İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

servisle bağları koparmamak lazım. Sonra 10 yaşına gelen arabayı ford unutunca "otosan bize bahmiyir" oluyor.

Zaten gidip bakıma girin diyen yok. Yolu düşen olursa bedava kontrol yaptırın yada bakım yaptırınca hediyeyi kaçırmayın diye ekledim. Arada da servisten parça fiyatı almak iyidir bu arada.sanayideki fiyatlarla karşılaştırmak adına. sanayide satılan filitreyi servisten daha ucuza aldığım olmuştur.

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ben taunusla gidip, kontrole soktum, yine böyle ücretsiz kış kontrolüydü, kapıdan içeri bir tekeri anca girdi sadece "biz bunlara bakmıyoruz dedi" teknisyen, bende "Ne o bu Ford değilde fiat a mı benziyor kardeşim" dedim gülüştük, hepsini tanıdığımdan gidip çay içtim :D yani servise gitmemezliğim yok.

Kısaca 10 sene sonra istesende bakmıyorlar, üretimden kalkalı 10 sene olduysa zaten hiç şansında yok, hakkında. Ama bağlarım sağlamdır :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Serviste biri,size bişimi yaptı ?

Muhtemelen özel serviste çok daha ucuza mal olacak arızalar için biraz fazla fiyat ödenmiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Serviste biri,size bişimi yaptı ?

Mesela bana yaptı, tamponu boyattım rengi tuturamadılar, git gel pes ettim bıraktım.

Kaportacıda arka taponu boyattım boya olup olmadığı bile anlaşılmıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben taunusla gidip, kontrole soktum, yine böyle ücretsiz kış kontrolüydü, kapıdan içeri bir tekeri anca girdi sadece "biz bunlara bakmıyoruz dedi" teknisyen, bende "Ne o bu Ford değilde fiat a mı benziyor kardeşim" dedim gülüştük, hepsini tanıdığımdan gidip çay içtim :D yani servise gitmemezliğim yok.

Kısaca 10 sene sonra istesende bakmıyorlar, üretimden kalkalı 10 sene olduysa zaten hiç şansında yok, hakkında. Ama bağlarım sağlamdır :)

10 seneyi geçersen, telefonunua bile bakmıyorlar ama bakmadıkları saat ve gün belli :seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ne güzel Edremit' te özel servis açılmıştı, esas servisin 2 katı donanıma sahiptiler, ama topu attılar nedense, son anda trigeri değiştirmiştim, galiba 300 lira gibi birşey tutmuştu, öncesinde esas servise gittiğimde elektrikçi arkadaşa rastladım, dedim bunun trigeri farz edelimki değişmeye geldim, daha sözüm bitmeden sırıtışından ve beni tanığından direk olayı anladım, sazanmısın oğlum gülüşü attı bana :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Triger değimi için fiyat alayım dedim, biri 450 tl dedi diğeri 750 tl. Hem de iki 2009'daki fiyatlar bunlar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kendin yapacaksın azizim, bir triger kitleme setine ve krikoya bakar bu iş, gerisini TIS ten zaten öğrenirsin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Kış gelmeden Ford yetkili servislerine gelenler, ister binek, ister hafif ya da orta ticari tüm Fordlar'ın kış kontrolünü ücretsiz yaptırıyor!

Üstelik kampanyamıza katılan herkes, ön fren balatalarında %20 indirim, KDV dahil 395 TL ve üzeri harcamalarda ön cam silecekleri hediyesi, Michelin veya Pirelli marka 4 lastik alımında 80 TL değerinde Migros hediye çeki ve World Bonus ve Axess kredi kartlarına da çok özel taksit fırsatlarından yararlanabilecek.

detaylar için:

http://www.ford.com....-kis-kampanyasi

bedava iş emri açtırıp servise km kaydı yaptımak için bile olsa gidilir. büyük bir kontrol beklememekte fayda var.

