İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Emre Alliş

hocam sesi nasıl tespit etti anlamadım park halinde vites değiştirirken şanzımandan ses mi geldi bu konuda bilgi verirmisiniz

işte asıl meselede bu seste, arabayı boşa alınca ıslık sesine benzer, sanki bir şeyi üfleme sesi gibi ses duydum, bu sesin nerden geldiği konusunda kendim de inceledim ama bulamadım, sonra sesin sadece P ve N de iken rölantide çalıştığı sırada ve gaz basıp bıraktığımızda bu sesi duymaya başladım, tabi bu sesi kim dinlediyse şanzıman değilde birkaç yer saydılar, bilya sesi denildi, triger seti ve krank kasnağı, v kayışı gibi ağır bakım gerektiren her yer değişti(100 bin bakımı için zaten yaptıracaktım) ama ses geçmedi bu sesi usatlara sordum normal dizel sesi dediler, serviste aynısını dedi, ama ben arabama dikkat ettiğimden be sesinde değişiklik olduğunu çok iyi biliyordum. bu ses başladıktan sonra 4 bin km yol yaptım ve şuan ki sorun çıktı...bu ses vitesi D ve ya R ye aldığımda ortadan kayboluyordu. Arıza lambası silinmeden önce ise ses nerdeyse iki katınaçıkmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
oğuz çetin

merhabalar arkadaşlar... sizinle bir konuyu paylaşmak istiyorum... tuhaf gelebilir ama bazı ustalar( kıytırıktan servis ustası veya kenar mahalle ustalarından bahsetmıyorum, gerçek wolkswagen,opel mercedes audi ustaları) şanzıman yağlarının değiştirilmesinin sanıldıgı gibi fayda değil zarar vereceğini söylüyorlar ilk duydugumda ne alaka dedim ama açıklamalarını duyunca ki bunlar 'şanzıman parçalarının zaman içerisinde yağ ile uyum içerisinde çalışıp birbirlerine alıştıgını birbirlerine uyum içinde deforme oldugunu; yağ değişimi yapıldıgında ise parçaların eski yağa alışık oldugundan yeni yağ oldugunda sıkıntı yarattıgını ki şanzıman yağlarının öncelikli olarak tutma ve sonra da bırakma özelliğinden dolayı böyle bir durumunun oldugunu, yağ değiştiginde içindeki parçalarla- yumuşak ve sert olma durumu- uyum gösteremediğini söylediler. öncelikle tuhaf karşılamakla beraber sonradan düşündüğümde aslında mantıga uyugun oldugunu düşündüm... bir öğetmen olmama rağmen sanayide cok fazla gezmişliğim vardır. sizin fikirleriniz nedir bilmıyorum ama bir kac yıl sonra bu soyledıgım uygulanabilir dıye dusunuyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Düşünce yanlış bu bir. İkincisi birkaç yıl sonra zaten tüm otomatikler kuru olacak. Otomatik şanzıman 70 senedir var. Yağ değişir. Yanlış ya konursa denilen doğrudur sadece. Sanayide olan hadise de odur bilinçsiz ellerde. Kırmızı yağ ne bulursa koymaya kalkarlar.

Yağ zamanı gelince değişir. Ayrıca filtre kiti de değişir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

ercan bey viteslerde gecis olarak en ufak sikinti yok.daha onceden belirttigim bir ses vardi size sormustum hatta o sesi iki sanayi ustasi ve iki farkli yetkili servis ustasi olmak uzere dort kisi normal dizel sesi demislerdi iste bugun ovali servusteki baska bir usta sesi duyar duymaz cvt sorunu seklinde dedi... servis garanti sartlarini uygulamaya calisacaklarini otosana gonderip sorun hakkinda bilgi vereceklerini soyledi.bende arabayi sokene kadar binecegimi soyledim ve babama teslim ettim.mesai baslayinca sokulecek randevu meselesinden.

arabamdan ayrildim ve iki gunce arabamla gectigim yollari otobusle geri geciyorum cok zormus arabamdan ayrilmak :) gelismeleri paylasacagim...

