İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Önder Özcan

Cvt'li bir dizel focus kullanın sonrada benzinli focus'a heleki tüplü binin bakalım 10 metre gidince iner bir daha o aracın yanına yaklaşmazsınız.

ben sorunsuzluk anlamında söylemiştim,cvt kullanmadım.ama tüplü otomatik focus kullandım.tek eksiği performans.otomatiği insanlar neden tercih eder.konfor için.tüplü ya da benzinli,otomatik focus bana tam aradığım konforu vermişti.

arkadaş ne diyor,aklım sürekli şanzumanda.bozuldu mu bozulacak mı.ben ne dedim,al tam otomatiği,bu düşüncelerden kurtul.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

ben sorunsuzluk anlamında söylemiştim,cvt kullanmadım.ama tüplü otomatik focus kullandım.tek eksiği performans.otomatiği insanlar neden tercih eder.konfor için.tüplü ya da benzinli,otomatik focus bana tam aradığım konforu vermişti.

arkadaş ne diyor,aklım sürekli şanzumanda.bozuldu mu bozulacak mı.ben ne dedim,al tam otomatiği,bu düşüncelerden kurtul.

Bende C-max'ten önce 98 otomatik mondeo vardı.Tahminimce focustaki 4 ileri otoöatik ile aynı şanzımandı.2,0 130 hp arabayı öldürüyordu o şanzıman.1,6 100 hp tam anlamıyla can çekişiyor. Cvt' li C-max tork konvertölü mondeo'dan çok daha konforlu ve keyifli...Gülü seven dikenine katlanır :)

Bunlarda benim görüşlerim.

Hocam sizin aracı kullandım cvt yi sonra dsg yi cvt çok çok daha iyi diyebilirim sürüş kalitesi olarak..

Sen 500 m kullanmıştın. 10-15 km kullansaydın çok daha farkını hissederdin. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dsg zaten manuel bir şanzıman, cvt nin çalışma mantığı nefis, tüm zamane motorlarına şart bir mantık ta nedense, dayanıklısını üretebilen henüz çıkamadı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Alliş

arabamdan ayrı kaldım :( servis bilgisayara bağladı konvektörde sorun olabilir dediler, aks keçesinden yap sızdırması olduğunu bundan olabilieceğini yağının az kalmasından yapabilceğini söylediler, hep ihtimal üzerine yani...sonra yağı kontrol edince özelliğini kaybetmiş gibisinden söyledi, ilk olarak yağı değiştirip deneyelim sorun bunla gidebilir dedi başteknisyen ama benm aklımda hep şu olacak deneme sırasında ve sonrasında acaba ne zman şanzıman zarar görecek tamamen...

asıl önemli sorun da servisin elinde cvt için yağ olmaması ve yağ için sipariş vereceğiz demeleri. 3 lt yağ koyulacakmış bu kadarmı alıyor yağ acaba ?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

arabamdan ayrı kaldım :( servis bilgisayara bağladı konvektörde sorun olabilir dediler, aks keçesinden yap sızdırması olduğunu bundan olabilieceğini yağının az kalmasından yapabilceğini söylediler, hep ihtimal üzerine yani...sonra yağı kontrol edince özelliğini kaybetmiş gibisinden söyledi, ilk olarak yağı değiştirip deneyelim sorun bunla gidebilir dedi başteknisyen ama benm aklımda hep şu olacak deneme sırasında ve sonrasında acaba ne zman şanzıman zarar görecek tamamen...

asıl önemli sorun da servisin elinde cvt için yağ olmaması ve yağ için sipariş vereceğiz demeleri. 3 lt yağ koyulacakmış bu kadarmı alıyor yağ acaba ?

Tamamı 9 litre alıyor. Değişim sırasında ancak 7 litresi yenileniyor 2 litre eski yağ içerde kalıyor. Yağınız iyi ise eksildiği kadar tamamlayabilirler buda normal bir işlemdir. Servise hiç cvt 'li araç gelmiyorsa stok tutmamaları gayet normaldir. İnşaallah 3 litre yağ ile işiniz görülür...

