İçeriğe Yönlendir

Focus III - Xenon / Far / Adaptif Far / Sorunları / Montaj Hakkında

Fatih Gokluoglu

Recommended Posts

Ulaş Taş
On 13.08.2018 at 00:47, Önder Özcan yazdı:

Ulaş bey ben F3 trend aracıma hem sis farı hem cc taktım.

İnternetten 1 takım sis farı aldım, içindeki ampüller çalışmaz durumda geldi. Yerine monte etmekte sorun yok, kapakları çıkarıp lifte kaldırdığımız aracın ön tamponun iç kısmından 2 somunla tutturuyoruz.

Tesisat işi tercihe kalmış. Sol ön farın alt hizasında, tamponun iç kısmında ana tesisat var, oraya kadar geliyor. Soket boşta. İsteğe göre ölçerek ya tek tek kablo çekilecek ya da çıkmacıdan bi yerden 2 sis farı arasında bağlantı sağlayan tesisat kablosusu alınıp hiç kesme - lehim bantlama ile uğraşmadan takılıp bitirilecek. Ben o kabloyu da alarak yaptırdım. Yalnız far anahtarının da değişmesi gerekiyor. Sis seçenekli far düğmesi almak gerek. Nette veya çıkmacılarda bulunuyor. En son olarak da modifiyeli obd cihazıyla beyinden sis farını aktif ediyoruz. Göstergede ışığı yanıyor.

Kısmet olursa sabah da cc ile ilgili yazarım. Hayırlı olsun aracınız.

Başkan ben şimdi kendi kendime sis farını çektim dışarıdan düğme filan koydum biraz uğraştım vs. Şimdi ana tesisat sol ön farın altında mı ? Yani direksiyonun öndeki far da mı yoksa yolcu tarafındakinde mi kaç saat aradım bulamadım çünkü ana tesisatı. Ana tesisat varsa razıyım düğmeyi değiştirip aktivasyon yaptırmaya araç 2013 Focus Trend hepsine koyuyorlar değil mi koymama gibi bir şansları yoktur inşallah birde bi soru daha sorucam sis far tesisatı var ise tampona nereden geliyor farın kablolarından mı aşağı iniyor yoksa başka yerden mi geliyor? 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
42 dakika önce, Ulaş Taş yazdı:

Başkan ben şimdi kendi kendime sis farını çektim dışarıdan düğme filan koydum biraz uğraştım vs. Şimdi ana tesisat sol ön farın altında mı ? Yani direksiyonun öndeki far da mı yoksa yolcu tarafındakinde mi kaç saat aradım bulamadım çünkü ana tesisatı. Ana tesisat varsa razıyım düğmeyi değiştirip aktivasyon yaptırmaya araç 2013 Focus Trend hepsine koyuyorlar değil mi koymama gibi bir şansları yoktur inşallah birde bi soru daha sorucam sis far tesisatı var ise tampona nereden geliyor farın kablolarından mı aşağı iniyor yoksa başka yerden mi geliyor? 

Evet sürücü tarafı, tamponun iç tarafında kalıyor. Ben kendim yapmadım, lifte kaldırdık ustam halletti. Tesisat hepsinde vardır, fardan aşağı iniyor olabilir. Ucu soketli.

Tampona bağlı değil, tampon ile davlumbaz arasında sanırım.

Yorum bağlantısı
Ulaş Taş
42 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Evet sürücü tarafı, tamponun iç tarafında kalıyor. Ben kendim yapmadım, lifte kaldırdık ustam halletti. Tesisat hepsinde vardır, fardan aşağı iniyor olabilir. Ucu soketli.

Tampona bağlı değil, tampon ile davlumbaz arasında sanırım.

hocam burada takılıyorum işte ben davlumbazı da söktüm öyle bir kablo göremedim benim şansıma mı neyse artık. Ucu soketli olan üç kablolu kapalı bir fiş mi acaba yoksa direk sis farına giriş yapıcak soket mi? fardan aşağı diye sorduğum soruda far giriş soket kablo tesisatından mı aşağı doğru iniyor onu merak ettim yoksa tamponu söküp bakıcam o kadar kafaya taktım bu işi şu an sis far takılı yanıyor ama düğme olayını parklara bağladım muane de filan polis çevirmelerine takılıyorum olmuyor öyle orjinal yapmam lazım.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Geçen ay Trend Focus 3 araca Sis Farı, Akabinde Hillholder ve Hız Sabitleyici, uygulaması yaptım. Gayet basit zaman harcanmayacak işler. Öncelikle Far Anahtarı alınacak. Herhangi bir soket kablo bağlantısı olmadan LAN Kablosu ile tek kablo ile haberlesme sağladığından. Herhangi bir kablo çekmeye gerek yok. BCM modülüne kadar, tesisatı var. BCM den sonra, sis farlarına kadar kablo çekilmesi gerebilir. Bazı Trendlerde bu tesisatta çıkıyor. Bazılarında çıkmıyor. Forscan İlede yazılımsal olarak, sis farını açmanız gerekmekte.
Onun dışında, Hillholder, ve Direksiyon alındığı taktirde Cruise Control üde, rahatlıkta aktif edebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ulaş Taş
8 saat önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

