İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Mustafa Sahin

Şehir içi litresi 4.5 liralık mazotla 20 liralık alıp 80 kilometre yapıyorum ( bazen 70-75 de olabiliyor ) sizce çok mu yakıyor ? Tasarruf için elimden geleni yapıyorum, 3000 deviri geçmem, ışıklara yaklaşırken ayağımı gazdan keserim, mümkün olan en yüksek viteste 2000 devir civarı kullanırım, agresif kullanmam, yokuş iniş ve çıkışlarda motor gücünü kullanırım vs. Buna rağmen çok yakıyor gibi geliyor :(

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

25krs yakıyorsunuz çokta fazla değil bende hafta içi hergün ev - metrobüs durağı arası günlük 6 km yol yapıyorum. Işık yandığında 80-85 km yol yapıyorum. Sizde motor daha ısınamadan kısa mesafeli yol mu gidip geliyorsunuz.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Fiesta 1.4 tdci 2011,

İstanbul-Ankara son ortalamam 6.5 lt/100 km. :)

2003 tdcı sehır ıcı 6,1lt/100 km  benım sarfıyatım  

2003 tdcı sehır ıcı 6,1lt/100 km  benım sarfıyatım  

opet full force kullanıyorum 

Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin

25krs yakıyorsunuz çokta fazla değil bende hafta içi hergün ev - metrobüs durağı arası günlük 6 km yol yapıyorum. Işık yandığında 80-85 km yol yapıyorum. Sizde motor daha ısınamadan kısa mesafeli yol mu gidip geliyorsunuz.

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Evet kısa mesafeli kullanıyorum genelde, ama mersin trafiğiyle istanbul trafiği bir değil, bizde sahil yolu var 1-2 trafik ışığı olan düz bir yol, beklemek de yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

Arkadaşlar geçen depoyu fullemiştim 103 tl filan mazot almıştı km yi sıfırladım bugün çeyrek deponun biraz üzerindeyken shell in yeni nitrosu ile fulledim 25.85lt mazot aldı 417km yapmışım km de 6.19lt yapıyor güncel shell nitro fiyatı ile 27.5tl yapıyor 100km de.Bir öncekinde opetten doldurmuştum şimdi shellden popma farkı olabilirmi acaba ölcüm konusunda bu tüketim bana biraz fazla geldi.Depoyu fullediğimde 710km menzil gösterdi.Ayrıca bayramda izmir-ankara gitgel yapıcam tekrar değerleri ölçücem.Arabanın bakımınıda yeni yaptırdım yağ hava filtresi değişti ve castrol 5w-30 edge yağ kondu.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bende mecbur kaldığımdan hafta sonu aldım shell nitro 20 tl lik aldım ve 63 km olunca ışık yandı. Arabada çokta öyle performans artışı göremedim aksine 1.viteste kalkışta hantallaştı.

PO ve BP en iyisi benim için.

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz

Ben opetten baska yerden almiyorum ayni istasyona alissin diye bilmiyorum diger istasyonlarin mazotu nasildir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

Ankaraya gitmeden önce shell nitro ile depoyu fullemiştim 60km filan şehir içi yol yaptım gerisi şehir dışı araba full ve bagajlı 90-110km arası hızla gittik 4 lastiğide 34psi hava bastım ankarada tekrar fulledim 100km de 4.25lt yakmış güncel yakıt fiyatına göre 19krş ediyor.Bir önceki hesabımda şehiriçi 6.19lt çıkmıştı bizim buralar çok yokuşlu herhalde ondan bu yükseklik.

