımda tartarini sıralı sistem var. Araç sabahları veya çok soğuklarda lpg ye geçtiğinde tekleme sarsıntı yapmaya başladı. Bu sarsıntı biraz hızlanınca geçiyor. Ara hızlanlanmalarda da yapıyor. Motor biraz ısınınca kesmekte. Örneğin bugün sabah işe gelirken lpg ye geçti sorun yok 5. vitese attım hızım 90 tekledi bir iki kere biraz gaza dokundum araç hızlandı 110 çıktım tekleme kesildi daha sonra ise vites düşürmelerimde yapmadı. Buji olarak şuan lpg li araçlar için olan bosch 0.9 mm buji var orjinal motocraft marka bujilerindede yapıyor. Buji kablolarını tekrar değiştirdim yine orjinal taktım geçmedi. Bobin ise visteon marka orjinalini bulamadım. Lpg filitresini değiştireli 5000 bin km ancak olmuştur. Ayarlarını yeni yaptırdım. Sıcaklık ayarını 30 derece olarak ayarladılar. Her şey normal dediler atladıkları bir şey olabilir mi? Ne yapmak gerek? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Merhaba ;

Ateşleme sisteminde sorun olmadığından eminseniz bu sorunun tek bir nedeni kalıyor o da lpg enjektörleri.Lpg enjektörleri özellikle soğuk motorda lpg gazını düzenli gönderemez ise bahsettiğiniz sorunları yaşayabilirsiniz.3ohm luk waltek enjektörleri deneyebilirsiniz .

Aracımda tartarini sıralı sistem var. Araç sabahları veya çok soğuklarda lpg ye geçtiğinde tekleme sarsıntı yapmaya başladı. Bu sarsıntı biraz hızlanınca geçiyor. Ara hızlanlanmalarda da yapıyor. Motor biraz ısınınca kesmekte. Örneğin bugün sabah işe gelirken lpg ye geçti sorun yok 5. vitese attım hızım 90 tekledi bir iki kere biraz gaza dokundum araç hızlandı 110 çıktım tekleme kesildi daha sonra ise vites düşürmelerimde yapmadı. Buji olarak şuan lpg li araçlar için olan bosch 0.9 mm buji var orjinal motocraft marka bujilerindede yapıyor. Buji kablolarını tekrar değiştirdim yine orjinal taktım geçmedi. Bobin ise visteon marka orjinalini bulamadım. Lpg filitresini değiştireli 5000 bin km ancak olmuştur. Ayarlarını yeni yaptırdım. Sıcaklık ayarını 30 derece olarak ayarladılar. Her şey normal dediler atladıkları bir şey olabilir mi? Ne yapmak gerek? Teşekkürler.

Merhaba Vedat Bey ;

Resimdeki tank büyük ihtimal 315-60 lt Samçelik silindir tank.

fotoğrafdaki tank kaç lt'likdir acaba ?

http://img231.imageshack.us/i/e86a91d3.jpg/

Yorum bağlantısı
Hasan Şimşek

mehmet bey merhabalar ben aracımı yeni aldım 2003 mondeo otomatik vites landirenzo lpg vardı aldığımda 1 yıl önce takılmış ve 8000 km. olmuş uzun yolda 25 krş yakıyor 100 ve 120 km sabit hızda arada fark yok şehir içinde ne yaktığını henüz hesaplamadım bana biraz fazla geldi siz ne dersiniz biyerlerde değişmesi gereken bişeylermi var yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Merhaba ;

Uzun yolda 12.5 lt / 100 km lpg tüketimi oldukça yüksek ,yetkili servisinize başvurun lpg kalibrasyonunu kontrol etsiznler.Bu tarz bir araç uzun yolda normal kullanımda 9.5 lt/100 km yakıt tuketmesi gerekiyor. (lpg lt 2.20tl )

mehmet bey merhabalar ben aracımı yeni aldım 2003 mondeo otomatik vites landirenzo lpg vardı aldığımda 1 yıl önce takılmış ve 8000 km. olmuş uzun yolda 25 krş yakıyor 100 ve 120 km sabit hızda arada fark yok şehir içinde ne yaktığını henüz hesaplamadım bana biraz fazla geldi siz ne dersiniz biyerlerde değişmesi gereken bişeylermi var yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...