Geçen ay Trend Focus 3 araca Sis Farı, Akabinde Hillholder ve Hız Sabitleyici, uygulaması yaptım. Gayet basit zaman harcanmayacak işler. Öncelikle Far Anahtarı alınacak. Herhangi bir soket kablo bağlantısı olmadan LAN Kablosu ile tek kablo ile haberlesme sağladığından. Herhangi bir kablo çekmeye gerek yok. BCM modülüne kadar, tesisatı var. BCM den sonra, sis farlarına kadar kablo çekilmesi gerebilir. Bazı Trendlerde bu tesisatta çıkıyor. Bazılarında çıkmıyor. Forscan İlede yazılımsal olarak, sis farını açmanız gerekmekte.
Onun dışında, Hillholder, ve Direksiyon alındığı taktirde Cruise Control üde, rahatlıkta aktif edebilirsiniz.

bcm modülü neresinde bu aracın kardeş :D  ben sana fotoğrafları yollıyım sen bana neresinde söyle bakayım.

yqvom0.jpg6NEqQN.jpgWDy94q.jpg3z3jNO.jpg

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

BCM, Ön konsol torpidonun altındadır.
Tesisat genelde şaşinin kafasında ucu kapatılmış şekilde duruyordur. Yada sol farın altında biryerlerde oluyor. Oradaki tesisatı sağa ve sola kablo çekip ayırıp sis farlarına çekmek gerekiyor sadece..

Yorum bağlantısı
Ulaş Taş
8 saat önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

BCM, Ön konsol torpidonun altındadır.
Tesisat genelde şaşinin kafasında ucu kapatılmış şekilde duruyordur. Yada sol farın altında biryerlerde oluyor. Oradaki tesisatı sağa ve sola kablo çekip ayırıp sis farlarına çekmek gerekiyor sadece..

tesisatı sağa sola çekmekte sıkıntı yok yeterki far anahtarından verdiğim konumutu alacak kabloyu bulayım. Benim araçta acaba sis far tesisat kablosu hiç mi yok ben neden bulamıyorum bu kabloyu delircem çıkış yeri neresi bu kablonun oraya bakayım

Yorum bağlantısı
Ulaş Taş
8 dakika önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

Far tesisatına bağlı. Boşta bir soket olacak. Kör tıpa var oksitlenmesin diye

far tesisatında öyle bir boşta soket yok 3 kablolu sadece bu var ama sanırım buda sis far tesisatının ki değil
 zM1On9.jpgGDgW3V.jpg

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yok bu değil. Şasenşn orada ve farın tesisatında başlı değilse sanırım hiç tesisat yok. Ama illaki gem modülüne kadar olan tüm trendlerde sis farı tesisatı hazır oluyordu.

Yorum bağlantısı
Ulaş Taş
8 dakika önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

Yok bu değil. Şasenşn orada ve farın tesisatında başlı değilse sanırım hiç tesisat yok. Ama illaki gem modülüne kadar olan tüm trendlerde sis farı tesisatı hazır oluyordu.

heh işte ben o gem modülünden kablo nasıl çekerim sislere bari oradan yürüyelim gem modülü torpidonun altını diyorsun değilmi?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Valla bence vardır ya. Öteki türlü çok alengerli iş olur. Ben 5 trend araca sis farı yaptım. Hepsinde far tesisatına bağlı olarak çıktı. Şasenin kafasında yada. Çıkmayan hiç görmedim açıkçası.

Yorum bağlantısı
Ulaş Taş
15 dakika önce, İ.Göksel Yaman yazdı:

Valla bence vardır ya. Öteki türlü çok alengerli iş olur. Ben 5 trend araca sis farı yaptım. Hepsinde far tesisatına bağlı olarak çıktı. Şasenin kafasında yada. Çıkmayan hiç görmedim açıkçası.

ben şansız birisi olduğum için yok. Hani araçta kaza filan olsa diyicem vardı başka yere götürdüler ama kaza boya da yok. Ben en iyisi alt muhafazayı komple söküp bakayım. olmadı tamponu da sökeyim başka çaresi kalmadı sanırım.