Yorum bağlantısı
Misafir

2004 1.4 tdci fiesta ile kavacık BP'den fulledim. Ankaraya gidiş 110km ile 130 arası hız ile 450 km yaptım 100 km'de ankara şehir içinde yaptım dönüşte shell'den fulledim 117 liralık mazot aldı. ortalama 0,21 kuruş yaktı. Yazın uzun yolda klima açık 0,19 kuruşu gördüm. Sanki uzun yolda 110-120 km/hızla gidilirse daha az yakıyor.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

16 km ev iş arasındaki yolu 3 kere gidip 48 km yol yaptım. Çoğunluğu çevre yolu ancak yol boyunca tam 2 kere yoğun bir şekilde dur kalklı trafik var. Gıdım gıdım ilerliyor. Normal kısımlarda ise 90-100 arası gittim ve pedal altında yumurta var gibi kullandım. Ortalama yakıt tüketimi

py7emube.jpg

16 km ev iş arasındaki yolu 3 kere gidip 48 km yol yaptım. Çoğunluğu çevre yolu ancak yol boyunca tam 2 kere yoğun bir şekilde dur kalklı trafik var. Gıdım gıdım ilerliyor. Normal kısımlarda ise 90-100 arası gittim ve pedal altında yumurta var gibi kullandım. Ortalama yakıt tüketimi

py7emube.jpg

hangi marka yakıt kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Serkan Yılmaz

Aslında pek başıma gelmemiştir ama 1.4 collection aracımın yolda benzini bitti 23 tl benzin aldı 53 km yol yaptım şehir içinde tekrar almaya gitmeye çalışırken metreler kala stop etti sonuçta bu araç 43 kuruş yakmış bulunmakta böyle bir değer mümkünmü yoksa hesap hatasımıdır ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

23 tl lik benzin 5 litre bile yapmıyor. Bundan dolayı tam ölçüm sayılmaz.

Tam ölçüm için aracın depoyu doldurup şehir dışında uzun yola gidilip ölçüm yapılabilir.

Şehir içinde az yakıtla ölçüm yapılamaz.

Buna örnek olarak 25 tl lik (11lt LPG) ile 4-5 kez deneme yaptım. Aynı pompadan aldım yakıtı hepsinde hep farklı değerler çıktı. 55-75 km arasında değişti. Hemen hemen aynı güzergahlarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Eğer araç benzinli ise gayet normal bi değer takribi 9lt gibi bi rakama denk gelir.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Böyle test olmaz.Dikkatli olun pompayı yakarsınız.depoyu doldurun ardından 100 km yapıp yeniden doldurun.%2-5 yanılma paylı değerler çıkar. ÖZYÜREK Abinin dediği gibi depo dolu gezmek aslında en mantıklısı.Pompayı yakarsanız orjinali serviste 800 tl civarı haberiniz olsun.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Atalay

Sanırım bir çoğumuz ortalama olarak aynı değerlere ulaşmış.. Benim android telefonda telefonda "oto yakıt" diye bir uygulama var yapmış olduğunuz km.yi, yakıtın litre fiyatını ve kaç litre yakıt aldığınızı giriyorsunuz size hesaplamayı 100 km'deki yakıt tüketimi ve km.de ne yaktığını hesaplıyor. hatta bunu arşivliyor. birden fazla aracınız varsa plakasına göre de kayıt yapabiliyorsunuz.

şu anda Ankara'da 4.46 civarında alıyorum dizeli. Son karışık değerim 21.8 kuruş/km çıktı. Son şehir dışı 18 kuruş/km'ydi. (Bayramda 2800 km yol yaptım eşimle orada çıkan ortalama değer)

tam şehir için ise 23.5-25 kuruş/km gibi bir şeyler çıkıyor. 

Zaten inanılmaz çok kullanmıyorum ancak bu değerler daha düşük olsaydı (en azından yakıt daha ucuz olsaydı) daha çok binerdim. 

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

opet  sehirdısı 100km/5 lt sız hangi yakıtı kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

Ben de opet alıyorum. Bugün başka bir konu altında BP kullanın diye bir şey de gördüm. Ancak herhalde deneme yapmam

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkan CİNDEMİR

2011 fiesta 1.4 tdci titaniumx

2011 fiesta 1.4 tdci titaniumx

Arac 49300 kmde depoyu doldurduktan sonra suan 500e yaklastim 38km ortalama hiz gorunuyor yakit 6 litre normalmidir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...