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

Tamamı 9 litre alıyor. Değişim sırasında ancak 7 litresi yenileniyor 2 litre eski yağ içerde kalıyor. Yağınız iyi ise eksildiği kadar tamamlayabilirler buda normal bir işlemdir. Servise hiç cvt 'li araç gelmiyorsa stok tutmamaları gayet normaldir. İnşaallah 3 litre yağ ile işiniz görülür...

benim aklıma takılan da aslında bu oldu abi, şanzıman sökülmediği için filtre vs değişmeyecek, yağı alttan boşaltacağız komple sonra 3 lt yağ gerekli diyor. burda çelişkili durum sözkonusu değilmi? hepsi boşalırsa 3 lt yetmez ki...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

yağ iyi durumda ise eksik kalan miktarı tamamlıyacaklar. Diyelimki 1,5 litre eksik, Ambalajlar 3 litre olduğu içinde kutunun tamamının parasını alacaklar...yağ fiyatı 100-120 tl civarındadır + işçişik...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Alliş
yağ iyi durumda ise eksik kalan miktarı tamamlıyacaklar. Diyelimki 1,5 litre eksik, Ambalajlar 3 litre olduğu içinde kutunun tamamının parasını alacaklar...yağ fiyatı 100-120 tl civarındadır + işçişik...

bana soyledigine gore yagi tamamen degiselim sorun kalmayabilir dedi, yag filtre harici 7lt olmazmi degisim icin

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

bana soyledigine gore yagi tamamen degiselim sorun kalmayabilir dedi, yag filtre harici 7lt olmazmi degisim icin

yağ 6 yıl / 120,000 de bir mutlaka değişmesi gerekiyor zaten. Eğer hiç değişmedi ise zaten şart. Bu şanzımanlardaki sorunlar artmaya başlayınca Otokoç 45 yada 60,000 km.de bir değiştirilmesini tavisiye etmeye başladı. O zamanda 7 litre yağ + mutlaka filtreninde değişmesi gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

1 sene önce revizyon edilmişse, yağ o zaman da değişmiş olmalı

bugün servisle görüştüm ve şanzımanın sökülmesi gerektiğini söylediler, muş pek sökmeye yanaşmıyor ve hiçbirşekilde iyi niyet benzeri duruma yanaşma niyeti yok, bana daha önce revizyon yapan servisin karşılayabileceğini oraya götürmemin daha iyi olacağını söyledi servis müdürü, ayrıca biz sökersek 1 ay ile 2 ay diyor süre için de 1 ay kesin gözüyle bakılıyor.

arabada aşırı sıkıntı olmadığı için götürebilirsin hataya kadar şeklinde söyledi

düşünüyorum ne yapsam artık :(

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

bugün servisle görüştüm ve şanzımanın sökülmesi gerektiğini söylediler, muş pek sökmeye yanaşmıyor ve hiçbirşekilde iyi niyet benzeri duruma yanaşma niyeti yok, bana daha önce revizyon yapan servisin karşılayabileceğini oraya götürmemin daha iyi olacağını söyledi servis müdürü, ayrıca biz sökersek 1 ay ile 2 ay diyor süre için de 1 ay kesin gözüyle bakılıyor.

arabada aşırı sıkıntı olmadığı için götürebilirsin hataya kadar şeklinde söyledi

düşünüyorum ne yapsam artık :(

Hocam nerede revizyon ettirdiysen orada işleme devam etmen senin için daha iyi olur -tabi gidebilme imkanın varsa-, yada ben artık bıktım iyice soğudum diyorsan direk sat, 3-5 e bakma, biliyorum söylemesi kolay ama yaşadığın sıkıntıya canını sıktığına değmez iki günlük dünyada.

Yorum bağlantısı
Emre Alliş
(düzenlendi)

Hocam nerede revizyon ettirdiysen orada işleme devam etmen senin için daha iyi olur -tabi gidebilme imkanın varsa-, yada ben artık bıktım iyice soğudum diyorsan direk sat, 3-5 e bakma, biliyorum söylemesi kolay ama yaşadığın sıkıntıya canını sıktığına değmez iki günlük dünyada.