Geçenlerde Yunus Gökhan Ay Arkadaşımızın faturasını inceledim hava filitresi iki adet yazılmış (bir tanesi eski model fiesta) :D dün bacanağımın aracını yetkili serviste otuz bin bakım yaptırdım faturada yağ filitresi iki adet (bir tanesinin numarası eski model transit) :D biraz araştırma yaptım acaba muhasebe yanlış faturamı kesiyor diye???

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

serviste filitre o kadar ucuzki :D 2 şer tane yazılsa yinede o kadar sırıtmıyor diye bayi hilesi olabilir :p

aynı filitreyi servisten 8 liraya parçacıdan 15 liraya almışlığım var :D normalde servisten filitre alan biri değildim. şu kasko bedavaları sayesinde alıştım. faturadaki fiyatlara bakınca önceden aldığım filitrelerden kazık yemişim dedim :p 200 liraya parçacı açacak kadar filitre alıyordum :D en son forumda bakım seti şeklinde maliyetine sattım evdekileri. o kadar ucuz geldiki alan arkadaş 3 set 15 binlik tüm filitre setini aldı :p

faturayı iyi kontrol etmek lazım tabi. servise 15 bin bakımına geldim denilince çıkan kalemle şunu şunu yap denilince çıkan kalen değişiyor olabilir :p

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

serviste filitre o kadar ucuzki :D 2 şer tane yazılsa yinede o kadar sırıtmıyor diye bayi hilesi olabilir :p

aynı filitreyi servisten 8 liraya parçacıdan 15 liraya almışlığım var :D normalde servisten filitre alan biri değildim. şu kasko bedavaları sayesinde alıştım. faturadaki fiyatlara bakınca önceden aldığım filitrelerden kazık yemişim dedim :p 200 liraya parçacı açacak kadar filitre alıyordum :D en son forumda bakım seti şeklinde maliyetine sattım evdekileri. o kadar ucuz geldiki alan arkadaş 3 set 15 binlik tüm filitre setini aldı :p

faturayı iyi kontrol etmek lazım tabi. servise 15 bin bakımına geldim denilince çıkan kalemle şunu şunu yap denilince çıkan kalen değişiyor olabilir :p

Mustafam konunun servisle alakası yok, Otosan onbeşbinlik otuzbinlik paket fiyat yapıyor :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mustafam konunun servisle alakası yok, Otosan onbeşbinlik otuzbinlik paket fiyat yapıyor :)

doğrudur abi bi ara otosan sitesinde bakım periyotları için tablo vardı. kaç saat işcilik kaç lira para şeklinde.

15 ile 45 bin arası bakım farklı. ama sadece 15 bin lik bakım şeklinde bakım yaptırcak için yada filitre yağ değişimi yaptırcak için oluşan farkı belirtmek için dediydim ben.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ertan Çabuk

Neden ki :p

Niye memnun olmazmısınız abi. Herkes servislerden şikayetçi. E o zaman bu duaya amin demek lazım :D

Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

yaza-kışa hazırlık bakımını merak eden arkadaşlara ben gitmelerini tavsiye ederim...benim sezona başlama bakımına 4. götürüşüm olacak bu...2yaz 1 kış bakımına götürdüm....sadece geçen yazki bakımda rot balans bozuk diyip 50 liraya hallettiler...

hidrolik yağına motor yağına suyuna lifte kaldırıp lastiklere aracın altına kapılara, fitillere bakıp kış için fitillere kilitlere bi sıvı sıkıyorlar...

ekstra bişey çıkmadı rot-balans dışında bu güne dek bana...

öğlen gidersem yemek teklif ediyorlar...sabah gidersen poğaça ile kahvaltı...çay her daim devir daim...kahve istersen kahve :)

aracı servise bıraktıktan sonra eve bırakmayı teklif edip resmen diretiyorlar...

valla bana mı denk geliyo servisim mi çok güzel bilmiyorum ama her seferinde başım ağrımadan kafam rahat ayrılıyorum :)

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

yaza-kışa hazırlık bakımını merak eden arkadaşlara ben gitmelerini tavsiye ederim...benim sezona başlama bakımına 4. götürüşüm olacak bu...2yaz 1 kış bakımına götürdüm....sadece geçen yazki bakımda rot balans bozuk diyip 50 liraya hallettiler...

hidrolik yağına motor yağına suyuna lifte kaldırıp lastiklere aracın altına kapılara, fitillere bakıp kış için fitillere kilitlere bi sıvı sıkıyorlar...

ekstra bişey çıkmadı rot-balans dışında bu güne dek bana...

