İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Kalorifer-klima İle İlgili Herşey

Uğur Koçyiğit

Recommended Posts

Ersen Özsaraç

Merhaba arkadaşlar,

Klima düğmesi daha önceden 1 ve 2 de çalışmıyordu fakat artık 4 de de çalışmıyor sanırım oksitlenme yapmış, düğmelerin olduğu bölümü nasıl sökebilirim.

Yorum bağlantısı
Hakan Aydoğan
(düzenlendi)

bahsettiğiniz problem sanırım havalandırma motoru ile ilgili

bence düğmede değilde

kalorifer motorunun resistansında(olup olmadığını bilmiyorum) da problem olabilir

tarihinde Hakan Aydo?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

aynı sorun bende de var, klima düğmesine basıntırınca 1-2- 3 te devreye giriyor,4 sorunsuz çalışıyor, naabiciiiz???

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

arkadaşlar ! son günlerde klimayı açtığımda fan çalışıyorsa tık diye bir ses geliyor. eger fan çalışmıyorsa bu ses gelmiyor. neden olabilir.

fan çalışmıyorsa ilk açtığımda bu sesi duymuyorum. eğer daha önce klimayı açtım ve fan çalışıyorsa klimayı tekrar kapatıp açtığımda tekrardan o sesi duyuyorum ama sadece ilk açtığımda geliyor daha önce o ses yoktu neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu
(düzenlendi)

hakan bey ilk açıldığında sizdede geliyor mu? yani

tarihinde Fedai tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
aynı sorun bende de var, klima düğmesine basıntırınca 1-2- 3 te devreye giriyor,4 sorunsuz çalışıyor, naabiciiiz???

Klima düğmesini kontrol ettirin ama bence sorun faz rezistansından kaynaklanıyor. Eğer fan rezistansınız seramikse(ki başka türlüsü varmıdır bilmiyorum ama) bana denilen seramik rezistanlara kolay kolay birşey olmazmış rezistansın üstündeki sigortası yanmış olabilir. Benim araçtada böyle bir sorun baş gösterdi bende elektronikçilerden 260 derece için olan sigortadan aldı(sigortanın üstünde derecesi yazıyor) tanesi 1,5 Ytl eskisini attım yenisini hem ucunu papuçölara sardırdım hemde lehim yaptırdım şu anda problem yok. 4 kademede düzgün çalışıyor.Fan rezistansının yenisi yanlış hatırlamıyorsam 90 Ytl gibi bir rakamdı. Bu arada sigortayı değiştirecekseniz sadece lehim yaptırmayın papuçlarada sardırın çünkü lehimin sıcaktan erime ihtimaline karşılık devreyi kesmemesi için sarılmalı

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
Klima düğmesini kontrol ettirin ama bence sorun faz rezistansından kaynaklanıyor. Eğer fan rezistansınız seramikse(ki başka türlüsü varmıdır bilmiyorum ama) bana denilen seramik rezistanlara kolay kolay birşey olmazmış rezistansın üstündeki sigortası yanmış olabilir. Benim araçtada böyle bir sorun baş gösterdi bende elektronikçilerden 260 derece için olan sigortadan aldı(sigortanın üstünde derecesi yazıyor) tanesi 1,5 Ytl eskisini attım yenisini hem ucunu papuçölara sardırdım hemde lehim yaptırdım şu anda problem yok. 4 kademede düzgün çalışıyor.Fan rezistansının yenisi yanlış hatırlamıyorsam 90 Ytl gibi bir rakamdı. Bu arada sigortayı değiştirecekseniz sadece lehim yaptırmayın papuçlarada sardırın çünkü lehimin sıcaktan erime ihtimaline karşılık devreyi kesmemesi için sarılmalı

klima tamamen devre dışı kaldı, üstelik üflemiyorda, oto elektrikçi mi, yoksa servis mi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Öncelikle elektrikçiye götürün bence eğer fan dahi çalışmıyorsa öncelikle onu halletmeniz gerekir o halledildikten sonra klima hala soğuk üflemiyorsa gazına baktırmanız gerekiyor. Bu bahsettiğiniz durumun fan rezistansı ile alakası olmaz bence çünkü fan rezistansında olacak arızalarda 1-2-3 kademeler çalışmıyor sadece 4 kademede fan çalışıyor. Tabii rezistansa kadar elektrik gelmiyorsa o ayrı bir durum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Düğme ile alakası yok kurcalamayın. Kalorifer rezistansı yanmış. Ancak 4 de çalışmıyor ise o kötü bir haber. Elektrikçeiye başvurun.

Yorum bağlantısı
Erman Kol

benimde klimam bozuk kontağı çevirince 4 kere tak tak tak diye sanki pervane çarpıyormuş gbi ses geliyor masraf ne tutar acaba bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Benim 99 focusta da vardı aynı ses.Servis öyle kullanmamın bir problem çıkarmayacağını söylemişti.Bende öyle kullandım.

Yorum bağlantısı
Erman Kol

klima bozuk hiç çalışmıyor 1-2-3ncü kademede ses yok 4 e gelince de 85 şahin gbi sesli çalışıyo oda soğutmuyo zaten

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
klima bozuk hiç çalışmıyor 1-2-3ncü kademede ses yok 4 e gelince de 85 şahin gbi sesli çalışıyo oda soğutmuyo zaten

Rezistans bozulmuş.Değişin düzelir.

Yorum bağlantısı
Yavuz Özkan

bende de oluyor aynısı rolantide biraz oynama olur sonrada tekrar eski halini alıyordur muhtemelen...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Ömeroğlu

Arkadaşlar arabam 2001 focuss chia, klimayı açtığım zaman arabanın içerisinde çok fazla bi ses meydene geliyor bakıyorum hava üfleme peteklerinde ses sanki bir yere çarpıyor, 4. kademede çalıştdığım zaman içeride ses anormal fazla oluyor ne önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
İbrahim Ömeroğlu

Mehmet abi ses motor sesi falan değil, resmen hava üfleme sesi (rüzgar sesi gibi)... Çok bağırıyor klima yani 2 de falan çalıştırıyorum o yüzden.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet abi ses motor sesi falan değil, resmen hava üfleme sesi (rüzgar sesi gibi)... Çok bağırıyor klima yani 2 de falan çalıştırıyorum o yüzden.

İç dolaşımı kapatırsanız o sesi pek duymassınız..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen bey iç dolaşım kapalı zaten...

Hava kanallarınında hepsinin açık olduğunu kontrol edin birde.

olmadı hava yönlendirme düğmesini sağa sola çevirerek deneyin her pozisyonda geliyorsa yapıcak birşey yok..

Eskiden beri aynımı yoksa yenimi oluştu bu ses..

Yorum bağlantısı
İbrahim Ömeroğlu

Aracı aldığımdan beri aynı, 2 yıldır... kanalların hepsi açık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...