Hocam son durum nedir?

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

Hocam son durum nedir?

araç serviste şanzımanı söküp gönderdiler cumartesi yada bugün ellerinde olur sanırım. Ankarada yapıldığı söylendi ama bilgim yok nerde diye, öncesinde servis fabrikaya mail atmış aracın durumu vs maile gelen cevap ile de sökülüp gönderdiler, %50 sinin karşılayacağını belirttiler ama asıl fiyat vb durumlar için aramalarını bekliyorum...

Ankarada yada fordun bu şanzımanları nerde yapıldığını bilen varmı acaba? özel şanzıman servislerinde mi yaptırıyorlar yoksa yine servis mi?

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

araç serviste şanzımanı söküp gönderdiler cumartesi yada bugün ellerinde olur sanırım. Ankarada yapıldığı söylendi ama bilgim yok nerde diye, öncesinde servis fabrikaya mail atmış aracın durumu vs maile gelen cevap ile de sökülüp gönderdiler, %50 sinin karşılayacağını belirttiler ama asıl fiyat vb durumlar için aramalarını bekliyorum...

Ankarada yada fordun bu şanzımanları nerde yapıldığını bilen varmı acaba? özel şanzıman servislerinde mi yaptırıyorlar yoksa yine servis mi?

Ankara grubunun haberi yok mu?

Yorum bağlantısı
Misafir

Her servis şanzıman revizyonu yapmıyor.

Biz şanzıman revizyonunu kendimiz yaptığımız için,Diğer servisler ankarada kime yaptırıyor bilmiyorum malesef.

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

Ankara grubunun haberi yok mu?

ankara grubu derken ? tam anlamadım

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Forumun Ankara üyeleri, değerli abilerimiz, kardeşlerimiz vs. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

serviste mi özelde mi işi biraz karışık :ninja: servis: ben yapıyorum dese bile bazen :fiuw: sonuç önemli, muhatap önemli

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

serviste mi özelde mi işi biraz karışık :ninja: servis: ben yapıyorum dese bile bazen :fiuw: sonuç önemli, muhatap önemli

çağlar abi,

benim muhatabım servis, sonuçta yapılsında sorunsuz, kısa sürede ve fazla masraf olmadan gerisi teferruat olur zannımca...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
oğuz çetin

yorumlarınız kesinlikle dikkate alınıyor arkadaşlar.. bir sey daha soracağım... soguk havalarda cvt şanzımanınızdan normalden farklı bır ses duyuyor musunuz? arac sogukken ve ilk calıstırma ıle 10 dakıka arası? ben aracı N'ye aldıgımda bır tıkırtı dızel sesı gıbı bır ses duyuyorumm ancak arac ısındıktan sonra bu ses gıdıyor. bır de ankarada bakım yaptırdıgınız sanzımancınız kım?

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

yorumlarınız kesinlikle dikkate alınıyor arkadaşlar.. bir sey daha soracağım... soguk havalarda cvt şanzımanınızdan normalden farklı bır ses duyuyor musunuz? arac sogukken ve ilk calıstırma ıle 10 dakıka arası? ben aracı N'ye aldıgımda bır tıkırtı dızel sesı gıbı bır ses duyuyorumm ancak arac ısındıktan sonra bu ses gıdıyor. bır de ankarada bakım yaptırdıgınız sanzımancınız kım?

oguz bey, ses eğer çok rahat ve net duyuluyorsa videoya çekip ekleyin aynı ses mi bende oluşanla karşılaştıralım.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Aradan 7 gün geçmiş Sizin şanzıman ne oldu ?