öğlen gidersem yemek teklif ediyorlar...sabah gidersen poğaça ile kahvaltı...çay her daim devir daim...kahve istersen kahve :)

aracı servise bıraktıktan sonra eve bırakmayı teklif edip resmen diretiyorlar...

valla bana mı denk geliyo servisim mi çok güzel bilmiyorum ama her seferinde başım ağrımadan kafam rahat ayrılıyorum :)

İşte çelişki var burda.

Ruhan bey'in anlattıklarına bakıyorum Resmen fiyasko.

Sadık abinin,sizin yazdıklarınız bambaşka.

Demekki servise göre değişiyor işleyiş...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serkan Ataman

aracım 2009 ve ölçtürdüm antifrizimin derecesi -25 gösterdi.kaç senede bir antifriizi komple yenilemek gerekir.yani zamanla özelliğini yitirir mi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Servisin 15000-20000-25000 km. dediğine bakmayın, daha öncede yağ için 5/40 kullanın diyorlardı sonra 5/30 oldu, neymiş mazot iyileşmiş, halbuki değişen birşey yok, bizdeki euro dizel avrupadaki gibi değil, raporlar falanda hikaye, ayrıca bizim memleket toz içinde, yollar daha yeni düzeliyor, araba avrupadaki bakım periyodu kadar dayanmaz, erken değişmekte bu yüzden fayda var, ayrıca servis tam sentetikte kullanın demez, ben uzun yıllar kullanma niyetinde olduğumdan 10.000 de bir yağ değişiyorum, hava filtresi için 5000 km ülkemiz için tam ideal olan değer, özellikle dizel için, bunlara boşa masraf denilebilir, araç bozulursa ekonomiyede çevreyede kat be kat daha fazla zararı dolaylı yoldan verirsiniz, o yüzden bizde erken bakım şart, ayırca servislerde tırt...

Antifirize gelirsek, arabam 7 yaşına geldi, sadece 1 kez azıcık saf su ekledim, sabah ölçüm yaptım ve hala -25 dereceyi gösteriyordu :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

özelliği duruyor ki -25 çıkmış

Kesinlikle, acaip dayanıklı bu fabrika çıkışı antifiriz, bizde Cat in acaip bir ürünü var, küçük şişede konsantre birşey, değişimde onu kullanırım artık, 50 sene dayanır, fakat buna ben dayanamam herhalde :D

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
Kesinlikle, acaip dayanıklı bu fabrika çıkışı antifiriz, bizde Cat in acaip bir ürünü var, küçük şişede konsantre birşey, değişimde onu kullanırım artık, 50 sene dayanır, fakat buna ben dayanamam herhalde :D

1-2009 model focusumu ölçtürdüm -25 çıktı.benimkide fabrikasyon çıkışı kırmızı renkli antifiriz.fakat sadece seviyesi min çizgisi hizasına gelmiş.az saf su ilave etmem gerekecek,bu seferde derecesi ne kadar düşer acaba?

2-2007 model dizel fiesta nın ise antifirizi -20 çıktı.kaliteli bi antifiriz alsam az ekleyip,az da saf su ilave etsem acaba birşey olurmu?yani ben ayarlayabilirmiyim yoğunluğunu,cesaret edemiyorum açıkçası..

saygılar..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eksik miktar kadar saf su ekle, derecesi düşmez o kadarcıktan, -20 nin altına indiyse, kaptan biraz hortumla çek, 2-3 su bardağı kadar kırmızı antifriz ekle tamamdır, en fazla -30 olur, o kadar korkmayın bundan, altı üstü antifriz yahu, eklemek için nerdeyse labratuvar gerekecek :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...