13 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Benimkinde de vardı tesisat. Vardır.Ucu kapalı bir demet kablo. Usta yaptı benimkini.

bulamıyorum abim far anahtarında 3 kablo var yukarıda fotoğraflarını ve açıklamalarını da yazdım olmadı herşeyi sökerim ben çok pis hırs yaptım bu konuda 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Öner Kurukuz

Arkadaşlar merhaba.
Benim Focusta otomatif far yüksekliği var.
Aracı çalıştırınca farlar önce düşüyor sonra standart seviyeye yükseliyor.
Ancak farların yükseklik ayarını yapacağım bir düğme yok.
Bana alçak geliyor farlar.
Bunu yükseltebiliyor muyum acaba?

Farlar üzerinde ayar vidaları var, aynı eski farlarda olduğu gibi.

Ancak burdan yükseltirsem kendisi otomatik olarak yine her çalıştırmada kendi standardına mı düşer?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomatik ayar yolda gidrken anlık olarak yaptığı ayar. Farın aydınlatma ayarı manuel vidadan eski sistemdir. Aydınlatma ayarı sabit kalır, otomatik ayar o vidalardan yapılan ayara etki etmez

eğimsiz zeminde diz duvara far merceği orta noktasının yükseliğini işarwtleyin. mesela 75 cm. 10 mt geriye çekilip farı yakın, en aydınlık olan orta nokta 65 cm de olmalı.

duvar 5 mt. uzakta ise 70 cm de olmalı gibi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kontağı düz bir otopark içinde açın. Otomatik seviye sonrası farın üstünde hem sağ sol hemde yukarı aşağı mekanik ayarları var. Oradan ayarlayın. Fabrika çıkışı hiçbir oem mercekli farın seviyesi doğru değil 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Cevaplar için teşekkürler.

Şu an yağmur var, yoldaki yansımalardan farın durumunu net kestiremiyorum.

Kuru bir havada bu ayarı mutlaka yapacağım.

Ben otomatik ayar, manual olarak yaptığım ayarı da etkiliyor sanıyordum.

onu etkilemiyorsa ayar yapmak kolay.

Her geçen gün yeni birşey öğreniyorum :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mercedes de diagnosda seviye ayarı vardı ordan yükseltiliyor. Yada vidadan elle

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
13 saat önce, Öner Kurukuz yazdı:

Arkadaşlar merhaba.
Benim Focusta otomatif far yüksekliği var.
Aracı çalıştırınca farlar önce düşüyor sonra standart seviyeye yükseliyor.
Ancak farların yükseklik ayarını yapacağım bir düğme yok.
Bana alçak geliyor farlar.
Bunu yükseltebiliyor muyum acaba?

Farlar üzerinde ayar vidaları var, aynı eski farlarda olduğu gibi.

Ancak burdan yükseltirsem kendisi otomatik olarak yine her çalıştırmada kendi standardına mı düşer?

http://www.geceucusu.com/topic/2417-far-seviyesi-nasıl-ayarlanır/

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
10 saat önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Opel grubundaki Afl farda da tarif ettiginiz sikintilar mevcut. Her kontak acip kapatmada bildigim kadariyla dikiz aynasi altindaki sensorler fari kalibre etmeye yardimci oluyor, yukari asagi sag sol olmak uzere.. Mercekli - xenon farin yagmurlu ve karli havalarda halojen far kadar etkili olmadigini dusunuyorum. Farlarinizin isik cizgisi, takip ettiginiz aracin stoplarini gecmeyecek sekilde ayarli olduguna sahit olabilirsiniz. Aydinlatmalarda ust limitin bu oldugunu soyleyebilirim.

Ovvv. Çok yanlış düşünüyorsun :)  Rize de iken (bol bol yağmur yağdığını yazmama gerek yok herhalde :)) eski aracımda muayeneden 2 gün önce mercekli xenonları söktüm. Muayeneye gittim dönüşte hava karardı. Bende tecrübe edene kadar senin gibi düşünüyordum. Tecrube edince öyle olmadığını bizzat anladım :)

Dikiz aynasında sensör mü varmış onu da ilk kez duyuyorum :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Dikiz aynasında sensör mü varmış onu da ilk kez duyuyorum :)

Sensör var ama tabii ki farla alakalı değil. Ayna kararma ile alakalı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sensör var ama tabii ki farla alakalı değil. Ayna kararma ile alakalı.
Canim karartmayla alakali vardir da ben farla olan baglantisini cozmeye calisiyorum :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
54 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Canim karartmayla alakali vardir da ben farla olan baglantisini cozmeye calisiyorum :)

Bulunduğu ortama  göre farın karakteri değişiyor olabilir 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...