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

en son bana verilen bilgi; arkadaşlar ilgileniyor...

ne saçma cavap değilmi? yarın servisle görüşüp yapmayacaklarsa aracı teslim edin diyecem...

hani gittisi geldi 20-25 güne zar zor razı oldum şimdi 15 gün geçti ama daha doğru düzgün ses yok...:(

Yorum bağlantısı
oğuz çetin

hocam sen en ıyısı bı Aydogmus sanzıman ıle gorus. gecen gun konustum onlarla benı rahatlattılar.. etrafa ak hocam dedıler onlarca audu vardı.. ayrıca cvt sanzımanın revızyonunu da yaptıklarını sıkıntı olmadıgını soyledıler.. arabanı alacaksan oraya yonlen derım.. yıne de kendın bılırsın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Alliş

hocam sen en ıyısı bı Aydogmus sanzıman ıle gorus. gecen gun konustum onlarla benı rahatlattılar.. etrafa ak hocam dedıler onlarca audu vardı.. ayrıca cvt sanzımanın revızyonunu da yaptıklarını sıkıntı olmadıgını soyledıler.. arabanı alacaksan oraya yonlen derım.. yıne de kendın bılırsın...

oguz hocam, araçtan adamakıllı bir haber alsam masrafını vs öğrensem ona göre davranacağım, dediğiniz yer ve Can bey ile irtibata geçeceğim.

Ayrıca bugün servisten aldığım bilgiye göre Sekromenç ve kavrama milinde sorun olduğunu parçaların otokoça ulaştığını söylediler, fiyat ve diğer bilgiler için arayacaklarmış..

senkromenç ve kavrama mili arızası ne anlama geliyor acaba bilen abilere duyrulur ??

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

oguz hocam, araçtan adamakıllı bir haber alsam masrafını vs öğrensem ona göre davranacağım, dediğiniz yer ve Can bey ile irtibata geçeceğim.

Ayrıca bugün servisten aldığım bilgiye göre Sekromenç ve kavrama milinde sorun olduğunu parçaların otokoça ulaştığını söylediler, fiyat ve diğer bilgiler için arayacaklarmış..

senkromenç ve kavrama mili arızası ne anlama geliyor acaba bilen abilere duyrulur ??

Bu otomatik heleki Cvt vites işinden anlayan usta sayısı sanırım 1 bilemediniz 2 elin parmakları kadar ya vardır ya yoktur. İşin doğrusu adam gibi ustada kalmadı yada çok azaldı servislerde...Deneme yanılma yoluyla bu işler yapılmamalı heleki parasını ben ödüyorsam. Bula bula 15 günde bunumu bulmuşlar :)

Artık acaip kargo hizmetleri var. Alın yollayın adam gibi bir yere Ankara sizede yakın. İşi bilen usta için 1 günlük işi var o şanzımanın...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

değerli abilerim nette cvt ile ilgili bir ilan gördüm halen benim şanzımandan haber gelmese de ilana bakıp yorumlarınızı bekliyorum alternatif olabilir mi?

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-ford-cvt-sanzuman-parcasi-111798247/detay

o 100TL sembolik rakamdır, filtresi bile daha pahalı :D

senkromeç :s :s :s cvt şanzımanda?

Yorum bağlantısı
Emre Alliş
(düzenlendi)

o 100TL sembolik rakamdır, filtresi bile daha pahalı :D

senkromeç :s :s :s cvt şanzımanda?

ilanda ki rakamdan ziyade kutu kırık içi sağlam diyordu işe yarar mı acaba ;)

abi bende senkromenç in manuel viteslerde 1 ve 2 arasında geçiş için kullanıldığını biliyordum ilk defa burda duydum(babama bu şekilde söylemişler) yanılmışlar olabilir sanki, yarın arayacaklarını söylediler o zman detaylı öğrenirim inş.

tarihinde Emre Alliş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Alliş

ve sonunda bygun servisten haber geldi. eger kabul edersem aracim cumaya kadar bitecegini ve testlerden sonra teslim edeceklerini soylediler. bana soylenen ariza icin baski balata ayari gibi oldugunu kavrama miliyle alakali oldugunu ve revizyon yapildigini soylediler...toplam maliyete gelince 3850 tl indirimle 2200 civari tutacakmis.ins sorunsuz kavusurum aracima fiyat diger arkadaslara gore normal geldi ama yinede cok para bir ay da sanziman icin calisacagiz artik

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Hocam, bu durumun diğer arıza ile bağlantısı yok mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...