yarın izin işini halledersem ertesi gün yola çıkacam artık inş gider sorunsuz..eğer orda da sorun uzar ve bitmezse ne yapalım satacaz...ama vazgeçmek çok zor,ben yine yaptırıp bineyim :)

sağol hocam iyi niyetin için teşekkür ederim

tarihinde Emre Alliş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

anladığım kadarıyla arıza yazısı sürekli kalmıyor muhtemelen sorun yağ eksiltme olabilir bu sebeple yokuş çıkarken veya yokuşta duruken seviye biraz daha azalıyordur ve arıza yazısı çıkıyordur

cvt şanzımanın konforu hiçbir şanzımanda yok ve biliyorum ki diğer şanzımanlarda ağrızalanıyor ankarada olanlar bir gün vakit ayırıp aydoğmuş şanzımana gitsinler ve görsünler şanzımanı bozulmuş ne araçlar görecekler

herşeye rağmen dizel cvt şanzımancılar derneği kuracağım yakında

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Alliş

sorun arıza lambasının yanmasıyla başladı ama sonra vitesi P konumundan R veya D ye aldığımda bir vuruntu oluştu, servis hata kodlarını bilgisayarda sildi ve sonra vuruntuda ortadan kalktı, arıza yazısı da.Ben arabayı çekiciyle servise götürdüm ileri derecede bir sorun olmasın diye, serviste teknisyen kontrol ederken,manuelde de vites geçişlerinde sorun olmadğını söyledi,hissetmeden geçişler devamdı. Halen araba serviste,gitmesine engel durum yoktu ben bıraktığımda.inş bi 700 km yol daha gider :)

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

Allah nasip ederse 101 ile yarın sabah yollardayım...Dualarınızı eksik etmeyin sorunsuz giderim inşallah...

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan
(düzenlendi)

101 sorunsuz olarak hatayda :)

Hayırlı olsun şimdi, sırada CVT hadi hayırlısı :)

tarihinde Tamer Akkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
oğuz çetin

iyi akşamlar Arkadaşlar foruma eni üye oldum.. uzunca yıllar opel kullandıktan sonra dizel focus cvt'ye geçiş yaptım... forumda paylaşılanları da uzun zamandır takıp edıyorum. aracı mayısta aldım 140 bınde su an 156bınde. paylasılanların dogru oldugu kanısıyla bırlıte yenı cıkan sanzımanların tamamının sıkıntılı oldugu aşıkar. arkadasımın 2010 passatını dsgsı paramparca oldu 18000 tl cıkardılar aracın garantısı de bıtmıstı ancak ıyi nıyet kuralları cercevesınde aracın sanzımanını 1 ayda değiştirdiler. bu ornege bakılrsa her sanzıman arıza yapabılır yenı eskı olması pek fark etmıyor. Göze aldık bineceğiz :) ama opelden sonra ınanın feraha erdim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

yağ seviyesi sorunu çıkacak eğer vitesleri manuel geçirirken şanzımandan ses gelmiyorsa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Alliş

ercan bey viteslerde gecis olarak en ufak sikinti yok.daha onceden belirttigim bir ses vardi size sormustum hatta o sesi iki sanayi ustasi ve iki farkli yetkili servis ustasi olmak uzere dort kisi normal dizel sesi demislerdi iste bugun ovali servusteki baska bir usta sesi duyar duymaz cvt sorunu seklinde dedi... servis garanti sartlarini uygulamaya calisacaklarini otosana gonderip sorun hakkinda bilgi vereceklerini soyledi.bende arabayi sokene kadar binecegimi soyledim ve babama teslim ettim.mesai baslayinca sokulecek randevu meselesinden.

arabamdan ayrildim ve iki gunce arabamla gectigim yollari otobusle geri geciyorum cok zormus arabamdan ayrilmak :) gelismeleri paylasacagim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

ercan bey viteslerde gecis olarak en ufak sikinti yok.daha onceden belirttigim bir ses vardi size sormustum hatta o sesi iki sanayi ustasi ve iki farkli yetkili servis ustasi olmak uzere dort kisi normal dizel sesi demislerdi iste bugun ovali servusteki baska bir usta sesi duyar duymaz cvt sorunu seklinde dedi... servis garanti sartlarini uygulamaya calisacaklarini otosana gonderip sorun hakkinda bilgi vereceklerini soyledi.bende arabayi sokene kadar binecegimi soyledim ve babama teslim ettim.mesai baslayinca sokulecek randevu meselesinden.

arabamdan ayrildim ve iki gunce arabamla gectigim yollari otobusle geri geciyorum cok zormus arabamdan ayrilmak :) gelismeleri paylasacagim...

hocam sesi nasıl tespit etti anlamadım park halinde vites değiştirirken şanzımandan ses mi geldi bu konuda bilgi verirmisiniz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...